"Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" to kultowa polska komedia z 1978 roku. Film wyreżyserował Stanisław Bareia, twórca znany z satyrycznego spojrzenia na rzeczywistość PRL. Główna fabuła koncentruje się wokół Tadeusza Krzakoskiego (w tej roli Krzysztof Kowalewski), dyrektora przedsiębiorstwa "Pol-Pim", którego życie komplikuje się po romansie z córką wpływowego dygnitarza.
Najważniejsze informacje:- Film powstał w 1978 roku jako satyra społeczna
- Reżyserem i współscenarzystą jest Stanisław Bareia
- W głównych rolach wystąpili: Krzysztof Kowalewski, Ewa Ziętek i Ewa Wiśniewska
- Fabuła skupia się na perypetiach dyrektora państwowego przedsiębiorstwa
- Film ukazuje absurdy życia w PRL-u
- Produkcja zyskała status filmu kultowego
Główni aktorzy filmu Co mi zrobisz jak mnie złapiesz
W filmie Co mi zrobisz jak mnie złapiesz obsada została starannie dobrana przez Stanisława Bareję. Główne role przypadły Krzysztofowi Kowalewskiemu, Ewie Ziętek oraz Ewie Wiśniewskiej. To właśnie te trzy postacie tworzą trzon fabularny kultowej komedii z 1978 roku.
Aktor | Rola | Krótki opis postaci |
Krzysztof Kowalewski | Tadeusz Krzakoski | Dyrektor przedsiębiorstwa "Pol-Pim", uwikłany w romans z córką dygnitarza |
Ewa Ziętek | Danusia | Młoda kochanka dyrektora, córka wpływowego dygnitarza |
Ewa Wiśniewska | Anna Krzakoska | Żona głównego bohatera, obiekt intrygi rozwodowej |
Krzysztof Kowalewski jako Tadeusz Krzakoski
Krzysztof Kowalewski w Co mi zrobisz jak mnie złapiesz stworzył niezapomnianą kreację dyrektora Krzakoskiego. Jego postać to typowy przedstawiciel ówczesnej nomenklatury PRL-owskiej. Bohater próbuje wybrnąć z kłopotliwej sytuacji osobistej, organizując intrygę przeciwko własnej żonie. Balansując między życiem prywatnym a zawodowym, Krzakoski wpada w spiralę coraz bardziej absurdalnych sytuacji.
Aktor zasłynął również rolami w innych produkcjach Barei. Występował w "Misiu" jako trener Wacław Jarząbek oraz w serialu "Alternatywy 4" jako Stanisław Anioł. Jego kariera obejmowała ponad 60 lat pracy artystycznej.
Czytaj więcej: Znani aktorzy i ich zamiłowanie do hazardu
Ewa Ziętek w roli Danusi
Co mi zrobisz jak mnie złapiesz film obsada zyskała świeżość dzięki roli Ewy Ziętek. Jej Danusia to młoda, atrakcyjna córka dygnitarza, która wprowadza zamieszanie w życie głównego bohatera. Postać łączy w sobie naiwność z przebiegłością, co tworzy interesujący kontrast charakterologiczny. Ziętek świetnie oddała dwuznaczność swojej bohaterki.
Ewa Ziętek po sukcesie filmu kontynuowała karierę w teatrze i telewizji. Zagrała w wielu spektaklach Teatru Telewizji. Współpracowała z najważniejszymi reżyserami tamtego okresu.
Anna Krzakoska - kreacja Ewy Wiśniewskiej
Co mi zrobisz jak mnie złapiesz Wiśniewska stworzyła przekonującą postać żony dyrektora. Anna Krzakoska w jej wykonaniu to kobieta nieświadoma intryg męża. Wiśniewska świetnie pokazała przemianę swojej bohaterki. Jej rola stanowi przeciwwagę dla postaci Danusi.
Aktorka ma na koncie dziesiątki ról teatralnych i filmowych. Pracowała w Teatrze Narodowym i Teatrze Współczesnym. Zdobyła uznanie krytyki rolami dramatycznymi.
Drugoplanowi bohaterowie Co mi zrobisz jak mnie złapiesz
Co mi zrobisz jak mnie złapiesz Bareja aktorzy drugoplanowi doskonale uzupełnili główną obsadę. Reżyser zatrudnił sprawdzonych aktorów komediowych. Każda postać drugoplanowa wniosła do filmu charakterystyczny rys.
- Bronisław Pawlik jako fotograf-przyjaciel Krzakoskiego
- Stanisław Tym jako pracownik "Pol-Pimu"
- Jerzy Turek jako kierowca
- Zofia Czerwińska jako sekretarka
- Wiesław Gołas jako ojciec Danusi
Kultowe sceny z udziałem obsady
Film obfituje w niezapomniane momenty aktorskie. Scena w restauracji z udziałem Kowalewskiego przeszła do historii polskiego kina. Równie pamiętna jest sekwencja fotografowania rzekomej zdrady żony.
Ziętek błyszczy w scenach paryskich spotkań z Krzakoskim. Jej naturalna gra dodaje wiarygodności romantycznym momentom. Wiśniewska natomiast kapitalnie wypada w konfrontacjach z mężem.
Drugoplanowi aktorzy tworzą tło dla głównych wydarzeń. Szczególnie zapada w pamięć scena z udziałem Pawlika jako fotografa, inscenizującego kompromitujące zdjęcia.
Wpływ filmu na kariery aktorów
Sukces Co mi zrobisz jak mnie złapiesz otworzył przed aktorami nowe możliwości. Kowalewski ugruntował pozycję czołowego aktora komediowego. Ziętek otrzymała propozycje głównych ról w kolejnych filmach. Wiśniewska rozszerzyła swoje emploi o role komediowe.
Film stał się wizytówką w dorobku całej obsady. Aktorzy często wspominają pracę przy produkcji jako przełomowy moment w karierze. Rozpoznawalność, jaką zyskali, przełożyła się na kolejne znaczące role.
Współpraca obsady z reżyserem Stanisławem Bareją
Bareia słynął z precyzyjnej pracy z aktorami. Pozwalał na improwizację w granicach scenariusza. Dawał wykonawcom swobodę w interpretacji postaci, jednocześnie pilnując spójności całości.
Na planie panowała twórcza atmosfera. Aktorzy wspominają liczne anegdoty z okresu zdjęć. Reżyser potrafił stworzyć warunki sprzyjające komediowym kreacjom.
Wyjątkowa obsada legendy polskiej komedii
Obsada filmu Co mi zrobisz jak mnie złapiesz stworzyła kreacje, które na stałe zapisały się w historii polskiego kina. Krzysztof Kowalewski jako dyrektor Krzakoski, Ewa Ziętek w roli uwodzicielskiej Danusi oraz Ewa Wiśniewska jako żona głównego bohatera stworzyli niezapomniany tercet aktorski. Każda z tych postaci wniosła do filmu własny, charakterystyczny rys.
Starannie dobrani aktorzy drugoplanowi, precyzyjne metody pracy Stanisława Barei oraz wyjątkowa atmosfera na planie przyczyniły się do powstania dzieła ponadczasowego. Film nie tylko rozbawił widzów, ale także stał się trampoliną do dalszej kariery dla głównych wykonawców. Szczególnie aktorzy Co mi zrobisz jak mnie złapiesz często wspominają tę produkcję jako jeden z najważniejszych momentów w swojej artystycznej drodze.
To właśnie dzięki zgranej obsadzie filmu Co mi zrobisz jak mnie złapiesz, komedia Barei wciąż bawi kolejne pokolenia widzów, pozostając jednocześnie celnym komentarzem do rzeczywistości PRL-u. Kultowe sceny, doskonałe dialogi i charakterystyczne postacie stały się wzorem dla późniejszych polskich komedii.