News

Recenzja gry Persona 3 Reload - dla fanów serii

Autor Kornel Lis
Kornel Lis21 lutego 20247 min
Recenzja gry Persona 3 Reload - dla fanów serii

Recenzja gry Persona 3 Reload to idealna lektura dla fanów serii Persona. Remake kultowej gry z 2006 roku zachwyca zarówno weteranów, jak i nowych graczy. Przeczytacie tutaj o zmianach w rozgrywce, systemie walki, eksploracji lochów Tartarus i wielu innych aspektach produkcji studia Atlus. Dowiecie się, jak prezentuje się oprawa audiowizualna, gameplay i fabuła odświeżonej wersji gry. Sprawdźcie również, czy warto sięgnąć po ten tytuł, jeśli graliście w oryginał sprzed 18 lat. Zapraszam do lektury!

Rewitalizacja klasyka z dużym budżetem

Minęło już 18 lat od premiery gry Persona 3. Przez ten czas mieliśmy okazję zagrać w kilka odświeżonych wersji jak Persona 3 FES oraz przeniesione na przenośną konsolę Persona 3 Portable. Żadna z nich jednak nie była pełnoprawnym remakiem pierwowzoru. Dlatego zapowiedź gry Persona 3 Reload wywołała entuzjazm wśród fanów marki.

Twórcy zdecydowali się nie zmieniać klimatu oryginalnej gry i ponownie poruszają trudne lub niekomfortowe tematy. Pojawienie się na początku rozgrywki ostrzeżeń związanych z mrocznym tonem produkcji nie powinno więc nikogo dziwić.

Graficznie Persona 3 Reload to ogromny skok jakościowy w stosunku do pierwowzoru. Zdecydowanie widać tu pracę z dużym budżetem, który został przeznaczony na stworzenie nowych tekstur, modeli postaci oraz scen. Dzięki temu gra nie tylko dorównuje aktualnym standardom, ale również udowadnia, że styl visu z pierwszej wersji jak najbardziej może się podobać także dzisiejszej publiczności.

Nie tylko kosmetyka

Choć graficzne zmiany rzucają się w oczy najbardziej, to remake wprowadza też wiele modyfikacji w systemie rozgrywki. W dużej mierze idą one w kierunku ułatwienia zabawy lub zlikwidowania frustrujących mechanik z oryginału.

Główną zmianą jest zrezygnowanie z modelu zmęczenia bohaterów. W pierwszej wersji postaci mogły się zmęczyć podczas eksploracji Tartarusa, co wpływało na ich statystyki. Remake porzuca ten system, dzięki czemu możemy bez ograniczeń zwiedzać wszystkie zakamarki lochów.

Zmiana systemu walki i eksploracji lochów

Podobnej modyfikacji doczekała się wyczerpująca się po walce wytrzymałość. W oryginale po zbyt intensywnej rozgrywce musieliśmy odpocząć w dormitorium, zanim ponownie wyruszymy do Tartarusa. Remake zwiększa pulę dostępnej wytrzymałości oraz przyspiesza jej regenerację, dzięki czemu możemy częściej wracać do walki.

Oprócz tych zmian twórcy nie zapomnieli też o drobniejszych poprawkach w mechanice rozgrywki. Walki przebiegają płynniej, a sterowanie jest bardziej precyzyjne i responsywne. Do tego zlikwidowano kilka frustrujących błędów, które utrudniały rozgrywkę w oryginale.

Choć graficzne zmiany rzucają się w oczy najbardziej, to remake wprowadza też wiele modyfikacji w systemie rozgrywki. W dużej mierze idą one w kierunku ułatwienia zabawy lub zlikwidowania frustrujących mechanik z oryginału.

Czytaj więcej: Powrót Lucyfera: Tom Ellis ma dwa warunki

Więcej aktywności pozalekcyjnych i dodatkowa zawartość

Kolejną istotną zmianą są dodatkowe aktywności poboczne, w które możemy się zaangażować po lekcjach. W pierwszej wersji gry wiele zajęć było blokowanych przez zmęczenie bohatera. Usunięcie tego ograniczenia sprawiło, że twórcy stworzyli też więcej różnorodnych wydarzeń, w których możemy wziąć udział.

Spora część z nich opiera się na rozwijaniu relacji z poznanymi postaciami. Przez lata między premierami poszczególnych odsłon serii to właśnie budowanie więzi stało się jej wizytówką, więc miło widzieć, że ten aspekt został w remake’u odpowiednio rozbudowany.

Oprócz tego w grze pojawiło się też sporo nowych zadań pobocznych oraz aktywności nastawionych na zdobywanie dodatkowych nagród. To sprawia, że nie musimy polegać wyłącznie na eksploracji Tartarusa i bez przerwy przemierzać jego poziomy.

Nowości w Persona 3 Reload Poprawione mechaniki
Dodatkowe aktywności pozalekcyjne Szybsza regeneracja wytrzymałości
Rozbudowany system relacji Płynniejsze walki
Nowe zadania poboczne i nagrody Poprawione sterowanie

Nowy system społecznych relacji bohaterów

Recenzja gry Persona 3 Reload - dla fanów serii

Jak wspomniałem, w Persona 3 Reload twórcy położyli większy nacisk na budowanie relacji między postaciami. Rozbudowany został system dostępności bohaterów, z którymi chcemy spędzić czas po szkole.

Każda osoba ma teraz indywidualny harmonogram dnia, podczas którego dostępna jest w wybranych lokalizacjach. Musimy dobrze zaplanować, kogo i kiedy odwiedzimy. Na szczęście twórcy wprowadzili automatyczny system sugestii, który co jakiś czas podpowie, gdzie powinniśmy się wybrać.

System ten ma jednak głębsze konsekwencje niż w poprzednich grach z serii. Od naszych decyzji i poświęconego czasu zależeć będzie nie tylko fabuła poszczególnych wątków, ale również ogólny nastrój w grupie SEES oraz nasza skuteczność podczas misji specjalnych.

Atmosfera ma znaczenie

Dzięki temu mechanicznemu zabiegowi historia w Persona 3 Reload staje się bardziej plastyczna. Już w oryginale fabuła była mocną stroną serii, jednak teraz możemy jeszcze mocniej wczuć się w klimat opowieści.

Decyzje gracza i wybrana przez niego ścieżka budowania relacji mają wyraźny wpływ na całość rozgrywki. Daje to dodatkową motywację do pielęgnowania przyjaźni, bo przekłada się na konkretne korzyści podczas misji lub w trakcie zwiedzania lochów Tartarus.

Poprawione oprawa audio-wizualna i mechanika rozgrywki

Oprócz fabuły i aktywności pozaszkolnych wiele zmian doczekał się rdzeń rozgrywki. Walki z Shadowami w Tartarusie prezentują się teraz dużo lepiej, zwłaszcza pod względem oprawy audio-wizualnej.

Płynniejsza animacja, efektowniejsze ataki Person oraz nowe modele przeciwników sprawiają, że starcia nie nudzą nawet po kilkudziesięciu godzinach. Do tego poprawiono system sztucznej inteligencji oponentów oraz zbalansowano rozwój postaci i wymagania poszczególnych misji. Dzięki temu walki są satysfakcjonujące, ani za łatwe, ani za trudne.

Zdecydowanie widać tu ogrom pracy, jaki twórcy włożyli w przeniesienie rozgrywki z 2006 roku do współczesnych standardów. Choć zachowali przy tym ducha oryginału, to nie bały się też wprowadzać zmian tam, gdzie były potrzebne.

Bezkonkurencyjna jakość remake'u kultowej gry JRPG

Podsumowując, Persona 3 Reload spełnia oczekiwania zarówno starych wyjadaczy JRPG, jak i nowicjuszy dopiero wkraczających w świat Persony. Z jednej strony zachwyca poprawioną oprawą i przyjemniejszą rozgrywką. Z drugiej wciąga w niezwykły świat, poruszającą historię i charyzmatyczne postacie.

Jeśli kiedyś marzyliście, aby zagrać w ten klasyk gatunku lub po prostu szukacie gry, która wciągnie was na długie godziny, to gorąco polecam sięgnąć po Persona 3 Reload. Aktualnie nie ma na rynku lepszego remake’u kultowej produkcji z przeszłości.

Podsumowanie

Remake gry Persona 3 to prawdziwa gratka dla fanów tej kultowej serii JRPG od studia Atlus. Twórcy stworzyli odświeżoną wersję klasyka z 2006 roku, zachowując przy tym jego klimat i najmocniejsze strony. Graficznie produkcja prezentuje się rewelacyjnie, dorównując współczesnym hitom z tego gatunku.

Oprócz poprawionej oprawy, Persona 3 Reload wprowadza wiele usprawnień w samym rdzeniu rozgrywki. Walki i eksploracja stały się przyjemniejsze i bardziej angażujące. Do tego twórcy dorzucili mnóstwo dodatkowej zawartości w postaci aktywności pozalekcyjnych i możliwości pogłębiania relacji z innymi postaciami. Jeśli szukasz tytułu, który wciągnie cię na długie godziny, gorąco polecam sprawdzić ten remake.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Terrifier 3: Adepcja niebezpieczne starcie z klaunem. Co czeka bohatera?
  2. Gerard Butler jako smok w wersji aktorskiej.
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
  5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły