News

Zapowiedziano nowy film Bourne z innym reżyserem - co to oznacza dla serii?

Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska22.11.20236 min.
Zapowiedziano nowy film Bourne z innym reżyserem - co to oznacza dla serii?

Zapowiedziano nowy film z serii Bourne'a, tym razem z nowym reżyserem za sterami. Co to oznacza dla przyszłości popularnej serii szpiegowskich thrillerów z Mattem Damonem w roli głównej? Przekonajmy się.

Kluczowe wnioski:

 • Nowy reżyser może wnieść świeże spojrzenie, ale też odejść od stylu poprzednich części.
 • Matt Damon prawdopodobnie powróci w roli tytułowej, więc fabuła powinna nawiązywać do wydarzeń z poprzednich części.
 • Trudno przewidzieć, czy nowy film zachowa mroczny, surowy klimat pierwowzoru.
 • Możliwy reboot serii i completely nowa historia z zupełnie nową obsadą.
 • Fani z pewnością z niecierpliwością wyczekują pierwszych szczegółów na temat fabuły i obsady.

Niemiecki reżyser Edward Berger przejął stery nad nowym filmem Bourne'a

Po siedmiu latach przerwy studio Universal Pictures postanowiło reaktywować markę Jason Bourne i zapowiedziało prace nad nowym filmem z tego cyklu. Tym razem za kamerą stanie jednak nie Paul Greengrass, który nakręcił poprzednie trzy części z Mattem Damonem, ale niemiecki reżyser Edward Berger, zdobywca czterech Oscarów za ubiegłoroczny dramat "Na Zachodzie bez zmian".

Berger nie ma doświadczenia w realizacji filmów sensacyjnych, ale udowodnił, że potrafi stworzyć poruszającą i mocną opowieść osadzoną w realiach wojennych. Być może nowy Bourne będzie więc miał bardziej dramatyczny wydźwięk i skupi się na wnętrzu bohatera, a nie tylko na akcji. Z drugiej strony brak wcześniejszej styczności Bergera z gatunkiem szpiegowskiego thrillera może okazać się wyzwaniem.

Co ciekawe, reżyser jeszcze nie ma nawet gotowego scenariusza nowego filmu. Wydaje się więc, że projekt jest dopiero w fazie wstępnej i minie jeszcze sporo czasu, zanim ruszą zdjęcia.

Kto zagra Bourne'a?

Kluczową kwestią jest oczywiście obsada głównej roli. Studio chce ponownie zaangażować Matta Damona, który wcielał się w tytułowego bohatera we wszystkich dotychczasowych filmach (poza spin-offem "Dziedzictwo Bourne'a" z Jeremym Rennerem).

Aktor wielokrotnie podkreślał, że z chęcią zagra Bourne'a po raz kolejny, ale tylko pod warunkiem, że scenariusz spełni jego oczekiwania, a za kamerą stanie Paul Greengrass. Ponieważ żaden z tych warunków nie został spełniony, wcale nie jest pewne, czy Damon zgodzi się kontynuować przygodę z Bournem pod okiem nowego reżysera.

Matt Damon deklaruje chęć powrotu do roli Bourne'a bez Paula Greengrasse

Mimo odejścia Paula Greengrasse, który nakręcił ostatnie trzy części przygód Jasona Bourne'a, Matt Damon nie wyklucza swojego powrotu do roli agenta z zaburzoną pamięcią. Wielokrotnie podkreślał, że chętnie jeszcze raz wcieli się w tę ikoniczną postać, o ile tylko scenariusz nowego filmu spełni jego oczekiwania.

Aktor zaznaczał wcześniej, że konieczny jest udział Greengrasse'a, którego uważa za kluczową osobę w sukcesie nowej trylogii o Bournie. Jednak wygląda na to, że nie jest to dla niego warunek bezwzględny. Być może zaufał umiejętnościom Edwarda Bergera, laureata czterech Oscarów za "Na Zachodzie bez zmian", który teraz obejmie stery nad nowym filmem.

Póki co scenariusz jeszcze nie powstał, więc trudno ocenić, czy spełni wymagania Damona. Jeśli jednak fabuła nowej odsłony spodoba się aktorowi, jest spora szansa, że fani znów zobaczą go w roli agenta z zaburzoną tożsamością.

Czytaj więcej: Suzanne Shepherd, znana aktorka z serialu Rodzina Soprano, nie żyje w wieku 89 lat

Uniwersum Bourne'a: od debiutu w 1988 roku do dzisiaj

Postać Jasona Bourne'a, stworzona przez pisarza Roberta Ludluma, po raz pierwszy pojawiła się na ekranie w 1988 roku w filmie "Tożsamość Bourne'a" z Richardem Chamberlainem. Jednak prawdziwą popularność zdobyła dopiero 14 lat później, gdy w nowej ekranizacji powieści w roli tytułowej obsadzono Matta Damona.

Aktor zagrał Bourne'a aż w trzech filmach, które zebrały znakomite recenzje i setki milionów dolarów przychodów. Sukces sprawił, że studio Universal zdecydowało się rozwinąć filmowe uniwersum, tworząc kolejne produkcje osadzone w tym świecie.

 • Powstał spin-off "Dziedzictwo Bourne'a" z Jeremym Rennerem, który nie zdobył uznania widzów i krytyków.
 • Powstał także serial "Treadstone", który po pierwszym sezonie zdjęto z anteny z powodu niskiej oglądalności.

Nowy film Bourne'a z nowym reżyserem to kolejna próba reaktywacji jakże dochodowej marki. Czy tym razem się uda?

Czy nowy film Bourne'a z nowym reżyserem będzie udany?

Zapowiedziano nowy film Bourne z innym reżyserem - co to oznacza dla serii?

Trudno ocenić szanse nowego filmu z serii Bourne bez znajomości scenariusza i obsady. Z pewnością zaangażowanie uznanego niemieckiego reżysera Edwarda Bergera to początek obiecujący i może oznaczać odświeżenie formuły.

Kluczowe znaczenie ma też ewentualny powrót Matta Damona jako tytułowego bohatera. Aktor zdobył uznanie za kreację Bourne'a i trudno wyobrazić sobie kogoś innego w tej roli. Jego udział z pewnością zwiększyłby szanse filmu na sukces.

Nowy reżyser i gwiazda to jednak za mało. Kluczowy będzie scenariusz - jeśli autorom uda się stworzyć ciekawą, wciągającą historię Więcej światła na szanse produkcji rzucą dopiero pierwsze informacje o fabule i pełnej obsadzie.

Filmy z serii Bourne'a

Tytuł Reżyseria Data premiery
Tożsamość Bourne'a Doug Liman 2002
Ultimatum Bourne'a Paul Greengrass 2007
Dziedzictwo Bourne'a Tony Gilroy 2012

Dlaczego Universal Pictures zdecydowało się na nowego reżysera dla serii Bourne?

Decyzja o zmianie za kamerą kolejnego filmu z cyklu o Jasonie Bourne była zaskakująca, zwłaszcza że Paul Greengrass zebrał bardzo dobre recenzje za dwie poprzednie części z Mattem Damonem i wydawał się nieodłącznym elementem tej serii.

Być może jednak włodarze Universal uznali, że po 12 latach najwyższy czas na świeże spojrzenie i nowe otwarcie. Stąd pomysł, by oddać projekt w ręce zdolnego Edwarda Bergera, który ma na koncie dramatyczny hit "Na Zachodzie bez zmian".

Niemiecki reżyser nie ma wprawdzie doświadczenia w realizacji filmów sensacyjnych, ale może to akurat zadziałać na korzyść nowego Bourne'a. Berger z pewnością wniesie unikatową perspektywę i pozwoli uniknąć powielania sprawdzonych schematów.

Nowy reżyser może wnieść świeże spojrzenie, ale też odejść od stylu poprzednich części

Co nowy film Bourne'a z innym reżyserem oznacza dla przyszłości serii?

Zaangażowanie Edwarda Bergera, twórcy oscarowego dramatu "Na Zachodzie bez zmian", sygnalizuje, że nowy Bourne może mieć bardziej poważny, dramatyczny charakter. Być może reżyser skupi się mocniej na psychologicznym wymiarze historii i traumaach głównego bohatera?

Z drugiej strony Berger nie ma doświadczenia w realizacji sensacyjnych produkcji szpiegowskich, więc istnieje ryzyko, że zabraknie typowego dla serii dynamizmu i tempa akcji. Trudno też ocenić, na ile uda mu się zachować charakterystyczny styl poprzednich filmów z cyklu.

Wiele będzie też zależeć od decyzji Matta Damona. Jeśli aktor zgodzi się kontynuować swoją kultową rolę, nowy film ma zdecydowanie większe szanse powtórzyć sukces tamtej trylogii. W przeciwnym razie widzom trudniej będzie zaakceptować nową twarz w roli Bourne’a.

Podsumowanie

Zapowiedź nowego filmu z serii o Jasonie Bourne z pewnością zainteresowała fanów, którzy od lat czekają na kontynuację popularnej serii szpiegowskich thrillerów. Tym razem za kamerą stanie co prawda nowy reżyser, Edward Berger, ale może to okazać się strzałem w dziesiątkę.

Niemiecki twórca ma na koncie oscarowy dramat "Na Zachodzie bez zmian", więc z całą pewnością wnieść świeże spojrzenie i dodać głębi psychologicznej historii Bourne'a. Pytanie tylko, czy poradzi też sobie z dynamiką scen akcji?

Kluczowe znaczenie będzie miała obsada. Studio stara się przekonać Matta Damona do powrotu w roli tytułowej. Jego udział z pewnością zwiększyłby szanse filmu na sukces. Trzymamy kciuki za powrót tego genialnego aktora!

Na razie projekt jest we wczesnej fazie, nie ma nawet scenariusza. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość i czekać na pierwsze konkrety. Miejmy nadzieję, że będzie warto!

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wiemy kto wyreżyseruje remake Na rauszu
 2. Nowa data premiery Godzilla i Kong: Nowe imperium, Mickey 17 wypada z kalendarza
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Filmy z Jasonem Stathamem - najlepsze produkcje z udziałem aktora
 5. Anders Holm opowiada o wcielaniu się w postać Johna Goodmana w Monarch: Dziedzictwo potworów
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły