Filmy

Piraci z Karaibów Wszystkie Części - Kolejność filmów i więcej!

Autor Kornel Lis
Kornel Lis07.01.20246 min.
Piraci z Karaibów Wszystkie Części - Kolejność filmów i więcej!

Piraci z Karaibów Wszystkie Części to niezwykle popularna seria filmów przygodowych studia Disneya, opowiadająca o losach charyzmatycznego pirata Jacka Sparrowa oraz jego załogi. W artykule znajdziesz informacje o kolejności fabuły poszczególnych części, najciekawszych wątkach i postaciach, a także o tym, czy możemy spodziewać się kolejnej odsłony przygód kapitana Black Pearla.

Kluczowe wnioski:
 • Seria Piraci z Karaibów to 5 pełnometrażowych filmów wyreżyserowanych przez Gore'a Verbinskiego i Joachima Rønninga.
 • Głównymi bohaterami są: Jack Sparrow (Johnny Depp), Will Turner (Orlando Bloom), Elizabeth Swann (Keira Knightley).
 • Fabuła skupia się wokół losów załogi statku Black Pearl i walki z piratami oraz British Royal Navy.
 • Kolejne części wprowadzają nowych bohaterów jak Angelica (Penélope Cruz) czy Barbossa (Geoffrey Rush).
 • Przyszłość serii jest niepewna, ale fani mają nadzieję na szóstą odsłonę przygód załogi Black Pearla.

Premiera pierwszego filmu z serii Piraci z Karaibów

Pierwszy film z popularnej serii przygodowych produkcji Disneya pt. Piraci z Karaibów miał swoją kinową premierę 9 lipca 2003 roku. Obraz zatytułowany „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły” odniósł ogromy, komercyjny sukces, zarabiając na całym świecie ponad 654 miliony dolarów przy budżecie wynoszącym 140 milionów.

Reżyserem produkcji był Gore Verbinski, a gwiazdorską obsadę filmu tworzyli m.in.: Johnny Depp jako charyzmatyczny kapitan Jack Sparrow, Orlando Bloom wcielający się w rolę Williama Turnera oraz piękna Keira Knightley jako Elizabeth Swann.

Fabuła pierwszej części

Akcja „Klątwy Czarnej Perły” rozgrywa się w XVIII-wiecznych Karaibach. Piraci atakują statek płynący z Anglii do Port Royal. Córka gubernatora, Elizabeth Swann, znajduje na szyi jednego z rozbitków tajemniczy medalion. Dziesięć lat później medalion okazuje się być kluczem do znalezienia skarbu piratów. Na Elizabeth i jej ukochanego Willa Turnera czeka wiele niebezpiecznych przygód związanych z legendarnego statkiem kapitana Barbary - Czarną Perłą.

Aktorzy grający główne role w serii

Obsada „Piratów z Karaibów” była jednym z głównych atutów produkcji i kluczowym czynnikiem jej sukcesu. W rolę charyzmatycznego Jacka Sparrowa wcielił się Johnny Depp, który stworzył jedną ze swoich najbardziej kultowych kreacji w bogatej filmografii.

Myślę, że ludzie lubią postać Jacka, ponieważ jest inna. Jest oryginalny i trochę szalony, kocha wolność i robi to, na co ma ochotę – mówił o swojej roli Depp.

Orlando Bloom jako młody kowal William Turner i Keira Knightley wcielająca się w gubernatorską córkę Elizabeth Swann, z miejsca zdobyli sympatię widzów i uznanie krytyków. Oprócz głównej trójki, istotną rolę odgrywa Geoffrey Rush jako czarny charakter serii - kapitan Hector Barbossa.

Johnny Depp Kapitan Jack Sparrow
Orlando Bloom William Turner
Keira Knightley Elizabeth Swann

Czytaj więcej: Film Salto | Wielki Kanał Filmowy Salto w 2022

Kolejność fabuły filmów z serii Piraci z Karaibów

Pełna seria filmów o przygodach załogi Czarnej Perły składa się z pięciu pełnometrażowych filmów. Oto one w kolejności fabularnej:

 1. Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (2003)
 2. Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka (2006)
 3. Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (2007)
 4. Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach (2011)
 5. Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara (2017)

W każdej kolejnej części przygody załogi statku „Czarna Perła” nabierają coraz większego rozmachu. Bohaterowie muszą mierzyć się z przerażającymi piratami, mitycznymi potworami, a nawet... z zombie!

Spin-offy i postacie poboczne

Oprócz pięciu kinowych hitów, powstały również dwa spin-offy skupione na postaciach pobocznych:

 • Piraci z Karaibów: Tajemnice morza (Tales of the Code: Wedlocked) – krótkometrażówka o młodym Jacku Sparrowie z 2023 r.
 • Piraci z Karaibów (Tides of War) – gra mobilna z 2018 roku poświęcona losom młodego Hectora Barbossy.

Najbardziej pamiętne sceny z serii

Piraci z Karaibów Wszystkie Części - Kolejność filmów i więcej!

Seria „Piraci z Karaibów” obfituje w zapadające w pamięć, kultowe już sceny. Do najsłynniejszych można zaliczyć pierwsze pojawienie się Jacka Sparrowa stojącego dumnie na maszcie tonącego statku, walkę na miecze pomiędzy Willem Turnerem i komodorem Norringtonem kręconą w jednym ujęciu przez prawie 4 minuty bez cięć, czy też moment gdy Sparrow ucieka spod szubienicy dosłownie „znika w tłumie” goniących go żołnierzy.

Czy powstanie kolejna część Piraci z Karaibów?

Piąta odsłona „Piratów z Karaibów: Zemsta Salazara” z 2017 roku okazała się komercyjną klapą. Wpływy z biletów ledwo przekroczyły budżet produkcji. Twórcy winą za niepowodzenie obarczyli brak w obsadzie Johnny’ego Deppa.

Mimo to, pojawiają się plotki o planowaniu szóstej części serii, w której główną rolę miałaby odgrywać postać Margot Robbie. Na ten moment jednak przyszłość „Piratów z Karaibów” pozostaje wielką niewiadomą dla fanów.

Podsumowanie

Seria filmów „Piraci z Karaibów” to jedna z najpopularniejszych i najbardziej kasowych franczyz w historii kina. Obejmuje pięć pełnometrażowychfilmów opowiadających o losach charyzmatycznego kapitana Jacka Sparrowa oraz załogi legendarnego statku „Czarna Perła”.

Pierwszy film pt. „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły” miał premierę w 2003 roku, reżyserował go Gore Verbinski. W rolach głównych wystąpili Johnny Depp, Orlando Bloom i Keira Knightley. Produkcja okazała się wielkim hitem i zapoczątkowała jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek filmowych na świecie.

Kolejne części „Piratów z Karaibów” sukcesywnie trafiały na ekrany kin w latach 2006, 2007, 2011 i 2017. Łącznie seria zarobiła w box offisie ponad 4,5 miliarda dolarów. Filmy obfitują w efektowne sceny walk, pojedynków na miecze i morskich bitew, a także w charakterystyczne poczucie humoru.

Choć piąta i jak na razie ostatnia odsłona serii nie powtórzyła sukcesu poprzedników, fani wciąż mają nadzieję na kontynuację losów załogi „Czarnej Perły” i kolejne przygody z udziałem kultowego kapitana Jacka Sparrowa granego przez Johnny’ego Deppa.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
 2. Scarlet Witch - główna przeciwniczka Marvel Zombies.
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
 5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Czy polskie kino może konkurować na świecie? Analiza
FilmyCzy polskie kino może konkurować na świecie? Analiza

Kinematografia polska zdobywa coraz większe uznanie na świecie dzięki sukcesom na prestiżowych festiwalach filmowych. Jednak aby skutecznie konkurować, polskie kino musi pokonać bariery finansowe, nawiązywać koprodukcje i wykorzystywać nagrody do promocji.