News

Wygraj Techniczne Europejskie Nagrody - Bękart oraz Śnieżne Bractwo wśród finalistów

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak01.12.20234 min.
Wygraj Techniczne Europejskie Nagrody - Bękart oraz Śnieżne Bractwo wśród finalistów

Europejskie Nagrody Filmowe w kategoriach technicznych zostały przyznane, a wśród zwycięzców znalazły się dwa tytuły - "Bękart" oraz "Śnieżne bractwo".

Kluczowe wnioski:
 • Oba filmy otrzymały po dwie statuetki. "Bękart" może jeszcze powalczyć o kolejną dzięki nominacji dla Mads Mikkelsena.
 • "Śnieżne bractwo" triumfowało w kategoriach charakteryzacji i efektów specjalnych, ale nie ma szans na nagrody aktorskie.
 • Faworyt nominacji "Strefa interesów" na razie musi zadowolić się jedną nagrodą za dźwięk.
 • W sumie przyznano osiem nagród technicznych, wyłoniono m.in. najlepsze zdjęcia czy montaż.
 • Oficjalna gala 9 grudnia w Berlinie przyniesie werdykt w pozostałych kluczowych kategoriach.

Bękart i Śnieżne Bractwo zdobywcami nagród technicznych

Tegoroczna gala Europejskich Nagród Filmowych zaowocowała niespodziankami w kategoriach technicznych. Nagrodzono bowiem głównie produkcje, które nie są faworytami w walce o statuetki aktorskie i za najlepszy film. Podwójnymi zwycięzcami zostały "Bękart" oraz "Śnieżne Bractwo".

Ośmioosobowe jury postawiło na oryginalność i kunszt realizacyjny. Dlatego doceniono z jednej strony kameralny dramat historyczny "Bękart", a z drugiej efektowny serial Netfliksa "Śnieżne Bractwo". Oba tytuły triumfowały w dwóch kategoriach.

Spore szanse Mikkelsena na kolejną statuetkę

Aktorstwo w "Bękarcie" również zostało wyróżnione, choć na razie tylko warsztatowo. Kostiumy i zdjęcia w tej produkcji uznano za najlepsze spośród nominowanych filmów.

Dodatkowo duże szanse ma gwiazda obrazu Mads Mikkelsen, który 9 grudnia powalczy o tytuł Europejskiego Aktora Roku. Jeśli wygra, "Bękart" będzie miał na koncie aż 3 nagrody.

Tylko techniczne laury dla Śnieżnego Bractwa

"Śnieżne Bractwo" triumfowało w kategoriach charakteryzacji i efektów specjalnych. Te nagrody pokazują, że serial Netfliksa przyciąga nie tylko fabułą, ale i warstwą wizualną.

Niestety dla twórców produkcja nie ma szans na żadne inne laury. Nie otrzymała bowiem nominacji w czołowych kategoriach obejmujących aktorów, reżyserów i scenariusz.

Strefa interesów z jedną nagrodą

Z kolei faworyt tegorocznych nominacji, dramat sensacyjny "Strefa interesów", musiał na razie zadowolić się pojedynczą statuetką. Doceniono przede wszystkim dźwięk w tej produkcji.

Miejmy jednak nadzieję, że 9 grudnia twórcy otrzymają więcej nagród. Film ma bowiem aż 5 nominacji za reżyserię, scenariusz, aktorkę i aktora drugoplanowego.

Czytaj więcej: Terminator: Anime o maszynach zabójcach zmierza na Netflix

Poznaliśmy mistrzów filmowego warsztatu

Wraz z ogłoszeniem zwycięzców kategorii technicznych, poznaliśmy tegorocznych mistrzów filmowego warsztatu. To właśnie oni nadali charakter i oryginalny styl nagrodzonym produkcjom.

 • Najlepsze zdjęcia wykonał Kasper Tuxen do "Bękarta".
 • Montażystą roku został Adam Nielsen za pracę przy "Anatomii upadku".

Ponadto doceniono scenografię w "La Chimerze", kostiumy w "Bękarcie", dźwięk w "Strefie interesów" i muzykę w "Club Zero".

Podsumowanie laurów

Tytuł Liczba nagród
Bękart 2
Śnieżne bractwo 2
Strefa interesów 1

Powyższe zestawienie pokazuje, że najwięcej statuetek technicznych powędrowało do "Bękarta" i "Śnieżnego Bractwa" . Teraz wyczekujemy na decyzje jury w pozostałych prestiżowych kategoriach podczas gali 9 grudnia.

Podsumowanie

Wygraj Techniczne Europejskie Nagrody - Bękart oraz Śnieżne Bractwo wśród finalistów

W moim artykule omówiłem werdykt jury technicznego tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych. Skupiłem się na produkcjach, które odniosły największe sukcesy w tych kategoriach, czyli "Bękarcie" i "Śnieżnym Bractwie". Oba tytuły triumfowały dwukrotnie, pokonując pozostałych nominowanych.

Szczegółowo przeanalizowałem szanse obu filmów w walce o dalsze laury. Zwróciłem uwagę, że "Bękart" wciąż ma spore szanse za sprawą nominacji dla Mads Mikkelsena. Z kolei twórcy "Śnieżnego Bractwa" muszą zadowolić się technicznymi nagrodami.

Nie zapomniałem także o innym faworycie, produkcji "Strefa interesów". Przyznałem, że na razie zgarnęła tylko jedną statuetkę. Jednak 9 grudnia może powalczyć o więcej nagród i mam taką nadzieję.

Podsumowując, starałem się w przystępny sposób opisać dotychczasowe werdykty oraz rozkład sił przed nadchodzącą galą. Liczę, że takie podsumowanie pomoże Czytelnikom lepiej zorientować się w sytuacji. Trzymam kciuki za dalsze sukcesy moich ulubionych produkcji!

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wiemy kto wyreżyseruje remake Na rauszu
 2. Nowa data premiery Godzilla i Kong: Nowe imperium, Mickey 17 wypada z kalendarza
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Filmy z Jasonem Stathamem - najlepsze produkcje z udziałem aktora
 5. Anders Holm opowiada o wcielaniu się w postać Johna Goodmana w Monarch: Dziedzictwo potworów
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły