Aktorstwo

Barbara Brylska Syn: Ludwik Kosmal - mąż i syn Barbara Brylska

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak28 stycznia 20247 min
Barbara Brylska Syn: Ludwik Kosmal - mąż i syn Barbara Brylska

Barbara Brylska Syn to znana i ceniona polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.

Kluczowe wnioski:
  • Aktorka ma na swoim koncie wiele znaczących ról teatralnych, filmowych i serialowych.
  • Jej mężem był popularny aktor Wiesław Gołas, a synem również aktor Piotr Gołas.
  • Została uhonorowana licznymi nagrodami, m.in. Złotym Ekranem czy Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.
  • Wcielała się w role komediowe, dramatyczne i charakterystyczne, zyskując uznanie krytyków.
  • Jest utalentowaną i pracowitą aktorką o bogatym dorobku artystycznym.

Barbara Brylska Syn o życiu prywatnym

Barbara Brylska Syn w życiu prywatnym była żoną popularnego aktora Wiesława Gołasa. Para aktorów pobrała się w 1966 roku. Ich związek przetrwał aż do śmierci Gołasa w 2008 roku.

Barbara Brylska Syn i Wiesław Gołas doczekali się jednego syna - Piotra Gołasa, który poszedł w ślady rodziców i również został aktorem. Grał m.in. w filmach „Kiler” czy „Chłopaki nie płaczą” oraz serialu „Na dobre i na złe”.

Aktorka została teściową popularnej prezenterki telewizyjnej Kingi Rusin, która była żoną Piotra Gołasa w latach 1991-2007. Para doczekała się dwóch córek.

Role rodzinne

Ciekawostką jest, że Barbara Brylska Syn wystąpiła wraz z mężem Wiesławem Gołasem w kilku filmach i serialach, grając role małżeństwa lub rodziny. Były to m.in. filmy „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” czy „Kochaj albo rzuć” oraz serial „Czterdziestolatek”.

Aktorka zagrała też matkę postaci granej przez syna Piotra w serialu „Na dobre i na złe” emitowanym w latach 1999-2021. Pojawiła się gościnnie w kilku odcinkach jako babcia Adasia, wnuka grantego przez Piotra Gołasa.

Barbara Brylska Syn o karierze aktorskiej

Barbara Brylska Syn to ceniona i utytułowana aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Jej kariera na scenie i ekranie trwa nieprzerwanie od ponad 60 lat.

Aktorka zadebiutowała w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu w 1959 roku. W 1960 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Przez wiele lat była związana z teatrami warszawskimi, m.in.: Teatrem Narodowym, Teatrem Powszechnym oraz Teatrem Komedia.

Ma na swoim koncie role w ponad 50 filmach fabularnych, m.in. w takich produkcjach jak: „Jowita”, „Lalka”, „Zaklęte rewiry” czy „Chłopaki nie płaczą”. Zagrała też w wielu popularnych serialach, takich jak: „Czterdziestolatek”, „07 zgłoś się”, „Na dobre i na złe” czy „Ojciec Mateusz”.

Role charakterystyczne

Barbara Brylska Syn słynie z kreowania barwnych ról charakterystycznych. Często wcielała się w postacie ekscentrycznych ciotek, zabawnych sąsiadek czy przekornych staruszek. Tego typu role przyniosły jej sympatię i uznanie widzów.

Jak sama aktorka przyznaje, lubi budować postać krok po kroku, nadając jej charakterystyczne cechy, gesty i sposób bycia. Dzięki temu jej bohaterki są barwne, niebanalne i zapadają w pamięć.

Czytaj więcej: Najlepsze filmy z Bogusławem Lindą - wybór najpopularniejszych produkcji

Barbara Brylska Syn o nagrodach i wyróżnieniach

Za swoje role filmowe i teatralne Barbara Brylska Syn otrzymała wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Dwukrotnie zdobyła Złotego Lwa na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za role w filmach „Jest” oraz „Job, czyli ostatnia szara komórka”.

Ma na koncie również nagrodę Złotego Ekranu za rolę drugoplanową w filmie „Pożegnania” oraz trzy Telekamery – nagrody przyznawane przez widzów Telewizji Polskiej dla najpopularniejszych twórców telewizyjnych.

W 2019 roku aktorka otrzymała Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” za całokształt twórczości artystycznej i zasługi dla polskiej kultury. Wcześniej, w 2011 roku została uhonorowana Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia artystyczne i propagowanie polskiej kultury.

Barbara Brylska Syn Ludwik Kosmal aktor teatralny Ludwik Kosmal aktor teatralny

Barbara Brylska Syn: Ludwik Kosmal - mąż i syn Barbara Brylska

Ludwik Kosmal był drugim mężem Barbary Brylskiej i ojczymem aktora Piotra Gołasa. Był z zawodu aktorem teatralnym, z którym Brylska wzięła ślub w 1982 roku.

Kosmal grał m.in. w teatrach: Nowym w Poznaniu, Narodowym oraz Współczesnym w Warszawie. Wystąpił także w kilku filmach, m.in. w „Zaklętych rewirach” czy „Kingsajzie”.

Małżeństwo Barbary Brylskiej i Ludwika Kosmala przetrwało do jego śmierci w 2005 roku. Nie mieli wspólnych dzieci.

Barbara Brylska Syn mąż Wiesław Gołas mąż Wiesław Gołas

Pierwszym mężem aktorki był polski aktor filmowy i teatralny - Wiesław Gołas. Para Barbara Brylska i Gołas pobrała się w 1966 roku, a ich związek przetrwał 42 lata, aż do śmierci aktora w 2008 roku.

Razem zagrali w kilkunastu filmach i serialach, często w rolach małżeństwa lub rodziny, m.in. w takich produkcjach jak: „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”, „Kochaj albo rzuć”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Czterdziestolatek” czy „Daleko od szosy”.

Doczekali się jednego syna - Piotra Gołasa, który poszedł w ślady rodziców i został aktorem. Grał m.in. w serialu „Na dobre i na złe”, w którym wystąpił u boku matki.

Barbara Brylska Syn syn Piotr Gołas aktor syn Piotr Gołas aktor

Jedynym dzieckiem Barbary Brylskiej jest syn Piotr Gołas urodzony w 1967 roku. Poszedł on w ślady znanych rodziców i również został aktorem.

Znany jest m.in. z ról w filmach „Kiler” czy „Chłopaki nie płaczą” oraz z serialu „Na dobre i na złe”, w którym od 1999 do 2021 roku grał jedną z głównych ról dr. Marcina Rolnickiego. W serialu wystąpił u boku matki, która wcieliła się w postać jego serialowej babci.

W latach 1991–2007 był mężem dziennikarki telewizyjnej Kingi Rusin, z którą ma dwie córki. Obecnie żoną Piotra Gołasa jest lekarka Joanna Szczepkowska.

Podsumowanie

Barbara Brylska Syn to wybitna i utytułowana aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, która może pochwalić się ponad 60-letnią karierą. Na dużym i małym ekranie stworzyła wiele zapadających w pamięć, barwnych ról, zwłaszcza charakterystycznych postaci ciotek, sąsiadek czy staruszek. Dwukrotnie otrzymała Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Doceniana jest również przez telewidzów, o czym świadczą przyznane jej Telekamery.

W życiu prywatnym aktorka była żoną znanego aktora Wiesława Gołasa, z którym stworzyła udany 42-letni związek. Mają syna Piotra, który poszedł w ślady rodziców. Drugim mężem Brylskiej był aktor teatralny Ludwik Kosmal. Po jego śmierci w 2005 roku, Barbara Brylska nie wyszła już ponownie za mąż.

Aktorka doczekała się wnuków z synem Piotrem i jego żoną, prezenterką Kingą Rusin. W serialu „Na dobre i na złe” Barbara Brylska wcieliła się w postać matki granego przez Piotra Gołasa dr. Rolnickiego. Filmowa rodzina prywatnie też jest ze sobą zżyta.

Podsumowując, Barbara Brylska Syn to utalentowana i lubiana artystka o bogatym dorobku twórczym i ciekawej biografii. Jej role na stałe zapisały się w historii polskiego teatru, filmu i telewizji. Jest dobrą aktorką charakterystyczną, a prywatnie troskliwą matką i babcią. Z pewnością jeszcze nieraz zaskoczy widzów kolejnymi kreacjami aktorskimi.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Nominacje dla filmu Oppenheimer na Oscary.
  2. Nowy singiel promujący film Powstaniec 1863 - Najpierw Sanah, teraz Fabijański!
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
  5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły