News

Wyścig Oscar 2024: Pogrom faworytów. Scorsese goni Oppenheimera

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska24.12.20235 min.
Wyścig Oscar 2024: Pogrom faworytów. Scorsese goni Oppenheimera

Faworyci do Oscara 2024 zostali mocno zaskoczeni niespodziewanymi werdyktami, które zapadły w drugiej połowie grudnia. Okazało się, że nawet pewniaki nie są w stanie wygrać wszystkiego. Film Martina Scorsese "Czas krwawego księżyca" zdobył kilka ważnych nagród, przez co zmniejszył dystans do wciąż faworyzowanego "Oppenheimera" Christophera Nolana. Trudno jednak przewidzieć, kto ostatecznie triumfować będzie podczas Oscarów.

Faworyci zaskoczeni werdyktami

Druga połowa grudnia przyniosła kilka zaskakujących werdyktów w wyścigu po Oscara 2024. Okazało się, że nawet faworyci nie są w stanie wygrać wszystkich nagród. Dotyczy to przede wszystkim prognozowanego zwycięzcy w kategorii Najlepszy Film, czyli "Oppenheimer" Christophera Nolana. Obraz ten triumfował wprawdzie w kilku prestiżowych kategoriach, ale na pierwszy plan wysunęły się także inne produkcje.

"Czas krwawego księżyca" Martina Scorsese zdobył aż 6 statuetek, stając się głównym rywalem dla "Oppenheimera" w walce o laury. Z kolei niespodziewanym zwycięzcą okazał się film "Jesteś tam, Boże? To ja, Margaret", który zebrał deszcz nagród - zwłaszcza dla aktorki drugoplanowej Rachel McAdams.

Scorsese triumfuje w San Diego

Jedną z grup krytyków, która postawiła na "Czas krwawego księżyca", byli recenzenci z San Diego. To właśnie Scorsese został u nich uhonorowany statuetką za najlepszą reżyserię. To pokazuje, że werdykty oscarowe wcale nie muszą być jednoznaczne i rozstrzygnięcia mogą być zaskakujące.

Scorsese ma już na koncie Oscara za reżyserię filmu "Infiltracja" z 2006 roku. Czy uda mu się powtórzyć ten sukces? Wiele będzie zależało od tego, jak głosowanie rozłoży się w pozostałych grupach Akademii Filmowej. Na razie widać, że walka będzie zacięta.

Rachel McAdams nagrodzona za drugoplanową rolę

Jedną z największych niespodzianek tego sezonu nagród okazała się liczba wyróżnień dla filmu "Jesteś tam, Boże? To ja, Margaret". Obraz ten, pomijany wcześniej przez krytyków, zgarnął mnóstwo statuetek - zwłaszcza dla aktorki drugoplanowej.

Rachel McAdams została doceniona za kreację w tym filmie przez aż trzy grupy: krytyków z Florydy, San Diego oraz organizację Czarnych Krytyków. Pokonała tym samym faworytkę w tej kategorii, Da'Vine Joy Randolph ("Przesilenie zimowe").

Tym samym McAdams jest typowana do Oscara za najlepszą rolę drugoplanową kobiecą. Czy Akademia Filmowa również postawi na kanadyjską aktorkę? Przekonamy się podczas uroczystej gali.

Czytaj więcej: Star Trek: Discovery - zapowiedź 5. sezonu z pióra Burnham i potworem w tle

Cillian Murphy nadal liderem wśród aktorów

Mimo zaskakujących werdyktów w innych kategoriach, aktor Cillian Murphy wciąż pozostaje faworytem do zdobycia Oscara za pierwszoplanową rolę męską. Za kreację J. Roberta Oppenheimera w filmie Christophera Nolana zgarnął już 11 nagród.

Najbliżej aktora znajduje się Franz Rogowski ("Przejścia"), który ma na koncie tylko jedno aktorskie wyróżnienie. Pozostali kandydaci również nie zagrażają Murphy'emu.

Przy takiej przewadze trudno sobie wyobrazić, by aktor nie sięgnął po upragnioną statuetkę Akademii. Zdaniem fachowców to właśnie on będzie triumfatorem w tej kategorii.

Spider-Man animacją numer jeden

Wyścig Oscar 2024: Pogrom faworytów. Scorsese goni Oppenheimera

"Spider-Man: Przez multiwersum" okazał się bezkonkurencyjnym zwycięzcą wśród filmów animowanych. Produkcję tę nagrodziło aż 14 różnych gremiów krytyków, stawiając ją na pierwszym miejscu w tej kategorii.

W tyle pozostały takie animacje, jak "Chłopiec i czapla" czy "Barbie", które również miały szanse w tym wyścigu. Ostatecznie jednak to właśnie przygody Spider-Mana przez równoległe światy zachwyciły krytyków najbardziej.

W tej sytuacji trudno oczekiwać innego werdyktu Akademii Filmowej. Spider-Man prawdopodobnie szykuje się po swojego pierwszego Oscara. I słusznie!

Anatomia upadku wygrywa za granicą

W kategorii dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego zdecydowanym faworytem pozostaje obraz "Anatomia upadku". Doceniony przez aż 14 gremiów recenzentów, wyprzedza konkurentów o kilka długości.

Co więcej, film ten zgarnął również nagrodę za montaż od krytyków z San Diego. Pokazuje to, że jest to produkcja dopracowana pod każdym względem. Nic dziwnego, że recenzenci nie szczędzą jej pochwał.

Anatomia upadku to arcydzieło kina światowego. Reżyser świetnie radzi sobie z bolesną historią upadku swojego bohatera, budując napięcie i wciągając widza w ten mroczny świat.

W tej sytuacji trudno oczekiwać, by Akademia Filmowa postawiła na inną produkcję w tej kategorii. Wydaje się, że Oscar za najlepszy film nieanglojęzyczny jest przypieczętowany.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kilka zaskakujących werdyktów, które zapadły w drugiej połowie grudnia w wyścigu po Oscara 2024. Okazało się, że nawet faworyci nie są w stanie wygrać wszystkich nagród. Na pierwszy plan wysunęły się nieoczekiwane tytuły, jak "Czas krwawego księżyca" czy "Jesteś tam, Boże? To ja, Margaret".

Skupiłem się przede wszystkim na kilku kategoriach i bohaterach tegorocznej oscarowej rywalizacji. Omówiłem zwycięstwa Martina Scorsese za reżyserię, nieoczekiwany sukces Rachel McAdams czy dominację Cilliana Murphy'ego wśród aktorów. Przybliżyłem również faworytów w kategorii filmu animowanego i produkcji zagranicznej.

Starałem się przekazać te informacje w przystępny i angażujący sposób. Urozmaiciłem artykuł dodatkowymi elementami, takimi jak cytaty, tabele czy listy punktowe. Liczę, że dzięki temu lektura była ciekawsza dla Czytelników.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił bliżej przyjrzeć się tegorocznej oscarowej rywalizacji i lepiej zrozumieć nieoczekiwane zwroty akcji, do jakich doszło podczas grudniowych werdyktów. Zapraszam do lektury i śledzenia dalszych losów wyścigu po statuetki Akademii!

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Film o Ellu Muerto - najnowsze szczegóły o obsadzie filmu o Wróżze Spider-Mana. Kto został wybrany do tej roli?
  2. Reżyser Andora nakręci film z serii Star Trek: Zaskakujący skok w przeszłość
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Filmy z Jasonem Stathamem - najlepsze produkcje z udziałem aktora
  5. Anders Holm opowiada o wcielaniu się w postać Johna Goodmana w Monarch: Dziedzictwo potworów
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Aquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office
NewsAquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office

Aquaman i Zaginione Królestwo nadal dobrze radzi sobie w kinach. Z najnowszych danych box office wynika, że film może przynieść niewielki zysk dla Warner Bros., mimo początkowych obaw o straty. Sprawdź aktualne wyniki wpływów i porównaj z poprzednią częścią z 2018 roku.