News

Zatanna: czy jednak powstanie film? Scenarzystka odpowiada jednoznacznie

Autor Kornel Lis
Kornel Lis21.12.20237 min.
Zatanna: czy jednak powstanie film? Scenarzystka odpowiada jednoznacznie

Czy powstanie film o losach córki słynnego maga Zatanny? Wydawało się, że tak, kiedy znana scenarzystka Emerald Fennell została zatrudniona do napisania scenariusza w ramach planów stworzenia Dark Universe. Jednak po zmianach personalnych w studiu filmowym projekt został porzucony, mimo że scenariusz był gotowy. Fennell ujawniła kulisy pracy nad tym niezwykłym pomysłem na film i przyznała, że jest rozczarowana takim obrotem spraw.

Zatrudnienie Emerald Fennell do napisania scenariusza

W 2021 roku Emerald Fennell, scenarzystka głośnego filmu Obiecująca. Młoda. Kobieta, została zatrudniona przez studio Warner Bros. do napisania scenariusza filmu o superbohaterce Zatannie. Był to element szerszych planów stworzenia tzw. Dark Universe, czyli oddzielnego uniwersum filmowego złożonego z postaci o mrocznych motywacjach i zdolnościach.

Fennell przyjęła tę propozycję z zaciekawieniem, choć nie była wcześniej zaznajomiona z uniwersum komiksowego DC. Liczyła jednak na stworzenie czegoś świeżego i nietuzinkowego. Współpraca z uznanym producentem J.J. Abramsem i jego ekipą była dla niej kusząca.

Wizja scenariusza odpowiednia dla nie-fana komiksów

Scenarzystka chciała stworzyć film, który zainteresuje i osoby nieprzywiązane wcześniej do gatunku superbohaterskiego. Dlatego pracowała nad historią dostosowaną do swoich własnych, nieco bardziej wybrednych upodobań.

Zatanna jako bohaterka wydawała jej się odpowiednią postacią do realizacji tej wizji - tajemnicza czarodziejka posługująca się magią. To dawało szerokie pole do popisu w warstwie fabularnej i wizualnej produkcji.

Niejasna przyszłość projektu po zmianach w studiu

Niestety, pomimo obiecującego startu, losy projektu potoczyły się inaczej, niż zakładano. Jeszcze przed objęciem stanowisk przez nowych szefów DC Studios, Jamesa Gunna i Petera Safrana, zdecydowano o rezygnacji z realizacji filmu o superbohaterce.

To było coś, nad czym pracowałam wcześniej, wtedy, gdy J.J. Abrams właśnie podpisał umowę z Warner Bros. i miał zamiar stworzyć Dark Universe. W planach było stworzenie tego rodzaju uniwersum ze złoczyńcami i mrocznymi postaciami lub coś w tym rodzaju.

Powody takiej decyzji nie są do końca jasne. Być może wiązało się to ze zmianą koncepcji na funkcjonowanie oddzielnych uniwersów i skupieniem się na rozwoju głównej franczyzy DC.

Wpływ decyzji korporacyjnych

Niejasne decyzje zapadające na szczeblach zarządczych dużych studiów filmowych często pokrzyżowują plany twórców i wizjonerów. Trudno im realizować swoje pomysły, gdy następują nagłe zwroty akcji z powodów czysto komercyjnych.

Czytaj więcej: Porażka DCEU – James Gunn tłumaczy powody i odpowiada za nowe kinowe uniwersum DC

Rezygnacja z filmu przed objęciem sterów przez Jamesa Gunna

Jak wyjaśniła Fennell, z projektu zrezygnowano jeszcze przed nominacją Jamesa Gunna i Petera Safrana na stanowiska prezesów nowo powstałego DC Studios. To oni ogłosili całkowite przeformatowanie dotychczasowego uniwersum filmowego DC i skupienie się na 10-letnim planie rozwoju głównej franczyzy z Supermanem i Batmanem.

Zatanna nie była już brana pod uwagę w nowej strategii studia. Chociaż scenarzystka była rozczarowana porzuceniem jej projektu, nie ma żalu do Gunna i Safrana, bo decyzja zapadła wcześniej na innych szczeblach Warner Bros.

2021 r. Zatrudnienie Emerald Fennell do napisania scenariusza filmu o Zatannie
2022 r. Rezygnacja z projektu przed zmianami personalnymi w studio
Grudzień 2022 r. Objęcie stanowisk przez Jamesa Gunna i Petera Safrana w DC Studios

Wpływ decyzji sprzed roku

Co ciekawe, projekt porzucono ponad rok przed nominacją Gunna i Safrana. Pokazuje to, jak długofalowe plany w branży filmowej bywają nietrwałe i ulegają zmianom nawet wbrew twórcom bezpośrednio zaangażowanym w daną produkcję.

Ujawnienie szczegółów scenariusza przez scenarzystkę

Zatanna: czy jednak powstanie film? Scenarzystka odpowiada jednoznacznie

Mimo fiaska projektu, Emerald Fennell zdradziła kilka szczegółów fabuły, nad którą pracowała. Jej zdaniem historia była "dosyć szalona", a sama superbohaterka - Zatanna - wyjątkową i interesującą postacią.

Scenarzystka ujawniła, że jej celem było zrealizowanie czegoś świeżego i nietuzinkowego, co przyciągnęłoby do kin także osoby zazwyczaj nieprzywiązane do gatunku superbohaterskiego.

To było coś innego od innych produkcji z gatunku, a Zatanna była naprawdę fajną postacią.

Szkoda, że owoce jej pracy pozostaną tylko w sferze planów. Wydaje się jednak, że scenarzystka nie straciła zainteresowania uniwersum DC i być może w przyszłości powróci z kolejnymi ciekawymi pomysłami.

Możliwy powrót do uniwersum DC

Biorąc pod uwagę jej zamiłowanie do kina gatunkowego i mrocznych historii, być może Fennell ponownie zaangażuje się w jakiś projekt związany z bohaterami DC. Na razie jednak musiała pogodzić się z porzuceniem jej wizji przygód Zatanny.

Zainteresowanie Fennell projektem ze względu na zespół Abramsa

Jak wspomniano na początku, istotną rolę w podjęciu decyzji o zaangażowaniu się w scenariusz odegrała dla Emerald Fennell współpraca z uznanym producentem - J.J. Abramsem i jego ekipą filmową.

Abrams słynie z realizacji cenionych filmów science fiction i fantasy, takich jak zrebootowana seria Gwiezdnych Wojen czy kinowe wcielenia Star Treka. Ma na koncie również inne udane projekty jak kultowy serial Zagubieni.

Obiecujący tandem z Abramsem

Fennell widziała zatem ogromny potencjał we współpracy z Abramsem przy tworzeniu oddzielnego mrocznego uniwersum komiksowego DC. Niestety, szefostwo studia Warner Bros. nie podzieliło jej optymizmu i zarzuciło całą koncepcję jeszcze w zalążku.

Rozczarowanie scenarzystki porzuceniem projektu mimo gotowego scenariusza

Cała sytuacja jest tym bardziej rozczarowująca, że scenarzystka zdążyła ukończyć scenariusz do filmu o Zatannie. Z jej słów wynika, że była już gotowa do realizacji projektu, ale studio zdecydowało inaczej.

Trzeba przyznać, że jest to dość frustrujące zawodowo dla twórcy, gdy widzi, jak jego praca idzie na marne. Tym bardziej że Fennell była autentycznie ciekawa tego pomysłu na film i angażowała się w niego z entuzjazmem.

  • ukończony scenariusz filmu
  • obiecująca koncepcja oddzielnego uniwersum
  • ciekawa superbohaterka

To wszystko wydawało się tworzyć świetne podwaliny pod udaną produkcję. Niestety, nawet najlepsze plany artystyczne czasem rozbijają się o finansowo-korporacyjną rzeczywistość dużych hollywoodzkich wytwórni.

Gorzka pigułka dla scenarzystki

Dla Fennell ta sytuacja musiała być bolesnym rozczarowaniem. Na szczęście ma na koncie wiele innych sukcesów, więc z pewnością szybko otrząśnie się z tej porażki i skupi na nowych ciekawych projektach.

Podsumowanie

Przeczytałem fascynujący artykuł na temat losów projektu filmu o superbohaterce DC Comics - Zatannie. Otóż w 2021 roku znana scenarzystka Emerald Fennell została zatrudniona do napisania scenariusza w ramach szerszych planów stworzenia oddzielnego mrocznego uniwersum z postaciami DC.

Fennell z entuzjazmem podeszła do zadania, zwłaszcza że miała okazję współpracować z uznanym producentem J.J. Abramem. Niestety, mimo ukończenia scenariusza, film nie doczekał się realizacji, gdyż jeszcze przed nominacją nowych szefów DC Studios z projektu zrezygnowano.

Scenarzystka nie ukrywa rozczarowania takim obrotem spraw, tym bardziej że jej zdaniem historia Zatanny miała potencjał, by zainteresować nawet osoby zazwyczaj nieŕwiązane z komiksami. Sama bohaterka wydawała jej się niezwykle fascynująca.

Cała sytuacja pokazuje, jak chwiejne potrafią być plany filmowe i jak łatwo ulegają zmianie decyzje podejmowane na szczytach wielkich wytwórni. Szkoda, że ciekawy pomysł Fennell nie został zrealizowany, ale być może scenarzystka wróci jeszcze do uniwersum DC z kolejną inspirującą historią.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
  2. Scarlet Witch - główna przeciwniczka Marvel Zombies.
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
  5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły