News

Ponad 100 filmów na 41. MFFMW Ale Kino! - Odkryj światową kinematografię do 3 grudnia

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak27.11.20236 min.
Ponad 100 filmów na 41. MFFMW Ale Kino! - Odkryj światową kinematografię do 3 grudnia

W najbliższą niedzielę, 26 listopada, rozpoczyna się w Poznaniu 41. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!. To aż 8 dni wspaniałej, pełnej wydarzeń imprezy, podczas której zaprezentowanych zostanie 112 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych z 34 krajów świata, stworzonych specjalnie dla najmłodszych widzów. Wśród nich znajdują się tytuły nagradzane na najważniejszych festiwalach branżowych oraz obiecujące debiuty reżyserskie. Ale Kino! to nie tylko filmy skierowane do widzów już od 3 roku życia ale także charakterystyczna atmosfera i klimat tej imprezy tworzone przez zapraszanych gości, dużo ciekawych spotkań i atrakcyjne wydarzenia towarzyszące. Serdecznie zapraszamy do odkrywania światowej kinematografii skierowanej do dzieci, młodzieży i młodych dorosłych podczas tej wyjątkowej imprezy w Poznaniu do 3 grudnia.

Kluczowe wnioski:

 • 41. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! potrwa od 26 listopada do 3 grudnia.
 • W programie znalazło się 112 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych z 34 krajów świata.
 • Pokazy filmowe skierowane są do widzów począwszy od 3 roku życia.
 • Oprócz seansów, festiwal oferuje wiele ciekawych spotkań i wydarzeń towarzyszących.
 • Impreza odbywa się w poznańskich kinach: Multikino 51, Kino Muza, Kino Pałacowe oraz Scena Wspólna.

112 filmów z 34 krajów na 41. MFFMW Ale Kino!

Ruszyła 41. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! odbywająca się w dniach 26 listopada - 3 grudnia 2023 roku w Poznaniu. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych skierowanych do młodej widowni, podczas którego zaprezentowanych zostanie aż 112 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych z 34 krajów z całego świata.

W programie znalazły się zarówno krótkometrażowe, jak i pełnometrażowe tytuły, które zdobywały nagrody na prestiżowych festiwalach filmowych, ale także obiecujące debiuty młodych twórców. To świetna okazja do poznania aktualnych trendów we współczesnej światowej kinematografii skierowanej do najmłodszych.

Różnorodność tematyczna i językowa filmów

Filmy prezentowane podczas Ale Kino! cechuje duża różnorodność, zarówno jeśli chodzi o poruszaną tematykę, jak i język filmowy. Oprócz anglojęzycznych produkcji, znaleźć można tytuły m.in. hiszpańskie, włoskie, skandynawskie czy azjatyckie.

W konkursie głównym rywalizują ze sobą fabuły obyczajowe, komedie, thrillery i horrory, a nawet filmy sci-fi i fantasy. Nie brakuje też animacji wykorzystujących zarówno tradycyjne techniki rysunkowe, jak i najnowsze technologie CGI.

4 sekcje konkursowe i Złote Koziołki

Ale Kino! to przede wszystkim konkurs filmowy, podzielony na 4 kategorie ze względu na długość (filmy pełnometrażowe i krótkometrażowe) i grupę wiekową odbiorców (filmy dla dzieci i dla młodzieży).

W ramach konkursu przyznawane są nagrody - Złote Koziołki dla najlepszych filmów w każdej z kategorii. Oprócz jury profesjonalnego, werdykt wydadzą także młodzi widzowie, tworzący Jury Młodych.

Złote Koziołki to najważniejsze nagrody przyznawane podczas festiwalu. Statuetki w kształcie koziołka nawiązują do legendy o założeniu Poznania i są symbolem tego wyjątkowego festiwalu.

Oprócz konkursu głównego, filmy można obejrzeć w ramach Pokazów Specjalnych, Panoramy Filmowej oraz w sekcji Ale Kino! z piłką, prezentującej filmy o tematyce sportowej.

Czytaj więcej: Christopher Nolan ostrzega: platformy streamingowe wymagają pilnej naprawy

Pokazy dla widzów już od 3. roku życia

Ale Kino! to festiwal filmów przeznaczonych dla młodego widza - zarówno dzieci, jak i nastolatków oraz młodych dorosłych.

Organizatorzy pamiętają jednak także o tych najmłodszych miłośnikach kina. Specjalnie dla 3-6 latków przygotowano Pokazy Koziołka - seanse filmowe w przystosowanej do ich potrzeb przestrzeni wraz z atrakcyjnym programem artystycznym.

Grupa wiekowa Rodzaj pokazów
3-6 lat Pokazy Koziołka
6-12 lat Filmy familijne
12-16 lat Filmy dla młodzieży
> 16 lat Nowości dla młodych dorosłych

Dzięki temu każdy widz znajdzie na festiwalu coś dla siebie i będzie mógł cieszyć się dobrą zabawą w towarzystwie filmowych bohaterów.

Wydarzenia branżowe Ale Kino! Pro

Ponad 100 filmów na 41. MFFMW Ale Kino! - Odkryj światową kinematografię do 3 grudnia

Choć festiwal skupia się przede wszystkim na pokazach filmowych dla młodych widzów, to w jego ramach organizowane są także wydarzenia branżowe Ale Kino! Pro, skierowane do profesjonalistów zajmujących się filmem.

Są to m.in. warsztaty, spotkania i prelekcje poświęcone zagadnieniom związanym z krytyką filmową, dystrybucją i promocją tytułów skierowanych do młodego odbiorcy oraz edukacją medialną najmłodszych.

Spotkania z twórcami

Ale Kino! Pro to także okazja do dyskusji i wymiany doświadczeń z zaproszonymi na festiwal reżyserami, scenarzystami, producentami i aktorami. Spotkania z twórcami filmowymi są ważnym punktem festiwalu i pozwalają zajrzeć "za kulisy" powstawania filmów.

Filmy z audiodeskrypcją i PJM

Organizatorzy Ale Kino! pamiętają także o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Część filmów wyświetlanych jest z audiodeskrypcją dla niewidomych oraz tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Dzięki temu seanse filmowe mogą w pełni cieszyć się magią kina także ci młodzi widzowie, którzy na co dzień mają utrudniony dostęp do tego typu wydarzeń kulturalnych.

 • Audiodeskrypcja: dodatkowy komentarz słowny opisujący ważne elementy wizualne filmu
 • PJM: język migowy, umożliwiający osobom niesłyszącym pełny odbiór dialogów i dźwięków

Warto zaznaczyć, żefestiwalowe pokazy odbywają się w kilku poznańskich kinach: Multikinie 51, Kinie Muza, Kinie Pałacowym oraz Scenie Wspólnej. Każde z tych miejsc gwarantuje widzom wysoki komfort i atrakcyjne warunki do oglądania filmów.

Festiwal do 3 grudnia w Poznaniu

41. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! potrwa w Poznaniu do 3 grudnia 2023 roku. Jest to znakomita okazja do poszerzania wiedzy filmowej - zarówno dla najmłodszych miłośników kina, młodzieży, jak i dorosłych oraz osób związanych zawodowo z filmem.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia strony www.alekino.com, gdzie można zapoznać się ze szczegółowym programem wydarzenia i repertuarem filmowym tej edycji festiwalu.

Do zobaczenia w poznańskich kinach!

Podsumowanie

41. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! to świetna okazja do poszerzenia wiedzy o współczesnej światowej kinematografii tworzonej z myślą o młodych widzach. Podczas 8 festiwalowych dni będziesz mieć szansę obejrzeć aż 112 filmów z 34 krajów – od nagradzanych produkcji pozostających w awangardzie nowych trendów, po ekscytujące debiuty młodych twórców.

Coś dla siebie znajdą tu zarówno dzieci, jak i nastolatki oraz młodzi dorośli. Specjalne pokazy przygotowano nawet dla 3-latków! Dodatkową atrakcją festiwalu są spotkania z reżyserami i aktorami oraz branżowe wydarzenia Ale Kino! Pro. To okazja, aby porozmawiać o kulisach powstawania filmów z ich twórcami.

Zapraszamy serdecznie do poznańskich kin, aby wspólnie świętować naszą miłość do kina. Poszerzaj horyzonty, odkrywaj nowe historie, poznawaj inspirujących ludzi i baw się wyśmienicie. Szczegółowy program znajdziesz na alekino.com. Do zobaczenia na festiwalu do 3 grudnia!

Jeśli szukasz ciekawego sposobu na spędzenie wolnego czasu, to 41. MFFMW Ale Kino! jest wydarzeniem w sam raz dla Ciebie. Zrób sobie prezent i zanurz się w świecie filmów przez 8 dni - gwarantujemy niezapomniane wrażenia, nową wiedzę i fantastyczną rozrywkę w najlepszym towarzystwie!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Nominacje dla filmu Oppenheimer na Oscary.
 2. Nowy singiel promujący film Powstaniec 1863 - Najpierw Sanah, teraz Fabijański!
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
 5. Najlepsze amerykańskie filmy i seriale, które musisz obejrzeć
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły