News

Odkryj nieznane fakty z życia Napoleona w biografii Andrew Robertsa

Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska23.11.20237 min.
Odkryj nieznane fakty z życia Napoleona w biografii Andrew Robertsa

W najnowszej biografii Napoleona autorstwa Andrew Robertsa odkryjemy wiele nieznanych faktów z życia tego wybitnego wodza. Książka rzuca nowe światło na kluczowe momenty w karierze Bonapartego i pokazuje go z ludzkiej, bardziej osobistej strony. Lektura obowiązkowa dla miłośników historii!

Kluczowe wnioski:
  • Napoleon był bardzo wrażliwym człowiekiem, a jego małżeństwo z Józefiną przepełnione było dramatycznymi zwrotami akcji.
  • Miał obszerną bibliotekę liczącą kilka tysięcy tomów i uwielbiał literaturę piękną niemal równie mocno co strategię wojskową.
  • Choć kojarzy się go głównie z polami bitew, to w młodości marzył o karierze... poety i dramatopisarza.
  • Zmagał się z depresją, a w najtrudniejszych chwilach ratowała go wiara we własny geniusz i przeznaczenie.
  • Bardzo dbał o swój wizerunek i kazał malować się wyłącznie "z dobrego profilu", maskując charakterystyczną asymetrię twarzy.

Dzień, w którym Napoleon uniknął śmierci na skutek zamachu

24 grudnia 1800 roku miał być dla Napoleona i Józefiny radosnym wieczorem na przedstawieniu operowym "Stworzenie świata" Haydna. Niestety, zamiast tego omal nie przeżyli tragicznej śmierci na skutek potężnej eksplozji bomby umieszczonej na wozie stojącym przy ulicy Saint-Nicaise.

Stało się tak za sprawą rojalistycznego kontrrewolucjonisty Limolana oraz byłego oficera marynarki Saint-Réganta. Ocalenie Napoleona było niezwykłym zbiegiem okoliczności - powóz minął bombę na kilka sekund przed wybuchem. Mimo wszystko Napoleon zachował zimną krew i udał się do opery, by nie wywoływać paniki. Publiczność witała go tam owacjami na stojąco, podziwiając opanowanie.

Ów zamach przeszedł do historii jako "piekielna machina". Spowodował śmierć 5 osób i ranił 26. Ofiar mogło być znacznie więcej, gdyby bomba eksplodowała bliżej zgromadzonych. To wydarzenie miało ogromny wpływ na dalsze losy Napoleona i jego politykę bezpieczeństwa.

Spiski na życie Napoleona: od szczegółów zamachów po aresztowania

Po nieudanym zamachu z "piekielną machiną" Napoleon musiał zmierzyć się z jeszcze wieloma innymi spiskami na swoje życie. We wrześniu aresztowano grupę 17 osób planujących kolejny zamach. W październiku udaremniono atak nożowników na Napoleona po wyjściu z opery.

W listopadzie chemik Chevalier opracował machinę miotającą "ogień grecki", którą zamierzał odpalić na pogrzebie generała Desaixa. Na szczęście uniemożliwiły to ogromne dekoracje na uroczystości. Aresztowanie Chevaliera pomogło w ujawnieniu jeszcze co najmniej 10 innych spisków na życie Napoleona od objęcia przez niego władzy.

Te liczne próby zamachów skłoniły Napoleona do wprowadzenia bardzo restrykcyjnych przepisów bezpieczeństwa i specjalnych trybunałów wojskowych dla cywilów. Stał się bardzo podejrzliwy i ostrożny, nigdy nie informując o planach wyjść z wyprzedzeniem większym niż 5 minut.

Polowanie na prawdziwych sprawców zamachu

Równolegle Napoleon prowadził obławę na prawdziwych organizatorów zamachu z 24 grudnia 1800 r., którzy pochodzili ze środowiska rojalistycznych szuanów. Dziewięciu z nich stracono na gilotynie pod koniec stycznia 1801 r. Znalezienie i ukaranie winnych było dla Napoleona sprawą honoru.

Czytaj więcej: Korea Box Office: Premiery Marvela wygrywają na spokojnym weekendzie

Pokój w Lunéville: kończąc dziewięcioletnią wojnę pomiędzy Austrią i Francją

Po zamachu z grudnia 1800 r. Napoleon skupił się na dokończeniu negocjacji pokojowych z Austrią. Ich efektem był podpisany 9 lutego 1801 r. traktat w Lunéville, który faktycznie kończył trwającą już 9 lat wojnę Francji z Austrią.

Było to ogromna ulga dla Francuzów, zwłaszcza że Napoleon obiecał zdemobilizować wielu żołnierzy i nie powoływać większości rekrutów przewidzianych do poboru w 1802 r. Mimo sukcesu negocjacyjnego w Lunéville, Napoleon wciąż czuł urazę do Wielkiej Brytanii, którą oskarżał o "znieważanie" Francji.

Na mocy traktatu Austria utraciła bardzo dużo terytoriów we Włoszech. Zgodzono się także na powstanie Królestwa Etrurii, formalnie rządzonego przez Burbonów, ale faktycznie całkowicie zależnego od Francji. Był to kolejny krok Napoleona w stronę przywrócenia monarchii we Francji.

Uroczystości z okazji pokoju

17 lutego 1801 r. Talleyrand zorganizował wielkie przyjęcie z okazji pokoju z Austrią w swojej rezydencji. Była to jedna z najwspanialszych uroczystości, w jakich uczestniczyli zgromadzeni. Wystąpiła tam m.in. śpiewaczka Grassini obsypana klejnotami od Napoleona.

Po koncercie odegrano lekką komedię gloryfikującą Bonapartego i jego "rodzinę królewską". Krótki balet i taniec były okazją do popisania się przez pań mocno wydekoltowanymi sukniami. Cała uroczystość była manifestacją potęgi i bogactwa Talleyranda jako gospodarza.

Brylanty, zazdrość i sztuka teatralna: życie towarzyskie Napoleona

Odkryj nieznane fakty z życia Napoleona w biografii Andrew Robertsa

Choć Napoleon kojarzy się głównie z wojnami i bitwami, to miał też bogate życie towarzyskie i uwielbiał uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Bardzo często bywał w operze czy teatrze, otaczając się tam wianuszkiem kochanek obsypanych klejnotami.

Jedną z jego ulubienic była śpiewaczka Grassini, której wręczył mnóstwo brylantów. Ich romans wywoływał zazdrość u Józefiny. Kiedy podczas balu z okazji pokoju w Lunéville Grassini śpiewała, prezentując się w stroju usianym diamentami, Bonaparte oklaskiwał ją entuzjastycznie, zaś Józefina siedziała ponuro obok.

Innym razem, bawiąc w teatrze z królem Etrurii Ludwikiem I, Napoleon specjalnie wybrał sztukę, w której pada znamienne zdanie "Stworzyłem wielu władców, ale nie zostanę jednym z nich". Publiczność przyjęła te słowa owacją na stojąco. Napoleon wciąż musiał ostrożnie lawirować pomiędzy republikanizmem a monarchizmem we Francji.

Talleyrand: spekulacja i fortuna po traktacie pokojowym

Książę Talleyrand jako minister spraw zagranicznych odgrywał kluczową rolę w negocjacjach pokojowych z Austrią. Wykorzystał przy tym swój dostęp do tajnych informacji, by zbić prywatną fortunę na spekulacji obligacjami austriackimi z Belgii.

Wiedząc, że na mocy traktatu z Lunéville obligacje te będą umorzone według wartości nominalnej, skupywał je wcześniej z dużym dyskontem. Dzięki temu po podpisaniu pokoju zarobił olbrzymie pieniądze. Było to możliwe dzięki jego bezwzględności i braku skrupułów.

Zysk ze spekulacji pozwolił Talleyrandowi sfinansować wystawne przyjęcie z okazji zawarcia pokoju w jego rezydencji. Pokazało ono jego ogromne bogactwo i wpływy. Mimo kontrowersyjnych interesów Napoleon nadal potrzebował Talleyranda dla swoich celów dyplomatycznych.

Talleyrand był mistrzem intryg i spekulacji. Jego przyjęcie triumfalne po podpisaniu pokoju z Austrią stanowiło manifestację potęgi i braku skrupułów.

Podsumowanie

Drogi Czytelniku, w powyższym artykule przedstawiliśmy fascynujące wydarzenia z życia Napoleona Bonapartego na przełomie 1800 i 1801 roku. Był to burzliwy czas pełen niebezpieczeństw, knows politycznych oraz triumfów militarnych i dyplomatycznych.

Przeżyliśmy wraz z Napoleonem dramatyczną próbę zamachu na jego życie, a także poznaliśmy kulisy polityki bezpieczeństwa i masowych aresztowań jego przeciwników. Śledziliśmy również przebieg negocjacji pokojowych z Austrią, które Bonaparte zakończył sukcesem.

Mieliśmy także okazję zajrzeć do życia prywatnego Napoleona i wpływowych postaci takich jak Talleyrand. Poznaliśmy tajniki ówczesnych intryg, knowań finansowych oraz wystawnego życia towarzyskiego elit.

Mam nadzieję, że lektura tego artykułu była dla Ciebie fascynującą podróżą w czasie i pozwoliła lepiej zrozumieć tę barwną epokę. Zachęcam do dalszego zapoznawania się z tym niezwykłym okresem w dziejach Europy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Intymne wspomnienia franciszka pieczki. fragmenty książki o legendzie kina.
  2. Najlepsze filmy i seriale o Enigmie i łamaniu szyfrów: Top 8 produkcji warto obejrzeć
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
  5. Niespodzianka dla fanów Rebel Moon - premiera filmu w Polsce szybciej niż myślisz!
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Scarlett Johansson pozwała OpenAI. Mocne oskarżenia gwiazdy
NewsScarlett Johansson pozwała OpenAI. Mocne oskarżenia gwiazdy

Scarlett Johansson oskarża OpenAI o wykorzystanie jej głosu bez zgody w nowym systemie SI "Sky". Aktorka zatrudniła prawników, domagając się wyjaśnień w sprawie domniemanego naruszenia praw własności intelektualnej. OpenAI usuwa głos i zaprzecza zarzutom