News

Tomasz Włosok laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska12.12.20234 min.
Tomasz Włosok laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

Tomasz Włosok został laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za wybitną kreację aktorską w filmie "Zielona granica" Agnieszki Holland. Jurorzy docenili subtelność i głębię gry aktorskiej Włosoka, która wpisuje się w paradokumentalną formułę filmu. Rola przeprowadza widzów przez trudną drogę do człowieczeństwa. Nagroda im. Cybulskiego przyznawana jest od 1969 roku, aby wyróżnić młodych aktorów o wyjątkowej indywidualności.

Kluczowe wnioski:
 • Tomasz Włosok został doceniony za kreację aktorską w filmie "Zielona granica".
 • Jurorzy podkreślili subtelność i siłę gry aktorskiej Włosoka.
 • Rola wpisuje się w paradokumentalną formułę filmu Agnieszki Holland.
 • Aktor przeprowadza widzów przez trudną drogę do człowieczeństwa.
 • Nagroda im. Cybulskiego przyznawana jest od 1969 roku.

Tomasz Włosok z Nagrodą za rolę w "Zielonej granicy"

Tomasz Włosok otrzymał tegoroczną Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za wybitną kreację aktorską w filmie "Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland. Aktor został doceniony przez jury za subtelność i finezję w budowaniu swojej postaci.

Jurorka Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Lucyna Smolińska powiedziała: „Tomasz Włosok subtelnymi środkami stworzył przejmującą postać. Jego rola wtapia się w paradokumentalną formułę filmu i daleko wykracza poza technikę aktorską”.

Rola wpisująca się w konwencję filmu

Kreacja Włosoka idealnie wpisuje się w specyficzną konwencję filmu Agnieszki Holland łączącego elementy fabularne z dokumentalnymi. Tomasz Włosok budował swoją postać z wielką dbałością o detale i autentyzm.

Jak podkreślają krytycy, aktor zagrał tak, że widzowie mogą zobaczyć w tej roli siebie samych. Staje się on przewodnikiem, który prowadzi nas przez filmową opowieść, ale także przez trudną drogę do zrozumienia samego siebie.

Aktor wyróżniony za kreację w filmie Agnieszki Holland

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego przyznawana jest przez miesięcznik "Kino" począwszy od 2005 roku (po 10-letniej przerwie). Ma ona wyróżniać młodych aktorów, którzy zaprezentowali wybitną indywidualność w danym roku.

Pierwszym laureatem w 1969 roku był Daniel Olbrychski. Statuetkę otrzymali również tacy artyści jak Krystyna Janda, Dorota Segda, Zbigniew Zamachowski, Marcin Dorociński, Sonia Bohosiewicz, Agata Buzek, Maciej Stuhr czy Dawid Ogrodnik.

Pozostali nominowani

Oprócz Tomasza Włosoka w gronie tegorocznych nominowanych do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego znaleźli się:

 • Lena Góra
 • Hubert Miłkowski
 • Maciej Musiałowski
 • Mateusz Więcławek

Czytaj więcej: Czy najnowsza adaptacja powieści podbija Polski Top 10 Netflix? Sprawdźmy!

Jury doceniło subtelność gry aktorskiej Włosoka

Jurorzy Konkursu Głównego festiwalu w Gdyni bardzo wysoko ocenili kreację Tomasza Włosoka. Podkreślali przede wszystkim subtelność i finezję w oddaniu niełatwej roli.

„W kreacji Włosoka, jak w lustrzanym odbiciu, widzowie mogą zobaczyć samych siebie i zmierzyć się z prawdą o sobie. Jego bohater przeprowadza nas przez trudną drogę do człowieczeństwa”

Zdaniem Lucyny Smolińskiej aktor znacznie wykracza poza warsztat i po mistrzowsku oddaje wewnętrzne rozterki bohatera. Jurorzy nie mieli więc wątpliwości, że Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego powinna w tym roku trafić w ręce właśnie Tomasza Włosoka.

Podsumowanie

Tomasz Włosok laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

W powyższym artykule omówiłem przyznanie Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego aktorowi Tomaszowi Włosokowi. Opisałem, w jaki sposób jurorzy docenili jego kreację w filmie "Zielona granica" Agnieszki Holland. Podkreślili oni subtelność i finezję gry aktorskiej Włosoka, która idealnie wpisała się w konwencję filmu łączącego elementy fabularne i dokumentalne.

Przybliżyłem również historię Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, która przyznawana jest od 2005 roku, po 10-letniej przerwie. Laureatami byli dotychczas tacy wybitni aktorzy jak Krystyna Janda, Daniel Olbrychski czy Zbigniew Zamachowski. Przedstawiłem także pozostałych tegorocznych nominowanych obok Tomasza Włosoka.

Szczegółowo cytowałem opinię jurorki Lucyny Smolińskiej, która bardzo wysoko oceniła grę Tomasza Włosoka. Według niej aktor wykracza dalece poza warsztat i po mistrzowsku buduje wewnętrzny świat bohatera.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił Ci lepiej zrozumieć wybór akurat Tomasza Włosoka na tegorocznego laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Zachęcam do obejrzenia filmu "Zielona granica" i samemu ocenienia gry aktorskiej Włosoka.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Film o Ellu Muerto - najnowsze szczegóły o obsadzie filmu o Wróżze Spider-Mana. Kto został wybrany do tej roli?
 2. Reżyser Andora nakręci film z serii Star Trek: Zaskakujący skok w przeszłość
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Najlepsze Polskie Aktorki: Znane Polskie Aktorki, Polska Aktorka
 5. Anders Holm opowiada o wcielaniu się w postać Johna Goodmana w Monarch: Dziedzictwo potworów
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Aquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office
NewsAquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office

Aquaman i Zaginione Królestwo nadal dobrze radzi sobie w kinach. Z najnowszych danych box office wynika, że film może przynieść niewielki zysk dla Warner Bros., mimo początkowych obaw o straty. Sprawdź aktualne wyniki wpływów i porównaj z poprzednią częścią z 2018 roku.