News

Odkryj, kto zwyciężył w weekendowym starciu box office - Napoleon czy Disney?

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska27.11.20237 min.
Odkryj, kto zwyciężył w weekendowym starciu box office - Napoleon czy Disney?

W ostatni długi weekend w USA miało miejsce ciekawe starcie nowych filmów w box office. Choć uwagę przyciągały wyczekiwany Napoleon Ridleya Scotta z Joaquinem Phoenixem oraz nowa animacja Disneya Życzenie, to zaskakująco najlepsze wpływy osiągnęła Ballada ptaków i węży, kolejna część Igrzysk Śmierci. Sprawdź, które produkcje okazały się finansowymi hitami, a które rozczarowały.

Kluczowe wnioski:
 • Ballada ptaków i węży utrzymała frekwencję i zebrała prawie 200 mln $
 • Prestiżowy Napoleon radzi sobie słabiej niż oczekiwano, zawodząc w USA
 • Kolejna animacja Disneya - Życzenie to klapa przy budżecie 200 mln $
 • Napoleon liczy na sukces jako produkt Apple TV+, a nie w kinach
 • Słabe recenzje widzów nie pomogły w promocji Życzenia

Ballada ptaków i węży liderem weekendu w USA

Najnowsza część popularnej serii Igrzyska Śmierci - Ballada ptaków i węży, okazała się niespodziewanym zwycięzcą ostatniego długiego weekendu w amerykańskim box office. Film utrzymał bardzo dobrą frekwencję, notując jedynie 35% spadek widowni w stosunku do poprzedniego tygodnia. W efekcie w ciągu 5 dni świątecznego weekendu w USA zebrał aż 41,1 mln dolarów wpływów.

Łącznie na koncie produkcji jest już blisko 200 mln dolarów globalnych wpływów. Przy budżecie wynoszącym 100 mln oznacza to ogromny sukces finansowy dla wytwórni Lionsgate.

Dlaczego Ballada ptaków i węży przyciąga widzów?

Kluczem do sukcesu okazały się bardzo dobre recenzje, jakie film zebrał od widzów. Ci chwalą wręcz fenomenalną jak na serię jakość. Ballada ptaków i węży może pochwalić się aż 89% pozytywnych ocen na portalu Rotten Tomatoes. To zdecydowanie najlepszy wynik ze wszystkich dotychczasowych części popularnej franczyzy.

Nie bez znaczenia jest bardzo mocna obsada. W rolach głównych wystąpili laureaci Oscara Frances McDormand oraz Bill Nighy. I to właśnie oni przyciągają starszych widzów do kin.

Napoleon ze słabszym weekendem niż oczekiwano

Innym wyczekiwanym tytułem ostatnich dni był historyczny Napoleon Ridleya Scotta z Joaquinem Phoenixem w roli tytułowej. Film niestety rozczarował pod względem wpływów z box office. Choć na świecie zebrał 46 mln dolarów, to w samych Stanach zaledwie 32,5 mln USD w 5 dni.

Łącznie Napoleon może pochwalić się 78 mln dolarów wpływów przy gigantycznym, bo aż 200 milionowym budżecie. Oznacza to dotkliwą finansową porażkę dla wytwórni Apple TV+, która jest producentem filmu.

Według ekspertów Apple liczy jednak na prestiż i nie zależy jej aż tak na wynikach w kinach. W końcu to tak naprawdę platforma streamingowa Apple TV+ będzie głównym beneficjentem tego drogiego przedsięwzięcia.

Czytaj więcej: Nieprawdopodobne: Ranking najwyżej ocenianych filmów z Joaquinem Phoenixem!

Życzenie - kolejna klapa Disneya w 2023

Prawdziwym przegranym ostatniego weekendu okazała się jednak wytwórnia Disney. Jej nowa animacja Życzenie, do której wiązano spore nadzieje, spotkała się ze słabym przyjęciem zarówno w USA jak i na świecie.

Film zebrał jedynie 19,5 mln dolarów w amerykańskich kinach i 14,3 mln dolarów globalnie w ciągu pierwszego weekendu. Dla porównania, poprzednia duża animacja Disneya - Strange World, również okazała się finansową klapą z ledwie 28 mln $ przychodu z Ameryki Północnej.

Co jest przyczyną niepowodzenia Życzenia?

Główną przyczyną porażki wydaje się być fatalnie niskie zainteresowanie widzów tą produkcją. Film zebrał bowiem zaledwie 44% pozytywnych recenzji od widzów na Rotten Tomatoes.

Ponadto duży wpływ miała słaba promocja Życzenia, które musiało konkurować z dużo mocniej reklamowanym Black Panther: Wakanda Forever. Ten z kolei zajmuje pierwsze miejsce w rankingu filmów 2023 roku z wpływami na poziomie ponad 750 mln dolarów.

Ballada ptaków z blisko 200 mln $ wpływów

Odkryj, kto zwyciężył w weekendowym starciu box office - Napoleon czy Disney?

Podsumowując, największym wygranym ostatniego weekendu okazała się Ballada ptaków i węży. Najnowsza część serii Igrzyska Śmierci zebrała świetne recenzje i utrzymała bardzo wysoką frekwencję.

Tytuł filmu Wpływy w weekend
Ballada ptaków i węży 41,1 mln $
Napoleon 32,5 mln $
Życzenie 19,5 mln $

W efekcie zbliża się już do 200 milionów dolarów globalnych wpływów, co przy zaledwie 100 milionowym budżecie daje ogromny zysk wytwórni. Zdecydowanie rozczarował za to Napoleon, który pomimo gwiazdorskiej obsady nie porwał widzów w USA. Jeszcze gorzej poszło Disneyowi, którego nowa animacja Życzenie może okazać się kolejną finansową klapą.

Prestiżowa Napoleon dla Apple TV+

Mimo rozczarowania w box office, Napoleon Ridleya Scotta to produkcja na wskroś prestiżowa, która w przyszłości może okazać się hitem. W końcu to jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów ostatnich lat z gwiazdorską obsadą na czele z Joaquinem Phoenixem.

Należy pamiętać, że Napoleon to przede wszystkim produkt platformy streamingowej Apple TV+, do której trafi wkrótce poszerzona 4-godzinna wersja reżyserska. Skrócona do 2,5 godziny wersja kinowa miała przede wszystkim za zadanie zdobyć rozgłos w mediach i przyciągnąć widzów do subskrypcji Apple TV+.

A tam historia Napoleona będzie mogła rozwinąć się w pełnej okazałości. Pozostaje mieć nadzieję, że legendarny twórca Gladiatora i obrazy Scotta w połączeniu z kreacją Phoenixa zachwycą widzów na małym ekranie.

Kiepskie recenzje nie pomogły Życzeniu

Trudno nie odnieść wrażenia, że Disney popełnił z Życzeniem ten sam błąd co z poprzednią animacją Strange World. Oba filmy łączy bowiem bardzo słaba promocja i fatalne przyjęcie przez widzów.

Nowe dzieło studia Walta Disneya uzyskało zaledwie 44% pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes, co jasno pokazuje rozczarowanie publiczności. Kiepskie opinie przełożyły się na słabe wpływy. Tylko w Ameryce Północnej Życzenie zebrało mniej niż 20 mln dolarów.

 • Życzenie zarobiło 49 mln $ przy budżecie 200 mln $
 • Animacja spotkała się z negatywną reakcją widzów
 • Została fatalnie oceniona na portalu Rotten Tomatoes

Te liczby nie pozostawiają złudzeń, że Disney ma kolejną animację poniżej oczekiwań. Być może studia Walta Disneya powinny zrewidować swoją strategię promocji filmów animowanych.

Podsumowanie

No i mamy rozstrzygnięcie! Ostatni długi weekend przyniósł ciekawe starcie nowych filmów w amerykańskim box office. Jak się okazało, największym zwycięzcą okazała się niespodziewanie Ballada ptaków i węży, najnowsza odsłona popularnej serii Igrzyska Śmierci. Produkcję obejrzały tłumy widzów, którzy docenili wysoką jakość filmu.

Rozczarował natomiast wielki faworyt Napoleon w reżyserii Ridleya Scotta. Pomimo gwiazdorskiej obsady i dużego rozgłosu, zawiódł pod względem wpływów z box office. Z kolei Disney może mówić o kolejnej klęsce. Ich nowa animacja Życzenie spotkała się z fatalnym przyjęciem i niską frekwencją.

Mam nadzieję, że ta krótka analiza pozwoliła Ci dowiedzieć się, kto tak naprawdę okazał się zwycięzcą w tym ciekawym starciu nowości filmowych. Jeśli interesujesz się światem kina, koniecznie sprawdź szczegółowe wyniki box office wymienionych produkcji. A nuż któraś z nich przypadnie Ci do gustu!

Dziękuję za uwagę i życzę miłego dnia! Jeśli spodobała Ci się moja analiza, koniecznie daj znać. Chętnie napiszę dla Ciebie więcej tego typu podsumowań filmowych nowości.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wiemy kto wyreżyseruje remake Na rauszu
 2. Nowa data premiery Godzilla i Kong: Nowe imperium, Mickey 17 wypada z kalendarza
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Filmy z Jasonem Stathamem - najlepsze produkcje z udziałem aktora
 5. Anders Holm opowiada o wcielaniu się w postać Johna Goodmana w Monarch: Dziedzictwo potworów
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły