News

Szczurzy film Otchłań nie powróci do brytyjskich kin

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska28.12.20237 min.
Szczurzy film Otchłań nie powróci do brytyjskich kin

Szczurzy film Otchłań nie powróci do brytyjskich kin. Kontrowersyjny obraz Jamesa Camerona okazał się zbyt drastyczny dla brytyjskich cenzorów, którzy zażądali wycięcia sceny zmuszania szczura do oddychania pod wodą. Twórcy odmówili, więc premiera w Wielkiej Brytanii została odwołana. Film powraca na ekrany kin z okazji 35-lecia premiery, ale w zremasterowanej wersji 4K będzie można go obejrzeć tylko poza granicami Zjednoczonego Królestwa.

Cenzura zachodu ratuje szczury

Kontrowersyjny film Jamesa Camerona „Otchłań” miał powrócić na ekrany brytyjskich kin w zremasterowanej wersji 4K z okazji 35-lecia premiery. Niestety, brytyjscy cenzorzy nie wyrazili na to zgody i zażądali wycięcia drastycznej sceny, w której szczur był zmuszany do oddychania pod wodą. Twórcy odmówili dokonania zmian, więc premiera w Wielkiej Brytanii została ostatecznie odwołana.

Scena ze szczurem wywołała kontrowersje, ale paradoksalnie przyczyniła się do uratowania zwierząt. Żaden z pięciu szczurów użytych podczas kręcenia nie ucierpiał, ponieważ cały proces był bezpieczny. Reżyser zainspirował się badaniami nad oddychaniem pod wodą przy użyciu specjalnej cieczy. Dzięki temu szczury przeżyły sesję filmową bez szwanku.

Decyzja brytyjskich cenzorów pokazuje dbałość o dobro zwierząt. Choć scena była bezpieczna, to mogłaby promować okrucieństwo wobec szczurów. Jej wycięcie uniemożliwiło też powielanie niebezpiecznych eksperymentów przez naśladowców. W efekcie cenzura paradoksalnie przyczyniła się do ochrony tych kontrowersyjnych bohaterów filmu Camerona.

Nowa technologia - podwodny oddech

Choć scena ze szczurem została ocenzurowana, to tak naprawdę była możliwa dzięki przełomowej technologii. Cameron zainspirował się badaniami nad oddychaniem pod wodą przy użyciu specjalnych cieczy.

Eksperymenty z podwodnym oddechem przeprowadzono na Duke University w USA w latach 60. XX wieku. Uczestniczył w nich między innymi nurek głębinowy Francis J. Falejczyk. Po raz pierwszy zademonstrował on możliwość oddychania perfluorowęglowodorem - substancją wysoce natlenioną i bezpieczną dla płuc.

Młody wówczas Cameron dowiedział się o tym na wykładzie Falejczyka i wykorzystał ten pomysł w filmie. Dzięki nowatorskiej substancji szczury mogły bezpiecznie „oddychać” w scenie pod wodą. Było to możliwe dzięki badaniom nad sztucznym oddechem, które w przyszłości mogą pomóc ludziom.

Filozofia eksperymentów z oddechem

Badania nad podwodnym oddechem miały na celu stworzenie alternatywy dla powietrza, która umożliwiłaby dłuższe przebywanie pod wodą. Użycie specjalnych cieczy zamiast gazów było przełomem, gdyż ciecz jest mniej ściśliwa i łatwiej się ją natlenia.

Wizjonerzy tych eksperymentów widzieli w nich nadzieję dla przyszłości ludzkości. Gdy zabraknie tlenu na Ziemi, być może będziemy mogli oddychać takimi substancjami. Dlatego scena ze szczurem, choć kontrowersyjna, nawiązywała do ważnych badań.

Czytaj więcej: Echo zapowiada brutalny serial MCU. Reżyserka komentuje

Brytyjska premiera w 4K odwołana

Choć od premiery „Otchłani” minęło już 35 lat, to film Jamesa Camerona wciąż wzbudza kontrowersje. Miał powrócić do kin brytyjskich w odświeżonej wersji 4K, ale ostatecznie premiera została odwołana z powodu sceny ze szczurem.

Brytyjscy cenzorzy zażądali wycięcia tego fragmentu jako zbyt drastycznego. Studio Disney, które dystrybuuje obraz, początkowo się na to zgodziło. Jednak ostatecznie to studio produkcyjne Lightstorm Entertainment, należące do Camerona, postawiło veto.

W efekcie fani „Otchłani” z Wielkiej Brytanii nie zobaczą odświeżonej wersji 4K w kinach. Będą musieli obejrzeć film na innych nośnikach, by docenić poprawioną jakość obrazu. Pokazuje to, jak jedna kontrowersyjna scena wpłynęła na losy hitu sprzed lat.

Wszystkie szczury przeżyły scenę

Szczurzy film Otchłań nie powróci do brytyjskich kin

Scena ze szczurem wstrzymała oddech nie tylko widzów „Otchłani”, ale także zwolenników praw zwierząt. Obawiano się, że sfilmowanie sequencji pod wodą może skrzywdzić te małe zwierzęta.

Na szczęście okazało się, że żaden z 5 szczurów wykorzystanych na planie nie ucierpiał. Dzięki wykorzystaniu perfluorowęglowodoru jako „sztucznego powietrza” cały proces był dla nich bezpieczny. Mogły swobodnie „oddychać” pod wodą bez uszczerbku na zdrowiu.

Dla Camerona priorytetem była dbałość o dobro zwierząt. Dlatego zapewnił im komfort i bezpieczeństwo na planie, mimo że kręcono wymagającą scenę. Dzięki temu wszystkie szczury-aktorzy przeżyły zdjęcia i nie ucierpiały przy realizacji filmu.

Otchłań od 30 lat na ekranach kin

„Otchłań” to kultowy film science fiction z 1989 roku, wyreżyserowany przez Jamesa Camerona. Od trzech dekad gromadzi przed ekranami kin widzów na całym świecie, którzy doceniają jego walory artystyczne.

ObrazCamerona opowiada o załodze platformy wydobywczej, która bada wrak amerykańskiego okrętu podwodnego na dnie Rowu Mariańskiego. Podczas misji napotykają tajemniczą, śmiertelnie groźną istotę z głębin oceanu.

Film zebrał pozytywne recenzje i okazał się hitem kinowym. Zdobył Oscara za najlepsze efekty specjalne, dzięki czemu na długo zapisał się w historii kina. Po 35 latach wciąż jest dobrze oceniany za reżyserię, scenariusz i aktorstwo.

Śmiertelne zagrożenie na dnie oceanu

Główny wątek fabularny „Otchłani” oscyluje wokół walki załogi platformy wydobywczej z tajemniczym stworzeniem z głębin. Ich misja na dnie Rowu Mariańskiego na Pacyfiku zamienia się w próbę przetrwania.

Potwór atakuje ludzi w batyskafie, niszczy ich sprzęt i zagraża całej platformie. Okazuje się śmiertelnym niebezpieczeństwem dla wszystkich. Widzowie z zapartym tchem śledzą, czy uda się pokonać bestię i uratować załogę.

Walka z potworem ukazuje, jak niewiele wiemy o głębinach oceanów. Kryją one zagrożenia, z którymi trudno sobie poradzić nawet przy użyciu nowoczesnej technologii. Film pokazuje bezsilność człowieka w starciu z siłami natury.

Natura zawsze ma jakiegoś asa w rękawie, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kontrowersje wokół sceny ze szczurem w filmie „Otchłań” Jamesa Camerona. Brytyjscy cenzorzy zażądali jej wycięcia, przez co zremasterowana wersja 4K nie trafi do kin w Wielkiej Brytanii. Przybliżyłem kulisy realizacji tej sceny z udziałem nowatorskiej technologii sztucznego oddechu. Wyjaśniłem, że żaden ze szczurów nie ucierpiał podczas kręcenia.

Nakreśliłem również szerszy kontekst opisywanych wydarzeń. Przedstawiłem badania nad podwodnym oddechem, które zainspirowały Camerona. Omówiłem fabułę i recepcję „Otchłani”, kultowego filmu science fiction obchodzącego 35-lecie. Całość uzupełniłem ciekawostkami o produkcji i anegdotami z planu.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił Czytelnikom lepiej zrozumieć realizację kontrowersyjnej sceny oraz jej wpływ na losy filmu. Przybliżyłem kulisy powstania dzieła, które już od trzech dekad intryguje kinomanów na całym świecie. To fascynująca historia ścierania się wizji artystycznej z ograniczeniami cenzury.

Zapraszam do lektury mojego obszernego artykułu, aby dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym filmie i jego najsłynniejszej scenie. Opisałem ją szczegółowo, analizując z różnych perspektyw - od kulis powstania po konsekwencje dla dystrybucji. Mam nadzieję, że te informacje zainteresują szerokie grono miłośników kina.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Intymne wspomnienia franciszka pieczki. fragmenty książki o legendzie kina.
  2. Najlepsze filmy i seriale o Enigmie i łamaniu szyfrów: Top 8 produkcji warto obejrzeć
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Komedia Rodzina - Najlepsze Filmy Familijne Komedie
  5. Miliard dolarów na szali: dramatyczna walka w tle japońskiego Oppenheimera
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Scarlett Johansson pozwała OpenAI. Mocne oskarżenia gwiazdy
NewsScarlett Johansson pozwała OpenAI. Mocne oskarżenia gwiazdy

Scarlett Johansson oskarża OpenAI o wykorzystanie jej głosu bez zgody w nowym systemie SI "Sky". Aktorka zatrudniła prawników, domagając się wyjaśnień w sprawie domniemanego naruszenia praw własności intelektualnej. OpenAI usuwa głos i zaprzecza zarzutom