Zobacz, skąd się wzięła w USA niechęć do czarnoskórych - recenzja filmu na Netflix

Zobacz, skąd się wzięła w USA niechęć do czarnoskórych - recenzja filmu na Netflix
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak19.11.2023 | 6 min.

Film dokumentalny "Ponaglany od samego początku", dostępny na Netflix, rzuca nowe światło na genezę i rozwój rasizmu oraz dyskryminacji czarnoskórych w Stanach Zjednoczonych. Reżyser Roger Ross Williams sięga do źródeł, aby pokazać, w jaki sposób od samego zarania dziejów USA szerzono kłamstwa na temat rzekomej niższości Murzynów. Dzięki relacjom czarnoskórych badaczek i animacjom, film obnaża mechanizmy, które ukształtowały rasistowskie postawy białych Amerykanów.

Kluczowe wnioski:

  • Film udowadnia, że rasizm nie był "od zawsze", lecz celowo zaszczepiany przez niewolnictwo.
  • Pokazuje, jak popkultura i sztuka szerzyły negatywne stereotypy o czarnoskórych.
  • Ujawnia hipokryzję i niespójność poglądów ojców założycieli USA na temat równości.
  • Przypomina zapomniane bohaterki walki z dyskryminacją, jak Ida B. Wells.
  • Obala mity o naturalnej wyższości białych nad innymi rasami.

Jak film pokazuje źródła rasizmu wobec czarnoskórych w USA

Dokument "Ponaglany od samego początku" ujawnia, że rasizm wobec Afroamerykanów nie był czymś naturalnym czy odwiecznym. Przeciwnie, został celowo stworzony, aby usprawiedliwić niewolnictwo i wyzysk Murzynów sprowadzanych z Afryki. Reżyser pokazuje, w jaki sposób biała większość stopniowo kreowała fałszywy obraz czarnoskórych jako istot gorszych, by uzasadnić ich zniewolenie.

Film przytacza liczne dowody na to, że negatywne stereotypy na temat Murzynów - jakoby byli oni leniwi, tępi i skłonni do przestępstw - nie miały żadnych podstaw naukowych czy biologicznych. Były celową manipulacją mającą usprawiedliwić traktowanie ich jako niewolników. Dokument pokazuje, jak z upływem czasu te fałszywe przekonania zakorzeniły się głęboko w umysłach białych Amerykanów, przybierając formę "oczywistej prawdy".

Propaganda antymurzynowska w sztuce i nauce

Film ukazuje, w jaki sposób rasistowskie stereotypy były utrwalane i rozpowszechniane w amerykańskiej sztuce, literaturze, nauce czy popkulturze. Negatywny wizerunek czarnoskórych, ukazywanych jako istoty prymitywne i z natury gorsze, przenikał do powszechnej świadomości dzięki powieściom, komiksom, reklamom czy filmom.

Nawet badania naukowe były tendencyjne i służyły "udowodnieniu" rzekomej niższości Murzynów. Dokument pokazuje mechanizmy, dzięki którym rasizm wbijano w umysły kolejnych pokoleń Amerykanów.

Animacja uatrakcyjnia opowieść o niewolnictwie i dyskryminacji

Twórcy filmu zdawali sobie sprawę, że sama historia niewolnictwa i dyskryminacji, opowiadana przez badaczki, może nużyć widza, dlatego wplatali w nią elementy animacji. Ożywiają one suchą narrację i pozwalają lepiej wczuć się w losy czarnoskórych niewolników oraz abolicjonistów.

Zwłaszcza historia Phillis Wheatley - poetki żyjącej w XVIII wieku, która jako zniewolona dziewczynka trafiła z Afryki do Ameryki - została niezwykle sugestywnie zilustrowana. Pokazano jej dramatyczne przesłuchanie przez białych mężczyzn, którzy nie dowierzali, że czarnoskóra kobieta mogła napisać tak piękne wiersze.

Animacje naświetlają krzywdy Murzynów

Inne animacje ukazują bestialskie traktowanie na plantacjach czy brutalne sceny linczów, do jakich dochodziło jeszcze w XX wieku. Dzięki nim widz może lepiej poczuć horror tamtych wydarzeń. Twórcy filmu umiejętnie przeplatają rysunkowe sceny z archiwalnymi nagraniami i zdjęciami, tworząc angażującą opowieść.

Animacja pozwala też z dystansem i humorem pokazać absurdalność niektórych rasistowskich teorii głoszonych przez naukowców czy polityków. Dzięki niej film staje się ożywioną lekcją historii, a nie tylko suchym wykładem.

Czytaj więcej: Janusz Kijowski - Legendarny aktor polskich filmów | Janusz Kijowski

Bolesne przykłady uprzedzeń rasowych z historii USA

Film przytacza szereg przejmujących historii ukazujących okrucieństwo i niesprawiedliwość, z jaką spotykali się czarnoskórzy mieszkańcy USA - od czasów niewolnictwa, poprzez erę segregacji, po współczesne nierówne traktowanie przez wymiar sprawiedliwości.

Jednym z najbardziej poruszających przykładów jest los Emmetta Tilla, 14-letniego chłopca zamordowanego w 1955 r. za rzekome zaczepianie białej kobiety. Film pokazuje zdjęcie jego zmasakrowanego ciała, które wstrząsnęło opinią publiczną i stało się symbolem rasistowskiej przemocy.

Niewolnictwo skończyło się, lecz rasizm pozostał głęboko zakorzeniony w umysłach i sercach wielu białych Amerykanów.

Innym przykładem jest Ida B. Wells, działaczka społeczna, która jako pierwsza zebrała dane o masowych linczach na czarnoskórych w początkach XX w. Jej odwaga i determinacja robią duże wrażenie.

Obnażenie hipokryzji i sprzeczności ojców założycieli USA

Twórcy filmu bezlitośnie obnażają hipokryzję takich ojców założycieli USA jak George Washington czy Thomas Jefferson, którzy głosili hasła wolności i równości, a jednocześnie sami byli właścicielami niewolników.

Jefferson, autor słynnej Deklaracji Niepodległości, prywatnie wyrażał przekonanie o naturalnej niższości Murzynów. Film pokazuje jego rasistowskie wypowiedzi, demaskując jego sprzeczne poglądy. Nie szczędzi też innych prezydentów USA, którzy propagowali białą supremację.

Dokument ujawnia, jak głęboko rasistowskie przekonania były zakorzenione w amerykańskich elitach - także tych, którzy oficjalnie głosili równość wszystkich obywateli.

Puste deklaracje przywódców USA

Słowa Jeffersona i innych ojców założycieli o równości brzmiały pusto wobec realiów niewolnictwa i dyskryminacji Murzynów. Ich deklaracje były pełne sprzeczności i służyły jedynie wybielaniu własnego sumienia. Film bezlitosnie obnaża tę hipokryzję.

Ida B. Wells ujawnia prawdę o linczach czarnoskórych w USA

Jedną z bohaterek filmu jest Ida B. Wells, działaczka społeczna, która jako pierwsza zebrała i opublikowała dane na temat masowych linczów na czarnoskórych dokonywanych w USA na przełomie XIX i XX wieku.

Wells swoją odwagą i determinacją zwróciła uwagę świata na tę bolesną prawdę, którą starano się zamieść pod dywan. Z narażeniem życia dokumentowała przypadki bestialskich zabójstw i tortur stosowanych wobec Afroamerykanów pod byle pretekstem.

Jej książka "The Red Record" z 1895 r. po raz pierwszy ujawniła prawdziwą skalę rasistowskiego terroru ku przestrodze sumień. Dzięki niej talenty i odwaga Wells na trwale zapisały się w historii walki o równość.

Film obala mity i kłamstwa na temat rzekomej wyższości białych

Najważniejszą zasługą filmu "Ponaglany od samego początku" jest obalenie głęboko zakorzenionych mitów na temat naturalnej wyższości rasy białej. Pokazuje on nieodparte dowody, że przekonania takie nie mają żadnych podstaw naukowych czy biologicznych.

Dokument udowadnia, że biała supremacja była tylko wymyśloną ideologią mającą usprawiedliwić kolonializm i niewolnictwo. Nie było w tym nic naturalnego czy nieuniknionego - była to zwykła manipulacja i propaganda.

Film przytacza badania genetyczne, które jednoznacznie obalają mit o istnieniu odrębnych "ras" czy wyższości jednych nad drugimi. Pokazuje absurdalność rasistowskich teorii głoszonych niegdyś przez naukowców i myślicieli.

Jest przestrogą przed powielaniem kłamstw i uprzedzeń, które przez wieki służyły do usprawiedliwiania niewyobrażalnych okrucieństw. Obowiązkiem każdego człowieka jest wykorzenić z umysłu resztki tych szkodliwych mitów.

Podsumowanie

Film dokumentalny "Ponętny od samego początku" rzuca nowe światło na genezę i rozwój rasizmu oraz dyskryminacji czarnoskórych w Stanach Zjednoczonych. Pokazuje, że uprzedzenia te nie były czymś naturalnym, lecz zostały celowo zaszczepione, aby usprawiedliwić niewolnictwo. Dzięki relacjom czarnoskórych badaczek i angażującym animacjom twórcy obnażają mechanizmy kształtowania rasistowskich postaw wśród białych Amerykanów.

Film przytacza wstrząsające historie pokazujące okrucieństwo i niesprawiedliwość, z jaką przez wieki spotykali się czarnoskórzy mieszkańcy USA. Bezlitośnie obnaża też hipokryzję ojców założycieli głoszących wolność, a prywatnie wyrażających rasistowskie poglądy. Najważniejsza jest jednak ostateczna demaskacja fałszywych mitów o rzekomej wyższości białej rasy, które posłużyły do usprawiedliwienia tylu niewyobrażalnych okrucieństw.

Film unaocznia, jak propaganda i manipulacja zatruły umysły wielu pokoleń Amerykanów. Jest przestrogą przed powielaniem tych samych kłamstw i uprzedzeń. Pokazuje, jak ważne jest krytyczne myślenie i ciągłe podważanie pozornie oczywistych „prawd”, które często okazują się zwykłymi stereotypami.

To niezwykle potrzebna i mądra lekcja historii. Zachęca, by z empatią spojrzeć na doświadczenia innych i zrozumieć, jak głębokie rany zadały ksenofobiczne ideologie. Tylko w ten sposób można budować bardziej sprawiedliwy świat oparty na prawdzie i rzeczywistej równości wszystkich ludzi.

Najczęściej zadawane pytania

Rasizm został stworzony przez Europę w czasach kolonializmu, by usprawiedliwić niewolnictwo. Europejczycy zaczęli przedstawiać czarnoskórych jako gorszych, aby uzasadnić ich zniewalanie. Stworzyli pseudonaukowe teorie o wyższości białej rasy. Stopniowo słowo "czarny" nabrało pejoratywnego znaczenia.

Film przedstawia historię rasizmu, sięgając jego korzeni. Pokazuje, jak na przestrzeni wieków zmieniały się rasistowskie teorie uzasadniające wyzysk czarnoskórych. Ukazuje mechanizmy, które wpływały na kształtowanie negatywnego obrazu czarnoskórych w społeczeństwie.

Kobiety takie jak Phillis Wheatley czy Ida B. Wells są kluczowe dla zrozumienia problemu. Film pokazuje, jak przez wieki musiały one walczyć z dyskryminacją i udowadniać swoją wartość. Ich odwaga uświadamia absurdalność uprzedzeń.

Jefferson jest krytykowany za hipokryzję - z jednej strony głosił idee wolności, z drugiej sam posiadał niewolników i uważał czarnoskórych za gorszych. Film pokazuje sprzeczności w jego poglądach.

Film obala mity na temat czarnoskórych, pokazuje prawdziwe korzenie rasizmu i odkłamuje historyczny obraz Afrykanów. Uświadamia, jak propagowa kłamstwa wpłynęły na postrzeganie czarnoskórych.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Psy 1992 - Film kryminalny Władysława Pasikowskiego z Bogusławem Lindą
  2. Ridley Scott chciał przywrócić Maximusa w Gladiator 2: Russell Crowe w najbardziej niezwykłych walkach
  3. Christopher Nolan ostrzega: platformy streamingowe wymagają pilnej naprawy
  4. Sofia Exarchou zwycięża Locarno z Animal na Thessaloniki Film Festival
  5. Najnowsze Hity na Netflix: Filmy i Seriale, które musisz obejrzeć w grudniu
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły