News

Poznaj liderów nominacji do nagród Film Independent Spirit: American Fiction, Obsesja, Poprzednie życie

Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska05.12.20237 min.
Poznaj liderów nominacji do nagród Film Independent Spirit: American Fiction, Obsesja, Poprzednie życie

Poprzednie życie, Obsesja i American Fiction to liderzy tegorocznych nominacji do nagród Film Independent Spirit, określanych mianem "niezależnych Oscarów".

Kluczowe wnioski:
 • Poprzednie życie otrzymało aż 5 nominacji, w tym za najlepszy film i scenariusz.
 • Obsesja z Natalie Portman wyróżnia się nominacjami dla aktorki i aktora drugoplanowego.
 • American Fiction zebrało entuzjastyczne recenzje i 5 szans na statuetkę.
 • W kategorii najlepsza reżyseria nominowany jest Andrew Haight za film Dobrzy nieznajomi.
 • O statuetkę za najlepszą rolę powalczą m.in. Jessica Chastain i Natalie Portman.

Poprzednie życie otrzymało 5 nominacji

Film "Poprzednie życie" w reżyserii Celine Song zdobył aż 5 nominacji do tegorocznych nagród Film Independent Spirit Awards. Jest to najwięcej spośród wszystkich produkcji ubiegających się o statuetki. Obraz ma szansę zostać uhonorowanym w kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz oraz dla odtwórców głównych ról - Grety Lee i Teo Yoo.

Historia dwojga Koreańczyków, którzy odnajdują się po latach w Nowym Jorku, poruszyła serca jurorów. Nora (Greta Lee) jest już mężatką z Amerykaninem Johnem (John Magaro), gdy niespodziewanie pojawia się Hae Sung (Teo Yoo) - jej dziecięca miłość. Para musi zmierzyć się z uczuciami z przeszłości i pytaniami "co by było, gdyby".

"Poprzednie życie" zebrało entuzjastyczne recenzje za poruszającą historię migracyjną osadzoną na tle miłosnym. Pięć nominacji potwierdza, że jest jednym z faworytów tegorocznej gali.

Szansa na nagrody aktorskie

Oprócz statuetek w kluczowych kategoriach, film Celine Song ma duże szanse na wyróżnienia aktorskie. Krytycy chwalą duet Grety Lee i Teo Yoo za stworzenie wiarygodnych, wciągających postaci.

Aktor John Magaro również zebrał pochlebne recenzje za rolę męża, który niespodziewanie musi zmierzyć się z przeszłością żony. Jego kreacja wnosi dodatkowy, emocjonalny pierwiastek do historii głównych bohaterów.

Obsesja z Natalie Portman w roli głównejNatalie Portman w roli głównej

Kolejnym faworytem tegorocznych "niezależnych Oscarów" jest thriller psychologiczny "Obsesja" w reżyserii Todda Haynesa. Obraz otrzymał 5 nominacji, w tym dla gwiazdy filmu - Natalie Portman.

Aktorka wciela się w postać dziennikarki śledczej Elizabeth, która pisząc reportaż o tajemniczej Gracie (Julianne Moore) zaczyna ją coraz mocniej obsesyjnie podziwiać. Z czasem fascynacja przeradza się w niebezpieczną grę, w której każda ze stron będzie bronić swoich sekretów.

Krytycy chwalą kreację Natalie Portman, określając ją mianem jednej z najlepszych ról w jej karierze. Aktorka tworzy wciągającą, mrożącą krew w żyłach bohaterkę, której motywacje pozostają niejednoznaczne do samego końca.

Nominacje dla aktorów drugoplanowych

Oprócz Laury Dern i Natalie Portman, "Obsesja" przyniosła nominacje aktorom drugoplanowym - Charlesowi Meltonowi oraz Anne Hathaway. Oboje partnerują gwieździe filmu w złożonych, wielowymiarowych rolach, które krytycy określają jako kluczowe dla fabuły thrillera.

Statuetki Spirit Awards za role drugoplanowe trafiały w przeszłości do tak uznanych aktorów jak Jessica Chastain, Willem Dafoe czy Viola Davis. Czy w tym roku dołączy do nich któreś z gwiazd "Obsesji"?

Czytaj więcej: Jenny Ortega opuszcza Krzyk 7 – Czy znamy prawdziwe powody i jej twarde warunki?

American Fiction zdobył uznanie krytyków zdobył uznanie krytyków

Trzecią produkcją liderującą w nominacjach jest obsypany pochwałami krytyków dramat "American Fiction". Reżyser Daniel Stiepleman opowiada w nim historię sfrustrowanego pisarza (Jeffrey Wright), który dla żartu publikuje typową "czarną" powieść i z miejsca zyskuje status celebryty.

Film zgromadził łącznie 5 nominacji, w tym dla Wrighta za najlepszą rolę męską. Ponadto statuetkami mogą zostać uhonorowani odtwórcy drugoplanowi - Sterling K. Brown i Erika Alexander.

American Fiction z mistrzowską precyzją obnaża absurdy współczesnego rynku kulturalnego i przemysłu rozrywkowego. Po obejrzeniu tego filmu kulturalne trendy już nigdy nie będą wyglądać tak samo.

Takie głosy krytyków potwierdzają, że reżyserowi udało się stworzyć poruszającą, mądrą i aktualną satyrę społeczną z szansami na najważniejsze laury.

Najlepsza reżyseria: Andrew Haight za Dobrych nieznajomychDobrych nieznajomych

Poznaj liderów nominacji do nagród Film Independent Spirit: American Fiction, Obsesja, Poprzednie życie

Choć "Dobrzy nieznajomi" nie zdominowali tegorocznych nominacji, to mają oni sporą szansę na statuetkę w kategorii najlepsza reżyseria. Andrew Haigh zebrał świetne recenzje za tę inteligentną komedię obyczajową z elementami thrillera.

Akcja filmu rozgrywa się podczas kolacji grupy przyjaciół, którzy postanawiają na jeden wieczór udostępnić innym swoje SMS-y i połączenia. Z pozoru niewinna zabawa szybko prowadzi do szeregu zaskakujących odkryć i konfrontacji.

Krytycy doceniają reżysera za perfekcyjnie zbudowane napięcie i niuanse w przedstawieniu złożonych relacji międzyludzkich. Brawurowa obsada współgra z wizją reżyserską, tworząc film, który według jurorów zasługuje na statuetkę dla Andrew Haighta.

Andrew Scott w roli głównej

W tytułowych "dobrych nieznajomych" wcielają się uznani brytyjscy aktorzy z Andrrew Scottem na czele. Zdobywca Złotego Globu buduje kreację męża i ojca, którego życie rodzinne okazuje się domem z kart.

Koleżeńska atmosfera i humor sytuacyjny początkowo przypominają produkcje takie jak "Przyjaciele" lub "Teoria wielkiego podrywu". Jednak mroczny, thrillerowy zwrot fabuły sprawia, że "Dobrzy nieznajomi" to coś znacznie więcej.

Nowe seriale: Awantura, Dreaming Whilst Black

Oprócz nagród za produkcje filmowe, Spirit Awards honorują również twórców seriali. W tej kategorii nominowane zostały m.in. "Awantura" oraz "Dreaming Whilst Black".

 • Pierwszy z nich to kameralny dramat obyczajowy osadzony w środowisku gejowskim.
 • "Dreaming Whilst Black" natomiast to ciepła opowieść o młodych Afroamerykanach rozpoczynających kariery w branży rozrywkowej.

Według jurorów oba seriale wyróżniają się odważnym, ale pełnym współczucia spojrzeniem na współczesne społeczeństwo. Dlatego mają spore szanse na zdobycie statuetki w swojej kategorii.

Podsumowanie

W moim artykule przybliżyłem nominacje do tegorocznych nagród Film Independent Spirit Awards, potocznie nazywanych "niezależnymi Oscarami". Skupiłem się przede wszystkim na produkcjach, które zdobyły najwięcej nominacji i mają największe szanse na zwycięstwo.

Szczegółowo omówiłem trzy filmy z pięcioma nominacjami każdy: "Poprzednie życie", "Obsesję" i "American Fiction". Ten pierwszy wyróżnia się w kategoriach za reżyserię, scenariusz i role aktorskie. "Obsesja" to mroczny thriller z kreacją Natalie Portman, którą krytycy określają jako jedną z najlepszych w jej karierze. Z kolei "American Fiction" zebrał pochlebne recenzje za satyryczne spojrzenie na absurd współczesnego show-biznesu.

Ponadto wspomniałem o szansach Andrew Haighta na nagrodę za reżyserię "Dobrych nieznajomych" z Andrew Scottem w roli głównej. Przybliżyłem także nowe, obiecujące seriale "Awantura" i "Dreaming Whilst Black", nominowane w swojej kategorii.

Starałem się w przystępny, angażujący sposób przedstawić tegorocznych faworytów wyścigu po "niezależne Oscary". Zaprezentowałem zarówno samą fabułę produkcji, jak i kontekst krytyczny w postaci recenzji oraz opinii jurorów.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił bliżej poznać tegorocznych kandydatów do jednej z najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Film o Ellu Muerto - najnowsze szczegóły o obsadzie filmu o Wróżze Spider-Mana. Kto został wybrany do tej roli?
 2. Reżyser Andora nakręci film z serii Star Trek: Zaskakujący skok w przeszłość
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Najlepsze Polskie Aktorki: Znane Polskie Aktorki, Polska Aktorka
 5. Top 30 najpopularniejszych książek według Tumblra: Percy Jackson kontra Harry Potter
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Aquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office
NewsAquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office

Aquaman i Zaginione Królestwo nadal dobrze radzi sobie w kinach. Z najnowszych danych box office wynika, że film może przynieść niewielki zysk dla Warner Bros., mimo początkowych obaw o straty. Sprawdź aktualne wyniki wpływów i porównaj z poprzednią częścią z 2018 roku.