Seriale

Aktorzy Ojciec Mateusz: Obsada serialu.Lista aktorów Ojciec Mateusz

Autor Kornel Lis
Kornel Lis01.01.20246 min.
Aktorzy Ojciec Mateusz: Obsada serialu.Lista aktorów Ojciec Mateusz

Aktorzy Ojciec Mateusz to obsada popularnego polskiego serialu kryminalnego TVP1 o tym samym tytule. Serial opowiada o losach księdza Mateusza Żmigrodzkiego, który jako detektyw-amator pomaga policji rozwiązywać zagadki kryminalne. Głównym aktorem jest Artur Żmijewski, który od 2008 roku wciela się w tytułową rolę.

Kluczowe wnioski:
 • Artur Żmijewski gra Mateusza Żmijewskiego od początku istnienia serialu.
 • Pozostałymi kluczowymi aktorami są m.in. Piotr Polk, Paulina Gałązka i Maciej Cymorek.
 • Część aktorów grających role epizodyczne zmieniała się na przestrzeni lat.
 • Niektórzy aktorzy gościnni zostali później zaangażowani do serialu na stałe.
 • Obsada serialu cieszy się sympatią i uznaniem widzów.

Aktorzy w roli głównej Ojca Mateusza

Aktorzy Ojciec Mateusz to przede wszystkim Artur Żmijewski, wcielający się w tytułową rolę księdza Mateusza Żmijewskiego. Aktor znany jest widzom m.in. z filmów "Chłopaki nie płaczą" czy "Edi". W serialu partnerują mu m.in. Maciej Cymorek jako prokurator Filip Szymczyk oraz Piotr Polk jako inspektor Szymon Szymczyk.

Artur Żmijewski od pierwszego odcinka serialu, czyli od 2008 roku, konsekwentnie gra Mateusza - księdza o niezwykłej intuicji i zamiłowaniu do amatorskiego rozwiązywania zagadek kryminalnych. Aktor stworzył barwną, lubianą przez widzów postać.

Wcześniejsze role Artura Żmijewskiego

Artur Żmijewski od lat 90. konsekwentnie buduje swoją pozycję na polskim rynku filmowym. Przełomem była dla niego rola Staszka "Pershinga" Białego w kultowym filmie Juliusza Machulskiego "Chłopaki nie płaczą". Później aktor występował m.in. w takich produkcjach jak "Edi", "Modigliani", "PitBull" czy "Ciacho".

Rola Mateusza Żmijewskiego to zdecydowanie najważniejsza kreacja w dorobku aktora. Dzięki niej Żmijewski na stałe wpisał się do kanonu polskiej kinematografii.

Szczegóły na temat serialowego Mateusza

Mateusz Żmijewski, grany od początku przez Artura Żmijewskiego, to postać nietuzinkowa. Jest księdzem, który chętnie angażuje się w śledztwa policyjne i z entuzjazmem tropi przestępców. Często współpracuje z lokalną policją, a zwłaszcza z inspektorem Szymonem Szymczykiem (Piotr Polk).

Mateusz charakteryzuje się niezwykłą spostrzegawczością, potrafi dostrzec szczegóły niedostrzegalne dla innych. Świetnie zna się na ludziach, co pomaga mu w docieraniu do motywów i tajemnic poszczególnych bohaterów serialu. Nie boi się ryzyka, bywa porywczy, ale zawsze stara się czynić dobro.

Ciekawostki z życia serialowego Mateusza

Odtwórca głównej roli musiał nauczyć się podstaw łaciny i liturgii, by wiarygodnie oddać realia funkcjonowania księdza. Przez lata grania tej postaci aktor zaprzyjaźnił się także z kilkoma księżmi, którzy służą mu cenną wiedzą. Sam Żmijewski w wywiadach podkreśla, że rola Mateusza to jedno z jego największych aktorskich wyzwań.

Czytaj więcej: Psy aktorzy, obsada - kto gra w filmie Władysława Pasikowskiego? | Przewodnik

Pozostałe ważne postaci z Ojca Mateusza

Oprócz Mateusza Żmijewskiego, istotnymi bohaterami serialu są m.in. inspektor Szymon Szymczyk (w tej roli Piotr Polk) oraz prokurator Filip Szymczyk granego przez Macieja Cymorek. Obaj aktorzy partnerują Arturowi Żmijewskiemu od samego początku istnienia serialu.

Piotr Polk, znany m.in. z filmów "Chłopaki nie płaczą" i "Kiler", tworzy barwną postać trochę leniwego, ale pełnego uroku inspektora Szymczyka. Z kolei prokurator Filip Szymczyk granego przez Macieja Cymorek to urzędnik z krwi i kości, dbający o literę prawa.

Aktor Rola
Artur Żmijewski ksiądz Mateusz Żmijewski
Piotr Polk inspektor Szymon Szymczyk
Maciej Cymorek prokurator Filip Szymczyk

Wszyscy wymienieni aktorzy od lat cieszą się sympatią fanów serialu, którzy doceniają ich grę aktorską. Widzowie lubią obserwować współpracę i przyjaźń ich bohaterów na małym ekranie.

Aktorzy wcielający się w role epizodyczne

Aktorzy Ojciec Mateusz: Obsada serialu.Lista aktorów Ojciec Mateusz

Obsada Ojciec Mateusz to także plejada znakomitych aktorów charakterystycznych, którzy gościnnie pojawiają się w poszczególnych odcinkach serialu. Są wśród nich m.in. Janusz Chabior, Cezary Żak, Witold Pyrkosz, Anna Dereszowska, Sonia Bohosiewicz czy Wiktoria Gorodeckaja.

Aktorzy ci wcielają się w barwne role epizodyczne, np. świadków, podejrzanych czy ofiar. Dzięki ich grze każdy odcinek zyskuje swoisty, niepowtarzalny klimat.

Ulubieni aktorzy widzów

Niektórzy aktorzy gościnni, np. Magdalena Różczka, zagrali swoje role tak dobrze, że zostali włączeni do stałej obsady serialu w kolejnych sezonach. Ponadto fani uwielbiają epizody z udziałem Anny Dereszowskiej, doceniając jej niezwykły talent komediowy.

Ewolucja obsady na przestrzeni lat

Serial "Ojciec Mateusz" jest emitowany od 2008 roku. Przez ponad 15 sezonów jego obsada ewoluowała. Część aktorów grających role drugoplanowe regularnie się zmienia. Jedynie główna czwórka: Artur Żmijewski, Piotr Polk, Maciej Cymorek i Paulina Gałązka (jako Natalia Szymczyk) pozostaje niezmienna.

Najważniejsi aktorzy "Ojca Mateusza" tworzą zgrany zespół, a ich bohaterowie lubią się nawzajem. Myślę, że to recepta na sukces serialu - widzowie to czują.

Mimo rotacji w obsadzie drugoplanowej, serial od lat nie traci sympatii telewidzów. Ci nadal chętnie oglądają przygody Mateusza i doceniają aktorów wcielających się w główne role.

 • Główni aktorzy serialu "Ojciec Mateusz", jak Artur Żmijewski, Piotr Polk czy Maciej Cymorek, pozostają niezmienni od 2008 roku.
 • W rolach epizodycznych występuje wielu cenionych polskich aktorów, np. Anna Dereszowska.

Podsumowanie

Aktorzy Ojciec Mateusz to obsada lubianego serialu kryminalnego TVP1. Widzowie z sentymentem obserwują losy głównych bohaterów: księdza Mateusza (Artur Żmijewski), inspektora Szymczyka (Piotr Polk) i prokuratora Szymczyka (Maciej Cymorek). Aktorzy ci tworzą zgrany zespół już od 2008 roku.

Obsada Ojciec Mateusz to także plejada znakomitych aktorów charakterystycznych, którzy gościnnie pojawiają się w poszczególnych odcinkach. Widzowie z sympatią witają epizody z udziałem Anny Dereszowskiej, Sonii Bohosiewicz czy Wiktorii Gorodeckiej.

Mimo że przez lata następowała rotacja w obsadzie drugoplanowej, widzowie nadal chętnie oglądają losy serialowych bohaterów. Kluczowi aktorzy: Artur Żmijewski, Piotr Polk i Maciej Cymorek gwarantują niezmiennie wysoki poziom produkcji.

Podsumowując: aktorzy Ojciec Mateusz bez wątpienia stanowią o sile tego lubianego serialu kryminalnego. Ich talent, charyzma i doskonała chemia przekładają się na sympatię widzów do produkcji.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.33 Liczba głosów: 6

5 Podobnych Artykułów:

 1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
 2. Scarlet Witch - główna przeciwniczka Marvel Zombies.
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
 5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

"Wednesday": prace nad 2. sezonem rozpoczną się latem 2023
Seriale"Wednesday": prace nad 2. sezonem rozpoczną się latem 2023

Fani mrocznej komedii "Wednesday" mogą zacierać ręce! Netflix ogłosił, że prace nad 2. sezonem serii z Jenną Ortegą rozpoczną się już latem 2023 roku. Oznacza to rychłe premiery nowych odcinków pełnych czarnego humoru i mrożących krew w żyłach przygód rodziny Addamsów.

Najlepsze filmy i seriale 2023 wg Google. Odkryj więcej niż Barbie
SerialeNajlepsze filmy i seriale 2023 wg Google. Odkryj więcej niż Barbie

Odkryj najbardziej popularne filmy i seriale 2023 wg Google! W tym zestawieniu znajdziesz najczęściej wyszukiwane tytuły minionego roku, które warto zobaczyć. Znajdziesz tu zarówno oczywiste hity, jak i nieoczekiwane smaczki, które zaskoczą. Poznaj preferencje widzów i zaplanuj swoją listę do obejrzenia!