News

Podajemy wyrok po wypadku kaskadera na planie Szybkich i wściekłych 9!

Autor Kornel Lis
Kornel Lis27.11.20236 min.
Podajemy wyrok po wypadku kaskadera na planie Szybkich i wściekłych 9!

W 2019 roku na planie filmowym "Szybkich i wściekłych 9" doszło do poważnego wypadku kaskadera Joe Watta. Mężczyzna spadł z wysokości 7,5 metra na betonową podłogę, doznając licznych obrażeń głowy i mózgu. Producentom filmu postawiono zarzut złamania przepisów BHP, czego efektem był niedawny wyrok sądu nakładający na nich karę finansową. Cała sprawa ma jednak ciąg dalszy.

Kluczowe wnioski:
 • Kaskader ma ogromne szczęście, że przeżył upadek z tak dużej wysokości na beton.
 • Producenci zostali ukarani grzywną 800 tys. funtów za lekceważenie procedur bezpieczeństwa.
 • Joe Watts domaga się dodatkowo odszkodowania w wysokości 1,2 mln dolarów od twórców filmu.
 • Incydent pokazuje, jak ważne jest przestrzeganie przepisów BHP na planach filmowych.
 • Mimo problemów, 9. część serii "Szybkich i wściekłych" trafiła ostatecznie na ekrany kin.

Kaskader spadł z wysokości 7,5 metra na planie filmowym

Do bardzo niebezpiecznego wypadku doszło w 2019 roku na planie filmu akcji "Szybcy i wściekli 9". Kaskader Joe Watts spadł wówczas z wysokości 7,5 metra na betonową posadzkę, doznając bardzo poważnych obrażeń. Mężczyzna miał popękaną czaszkę oraz rozległe urazy mózgu. Przyczyną upadku była lina, na której wisiał aktor, a która nagle się odczepiła.

Był to wypadek, który łatwo mógł zakończyć się tragicznie. Joe Watts ma ogromne szczęście, że w ogóle przeżył tak ciężki upadek na beton z wysokości dwupiętrowego budynku. Doznał bardzo poważnych urazów głowy, które na zawsze odcisnęły piętno na jego zdrowiu. Mimo to cała sytuacja mogła skończyć się dla niego utratą życia.

Producenci nie przestrzegali procedur bezpieczeństwa

Jak się okazało, do wypadku kaskadera doszło z powodu rażącego lekceważenia zasad BHP przez ekipę filmową. Urząd Health and Safety Executive przeprowadził postępowanie, które wykazało szereg nieprawidłowości w przygotowaniu niebezpiecznej sceny.

Producenci Szybkich i wściekłych 9 nie zapewnili bezpiecznych warunków pracy dla kaskadera. Nie sprawdzili dokładnie lin, nie zamontowali zabezpieczeń, nie poinstruowali aktora. Te zaniedbania stanowiły wyraźne naruszenie obowiązujących przepisów BHP.

Lekceważenie procedur na planach filmowych

Niestety, na planach filmowych bardzo często dochodzi do podobnych wypadków spowodowanych brakiem odpowiednich zabezpieczeń. Kaskaderzy ryzykują życie i zdrowie, wykonując niebezpieczne sceny, podczas gdy ekipa nie stosuje się do regulacji dotyczących bezpieczeństwa pracy.

Tego typu incydenty pokazują, jak ważne jest ścisłe przestrzeganie wszystkich procedur oraz zapewnienie maksimum ochrony osobom narażonym na ryzyko. Niestety presja, pośpiech i oszczędności powodują, że na planach filmowych często lekceważy się kwestie bezpieczeństwa aktorów.

Czytaj więcej: Jon Hamm gotowy wejść w uniwersum Marvela jako nieznany jeszcze złoczyńca

800 tys. funtów kary dla twórców po wypadku

W związku z opisanym powyżej wypadkiem, brytyjski sąd postanowił ukarać producentów filmu Szybcy i wściekli 9. Nałożona na nich grzywna opiewa na 800 tys. funtów, czyli równowartość około 1 mln dolarów.

Jest to dotkliwa kara mająca uświadomić filmowcom konieczność przestrzegania przepisów BHP i ochrony osób wykonujących niebezpieczne zadania na planach ich produkcji. Oprócz kary pieniężnej, producenci muszą także pokryć koszty całego postępowania sądowego związanego z wypadkiem kaskadera.

Sędzia orzekający w tej sprawie stwierdził, że Joe Watts ma ogromne szczęście, iż w ogóle przeżył upadek z tak dużej wysokości. Gdyby spadł nieco inaczej, jego życie mogłoby się tragicznie zakończyć już na planie filmowym.

Kaskader domaga się odszkodowania 1,2 mln dolarów

Podajemy wyrok po wypadku kaskadera na planie Szybkich i wściekłych 9!

Sprawa wypadku na planie Szybkich i wściekłych 9 ma jednak ciąg dalszy. Oprócz kary nałożonej na producentów przez brytyjski sąd, sam poszkodowany Joe Watts również wystąpił z roszczeniami finansowymi pod ich adresem.

Mężczyzna doznał przecież bardzo poważnych obrażeń, które na zawsze wpłynęły na jego zdrowie i karierę zawodową. W pozwie złożonym do sądu domaga się kwoty aż 1,2 miliona dolarów tytułem zadośćuczynienia za skutki wypadku spowodowanego przez ekipę filmową.

Wysokość upadku kaskadera 7,5 m (25 stóp)
Nałożona kara finansowa 800 tys. funtów (ok. 1 mln USD)
Kwota dochodzona przez kaskadera 1,2 mln USD

Sędzia: kaskader ma szczęście, że żyje

Cała ta sytuacja jeszcze raz pokazuje, jak ważne jest przestrzeganie wszelkich norm bezpieczeństwa w pracy. Gdyby producenci zastosowali się do obowiązujących przepisów BHP, do tak groźnego wypadku kaskadera najprawdopodobniej by nie doszło.

Joe Watts może mówić o dużym szczęściu, że po upadku z tak znacznej wysokości wyszedł z tego cało. Konsekwencje mogły bowiem być tragiczne w skutkach. Na całe szczęście aktor wyszedł z wypadku z życiem, choć z bardzo poważnymi obrażeniami ciała.

 • Niedbalstwo ekipy filmowej było bezpośrednią przyczyną wypadku kaskadera na planie.
 • Joe Watts będzie zmagał się ze skutkami upadku do końca życia, stąd zasądzenie odszkodowania wydaje się jak najbardziej zasadne.

Podsumowanie

Przedstawiona historia pokazuje, jak ważne jest przestrzeganie zasad BHP na planach filmowych. Niestety, presja czasu i chęć oszczędności często powodują, że producenci decydują się na niebezpieczne skróty. A to z kolei prowadzi do wypadków takich jak ten z udziałem kaskadera Joe Watta.

Mężczyzna miał ogromne szczęście, że zdołał przeżyć upadek z wysokości 7,5 metra na beton. Odniesione urazy na zawsze jednak zmieniły jego życie. Dlatego słusznym wydaje się, że domaga się teraz zadośćuczynienia za błędy ekipy filmowej.

Producenci z kolei muszą liczyć się z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Kara nałożona przez sąd w wysokości 800 tys. funtów to mocny sygnał dla całego przemysłu, by nie lekceważyć bezpieczeństwa pracowników.

Miejmy nadzieję, że ta smutna historia będzie przestrogą dla filmowców. Być może uchroni przed podobnymi wypadkami innych kaskaderów ryzykujących życie na planach niebezpiecznych produkcji filmowych.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Film o Ellu Muerto - najnowsze szczegóły o obsadzie filmu o Wróżze Spider-Mana. Kto został wybrany do tej roli?
 2. Reżyser Andora nakręci film z serii Star Trek: Zaskakujący skok w przeszłość
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Najlepsze Polskie Aktorki: Znane Polskie Aktorki, Polska Aktorka
 5. Top 30 najpopularniejszych książek według Tumblra: Percy Jackson kontra Harry Potter
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Aquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office
NewsAquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office

Aquaman i Zaginione Królestwo nadal dobrze radzi sobie w kinach. Z najnowszych danych box office wynika, że film może przynieść niewielki zysk dla Warner Bros., mimo początkowych obaw o straty. Sprawdź aktualne wyniki wpływów i porównaj z poprzednią częścią z 2018 roku.