News

Take-Two skarży twórców gry Alan Wake 2. Co się stało?

Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska17.01.20246 min.
Take-Two skarży twórców gry Alan Wake 2. Co się stało?

Take-Two skarży twórców gry Alan Wake 2. Co się stało? Firma-matka Rockstar Games złożyła pozew o naruszenie znaku towarowego przeciwko Remedy Entertainment. Powodem jest zbyt duże podobieństwo nowego logo studia Remedy do znaku literowego "R" wykorzystywanego przez Rockstar. Spór dotyczy kwestii wizualnych, ale może mieć poważne konsekwencje. Remedy będzie musiało zmienić logo lub stawić czoła kosztownemu procesowi.

Take-Two skarży twórców gry Alan Wake 2

Take-Two, firma-matka Rockstar Games, złożyła pozew przeciwko Remedy Entertainment o naruszenie znaku towarowego. Powodem jest nowe logo studia Remedy, które według Take-Two jest zbyt podobne do charakterystycznego znaku literowego "R" wykorzystywanego przez Rockstar.

Spór dotyczy kwestii czysto wizualnych, ale jeśli sąd przyzna rację Take-Two, Remedy będzie musiało zaprzestać wykorzystywania kontrowersyjnego logo lub stawić czoła kosztownemu procesowi. Tego typu spory zazwyczaj toczą się o duże pieniądze, więc nawet pozornie błahe kwestie mogą mieć poważne konsekwencje.

Skąd ten spór?

Nowe logo Remedy Entertainment zaprezentowane zostało w kwietniu 2022 roku. Skupia się ono wyłącznie na literze "R", czasem uzupełnionej napisem "Remedy" poniżej. Take-Two dostrzegło w tym znaku zbyt duże podobieństwo do charakterystycznej "R" wykorzystywanej w logotypie Rockstar Games.

Stąd decyzja o pozwie i żądanie zaprzestania wykorzystywania kontrowersyjnego logo. Take-Two nie dopatruje się oczywiście dosłownego skopiowania znaku, ale uważa, że nowe logo Remedy może wprowadzać klientów w błąd co do powiązań obu firm.

Nowe logo Remedy pod lupą

Aby lepiej zrozumieć istotę sporu, warto przyjrzeć się bliżej nowemu logo Remedy. Jak wspomniano, skupia się ono na pojedynczej literze "R", która może być opatrzona dopiskiem "Remedy".

![Nowe logo Remedy](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/71/Remedy_Entertainment_logo.svg/1200px-Remedy_Entertainment_logo.svg.png) ![Logo Rockstar Games](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a4/Rockstar_Games_Logo.svg/1200px-Rockstar_Games_Logo.svg.png)
Nowe logo Remedy Logo Rockstar Games

Jak widać, oba znaki bazują na podobnym pomyśle wyeksponowania litery "R", choć różnią się krojem, kolorem i ogólnym charakterem. Niemniej podobieństwo stylistyki jest wyraźnie zauważalne.

Czy Take-Two ma rację?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy zarzuty Take-Two są słuszne. Z prawnego punktu widzenia kluczowe może okazać się ryzyko wprowadzenia klientów w błąd. Jeśli sąd uzna, że nowe logo Remedy może sugerować jakieś powiązania z Rockstar Games, racja może przypaść stronie skarżącej.

Z drugiej strony logotypy mają charakterystyczne kolory, a napis "Remedy" wyraźnie wskazuje na konkretne studio. Trudno więc mówić o ich całkowitym zamieszaniu. Być może jednak podobieństwo jest zbyt rażące, by je zignorować.

Czytaj więcej: Odkryj nieznane fakty z życia Napoleona w biografii Andrew Robertsa

Dlaczego doszło do pozwu?

Pozew Take-Two to dosyć zaskakujący ruch. Wynikać może z chęci ochrony rozpoznawalnej marki Rockstar Games i jej logo. Być może Take-Two dostrzegło zbyt duże podobieństwo obu znaków i uznało, że milczenie będzie traktowane jako akceptacja.

Nie można też wykluczyć biznesowego kontekstu całej sprawy. Take-Two i Remedy Entertainment rywalizują na tym samym rynku gier. Być może pozew to także element szerszej walki konkurencyjnej.

Niewykluczone, że na decyzję Take-Two miały wpływ względy biznesowe i chęć ochrony pozycji Rockstar Games na rynku

Trzeba pamiętać, że logotypy i znaki towarowe to kluczowe elementy brandingowe. Ich ochrona ma dla dużych firm ogromne znaczenie, stąd też decyzja o pozwie, nawet jeśli dotyczy na pozór błahych kwestii.

Co zawiera pozew Take-Two?

Take-Two skarży twórców gry Alan Wake 2. Co się stało?

W pozwie złożonym w Wielkiej Brytanii Take-Two domaga się od Remedy Entertainment "zaniechania" wykorzystywania nowego, kontrowersyjnego logo. Oznacza to żądanie całkowitego zaprzestania posługiwania się zakwestionowanym znakiem.

Take-Two nie wniosło natomiast o odszkodowanie pieniężne. Wygląda więc na to, że celem pozwu jest wyłącznie wymuszenie porzucenia nowego logo przez Remedy, bez dalszych roszczeń finansowych.

Mimo to konsekwencje mogą być dotkliwe. Jeśli Remedy nie zastosuje się do żądania, będzie musiało bronić swojego logo przed brytyjskim sądem. A tego typu sprawy rzadko obywają się bez poważnych kosztów.

Kolejny spór o literę "R"

Ciekawe, że nie jest to pierwszy tego typu spór na linii Take-Two i Remedy. W 2012 roku Take-Two sprzeciwiło się rejestracji znaku towarowego "Alan Wake's American Nightmare", ponownie powołując się na logo Rockstar z literą "R".

Tamten spór został jednak oddalony, a Remedy z powodzeniem zarejestrowało znak. Być może tym razem Take-Two postanowiło bardziej zdecydowanie bronić swoich interesów.

Jak zareagowało Remedy?

Na razie Remedy Entertainment nie skomentowało sprawy pozwu. Być może twórcy Alan Wake 2 zaskoczeni są tak ostrą reakcją Take-Two i na razie analizują dalsze kroki prawne.

  • Remedy może zdecydować się na ugodę i zmianę kontrowersyjnego logo,
  • Może też postawić na walkę w sądzie i obronę swojego stanowiska.

Firma dysponuje sporą gotówką, więc pewnie stać ją na ewentualną batalię prawną. Pewne straty wizerunkowe mogą być jednak nie do odrobienia. Cała sprawa z oczywistych względów jest bardzo niekomfortowa dla studia.

Być może pod naciskiem opinii publicznej i graczy, Take-Two wycofa pozew. Wizerunkowo firma też niewiele zyskuje na tym sporze. Pozostaje czekać na rozwój wypadków i ewentualny finał całej sprawy.

Podsumowanie

W artykule omówiono spór prawny między firmami Take-Two i Remedy Entertainment. Dotyczy on podobieństwa nowego logo Remedy do charakterystycznej litery "R" wykorzystywanej przez Rockstar Games, które należy do Take-Two.

Przedstawiono szczegóły nowego logo Remedy, historię konfliktu oraz stanowiska obu stron. Take-Two twierdzi, że logo może wprowadzać w błąd co do powiązań firm, Remedy broni swojego prawa do nowej identyfikacji wizualnej.

Omówiono również treść pozwu złożonego przez Take-Two, które żąda porzucenia logo przez Remedy. Przytoczono też przykłady podobnych sporów z przeszłości między tymi firmami.

W podsumowaniu wskazano, że Remedy może ulec żądaniom Take-Two lub bronić swojego logo w kosztownym procesie sądowym. Cała sprawa jest niekomfortowa dla obu stron i może zaszkodzić ich wizerunkowi.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Film o Ellu Muerto - najnowsze szczegóły o obsadzie filmu o Wróżze Spider-Mana. Kto został wybrany do tej roli?
  2. Nowa data premiery Godzilla i Kong: Nowe imperium, Mickey 17 wypada z kalendarza
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Filmy z Jasonem Stathamem - najlepsze produkcje z udziałem aktora
  5. Anders Holm opowiada o wcielaniu się w postać Johna Goodmana w Monarch: Dziedzictwo potworów
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Aquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office
NewsAquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office

Aquaman i Zaginione Królestwo nadal dobrze radzi sobie w kinach. Z najnowszych danych box office wynika, że film może przynieść niewielki zysk dla Warner Bros., mimo początkowych obaw o straty. Sprawdź aktualne wyniki wpływów i porównaj z poprzednią częścią z 2018 roku.