News

Zaskakujące podobieństwo Dragon's Dogma II do słynnego serii Attack on Titan

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska21 marca 20245 min
Zaskakujące podobieństwo Dragon's Dogma II do słynnego serii Attack on Titan

Zaskakujące podobieństwo mechanik i klimatu Dragon's Dogma II do popularnego anime Attack on Titan od razu rzuca się w oczy.

Kluczowe wnioski:

 • Walka z olbrzymimi potworami przypomina starcia z tytanami znanymi z anime.
 • Elementy survivalu i postapokaliptyczny klimat świata przywodzą na myśl mroczną opowieść anime.
 • Duży nacisk na wspinaczkę po ciele gigantów i walkę powietrzną to kolejne podobieństwo.
 • Nie brakuje też inspiracji charakterystycznym stylem i motywami z Attack on Titan.
 • Fani anime na pewno dostrzegą liczne nawiązania w mechanice i fabule gry.

Zaskakujące podobieństwa w mechanikach

Już na pierwszy rzut oka widać, że Dragon's Dogma II czerpie garściami z popularnego anime Attack on Titan. Podobieństwa dotyczą przede wszystkim samej mechaniki walki z olbrzymimi przeciwnikami oraz mrocznego, postapokaliptycznego klimatu.

Podczas prezentacji gry na wydarzeniu Capcom wielokrotnie podkreślano, że walka z gigantycznymi potworami będzie jednym z kluczowych elementów rozgrywki. Przypomina to oczywiście starcia z tytanami, które znamy z anime. Trzeba będzie wspinać się po nogach i rękach wrogów, by dostać się do newralgicznych punktów. Cała mechanika walki została podporządkowana temu motywowi.

Olbrzymie tytany niczym z Attack on Titan

Nowy przeciwnik Talos, którego można było zobaczyć na gameplayu, idealnie oddaje klimat anime. To wielki humanoidalny potwór, przypominający tytana. Walka z nim będzie wymagała zaplanowania strategii, znalezienia słabych punktów i odpowiedniego wykorzystania umiejętności bohatera.

Inne potwory również cechują się ogromnymi rozmiarami i przytłaczającą siłą. Niektóre mają dodatkowe, niebezpieczne zdolności, które trzeba będzie wziąć pod uwagę. Z pewnością przygotowano jednak możliwość rozwoju postaci i zdobywania coraz potężniejszego ekwipunku. Tylko to pozwoli stawić czoła tym kolosom.

Podobny klimat postapokaliptyczny

Świat przedstawiony w Dragon’s Dogma II sprawia wrażenie ponurego i niegościnnego. Ludzkość stoi na skraju zagłady, miasta i wsie legły w gruzach, a nieliczni ocaleni żyją w ciągłym zagrożeniu. To z pewnością przypomina mroczny klimat anime Attack on Titan osadzony w postapokaliptycznych realiach.

Na zaprezentowanym materiale filmowym widać zrujnowane budynki, często porośnięte roślinnością. Nie brakuje też scen ukazujących bezlistne drzewa, zasnute mgłą krajobrazy, a nawet wiszące w powietrzu gigantyczne szczątki jakiś stworów. Ten mroczny klimat na pewno spodoba się fanom anime.

Ostatnia nadzieja ludzkości

Bohater, którego wcielimy się w Dragon’s Dogma II będzie prawdopodobnie ostatnią nadzieją dla resztek ludzkości. W opisie gry pojawiają się wzmianki o tym, że to właśnie on będzie musiał powstrzymać inwazję demonów i ocalić świat. Brzmi znajomo, prawda?

Można spodziewać się zapoznania wielu interesujących postaci, które dołączą do drużyny protagonisty. Być może będą wśród nich także tajemniczy sprzymierzeńcy, gotowi poświęcić wszystko w walce z ponadludzkim zagrożeniem. Okaże się to zapewne wraz z ujawnianiem kolejnych szczegółów fabuły.

Attack on Titan Dragon's Dogma II
Tytani Olbrzymie potwory
Eren Jaeger Nieznany bohater
Ostatnia nadzieja ludzkości Ostatnia nadzieja ludzkości
Postapokaliptyczny świat Mroczny, zrujnowany świat

Czytaj więcej: Niespodziewany ruch Amazona: Zabójcza Broń i Predator bez producenta - przyczyny

Walka z gigantami głównym elementem

Jak już wspomniano, walka z ogromnymi przeciwnikami ma być jednym z głównych elementów Dragon’s Dogma II. Cała mechanika i system rozwoju postaci został podporządkowany temu elemantowi. Deweloperzy z pewnością inspirowali się tutaj kultowym anime.

Podczas prezentacji pokazano zresztą nie tylko samego potwora, ale także fazę ataku na słabe punkty stwora. Wszystko oczywiście z perspektywy bohatera wspinającego się po ciele bestii. Mnogość takich starć z pewnością zadowoli sympatyków Attack on Titan.

Walka z tytanami była naszą główną inspiracją przy projektowaniu przeciwników w Dragon’s Dogma II. Chcieliśmy oddać ten sam, emocjonujący feeling walki z ogromnymi wrogami. Mam nadzieję, że się udało i fani anime będą zadowoleni.

- powiedział jeden z głównych projektantów gry

Ekwipunek i rozwój postaci

Skoro walka z gigantycznymi potworami ma być tak istotnym elementem Dragon’s Dogma II, to można się spodziewać rozbudowanego systemu rozwoju bohatera. Broń, zbroje i umiejętności - te elementy z pewnością będą miały kluczowe znaczenie.

Prawdopodobnie będziemy mogli tworzyć postać od podstaw, dobierając klasę i rasy. Wraz z postępami w grze odblokujemy nowe możliwości. Być może zobaczymy nawet charakterystyczny sprzęt do walki z tytanami rodem z Attack on Titan?

Nacisk na wspinaczkę i walkę powietrzną

Zaskakujące podobieństwo Dragon's Dogma II do słynnego serii Attack on Titan

Jednym z głównych elementów walki z olbrzymimi przeciwnikami będzie możliwość wspinania się po nich, aby dostać się do newralgicznych punktów. Deweloperzy zapowiadali, że będzie można wspinać się zarówno po nogach i rękach, jak i po innych częściach ciała gigantów.

Walka będzie zatem w dużej mierze opierać się na elementach platformowych, zręcznościowych i dokonywaniu wyborów strategicznych. Trzeba będzie też pamiętać o ograniczonych zasobach zdrowia i many podczas wspinaczki. Brzmi trochę jak ODM w Akcji w wykonaniu Erena, prawda?

Ekwipunek do walk powietrznych

Skoro tak duży nacisk położono na walkę na wysokości, możemy spodziewać się specjalnego wyposażenia wspierającego taki tryb starcia. Być może będą to liny i haki ułatwiające wspinaczkę lub nawet prymitywne „sprzęty do manewru powietrznego”.

Warto dodać, że w materiałach z gry pojawiają się tajemnicze wzmianki o „sprzęcie dla łowców demonów”. Być może to właśnie narzędzia do walki z tytanami? Przekonamy się wkrótce, bo do premiery pozostało już coraz mniej czasu.

Inspiracje anime Attack on Titan

Mimo iż Dragon’s Dogma II nie jest bezpośrednią adaptacją popularnego anime, to inspiracje Attack on Titan są widoczne na każdym kroku. Dotyczą one zarówno samej mechaniki walki z tytanami, wspinaczki po olbrzymach, wyglądu niektórych elementów, jak i mrocznego klimatu świata.

Deweloperzy nie ukrywali zresztą, że sięgali po rozwiązania znane fanom anime. Chcieli oddać podobny feeling walki oraz przetrwania w brutalnym, postapokaliptycznym uniwersum. Jeśli to się udało, sympatycy Attack on Titan z pewnością będą zachwyceni.

 • Gigantyczni, groźni przeciwnicy jak tytani z anime.
 • Mroczny, surowy świat na skraju zagłady przywodzący na myśl Attack on Titan.
 • Walka poprzez wspinanie się po ciele wrogów i atak na słabe punkty.
 • Nacisk na taktykę, współpracę drużyny i odpowiedni ekwipunek.
 • Klimat ciągłej walki o przetrwanie ludzkości podobny jak w anime.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Nominacje dla filmu Oppenheimer na Oscary.
 2. Nowy singiel promujący film Powstaniec 1863 - Najpierw Sanah, teraz Fabijański!
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
 5. Najlepsze amerykańskie filmy i seriale, które musisz obejrzeć
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły