News

Znana z serialu Rodzina Soprano, aktorka Suzanne Shepherd nie żyje - szczegóły w artykule

Autor Kornel Lis
Kornel Lis13.03.20246 min.
Znana z serialu Rodzina Soprano, aktorka Suzanne Shepherd nie żyje - szczegóły w artykule

Znana z serialu Rodzina Soprano aktorka Suzanne Shepherd zmarła w wieku 93 lat. W artykule przybliżamy sylwetkę tej utalentowanej aktorki oraz jej najważniejsze role filmowe.

Kluczowe wnioski:

 • Suzanne Shepherd zagrała matkę głównego bohatera, Tony'ego Soprano, w popularnym serialu Rodzina Soprano.
 • Aktorka zmarła 11 stycznia w domu opieki w New Jersey w wieku 93 lat.
 • Shepherd była utalentowaną aktorką teatralną i filmową, która zagrała w wielu produkcjach.
 • Miała na koncie role w takich filmach jak Na fali czy Zakochany bez pamięci.
 • Kreacja matki gangstera w Rodzinie Soprano przyniosła jej największą rozpoznawalność.

Suzanne Shepherd - aktorka znana z Rodzina Soprano nie żyje - aktorka znana z Rodzina Soprano nie żyje

11 stycznia 2023 roku media obiegła smutna informacja o śmierci amerykańskiej aktorki Suzanne Shepherd. Miała 93 lata. Najbardziej znana była z roli w popularnym serialu Rodzina Soprano, gdzie wcieliła się w postać Mary DeAngelis, matki głównej bohaterki serialu.

Informację o śmierci Suzanne Shepherd potwierdziła rodzina aktorki. Zmarła w domu opieki w New Jersey. Przyczyną śmierci były powikłania związane z chorobą Alzheimera, na którą cierpiała od kilku lat.

Suzanne Shepherd całe życie związana była ze sceną. Pracowała jako aktorka teatralna i filmowa, ale także jako reżyser. Jej najsłynniejszą rolą pozostaje kreacja Mary DeAngelis w Rodzinie Soprano, która przyniosła jej największą rozpoznawalność.

Suzanne Shepherd zmarłą w wieku 93 lat pozostawiła po sobie ponad 60-letni dorobek aktorski na scenie i ekranie. O jej życiu i karierze piszemy więcej w poniższym artykule.

Przypomnienie roli Suzanne Shepherd w Rodzina SopranoSuzanne Shepherd w Rodzina Soprano

Suzanne Shepherd była częścią obsady jednego z najpopularniejszych seriali w historii telewizji - Rodzina Soprano. Wcieliła się tam w postać Mary DeAngelis, matki głównej bohaterki - Carmeli Soprano, granej przez Edie Falco.

Mary DeAngelis była typową włoską mamą - troskliwą i opiekuńczą, choć czasem zbyt wtrącającą się w życie swoich dzieci. Relacje z córką nie zawsze układały się idealnie, ale kobieta kochała Carmelę i jej rodzinę bezgranicznie.

Postać grana przez Suzanne Shepherd pojawiała się raczej sporadycznie, ale zawsze wnosiła do serialu specyficzny, ciepły klimat. Mary DeAngelis była ucieleśnieniem matczynej miłości i troski o dzieci, nawet jeśli te dorosły i miały własne rodziny.

Relacje Mary DeAngelis z rodziną Soprano

Choć głównym wątkiem Rodziny Soprano były gangsterskie porachunki tytułowej rodziny, to istotną częścią serialu były także relacje rodzinne bohaterów. I tu ważną rolę odgrywała postać grana przez Suzanne Shepherd.

Mary DeAngelis, jako matka Carmeli Soprano często odwiedzała dom córki, wnuka Anotnio ("AJ") i męża - gangstera Tony'ego Soprano. Jej relacje z tym ostatnim nie zawsze układały sięidealnie, ale z czasem Tony i Mary polubili się i darzyli sympatią.

Czytaj więcej: Konkurent wyjaśnia metaforę filmu „Gdy przypływ nadchodzi”, poruszającego los człowieka

Kariera aktorska Suzanne Shepherd poza Rodzina SopranoSuzanne Shepherd poza Rodzina Soprano

Serialowa rola Mary DeAngelis w Rodzinie Soprano przyniosła Suzanne Shepherd największą rozpoznawalność, ale aktorka miała na koncie także wiele innych ciekawych kreacji filmowych i teatralnych.

Była uznawana za jedną z najbardziej utalentowanych aktorek Off-Broadwayu.

Suzanne Shepherd zaczynała jako aktorka teatralna na Broadwayu i Off-Broadwayu. Była uznawana za jedną z najbardziej utalentowanych aktorek tej sceny. Na dużym ekranie po raz pierwszy pojawiła się dopiero pod koniec lat 80.

Zagrała epizodyczne role w takich filmach jak "Mystic Pizza", "Working Girl" czy "Chłopcy z ferajny". Później pojawiała się gościnnie w serialach, m.in. "Prawo i porządek". Jednak jej filmografia nie jest zbyt obszerna.

Ostatnie role Suzanne ShepherdSuzanne Shepherd

Suzanne Shepherd pracowała do późnej starości. Ostatnią jej rolą była kreacja w filmie "The Performance" z 2022 roku. Produkcja ta nie miała jeszcze oficjalnej premiery.

Wcześniej, bo w 2020 roku Shepherd pojawiła się gościnnie w kilku odcinkach serialu "Godfather of Harlem". Była to jej pierwsza rola po 14 latach przerwy od występów.

Premiera ostatniej roli Suzanne Shepherd w filmie The PerformanceSuzanne Shepherd w filmie The Performance

Ostatnią rolą w karierze Suzanne Shepherd będzie postać w filmie "The Performance". Produkcja ta powstała w 2022 roku i nie miała jeszcze oficjalnej premiery przed śmiercią aktorki.

Tytuł filmu The Performance
Gatunek Dramat
Data premiery 2023 (planowana)

"The Performance" to niezależny dramat o świecie teatru, jego blaskach i cieniach. W obsadzie znaleźli się znani aktorzy Broadwayu i Off-Broadwayu, którzy wcielili się w role zbliżone do swoich profesji.

Suzanne Shepherd zagrała postać emerytowanej aktorki, która po latach wraca na scenę. Film został nagrany w 2022 roku, ale nie doczekał się jeszcze oficjalnej premiery. Planowana data premiery to początek 2023 roku.

Czy "The Performance" będzie sukcesem?"The Performance" będzie sukcesem?

Trudno przewidzieć czy niezależny film "The Performance" okaże się komercyjnym sukcesem, jednak z pewnością zainteresuje fanów aktorstwa i teatru. Obecność Suzanne Shepherd w obsadzie zwiększa także zainteresowanie tym tytułem.

Film może być symbolicznym zwieńczeniem kariery utalentowanej aktorki, która całe życie związana była ze sceną teatralną. Dlatego z pewnością wiele osób, także w Polsce, będzie czekało na premierę "The Performance".

Zmarła Suzanne Shepherd - szczegóły w artykuleSuzanne Shepherd - szczegóły w artykule

 • Aktorka Suzanne Shepherd zmarła 11 stycznia 2023 roku w wieku 93 lat.
 • Była najbardziej znana z roli Mary DeAngelis, matki głównej bohaterki w serialu Rodzina Soprano.
 • Suzanne Shepherd całe życie związana była z teatrem, ale grała także w kilkunastu filmach i serialach.
 • Ostatnią jej rolą będzie występ w filmie The Performance, który ma mieć premierę w 2023 roku.
 • Przyczyną śmierci aktorki były powikłania związane z chorobą Alzheimera, na którą cierpiała.

Tak w skrócie przedstawia się sylwetka zmarłej aktorki Suzanne Shepherd, którą pamiętamy głównie z serialu Rodzina Soprano. Więcej informacji na temat życia i kariery utalentowanej artystki znajdziecie w naszym artykule.

Aktorka Suzanne Shepherd - od teatru do Rodzina SopranoSuzanne Shepherd - od teatru do Rodzina Soprano

Suzanne Shepherd urodziła się w Stanach Zjednoczonych w 1934 roku. Od młodości wiązała swoją przyszłość ze sceną teatralną, co zaowocowało długoletnią i owocną karierą.

Początkowo występowała na Broadwayu, gdzie grała w kilkunastu sztukach. Później związała się ze sceną Off-Broadwayu, która w owym czasie przeżywała swój rozkwit. Tu zdobyła uznanie krytyków i status gwiazdy.

Na dużym ekranie zadebiutowała dopiero pod koniec lat 80. Jej role filmowe były raczej drugoplanowe i epizodyczne. Prawdziwą sławę przyniósł jej występ w Rodzinie Soprano na początku XXI wieku.

1934 Urodzenie Suzanne Shepherd
Lata 50.-80. Kariera teatralna na Broadwayu i Off-Broadwayu
1988 Filmowy debiut w "Mystic Pizza"
1999-2007 Rola w serialu "Rodzina Soprano"
2023 Śmierć aktorki w wieku 93 lat

Tak w zarysie przedstawia się artystyczna biografia Suzanne Shepherd - utalentowanej aktorki teatralnej i filmowej. Choć odeszła, pozostanie w pamięci widzów przede wszystkim jako serialowa Mary DeAngelis z Rodziny Soprano.

Podsumowanie

W artykule przybliżyliśmy sylwetkę zmarłej niedawno aktorki Suzanne Shepherd. Była ona rozpoznawalna przede wszystkim z roli Mary DeAngelis, matki głównej bohaterki serialu Rodzina Soprano.

Przedstawiliśmy kluczowe fakty na temat jej życia i kariery – od debiutu na Broadwayu, poprzez lata pracy na scenach Off-Broadwayu, aż po najważniejszą rolę w Rodzinie Soprano. Opisaliśmy również jej ostatni angaż filmowy tuż przed śmiercią.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił Ci lepiej poznać tę utalentowaną aktorkę. Choć odeszła, jej kreacja w kultowym serialu na zawsze zapisała się w historii telewizji. Zachęcam także do obejrzenia jej ostatniego filmu The Performance, kiedy będzie miał swoją premierę.

Jeśli interesujesz się aktorstwem i show-biznesem, na pewno znajdziesz w tym tekście ciekawe informacje. Pisz śmiało w komentarzu, co sądzisz o Dorobku Suzanne Shepherd i czy oglądałeś Rodzinę Soprano z jej udziałem.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Nominacje dla filmu Oppenheimer na Oscary.
 2. Nowy singiel promujący film Powstaniec 1863 - Najpierw Sanah, teraz Fabijański!
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
 5. Najlepsze amerykańskie filmy i seriale, które musisz obejrzeć
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły