News

Odkryj sekretne wczesne projekty Shreka, które pokazują go w całkiem nowym świetle

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska26.11.20238 min.
Odkryj sekretne wczesne projekty Shreka, które pokazują go w całkiem nowym świetle

Odkryj sekretne wczesne projekty Shreka, które pokazują go w całkiem nowym świetle. Do sieci trafił unikatowy materiał testowy studia Dreamworks z 1995 roku prezentujący oryginalny, znacznie mroczniejszy pomysł na postać zielonego ogra. Poznaj wczesną wersję Shreka, która miała być bliższa książkowemu pierwowzorowi i bardziej przerażająca. Zobacz także, jak miał wyglądać i brzmieć bohater animacji w pierwotnej koncepcji twórców.

Kluczowe wnioski:
 • Znaleziony materiał testowy ujawnia mroczniejszą wersję Shreka, bliższą książce.
 • Pierwotny Shrek miał być bardziej przerażający i mieć ostrzejszy charakter.
 • Animatorzy inspirowali się komikiem Chrisem Farleyem, który miał użyczyć Shrekowi głosu.
 • Producenci zdecydowali jednak, że taki mroczny Shrek może się nie spodobać.
 • Ostateczna wersja uratowała studio Dreamworks i zapoczątkowała popularną serię filmów.

Znaleziono zapomniany materiał testowy z Shrekiem

Do sieci trafił unikatowy materiał testowy studia Dreamworks z 1995 roku, ukazujący wczesną wersję Shreka. Animator Barry Jackson, który pracował nad pierwszą koncepcją zielonego ogra, opublikował na YouTube klip prezentujący oryginalny, znacznie mroczniejszy pomysł na tę postać.

Filmik ujawnia Shreka bliższego książkowemu pierwowzorowi autorstwa Williama Steiga - ostrzejszego i bardziej przerażającego. Jackson określa tę wersję mianem "mrocznej", podkreślając, że odbiegała od późniejszego wizerunku rozpoznawalnego na całym świecie.

Materiał testowy miał sprawdzić, czy Shrek nadaje się do animacji komputerowej, która w 1995 roku dopiero raczkowała. Twórcy wykonali kawał dobrej roboty - jak na owe czasy animacja twarzy bohatera prezentowała się lepiej niż w pierwszym "Toy Story".

Opublikowany klip ujawnia także, że głosu Shrekowi początkowo miał użyczyć Chris Farley. Animatorzy częściowo wzorowali się na tym komiku.

Reakcja producentów

Choć materiał testowy zrobił dobre wrażenie pod względem technicznym, przedstawiona w nim wizja Shreka nie do końca przekonała producentów. Obawiali się, że tak mroczna i antypatyczna postać nie zdobędzie sympatii widzów.

Dlatego ostatecznie zdecydowano się złagodzić charakter zielonego ogra. Okazało się to strzałem w dziesiątkę - widzowie pokochali Shreka w kultowej już animacji z 2001 roku.

Shrek miał być znacznie mroczniejszy i ostrzejszy

Jak wynika z odnalezionego materiału testowego, pierwotna koncepcja Shreka zakładała znacznie mroczniejszy wizerunek bohatera. Animator Barry Jackson przyznaje, że filmik ukazuje wersję postaci znacznie bliższą książce Williama Steiga.

Książkowy Shrek to istota samotna, niechętna do towarzystwa innych. Ma skomplikowaną osobowość i wiele problemów emocjonalnych. Animatorzy początkowo chcieli zachować ten mroczny, melancholijny charakter bohatera.

Jackson określa testowego Shreka jako "mrocznego" i "ostrego". Bohater miał budzić strach i niechęć. Dopiero z czasem producenci zdecydowali, że trzeba go "złagodzić".

Ostatecznie Shrek spopularyzowany przez filmy animowane to postać znacznie łagodniejsza i bardziej przystępna. Jednak początkowo miał straszyć i odpychać swoim wyglądem oraz zachowaniem.

Wpływ książkowego pierwowzoru

Mroczny charakter testowej wersji Shreka wynikał z chęci jak najwierniejszego oddania książkowego oryginału. Autor książki, William Steig, stworzył postać samotnego, wyalienowanego odmieńca nękanego problemami.

Twórcy animacji początkowo chcieli zachować ten mroczny wydźwięk. Jednak ostatecznie stwierdzili, że Shrek musi być bardziej przystępny dla masowej widowni, jeśli ma się stać przebojem.

Dlatego animowana wersja Shreka jest znacznie bardziej "oglądana" i mniej przerażająca niż oryginalny Shrek z powieści graficznej.

Czytaj więcej: Gwiazda serialu Niezwyciężony jako mroczny Superman w filmach MCU

Chris Farley miał użyczyć głosu Shrekowi

Jak wynika z materiału testowego, w pierwszej koncepcji filmu głosu Shrekowi miał użyczyć popularny amerykański komik - Chris Farley. Niestety, zmarł on przed rozpoczęciem prac nad pełnometrażową animacją.

Jednak animatorzy tworzący prototyp Shreka częściowo inspirowali się Farleyem. Dlatego twarz testowej wersji bohatera przypomina rysy charakterystyczne dla tego komika.

Chris Farley był znany z specyficznego typu komedii - często głośnej i szalonej. Stąd pierwotny pomysł, by nadać Shrekowi podobny, ekscentryczny charakter. Niestety śmierć Farleya pokrzyżowała te plany. Ostatecznie głosu Shrekowi z filmu użyczył Mike Myers.

Gdyby Chris Farley faktycznie użyczył głosu Shrekowi, z pewnością miałby to ogromny wpływ na odbiór i charakter tej postaci. Być może Shrek byłby jeszcze "dzikszy" i bardziej szalony niż w ostatecznej wersji.

Inni kandydaci do roli Shreka

Po śmierci Chrisa Farleya poszukiwano innego aktora, który mógłby sprezentować Shreka. Jako potencjalnych kandydatów rozważano m.in. Nicholasa Cage'a oraz Jonathana Liebesmana.

Ostatecznie rolę tę powierzono jednak Mike'owi Myersowi, który wniósł do postaci swoje charakterystyczne poczucie humoru. Okazał się doskonałym wyborem, czego dowodem popularność bajki.

Animatorzy inspirowali się komikiem Chrisem Farleyem

Odkryj sekretne wczesne projekty Shreka, które pokazują go w całkiem nowym świetle

Jak już wiemy, pierwotnie rolę Shreka miał zagrać komik Chris Farley. Dlatego tworząc prototyp animacji, animatorzy częściowo inspirowali się jego wyglądem i ekspresją.

Twarz testowego Shreka wykazuje pewne podobieństwo do Farleya. Ma przymknięte oczy, zmarszczone czoło oraz lekko otwarte w protestcie usta, co nawiązuje do stylu komediowego tego aktora.

Gdy okazało się, że to Mike Myers użyczy głosu postaci, projekt Shreka nieco zmieniono. Ale materiał z 1995 roku wciąż nosi wyraźne ślady inspiracji Chrisem Farleyem.

 • Zdaje się, że gdyby nie śmierć Farleya, Shrek miałby jeszcze mroczniejszy charakter. Komik słynął z szalonego, rubasznego humoru.
 • Wizerunek animowanego Shreka został nieco "utemperowany", gdy rolę tę przejął Mike Myers. Złagodzono charakter bohatera.

Jednak wciąż wyraźnie widać, że nawet oglądając testowy materiał, animatorzy myśleli o obsadzeniu w roli głównej właśnie Chrisa Farleya.

Producenci złagodzili ostateczną wersję Shreka

Choć materiał testowy technicznie prezentował się dobrze, przedstawiony w nim prototyp Shreka okazał się zbyt straszny i mroczny jak na gust producentów animacji.

Obawiali się, że tak antypatyczna postać nie zdobędzie sympatii widzów, a tym samym film nie odniesie sukcesu. Dlatego polecono animatorom "złagodzenie" charakteru bohatera.

Ostatecznie Shrek, z jakim mamy do czynienia w kultowej bajce, to postać znacznie bardziej przystępna i łatwiejsza w odbiorze. Zachowuje poczucie humoru i ironię, ale bez mrocznej aury pierwowzoru.

Producent: "Może niech Shrek będzie trochę milszy? Inaczej dzieciaki będą mieć koszmary!"

Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Gdyby animatorzy zachowali pierwotny, mroczny charakter Shreka, z pewnością nie zdobyłby on tak wielkiej popularności na całym świecie.

Wpływ na dalsze losy studia

Gdyby producenci zgodzili się na bardziej mroczną wersję Shreka, być może cała animacja nie odniosłaby sukcesu. A to mogłoby negatywnie wpłynąć na dalsze losy dopiero raczkującego studia DreamWorks.

Tymczasem bajka o Shreku okazała się strzałem w dziesiątkę i zapoczątkowała najpopularniejszą serię filmów animowanych w dorobku tego studia.

"Shrek" uratował Dreamworks przed bankructwem

Choć dziś animacje o Shreku należą do klasyki gatunku, początkowo niewielu wierzyło w ich sukces. Studio DreamWorks ledwo wiązało koniec z końcem i potrzebowało hitu.

"Shrek" uratował studio przed bankructwem i zapoczątkował najpopularniejszą serię filmów animowanych w jego dorobku. Obecnie marka "Shrek" warta jest miliardy dolarów.

Gdyby nie przełomowy sukces Shreka w 2001 roku, losy DreamWorks potoczyłyby się zapewne zupełnie inaczej. Być może nie dane byłoby mu stworzyć wielu innych znakomitych animacji.

Dlatego tak ważne okazało się "złagodzenie" tytułowego bohatera i nadanie mu cech, które pozwoliły mu podbić serca widzów na całym świecie.

4 filmy pełnometrażowe Setki milionów widzów
Seriale i bajki krótkometrażowe Marka warta miliardy USD

Tyle zawdzięcza studio DreamWorks niezwykłemu sukcesowi animacji "Shrek", która na zawsze zapisała się w historii kina i popkultury.

Podsumowanie

No cóż, to była niezwykła podróż w czasie! Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat początków filmu "Shrek" i pierwszych pomysłów na tytułowego bohatera. Okazuje się, że mógł on wyglądać znacznie straszniej i być postacią dużo mroczniejszą niż w finale. Na szczęście producenci w porę zareagowali i nieco "przycięli pazury" Shrekowi. Dzięki temu zdobył sympatię milionów widzów na całym świecie!

Przekonaliśmy się też, jak wielki wpływ na ostateczny kształt filmu miała przedwczesna śmierć Chrisa Farleya. Początkowo to jemu powierzono rolę głosową Shreka! Gdyby jednak żył, być może zielony ogr byłby postacią jeszcze bardziej szaloną. Na szczęście zastępujący go Mike Myers też świetnie sobie poradził.

Mam nadzieję, że ta podróż do źródeł powstania Shreka okazała się dla Was interesująca. To fascynujące, jak bardzo różniły się pierwsze założenia od tego, z czym ostatecznie mieliśmy do czynienia na ekranie. Cieszę się, że mogłem się z Wami tymi ciekawostkami podzielić.

Jeśli spodobał Wam się ten artykuł, koniecznie dajcie znać! Chętnie następnym razem opowiem coś o kulisach powstawania innych popularnych filmów animowanych. Do usłyszenia!

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wiemy kto wyreżyseruje remake Na rauszu
 2. Nowa data premiery Godzilla i Kong: Nowe imperium, Mickey 17 wypada z kalendarza
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Filmy z Jasonem Stathamem - najlepsze produkcje z udziałem aktora
 5. Anders Holm opowiada o wcielaniu się w postać Johna Goodmana w Monarch: Dziedzictwo potworów
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły