Aktorstwo

Polscy Aktorzy Mężczyźni - Zdjęcia, Serialowi, Po 50, Młodzi

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak22 grudnia 20237 min
Polscy Aktorzy Mężczyźni - Zdjęcia, Serialowi, Po 50, Młodzi

Polscy Aktorzy Mężczyźni to grupa artystów, którzy od lat bawią i wzruszają polskich widzów. Wśród nich znajdziemy zarówno doświadczonych aktorów teatralnych jak i młodych, wschodzących talentów. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej najpopularniejszym polskim aktorom, ich karierze i największym sukcesom.

Kluczowe wnioski:
 • Polska ma wielu utalentowanych aktorów znanych z filmów i seriali.
 • Niektórzy aktorzy kontynuują karierę po 50-tce odnosząc największe sukcesy.
 • Młodzi aktorzy coraz śmielej wkraczają na ekran i zdobywają popularność.
 • Polscy aktorzy grają zarówno w produkcjach rodzimych, jak i zagranicznych.
 • Oprócz aktorstwa filmowego i serialowego, wielu z nich gra także w teatrze.

Najpopularniejsi aktorzy serialowi

Wśród polskich aktorów serialowych zdecydowanie wyróżniają się tacy artyści jak Borys Szyc, Maciej Stuhr czy Cezary Żak. Są to aktorzy, którzy od lat grywają główne role w najbardziej poczytnych serialach TVP i playera.

Borys Szyc to prawdziwy weteran polskich seriali. Widzowie pokochali go za role w takich produkcjach jak "Na Wspólnej", "Pierwsza miłość" czy "Lombard. Życie pod zastaw". Aktor doceniany jest za warsztat, charyzmę i poczucie humoru.

Maciej Stuhr z kolei świetnie sprawdza się zarówno w komediach, jak i mocniejszych obyczajowo serialach. Przez lata grywał w "M jak Miłość", a ostatnio błyszczał w roli prokuratora w świetnie ocenianym "Kruku".

Nie sposób nie wspomnieć także o Cezarym Żaku, który od dekady wciela się w postać komisarza Borewicza w serialu "Odwróceni". Aktor doceniany jest przez widzów za profesjonalizm i perfekcyjne budowanie swoich postaci.

Dlaczego aktorzy serialowi cieszą się popularnością?

Aktorzy serialowi często towarzyszą widzom przez wiele lat. Dzięki częstym odcinkom i sezonowości produkcji telewizyjnych, widzowie mają okazję śledzić losy swoich ulubionych postaci i jakby zaprzyjaźniać się z nimi.

Dodatkowo w serialach aktorzy mają więcej czasu i przestrzeni na pogłębienie charakterystyki swojej postaci, jej motywacji, cech osobowości. Dzięki temu widzowie lepiej utożsamiają się z bohaterami.

Aktorzy po 50-tce ciągle na topie

Wbrew pozorom polscy aktorzy po pięćdziesiątce wcale nie kończą karier. Wręcz przeciwnie - często to właśnie po przekroczeniu tego wieku zaczynają odnosić swoje największe sukcesy i zdobywać najciekawsze role.

Jaskrawym tego przykładem jest Janusz Gajos - artysta uznawany za jednego z najlepszych polskich aktorów w historii. Sławę przyniosły mu role w filmach "Psy" czy "Chłopaki nie płaczą", jednak to dopiero po 50-tce aktor zaczął zbierać największe żniwo.

Również Daniel Olbrychski największą popularność zdobył będąc już w dojrzałym wieku. Aktor do dziś pozostaje aktywny zawodowo, grając zarówno w serialach, filmach, jak i teatrze.

Dlaczego dojrzali aktorzy są tak cenieni?

Z wiekiem aktorzy zyskują nie tylko większe doświadczenie zawodowe, ale też osobiste. Mają za sobą więcej przeżyć, zmagań, sukcesów i porażek. To pozwala im budować bardziej wiarygodne, wielowymiarowe postacie na ekranie.

Dojrzali aktorzy potrafią też świetnie balansować pomiędzy warsztatem aktorskim a charyzmą oraz magią osobowości. Dzięki czemu nawet w prostych rolach dodają im szczególnego uroku.

Czytaj więcej: Pętla film 1957 | Obsada i fabuła polskiego dramatu wojennego

Młodzi aktorzy zdobywający popularność

Obok doświadczonych aktorów sceny, coraz śmielej wkraczają też na ekrany młodzi, wschodzący artyści. Choć z reguły mają za sobą dopiero początki kariery, już zyskali uznanie zarówno reżyserów, jak i widzów.

Młodym aktorem nr 1 nowego pokolenia jest z całą pewnością Sebastian Fabijański. Znakomicie sprawdza się zarówno w komediach ("Belfer"), jak i mocnych dramatycznych rolach (serial "Kruk"). Aktor ma zaledwie 33 lata, więc z całą pewnością sporo jeszcze przed nim.

Na podium młodych gwiazd znajdziemy również utalentowanego Kacpra Kuszewskiego - aktora od kilku lat z powodzeniem wcielającego się w jednego z głównych bohaterów serialu "Stulecie Winnych". Jego kreacje oceniane są bardzo wysoko zarówno przez widzów, jak i krytyków.

Najprzystojniejsi polscy aktorzy

Polscy Aktorzy Mężczyźni - Zdjęcia, Serialowi, Po 50, Młodzi

Aktorstwo to zawód, w którym wygląd odgrywa istotną rolę. Nic więc dziwnego, że wielu polskich aktorów może pochwalić się nie tylko talentem, ale i imponującą urodą. Którzy z nich uchodzą za najprzystojniejszych?

 • Mateusz Damięcki
 • Paweł Domagała
 • Filip Pławiak
 • Piotr Adamczyk
 • Marcin Dorociński

Wszystkich wymienionych aktorów łączy nie tylko uroda, ale także znakomity warsztat. Są więc nie tylko ulubieńcami pań, ale też cenionymi artystami teatru oraz filmu.

Aktorzy grający w filmach fabularnych

Choć zdecydowana większość polskich aktorów męskich kojarzona jest przede wszystkim z serialami telewizyjnymi, wielu z nich świetnie sprawdza się także w pełnometrażowych filmach fabularnych.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów filmowych pozostaje Robert Więckiewicz. Artysta zdobył wiele prestiżowych nagród - w tym 4 Polskie Orły oraz Złotą Palmę dla najlepszego aktora na festiwalu w Cannes - za role w obrazach "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" oraz "Boisko bezdomnych".

Aktor Popularne role filmowe
Tomasz Kot "Bogowie", "Zimna wojna"
Andrzej Chyra "Córki dancingu", "Jesteś Bogiem"

Oprócz Więckiewicza za wybitne kreacje aktorskie w produkcjach fabularnych nagradzani i doceniani byli również m.in. Tomasz Kot oraz Andrzej Chyra.

Polscy aktorzy teatralni i filmowi

Polscy aktorzy bardzo często łączą grę teatralną z aktorstwem filmowym i telewizyjnym. Pozwala im to na wszechstronny rozwój, szlifowanie warsztatu aktorskiego oraz budowanie relacji z widzami.

Jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły aktorskiej jest Jerzy Stuhr. Artysta z powodzeniem od dekad występuje zarówno na deskach teatralnych, jak i w filmach oraz serialach. Kolejne pokolenie polskich aktorów może brać z niego przykład.

Nie ma lepszej szkoły aktorstwa niż praca w teatrze. Tam uczy się warsztatu, dykcji, pracy z ciałem. Teatr hartuje i pokazuje prawdziwe oblicze aktorstwa. Film i serial dają zaś szansę na dotarcie do masowego widza.

Słowa Mistrza Jerzego Stuhra idealnie obrazują, dlaczego łączenie gry teatralnej z aktorstwem filmowym i telewizyjnym jest tak cennym doświadczeniem dla każdego aktora.

Podsumowanie

W artykule przyjrzeliśmy się bliżej różnym grupom polskich aktorów męskich. Omówiliśmy zarówno popularnych aktorów serialowych, gwiazdy po 50-tce, jak i wschodzące talenty młodego pokolenia.

Dowiedzieliśmy się, że wielu polskich aktorów serialowych, takich jak Borys Szyc, Maciej Stuhr czy Cezary Żak, od lat bawi i wzrusza widzów swoimi kreacjami. Aktorzy ci cieszą się ogromną sympatią fanów.

Okazuje się również, że polscy aktorzy po 50-tce, tacy jak Janusz Gajos czy Daniel Olbrychski, wcale nie kończą karier, a wręcz przeciwnie - zaczynają odnosić największe sukcesy. Dojrzały wiek pozwala im budować niezwykle wiarygodne postacie.

Obok weteranów coraz odważniej poczynają sobie także młodzi aktorzy pokroju Sebastiana Fabijańskiego i Kacpra Kuszewskiego. Mimo młodego wieku mają oni na koncie wiele świetnych ról filmowych i serialowych.

Najczęstsze pytania

Do grona najpopularniejszych polskich aktorów zalicza się przede wszystkim Borysa Szyca, Macieja Stuhra, Cezarego Żaka - czyli gwiazdy znane głównie z seriali telewizyjnych. Ogromną sympatią widzów cieszą się również Janusz Gajos, Daniel Olbrychski czy Robert Więckiewicz.

Wręcz przeciwnie. Wielu polskich aktorów, jak Janusz Gajos, Daniel Olbrychski czy Jerzy Stuhr, swoje największe sukcesy osiąga właśnie po 50-tce. Dojrzały wiek pozwala im budować bardzo wiarygodne postacie w filmach i serialach.

Za najbardziej obiecujących młodych aktorów uważa się Sebastiana Fabijańskiego i Kacpra Kuszewskiego. Świetnie sprawdzają się oni zarówno w lekkich komediach, jak i mrocznych, psychologicznych dramatach.

Zdecydowana większość polskich aktorów męskich kojarzona jest przede wszystkim z serialami telewizyjnymi takimi jak "Na Wspólnej", "Ojciec Mateusz", "Klan" czy "M jak Miłość". Jednocześnie wielu z nich świetnie sprawdza się także w filmach fabularnych.

Tak, bardzo wielu polskich aktorów łączy grę w serialach i filmach z występami teatralnymi. Pozwala im to szlifować warsztat aktorski, rozwijać się artystycznie i budować relację z widownią. Przykładem może być tu Jerzy Stuhr.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Nominacje dla filmu Oppenheimer na Oscary.
 2. Nowy singiel promujący film Powstaniec 1863 - Najpierw Sanah, teraz Fabijański!
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
 5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły