Filmy

Piraci z Karaibów Wszystkie Części - Kolejność filmów i więcej!

Autor Kornel Lis
Kornel Lis07.01.20246 min.
Piraci z Karaibów Wszystkie Części - Kolejność filmów i więcej!

Piraci z Karaibów Wszystkie Części to niezwykle popularna seria filmów przygodowych studia Disneya, opowiadająca o losach charyzmatycznego pirata Jacka Sparrowa oraz jego załogi. W artykule znajdziesz informacje o kolejności fabuły poszczególnych części, najciekawszych wątkach i postaciach, a także o tym, czy możemy spodziewać się kolejnej odsłony przygód kapitana Black Pearla.

Kluczowe wnioski:
 • Seria Piraci z Karaibów to 5 pełnometrażowych filmów wyreżyserowanych przez Gore'a Verbinskiego i Joachima Rønninga.
 • Głównymi bohaterami są: Jack Sparrow (Johnny Depp), Will Turner (Orlando Bloom), Elizabeth Swann (Keira Knightley).
 • Fabuła skupia się wokół losów załogi statku Black Pearl i walki z piratami oraz British Royal Navy.
 • Kolejne części wprowadzają nowych bohaterów jak Angelica (Penélope Cruz) czy Barbossa (Geoffrey Rush).
 • Przyszłość serii jest niepewna, ale fani mają nadzieję na szóstą odsłonę przygód załogi Black Pearla.

Premiera pierwszego filmu z serii Piraci z Karaibów

Pierwszy film z popularnej serii przygodowych produkcji Disneya pt. Piraci z Karaibów miał swoją kinową premierę 9 lipca 2003 roku. Obraz zatytułowany „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły” odniósł ogromy, komercyjny sukces, zarabiając na całym świecie ponad 654 miliony dolarów przy budżecie wynoszącym 140 milionów.

Reżyserem produkcji był Gore Verbinski, a gwiazdorską obsadę filmu tworzyli m.in.: Johnny Depp jako charyzmatyczny kapitan Jack Sparrow, Orlando Bloom wcielający się w rolę Williama Turnera oraz piękna Keira Knightley jako Elizabeth Swann.

Fabuła pierwszej części

Akcja „Klątwy Czarnej Perły” rozgrywa się w XVIII-wiecznych Karaibach. Piraci atakują statek płynący z Anglii do Port Royal. Córka gubernatora, Elizabeth Swann, znajduje na szyi jednego z rozbitków tajemniczy medalion. Dziesięć lat później medalion okazuje się być kluczem do znalezienia skarbu piratów. Na Elizabeth i jej ukochanego Willa Turnera czeka wiele niebezpiecznych przygód związanych z legendarnego statkiem kapitana Barbary - Czarną Perłą.

Aktorzy grający główne role w serii

Obsada „Piratów z Karaibów” była jednym z głównych atutów produkcji i kluczowym czynnikiem jej sukcesu. W rolę charyzmatycznego Jacka Sparrowa wcielił się Johnny Depp, który stworzył jedną ze swoich najbardziej kultowych kreacji w bogatej filmografii.

Myślę, że ludzie lubią postać Jacka, ponieważ jest inna. Jest oryginalny i trochę szalony, kocha wolność i robi to, na co ma ochotę – mówił o swojej roli Depp.

Orlando Bloom jako młody kowal William Turner i Keira Knightley wcielająca się w gubernatorską córkę Elizabeth Swann, z miejsca zdobyli sympatię widzów i uznanie krytyków. Oprócz głównej trójki, istotną rolę odgrywa Geoffrey Rush jako czarny charakter serii - kapitan Hector Barbossa.

Johnny Depp Kapitan Jack Sparrow
Orlando Bloom William Turner
Keira Knightley Elizabeth Swann

Czytaj więcej: Film Salto | Wielki Kanał Filmowy Salto w 2022

Kolejność fabuły filmów z serii Piraci z Karaibów

Pełna seria filmów o przygodach załogi Czarnej Perły składa się z pięciu pełnometrażowych filmów. Oto one w kolejności fabularnej:

 1. Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (2003)
 2. Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka (2006)
 3. Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (2007)
 4. Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach (2011)
 5. Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara (2017)

W każdej kolejnej części przygody załogi statku „Czarna Perła” nabierają coraz większego rozmachu. Bohaterowie muszą mierzyć się z przerażającymi piratami, mitycznymi potworami, a nawet... z zombie!

Spin-offy i postacie poboczne

Oprócz pięciu kinowych hitów, powstały również dwa spin-offy skupione na postaciach pobocznych:

 • Piraci z Karaibów: Tajemnice morza (Tales of the Code: Wedlocked) – krótkometrażówka o młodym Jacku Sparrowie z 2023 r.
 • Piraci z Karaibów (Tides of War) – gra mobilna z 2018 roku poświęcona losom młodego Hectora Barbossy.

Najbardziej pamiętne sceny z serii

Piraci z Karaibów Wszystkie Części - Kolejność filmów i więcej!

Seria „Piraci z Karaibów” obfituje w zapadające w pamięć, kultowe już sceny. Do najsłynniejszych można zaliczyć pierwsze pojawienie się Jacka Sparrowa stojącego dumnie na maszcie tonącego statku, walkę na miecze pomiędzy Willem Turnerem i komodorem Norringtonem kręconą w jednym ujęciu przez prawie 4 minuty bez cięć, czy też moment gdy Sparrow ucieka spod szubienicy dosłownie „znika w tłumie” goniących go żołnierzy.

Czy powstanie kolejna część Piraci z Karaibów?

Piąta odsłona „Piratów z Karaibów: Zemsta Salazara” z 2017 roku okazała się komercyjną klapą. Wpływy z biletów ledwo przekroczyły budżet produkcji. Twórcy winą za niepowodzenie obarczyli brak w obsadzie Johnny’ego Deppa.

Mimo to, pojawiają się plotki o planowaniu szóstej części serii, w której główną rolę miałaby odgrywać postać Margot Robbie. Na ten moment jednak przyszłość „Piratów z Karaibów” pozostaje wielką niewiadomą dla fanów.

Podsumowanie

Seria filmów „Piraci z Karaibów” to jedna z najpopularniejszych i najbardziej kasowych franczyz w historii kina. Obejmuje pięć pełnometrażowychfilmów opowiadających o losach charyzmatycznego kapitana Jacka Sparrowa oraz załogi legendarnego statku „Czarna Perła”.

Pierwszy film pt. „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły” miał premierę w 2003 roku, reżyserował go Gore Verbinski. W rolach głównych wystąpili Johnny Depp, Orlando Bloom i Keira Knightley. Produkcja okazała się wielkim hitem i zapoczątkowała jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek filmowych na świecie.

Kolejne części „Piratów z Karaibów” sukcesywnie trafiały na ekrany kin w latach 2006, 2007, 2011 i 2017. Łącznie seria zarobiła w box offisie ponad 4,5 miliarda dolarów. Filmy obfitują w efektowne sceny walk, pojedynków na miecze i morskich bitew, a także w charakterystyczne poczucie humoru.

Choć piąta i jak na razie ostatnia odsłona serii nie powtórzyła sukcesu poprzedników, fani wciąż mają nadzieję na kontynuację losów załogi „Czarnej Perły” i kolejne przygody z udziałem kultowego kapitana Jacka Sparrowa granego przez Johnny’ego Deppa.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Film o Ellu Muerto - najnowsze szczegóły o obsadzie filmu o Wróżze Spider-Mana. Kto został wybrany do tej roli?
 2. Reżyser Andora nakręci film z serii Star Trek: Zaskakujący skok w przeszłość
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Filmy z Jasonem Stathamem - najlepsze produkcje z udziałem aktora
 5. Anders Holm opowiada o wcielaniu się w postać Johna Goodmana w Monarch: Dziedzictwo potworów
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły