News

Taika Waititi i MCU - prawda o związku reżysera z komiksami o Thorze

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak27.11.20236 min.
Taika Waititi i MCU - prawda o związku reżysera z komiksami o Thorze

Taika Waititi, reżyser filmów „Thor: Ragnarok” oraz „Thor: Miłość i grom” z uniwersum Marvela, w jednym z ostatnich wywiadów ujawnił prawdę na temat swojego rzeczywistego zaangażowania i zainteresowania pracami nad produkcjami o przygodach boga piorunów. Okazuje się, że początkowo w ogóle nie planował reżyserowania filmów o Thorze, a na adaptację komiksów zgodził się jedynie dla pieniędzy i utrzymania rodziny.

Kluczowe wnioski:

 • Waititi nigdy specjalnie nie interesował się komiksami o Thorze i mało o nich wiedział przed podjęciem pracy nad filmami.
 • Zaproponowano mu reżyserię, bo Marvel "szukał na dnie dna" kogoś do tej nieciekawej dla nich franczyzy.
 • Zgodził się poprowadzić filmy dla pieniędzy na utrzymanie dzieci, mimo braku zainteresowania tą serią komiksową.
 • Nigdy nie przeczytał w całości żadnego komiksu o Thorze, nawet przy okazji przygotowań do filmów.
 • Wcześniej w ogóle nie planował realizacji filmów o Thorze, nie pasowały do jego stylu.

Nie interesowały go przygody Thora w komiksach

Jak sam przyznaje, Taika Waititi nigdy specjalnie nie interesował się komiksami o Thorze i niewiele o nich wiedział, zanim został zaproszony przez Marvela do pracy nad ekranizacjami przygód boga piorunów. Twierdzi, że jako dzieciak w ogóle nie czytał komiksów o Thorze, a nawet gdy sięgnął po nie przy okazji przygotowań do filmu, to mu się nie podobały.

Co więcej, Waititi przyznaje, że nigdy nie przeczytał w całości żadnego komiksu o Thorze, nawet podczas prac nad swoimi filmami z uniwersum Marvela. Widać więc wyraźnie, że ta seria komiksowa nigdy go specjalnie nie pociągała.

Kim był Thor dla Waititiego?

Skoro Taika Waititi nigdy nie interesował się komiksowym pierwowzorem Thora, to można się zastanawiać, kim był dla niego ten superbohater przed podjęciem pracy w MCU. Okazuje się, że reżyser postrzegał go po prostu jako jedną z postaci uniwersum Marvela, o której niewiele wiedział i która go specjalnie nie pociągała.

Dopiero angaż w MCU sprawił, że Waititi bliżej zapoznał się z mocami Thora. Jednak i tak, jak sam przyznaje, robił to raczej pobieżnie i nigdy nie zagłębił się w komiksową mitologię tej postaci.

Zaproponowano mu reżyserię, bo szukali "na dnie dna"

Skoro Taika Waititi nie był fanem Thora, to dlaczego Marvel zdecydował się zaproponować mu reżyserię filmów o tym superbohaterze? Jak twierdzi sam reżyser, stało się tak, ponieważ studio nie miało pomysłu na tę franczyzę i szukało kogoś desperacko, kto mógłby ją ożywić.

Sądzę, że wówczas nie mieli kompletnie pomysłu na tę franczyzę. Pomyślałem: cóż, zadzwonili do mnie, więc naprawdę szukają na dnie dna.

Zdaniem Waititiego, przed jego zaangażowaniem przygody Thora były najmniej popularną franczyzą Marvela. Studio widziało więc w nim szansę na ożywienie i odświeżenie tej marki poprzez kreatywne i nieco szalone podejście, które Waititi prezentuje w swoich filmach.

Nowe otwarcie dla Thora

Faktycznie, objęcie przez Waititiego stanowiska reżysera filmów o Thorze stało się swego rodzaju nowym otwarciem dla tej franczyzy. Styl reżysera wniósł dużo świeżości i dodatkowej atrakcyjności dla widzów.

Co prawda nie wszystkim fanom komiksów przypadł on do gustu, ale z całą pewnością udało się zapoczątkować nowy, ciekawy rozdział w historii Thora na ekranie.

Czytaj więcej: Czy sequel Constantine 2 jest częścią nowego uniwersum DC? Odpowiedź reżysera zaskakuje!

Zgodził się dla pieniędzy na wyżywienie dzieci

Skoro Taika Waititi nie pałał wielką miłością do komiksów o Thorze, to co przekonało go do podjęcia pracy nad filmami z tej franczyzy dla Marvela? Okazuje się, że zdecydowały względy czysto materialne.

Jak sam przyznaje, gdy zaproponowano mu angaż, był biedny i dopiero co urodziło mu się drugie dziecko. Widział więc w tym szansę na zarobienie pieniędzy na utrzymanie rodziny. Dlatego zgodził się poprowadzić filmy, które tak naprawdę nigdy nie leżały w kręgu jego zainteresowań.

Data premiery Thor: Ragnarok 3 listopada 2017
Data premiery Thor: Miłość i grom 8 lipca 2022

Widać więc wyraźnie, że kluczową rolę w podjęciu decyzji o realizacji filmów odegrały względy finansowe. Waititi potrzebował w tamtym momencie pieniędzy i propozycja Marvela była na to szansą.

Nie planował realizacji filmów o Thorze

Taika Waititi i MCU - prawda o związku reżysera z komiksami o Thorze

Z wypowiedzi Taiki Waititiego jasno wynika również, że nigdy wcześniej nie myślał o realizacji filmów o Thorze czy innych produkcji z uniwersum Marvela. Tego typu superbohaterskie historie nie leżały w kręgu jego zainteresowań jako twórcy filmowego.

Jak sam mówi, nie miał takich tytułów "w planach jako filmowiec tworzący w charakterystycznym stylu". Widzimy więc, że gdyby nie propozycja Marvela, prawdopodobnie nigdy nie zająłby się ekranizacją przygód Thora.

Co więcej, nawet pracując nad tymi filmami, Waititi nie zmienił specjalnie swojego stylu i nadal tworzy w charakterystyczny dla siebie sposób. Po prostu dostosował go na potrzeby superbohaterskiej franczyzy.

Czy Thor pasuje do stylu Waititiego?

Czy zatem marvelowskie produkcje o Thorze dobrze współgrają z autorskim stylem Taiki Waititiego? Można powiedzieć, że do pewnego stopnia tak. Reżyserowi udało się zachować wiele charakterystycznych dla siebie elementów.

Z drugiej jednak strony widać, że pewne ramy narzucone przez formułę komiksowego uniwersum krępują nieco jego swobodę twórczą. Stąd też niektóre wątki i motywy wprowadzone przez reżysera do filmów o Thorze spotkały się z mieszanym odbiorem.

Wyreżyseruje kolejną odsłonę przygód boga piorunów?

W kontekście niezbyt entuzjastycznego stosunku Taiki Waititiego do filmów o Thorze i komiksów z tą postacią, rodzi się pytanie o jego dalsze plany związane z Marvel Cinematic Universe.

Wiemy już, że reżyser nie będzie zaangażowany w piątą część przygód boga piorunów. Sam potwierdził brak jakiegokolwiek związku z tym projektem. A co z kolejnymi odsłonami?

 • Czy Waititi chciałby ponownie nakręcić film o Thorze lub innym superbohaterze?
 • A może woli skupić się na własnych projektach filmowych i ostatecznie odejść od marvelowskiego uniwersum?

Póki co reżyser nie udzielił jasnej odpowiedzi na te pytania. Być może najbliższe lata przyniosą jakieś ciekawe ogłoszenia lub decyzje w tej sprawie.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przyjrzeliśmy się prawdzie na temat związku Taiki Waititiego z uniwersum Marvela i komiksami o Thorze. Okazuje się, że reżyser wcale nie był fanem tego superbohatera i początkowo zupełnie nie interesował go udział w ekranizacji jego przygód.

Co więcej, Waititi nigdy tak naprawdę nie czytał komiksów o Thorze i niewiele o nich wiedział. Zgodził się na reżyserię filmów Marvela tylko dla pieniędzy, by utrzymać rodzinę. Wcześniej nie planował tego typu produkcji i robił to raczej wbrew swoim preferencjom.

Mimo tego sceptycznego nastawienia, Waititi wniósł wiele świeżości do filmowych losów Thora. Choć nie wszystkie jego pomysły przypadły fanom do gustu, to z całą pewnością udało mu się ożywić tę franczyzę i przyciągnąć nowych widzów.

Czy po tych doświadczeniach reżyser zdecyduje się ponownie nakręcić film Marvela? Tego na razie nie wiemy. Być może czeka go jeszcze powrót do tego komiksowego świata, a może nie. Przekonamy się, co przyniosą najbliższe lata.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wiemy kto wyreżyseruje remake Na rauszu
 2. Nowa data premiery Godzilla i Kong: Nowe imperium, Mickey 17 wypada z kalendarza
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Filmy z Jasonem Stathamem - najlepsze produkcje z udziałem aktora
 5. Anders Holm opowiada o wcielaniu się w postać Johna Goodmana w Monarch: Dziedzictwo potworów
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły