News

Zack Snyder wyjawia kulisy swojej współpracy z Warner Bros.

Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska30.11.20235 min.
Zack Snyder wyjawia kulisy swojej współpracy z Warner Bros.

Zack Snyder, reżyser takich filmów jak Człowiek ze Stali czy Liga Sprawiedliwości, udzielił niedawno obszernego wywiadu, w którym opowiedział o kulisach swojej wieloletniej współpracy z wytwórnią Warner Bros.

Kluczowe wnioski:
  • Snyder nigdy nie traktował pracy nad filmami DC jak zwykłej pracy - kierował się przede wszystkim miłością do postaci.
  • Miał inną wizję na Liga Sprawiedliwości niż Warner Bros., które chciało czegoś lżejszego, bardziej przypominającego Marvela.
  • Po jego odejściu z DCEU, projekt Ligi Sprawiedliwości oddano w ręce Jossa Whedona.
  • Snyder wciąż utrzymuje kontakt z aktorami z uniwersum DC, m.in. z Ezra Millerem oraz Amber Heard.
  • Bardzo pozytywnie ocenia pracę Ezry Millera jako Flasha i bez wahania podjąłby z Amber Heard kolejną współpracę.

Zack Snyder o współpracy z WB

Zack Snyder w obszernym wywiadzie dla The Hollywood Reporter opowiedział o kulisach swojej wieloletniej współpracy z wytwórnią Warner Bros. Przypomnijmy, że Snyder wyreżyserował dla WB takie filmy jak Człowiek ze Stali, Batman v Superman: Świt sprawiedliwości czy Liga Sprawiedliwości. Choć zebrały one mieszane recenzje, mają grono wiernych fanów, którzy ciężko znieśli odejście reżysera z uniwersum DC.

Praca z pasji, nie dla zysku

Jak przyznał Snyder, nigdy nie traktował realizacji filmów o superbohaterach jako zwykłej pracy zarobkowej:

Nigdy nie traktowałem tego jak pracy. Nie obchodziło mnie robienie filmów, żeby sprzedawać zabawki. Po prostu lubiłem Batmana i Supermana, chciałem zrobić coś fajnego z tymi postaciami.

Dla Snydera liczyła się przede wszystkim realizacja własnej wizji i oddanie charakteru bohaterów komiksowych. Tymczasem Warner Bros. oczekiwało bardziej komercyjnych produkcji, nastawionych na zysk.

Odmienne wizje Ligi Sprawiedliwości

Różnice w podejściu uwidoczniły się szczególnie przy okazji Ligi Sprawiedliwości. Według Snydera, wytwórnia chciała zrobić z niej typowy film Marvela - lekki i przyjemny. Tymczasem on upierał się przy mroczniejszym klimacie, zgodnym z jego pierwotną wizją uniwersum DC.

Ostatecznie Warner Bros. zdecydowało się na zmianę reżysera i powierzenie projektu Jossowi Whedonowi, twórcy pierwszych Avengersów. Dla Snydera była to bolesna decyzja, choć przyznał, że nie widział ostatecznej wersji Ligi wyreżyserowanej przez Whedona.

Nie chcieliśmy zrobić kolejnych Avengersów

Jak stwierdził Snyder, on i jego ekipa nie dążyli do tego, aby naśladować Marvela. Chcieli zrobić coś unikalnego, własnego:

Naprawdę zależało nam na tym, co robimy. Nie chcieliśmy zrobić kolejnych Avengersów. Naprawdę nie chcieliśmy.

Niestety Warner Bros. nie podzielało ich wizji i postawiło na twórcę, który już udowodnił, że potrafi zrobić kasowy film o superbohaterach.

Snyder chciał mrocznego klimatu dla Ligi Sprawiedliwości

Snyder od początku zakładał, że jego wersja Ligi Sprawiedliwości, podobnie jak wcześniejsze filmy z uniwersum DC, będzie mieć mroczny, poważny charakter. Chciał pokazać bohaterów zmagających się z konsekwencjami swoich decyzji.

Tymczasem według niego Warner Bros. oczekiwało czegoś lżejszego, bardziej familijnego, co przyciągnęłoby szerszą widownię. Stąd decyzja o rezygnacji z jego usług i oddaniu projektu w ręce twórcy Avengersów.

Czytaj więcej: Od zera do Wastelandera. Pięć lat "Fallout 76"

Wciąż utrzymuje kontakt z aktorami z DCEU

Choć Zack Snyder nie jest już związany z uniwersum DC, wciąż utrzymuje prywatne kontakty z niektórymi aktorami, z którymi pracował przy poprzednich filmach. Jak zdradził, od czasu do czasu rozmawia z Ezrą Millerem, odtwórcą Flasha.

Aktor Rola
Ezra Miller Flash
Ray Fisher Cyborg
Amber Heard Mera

Pomimo kontrowersji wokół osoby Millera, Snyder chwalił jego pracę aktorską. Docenia również Raya Fishera (Cyborg), z którym pracuje obecnie przy innym filmie. Ciepło wypowiadał się także o Amber Heard (Mera), mimo jej problemów wizerunkowych.

WB chciało lżejszego klimatu jak u Marvela

Zack Snyder wyjawia kulisy swojej współpracy z Warner Bros.

Jak wynika z wywiadu, Warner Bros. od początku naciskało na Snydera, aby nadał filmom z uniwersum DC lżejszy, bardziej przyjemny charakter. Chcieli czegoś na wzór filmów o Avengersach - zabawnych i przystępnych dla każdego widza.

Tymczasem reżyser upierał się przy mrocznym, poważnym klimacie. Chciał pokazać bohaterów zmagających się z konsekwencjami swoich wyborów. Niestety, ta wizja nie przekonała wytwórni, która stopniowo wycofywała się ze współpracy ze Snyderem.

Zamiana Snydera na Whedona w Lidze Sprawiedliwości

Kulminacją różnic w podejściu był moment, gdy Warner Bros. zdecydowało się zdjąć Snydera z projektu Ligi Sprawiedliwości i zastąpić go Joss'em Whedonem. Whedon miał zmienić charakter filmu na zbliżony do produkcji Marvela.

Decyzja wytwórni miała wyraźnie komercyjny charakter. Liczyli, że doświadczony w robieniu filmów o superbohaterach Whedon stworzy kasowy hit pokroju Avengersów. Niestety dla Snydera wiązało się to z całkowitą zmianą jego pierwotnej wizji.

Ponowna praca z Ray'em Fisherem i Amber Heard

Mimo rozstania z DCEU, Zack Snyder wciąż bardzo dobrze wspomina pracę z niektórymi aktorami. Szczególnie ciepło wypowiada się o Rayu Fisherze, z którym niedawno nawiązał ponowną współpracę przy filmie Rebel Moon.

Pozytywnie ocenia także grę Amber Heard jako Mery. Choć aktorka ma poważne problemy wizerunkowe, reżyser twierdzi, że bez wahania podjąłby z nią kolejną współpracę.

Z wywiadu jasno wynika, że to pasja do komiksów i chęć zrobienia czegoś wyjątkowego, a nie myślenie komercyjne, przyświecały Snydorowi w pracy nad filmami DC. Niestety wytwórnia Warner Bros. miała w tej kwestii odmienne zdanie, co z czasem doprowadziło do rozstania obu stron.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
  2. Scarlet Witch - główna przeciwniczka Marvel Zombies.
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
  5. Najlepsze amerykańskie filmy i seriale, które musisz obejrzeć
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły