News

Topowe postapokaliptyczne filmy wszech czasów - Mad Max i Igrzyska Śmierci w czołówce rankingu

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak05.12.20236 min.
Topowe postapokaliptyczne filmy wszech czasów - Mad Max i Igrzyska Śmierci w czołówce rankingu

Postapokaliptyczne filmy od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród widzów, a w rankingu przygotowanym przez użytkowników serwisu Ranker znalazły się zarówno nowe hity, jak i kultowe produkcje sprzed lat. Zestawienie uwzględnia szeroką gamę filmów przedstawiających życie po globalnej katastrofie, w tym m.in. brutalne Igrzyska Śmierci czy szalone przygody Mad Maxa. Ranking powstał w oparciu o głosy 2,5 tys. użytkowników, stanowi więc odzwierciedlenie opinii szerokiego grona widzów. Które produkcje zdobyły najwyższe noty i uplasowały się na podium?

Kluczowe wnioski:
  • Igrzyska Śmierci okazały się liderem rankingu, wyprzedzając inne popularne tytuły.
  • Tuż za podium znalazła się seria Mad Max, która od lat gromadzi rzesze fanów.
  • Na liście znalazły się zarówno nowe produkcje, jak i starsze filmy, np. Fortepian z 1993 roku.
  • W rankingu uwzględniono szeroki przekrój filmów postapokaliptycznych i o zagładzie.
  • Zestawienie powstało w oparciu o głosy 2,5 tys. użytkowników i oddaje preferencje szerokiego grona widzów.

Igrzyska Śmierci liderem rankingu filmów postapokaliptycznych

Igrzyska Śmierci zajęły pierwsze miejsce w zestawieniu najlepszych filmów postapokaliptycznych przygotowanym przez użytkowników serwisu Ranker. Kultowa seria pokonując inne popularne tytuły, zdobyła uznanie ponad 2,5 tys. osób biorących udział w głosowaniu. Szaleńcza opowieść o młodych ludziach zmuszanych do walki na śmierć i życie okazała się najchętniej wybieranym obrazem prezentującym świat po globalnej katastrofie.

Nie jest zaskoczeniem, że Igrzyska Śmierci zwyciężyły w tym plebiscycie. Od premiery pierwszej części w 2012 roku seria zdobywa nowych fanów, a ostatnia odsłona Ballada ptaków i węży ponownie przyciągnęła do kin rzesze widzów. Brutalna produkcja trafiła idealnie w gusta miłośników mocnych wrażeń, intrygując wizją postapokaliptycznej przyszłości, w której nastolatkowie walczą na śmierć i życie ku uciesze publiczności.

Popularność franczyzy Mad Max

Tuż za zwycięskimi Igrzyskami Śmierci uplasowała się kultowa seria Mad Max. Pomimo tego, że jej ostatnia odsłona Na drodze gniewu nie jest według fanów najlepszą częścią, to cała franczyza niezmiennie cieszy się popularnością. W końcu opowieść o Maxie Rockatanskym i jego szalonych przygodach w pustkowiach po globalnej zagładzie od lat elektryzuje widzów.

Wysokie miejsce Mad Maxa nie jest zaskoczeniem. To ponadczasowa seria filmów akcji osadzona w mrocznej, postapokaliptycznej rzeczywistości. Twórcy trafili w gusta fanów kina szaleńczej jazdy samochodowej oraz produkcji pokazujących mroczną wizję świata po katastrofie. Nic dziwnego, że fani uznali tę serię za jedną z najlepszych w swoim gatunku.

Kosogłos przegrywa z czołówką

Pomimo popularności, Kosogłos - pierwsza część nowej trylogii Igrzysk Śmierci - musiał zadowolić się dopiero 60. pozycją w zestawieniu. Fani uznali, że ten samodzielny film nie dorównuje jakością całej oryginalnej serii.

Być może widzowie oczekiwali czegoś więcej po produkcji będącej próbą wskrzeszenia kultowej franczyzy po latach. Kosogłos spotkał się co prawda z ciepłym przyjęciem, jednak brakowało mu rozmachu i prestiżu dobrze znanych Igrzysk. Dlatego fani postawili na sprawdzone tytuły takie jak Mad Max czy właśnie oryginalne Igrzyska Śmierci w walce o miano najlepszego filmu postapokaliptycznego.

Czytaj więcej: Pierwszy plakat Kong kontra Godzilla: Kto odniesie zwycięstwo w Nowym Imperium?

Krytycy i reżyserzy wybierają arcydzieła kina

Co ciekawe, w innym prestiżowym zestawieniu najlepszych filmów wszech czasów przygotowywanym przez magazyn Sight & Sound, krytycy i reżyserzy postawili na zupełnie inne tytuły.

W ostatniej edycji na 50. miejscu listy najlepszych filmów w historii według krytyków znalazł się "Fortepian" z 1993 roku. Natomiast reżyserzy na 46. pozycji uplasowali obraz "Nie oglądaj się teraz" z 1973 roku.

Pokazuje to, że gust widzów bywa często rozbieżny z preferencjami krytyków i twórców filmowych. Komercyjne hity pokroju Igrzysk Śmierci czy Mad Maxa rzadko znajdują uznanie w oczach ekspertów. Ci zwykle stawiają na mniej rozpoznawalne, acz wybitne pod względem artystycznym dzieła.

Kino komercyjne kontra ambitne produkcje

Trudno się temu dziwić - krytycy i reżyserzy patrzą na filmy z zupełnie innej perspektywy niż przeciętni widzowie. Podczas gdy ci drudzy szukają przede wszystkim rozrywki i mocnych wrażeń, eksperci zwracają uwagę na walory artystyczne, finezję realizacji czy uniwersalne przesłanie.

Stąd na listach najwybitniejszych dzieł wszech czasów królują ambitne, acz niszowe tytuły. Widzowie zdecydowanie częściej sięgają po mainstreamowe hity pokroju Igrzysk Śmierci, które dostarczają im rozrywki na najwyższym poziomie.

Podsumowanie

Topowe postapokaliptyczne filmy wszech czasów - Mad Max i Igrzyska Śmierci w czołówce rankingu

W moim artykule omówiłem ranking najlepszych filmów postapokaliptycznych, przygotowany przez użytkowników serwisu Ranker. Zestawienie to uplasowało na pierwszym miejscu kultową serię Igrzyska Śmierci, która w ostatnich latach zyskała rzesze nowych fanów. Tuż za podium znalazła się równie popularna franczyza Mad Max. Nieco zaskakująco najnowsza odsłona Igrzysk - Kosogłos - musiała zadowolić się dopiero 60. lokatą.

Przeanalizowałem, skąd bierze się fenomen Igrzysk Śmierci i Mad Maxa - brutalne produkcje trafiły idealnie w gusta miłośników mocnych wrażeń i kina postapokaliptycznego. Kosogłos natomiast rozczarował fanów, którzy oczekiwali czegoś więcej po próbie wskrzeszenia kultowej serii.

Ponadto porównałem ranking widzów z wyborem krytyków i reżyserów, publikowanym przez magazyn Sight & Sound. Okazało się, że eksperci stawiają na zupełnie inne tytuły - bardziej ambitne i niszowe. Pokazuje to, jak gust masowej publiczności różni się od preferencji znawców kina.

Podsumowując, w artykule szczegółowo omówiłem zestawienie najlepszych filmów postapokaliptycznych i porównałem je z wyborem krytyków. Przeanalizowałem popularność Igrzysk Śmierci i Mad Maxa oraz różnice w postrzeganiu kina przez widzów i ekspertów.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Film o Ellu Muerto - najnowsze szczegóły o obsadzie filmu o Wróżze Spider-Mana. Kto został wybrany do tej roli?
  2. Reżyser Andora nakręci film z serii Star Trek: Zaskakujący skok w przeszłość
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Najlepsze Polskie Aktorki: Znane Polskie Aktorki, Polska Aktorka
  5. Top 30 najpopularniejszych książek według Tumblra: Percy Jackson kontra Harry Potter
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Aquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office
NewsAquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office

Aquaman i Zaginione Królestwo nadal dobrze radzi sobie w kinach. Z najnowszych danych box office wynika, że film może przynieść niewielki zysk dla Warner Bros., mimo początkowych obaw o straty. Sprawdź aktualne wyniki wpływów i porównaj z poprzednią częścią z 2018 roku.