News

Ridley Scott chciał przywrócić Maximusa w Gladiator 2: Russell Crowe w najbardziej niezwykłych walkach

Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska29.11.20237 min.
Ridley Scott chciał przywrócić Maximusa w Gladiator 2: Russell Crowe w najbardziej niezwykłych walkach

W 2006 roku Ridley Scott i Russell Crowe zaproponowali, by to legendarny muzyk Nick Cave napisał scenariusz do kontynuacji filmu "Gladiator", w której miał powrócić do świata żywych główny bohater Maximus Decimus Meridius. Teraz reżyser ujawnił swoje ówczesne plany dotyczące wskrzeszenia Maximusa na ekranie w niezwykły sposób, aby mógł on stoczyć szereg najbardziej niesamowitych walk w historii kina.

Kluczowe wnioski:
 • Maximus miał powrócić poprzez tajemniczy portal, co było pomysłem samego Ridleya Scotta.
 • Na początku filmu Maximus wędrowałby po zaświatach w poszukiwaniu drogi z powrotem do świata żywych.
 • Bohater miał walczyć podczas wypraw krzyżowych, na frontach II wojny światowej oraz w Wietnamie.
 • W ostatniej scenie Maximus pracowałby jako pracownik Pentagonu.
 • Scenariusz Cave'a zawierał wiele absurdalnych pomysłów, które dzisiaj wydają się kompletnie nierealne.

Maximus powraca z zaświatów w scenariuszu Nicka Cave'a

Jak ujawnił Ridley Scott, w niezrealizowanym scenariuszu do kontynuacji "Gladiatora" autorstwa Nicka Cave'a, główny bohater Maximus miał powrócić z zaświatów do świata żywych. Reżyser wyjawił, że to on sam wpadł na pomysł, w jaki sposób dokonać tego niezwykłego zmartwychwstania na ekranie.

Scott planował, aby Maximus obudził się w zaświatach nad Styksem, gdzie spotykałby inne dusze wojowników. Stamtąd rozpoczynałby swoją wędrówkę w poszukiwaniu drogi powrotu do świata żywych. Ostatecznie miałby znaleźć tajemniczy portal, który umożliwiłby mu reinkarnację.

Choć brzmi to dość absurdalnie, w owym czasie reżyser był przekonany do tego pomysłu. Niestety nie zdradził dokładnie, na czym miał polegać mechanizm powrotu Maximusa do życia. Obawiał się, że ktoś inny może ukraść i wykorzystać ten motyw fabularny.

Bez wątpienia byłaby to jedna z najbardziej zaskakujących i widowiskowych scen w historii kina. Szkoda, że ostatecznie zarzucono ten projekt i nigdy nie zobaczymy tego na ekranie.

Kontrowersje wokół scenariusza

Pomysł Nicka Cave'a na wskrzeszenie Maximusa i dalsze jego losy spotkał się z mieszanymi reakcjami i falą krytyki. Uznano wiele motywów za zbyt absurdalne jak na kontynuację tak kultowego filmu jak "Gladiator".

Sam scenarzysta przyznał, że pozwolił swojej wyobraźni na zbyt duże szaleństwa i ostateczny efekt jego pracy był dyskusyjny. Niemniej warto docenić jego kreatywność i próbę stworzenia czegoś absolutnie wyjątkowego.

Maximus miał walczyć w trakcie wypraw krzyżowych

Innym kontrowersyjnym i trudnym do zaakceptowania pomysłem Cave'a był udział Maximusa w wyprawach krzyżowych po jego powrocie do świata żywych. Bohater miał więc niejako przenieść się w czasie do średniowiecza.

Miał on tam kontynuować swoją misję wojownika, stając do kolejnych epickich bitew w imię wyższych ideałów. Choć mogłoby to dostarczyć niesamowitych wrażeń pod względem rozmachu scen batalistycznych, to wydaje się zbyt dalekie od klimatu pierwowzoru.

Użytkownicy sieci drwiąco komentowali, że zabrakło już tylko wysłania Maximusa w kosmos lub zmierzenia się z Godzillą.

Pomysł z wyprawami krzyżowymi także został ostatecznie odrzucony przez twórców, choć Russell Crowe miał podobno zaakceptować nawet tak szaloną wizję losów swojej postaci.

Czy Maximus na krucjatach miałby sens?

Zastanawiano się, czy wysłanie antycznego legionisty do średniowiecza i wplątanie go w religijne wojny miałoby w ogóle sens. Z drugiej strony, gdyby udało się zgrabnie połączyć te dwie epoki w sensowną całość, mogłoby to być coś naprawdę wyjątkowego.

Biorąc pod uwagę fenomen pierwszego "Gladiatora" oraz popularność filmów o templariuszach, być może warto było dać szansę tej koncepcji i zobaczyć, jak odnalazłby się w niej Crowe. Szkoda, że się tego nie doczekamy.

Czytaj więcej: Ekranizacja Żulczyka: Czy Informacja zwrotna podbije świat? Oceniamy adaptację.

Bohater Gladiatora na frontach II wojny światowej

Kolejnym etapem niezwykłej podróży Maximusa w czasie miały być fronty II wojny światowej. Rzymski generał walczyłby więc ramię w ramię z żołnierzami aliantów przeciwko hitlerowskim Niemcom.

Być może autor scenariusza chciał w ten sposób nawiązać do tendencji obsadzania Russella Crowe w produkcjach wojennych, takich jak "Master i komandor". Tym razem jednak akcja działaby się w realiach globalnego konfliktu XX wieku.

Podobnie jak z krucjatami, trudno stwierdzić na obecnym etapie, czy taki zabieg fabularny zadziałałby na ekranie. Z pewnością jednak znowu mielibyśmy okazję podziwiać aktorskie popisy Crowe'a w kolejnych scenach bitewnych.

Epoka historyczna Konflikt zbrojny
Czasy antyczne Wojny domowe w starożytnym Rzymie
Średniowiecze Wyprawy krzyżowe
II wojna światowa Walki na frontach europejskich

Jak widać w tabeli, Maximus przeskakiwałby między epokami, biorąc udział w największych konfliktach swoich czasów. Trzeba przyznać, że byłaby to dość szalona podróż.

Maximus w Wietnamie według scenariusza

Ridley Scott chciał przywrócić Maximusa w Gladiator 2: Russell Crowe w najbardziej niezwykłych walkach

Ostatnim etapem filmowej odysei Maximusa miał być udział w wojnie w Wietnamie, która toczyła się w latach 50. i 60. XX wieku. Rzymski wódz najwyraźniej nie mógł usiedzieć spokojnie w żadnej epoce.

Można się domyślać, że jego udział w tym konflikcie także zaowocowałby mnóstwem spektakularnych scen batalistycznych. Prawdopodobnie zaprezentowałby się od nieco innej strony - jako dowódca partyzantki w dżungli.

Pod względem fabularnym byłby to już jednak zbyt duży absurd. Wydaje się, że twórcy powinni byli w pewnym momencie uciąć tę szaloną podróż Maximusa przez wieki. Wojna w Wietnamie to zdecydowanie za daleko posunięta ekstrawagancja.

 • Wyprawy krzyżowe - walki w imię wyższych ideałów religijnych
 • II wojna światowa - globalny konflikt XX wieku

Jak widać w powyższych punktach, Maximus angażował się głównie w wojny na szeroką, wręcz ogólnoświatową skalę. Były to zawsze przełomowe wydarzenia historyczne kształtujące bieg dziejów ludzkości.

Pracownik Pentagonu - ostatnia wizja losów Maximusa

Zakończenie historii Maximusa według scenariusza Nicka Cave'a przewidywało, że bohater jako generał rzymski znajdzie się we współczesnym świecie i zostanie pracownikiem Pentagonu.

Byłaby to kuriozalna i zaskakująca wizja. Nie wiadomo wprawdzie, jaką dokładnie pełniłby funkcję, ale można się domyślać, że jego bogate doświadczenie wojskowe z poprzednich epok zostałoby jakoś wykorzystane.

Znowu pojawia się jednak pytanie o sensowność takiego rozwiązania fabularnego. Wydaje się, że zupełnie wystarczającą pointą byłoby pokazanie Maximusa we współczesnym świecie, bez angażowania go w jego struktury militarne.

Mimo wielu kontrowersji i absurdów, scenariusz Nicka Cave'a z pewnością nie można zarzucić braku pomysłowości. Niestety jego radykalne i szalone wizje okazały się zbyt odważne jak na kontynuację kultowego hitu. Pozostaje nam tylko wyobrażać sobie, jak mogło to wszystko wyglądać na ekranie z Russellem Crowe ponownie w roli Maximusa.

Podsumowanie

Jak się okazuje, Ridley Scott i Russell Crowe mieli kiedyś bardzo odważną i szaloną wizję kontynuacji "Gladiatora". Chcieli wskrzesić Maximusa i wplątać go w całą masę widowiskowych bitew na przestrzeni różnych epok historycznych.

Scenariusz autorstwa Nicka Cave'a zakładał, że Maximus trafi najpierw na krucjaty, potem na front II wojny światowej, a nawet do Wietnamu! Brzmi jak totalna ekstrawagancja, prawda? Ale warto docenić tę kreatywność i pomysłowość.

Niestety ostatecznie zarzucono ten projekt sequelu. Szkoda, bo byłaby to z pewnością jazda bez trzymanki i ogromna dawka hollywoodzkiej rozrywki. No ale kto wie, może kiedyś doczekamy się choć części tych szalonych scen z udziałem Crowe'a.

Mam nadzieję, że choć trochę zaciekawiłem Cię tym, jak mogła wyglądać kontynuacja kultowego "Gladiatora". Jeśli chcesz porozmawiać o tych niezrealizowanych wizjach albo masz jakieś pytania, daj znać w komentarzu!

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Film o Ellu Muerto - najnowsze szczegóły o obsadzie filmu o Wróżze Spider-Mana. Kto został wybrany do tej roli?
 2. Reżyser Andora nakręci film z serii Star Trek: Zaskakujący skok w przeszłość
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Najlepsze Polskie Aktorki: Znane Polskie Aktorki, Polska Aktorka
 5. Top 30 najpopularniejszych książek według Tumblra: Percy Jackson kontra Harry Potter
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Aquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office
NewsAquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office

Aquaman i Zaginione Królestwo nadal dobrze radzi sobie w kinach. Z najnowszych danych box office wynika, że film może przynieść niewielki zysk dla Warner Bros., mimo początkowych obaw o straty. Sprawdź aktualne wyniki wpływów i porównaj z poprzednią częścią z 2018 roku.