Filmy

Bohaterowie Harry Potter - lista postaci w filmach i książkach

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska12.01.20247 min.
Bohaterowie Harry Potter - lista postaci w filmach i książkach

Bohaterowie Harry Potter to jedne z najbardziej kultowych i lubianych postaci w historii literatury i kina. Od pierwszego tomu serii książek, a później filmów, polubiliśmy Harry'ego, Rona, Hermionę i wielu innych bohaterów. W niniejszym artykule przedstawiamy pełną listę bohaterów z filmów i książek o Harrym Potterze.

Kluczowe wnioski:
 • Harry, Ron i Hermiona to główni bohaterowie serii i najlepsi przyjaciele.
 • Voldemort, Snape i Malfoy to główni antagoniści.
 • Dumbledore, Hagrid i McGonagall są mentorskimi postaciami.
 • W filmach i książkach występuje bardzo wielu bohaterów.
 • Każda postać ma własną, wyrazistą osobowość.

Bohaterowie Harry Potter w filmach

W ośmiu filmach o Harrym Potterze, na podstawie książek J.K. Rowling, pojawia się bardzo wielu bohaterów. Głównymi są oczywiście Harry Potter (Daniel Radcliffe), Hermiona Granger (Emma Watson) i Ron Weasley (Rupert Grint). Towarzyszą im inni uczniowie Hogwartu, nauczyciele, przyjaciele i wrogowie.

Najważniejsze role odgrywają: Albus Dumbledore (Richard Harris, Michael Gambon), który jest mentorem Harry'ego, Rubeus Hagrid (Robbie Coltrane) - gajowy Hogwartu oraz Minerva McGonagall (Maggie Smith) - wicedyrektor szkoły.

Z antagonistów w filmach pojawiają się m.in.: Lord Voldemort (Ralph Fiennes), Bellatriks Lestrange (Helena Bonham Carter), Lucjusz Malfoy (Jason Isaacs) oraz Severus Snape (Alan Rickman).

Warto także wymienić takie postacie jak: Syriusz Black (Gary Oldman), Remus Lupin (David Thewlis), Draco Malfoy (Tom Felton), Neville Longbottom (Matthew Lewis), Ginny Weasley (Bonnie Wright) i wielu innych bohaterów.

Najważniejsze postacie

Bezsprzecznie najważniejszymi bohaterami filmów są Harry, Ron i Hermiona. To oni prowadzą akcję, dorastają na naszych oczach i stają twarzą w twarz z Lordem Voldemortem. Towarzyszą im Hagrid, Dumbledore, McGonagall oraz zmieniający się antagoniści.

Kluczowe są także postacie Syriusza Blacka oraz Severusa Snape’a, których losy są ściśle powiązane z Harrym i mają ogromny wpływ na fabułę.

Bohaterowie Harry Potter w książkach

Podobnie jak w filmach, w serii książek o Harrym Potterze liczba bohaterów jest bardzo duża. Oprócz głównej trójki i ich mentorów, pojawiają się kolejni uczniowie Hogwartu, dodatkowi nauczyciele i przeciwnicy.

Ważnymi postaciami są członkowie Zakonu Feniksa walczący z Voldemortem, tacy jak Kingsley Shacklebolt, Alastor Moody, Nymphadora Tonks czy rodzice Rona - Molly i Arthur Weasley. Szersze tło zyskują też relacje Harry’ego z kuzynem Dudleyem i ciotką Petunią.

Książki zgłębiają wiele wątków pobocznych i rozwijają postacie drugoplanowe. Czytelnicy mogą poznać m.in. historię Severusa Snape’a, Syriusza Blacka czy rodziny Malfoyów na długo przed narodzinami Harry’ego.

Postać Aktor
Harry Potter Daniel Radcliffe
Hermiona Granger Emma Watson

Czytaj więcej: Dekalog 1 Kieślowskiego - Przewodnik po filmie

Najważniejsi bohaterowie Harry Potter

Analizując listę bohaterów Harry’ego Pottera i ich znaczenie dla fabuły, można wyróżnić najważniejsze postacie.

Są to bez wątpienia: Harry, Hermiona, Ron, Dumbledore, Hagrid, Voldemort, Snape. W mniejszym stopniu także Syriusz Black, Draco Malfoy oraz mentorzy Harry’ego - McGonagall, Lupin, Moody.

Osoby te w największym stopniu wpływają na akcję, ich wybory, relacje i historie są kluczowe dla całej opowieści.

Relacje między bohaterami Harry Potter

Bohaterowie Harry Potter - lista postaci w filmach i książkach

Liczba bohaterów powoduje, że pomiędzy wieloma z nich tworzą się złożone relacje i więzi. Harry Potter jako główny bohater pozostaje w relacjach ze wszystkimi niemal postaciami.

Jego najważniejsza przyjaźń łączy go z Ronem i Hermioną. Harry ma też szczególną więź z Hagridem, podziwia Dumbledore’a jako mentora i widzi w Snape’ie zarówno wroga, jak i sprzymierzeńca. Wyjątkowe znaczenie ma też dla niego relacja z ojcem chrzestnym Syriuszem.

„Miej serce, jeśli możesz zdobyć mózg, zdobywaj wiedzę, jeśli możesz stać się rozsądny.”

Antagonizmy pomiędzy bohaterami są równie ważne - relacja Harryego z Malfoyem i Voldemortem napędza akcję i buduje napięcie. Ich starcia są głównymi osiami fabuły serii.

Przyjaźnie i konflikty

Przyjaźń trio - Harry, Ron, Hermiona jest motorem fabuły i najważniejszą relacją w całej historii. Podobnie znaczące, choć bardziej skomplikowane są relacje Harry - Syriusz, Snape - Dumbledore, Harry - Dumbledore.

Z kolei konflikty Harry - Voldemort, Harry - Malfoy, Harry - Snape stanowią główne źródła dramaturgii i zagrożeń dla bohaterów.

Ewolucja bohaterów Harry Potter

Ogromną zaletą serii jest to, że główni bohaterowie ewoluują i dojrzewają na naszych oczach. Od pierwszego tomu książek aż do finału oglądamy, jak z dzieci wyrastają dorośli ludzie.

Ma to swoje odzwierciedlenie zarówno w wyglądzie aktorów grających w filmach, jak i w psychologii postaci oraz ich podejściu do walki z Voldemortem.

Harry Potter zyskuje coraz większą dojrzałość, by w końcu zmierzyć się ze swoim przeznaczeniem. Hermiona i Ron również ewoluują z uczniów w Hogwarcie w młodych, odważnych czarodziejów.

Dorośnięcie bohaterów

Nie tylko główni bohaterowie ewoluują psychicznie i fizycznie. Także drugoplanowe postacie, jak Neville Longbottom, Ginny Weasley czy Luna Lovegood zyskują pewność siebie i coraz aktywniej angażują się w walkę ze złem.

Antagoniści, zwłaszcza Voldemort, również zmieniają się na przestrzeni serii, stając się z czasem coraz groźniejsi i bezwzględniejsi.

Losy bohaterów Harry Potter po Bitwie o Hogwart

Ostatnia część serii kończy się Bitwą o Hogwart w trakcie, której Harry pokonuje Voldemorta. Po jej zakończeniu każda z postaci kontynuuje swoje życie.

Harry Potter zostaje aurorem i żeni się z Ginny Weasley. Ron i Hermiona również biorą ślub, a Hermiona angażuje się w działalność społeczną na rzecz skrzatów domowych. Neville zostaje profesorem w Hogwarcie.

Wiele postaci pobocznych również prowadzi dalsze życie, starając się zaleczyć rany po wojnie. Bohaterowie muszą uporać się ze stratami bliskich im osób oraz znaleźć swoje miejsce w nowej rzeczywistości po pokonaniu Voldemorta.

 • Harry zostaje aurorem, żeni się z Ginny.
 • Hermiona angażuje się w prawa skrzatów domowych.
 • Ron pomaga bratu w sklepie z dowcipami.
 • Neville zostaje profesorem zielarstwa w Hogwarcie.
 • Postacie żyją dalej, lecząc rany po Bitwie o Hogwart.

Podsumowanie

W serii o Harrym Potterze występuje bardzo wielu bohaterów, zarówno tych głównych, jak i drugoplanowych. Najważniejsi to oczywiście Harry, Ron i Hermiona. Towarzyszą im mentorzy - Dumbledore, Hagrid i McGonagall oraz główni antagoniści z Lordem Voldemortem na czele.

Złożone losy i relacje łączą ze sobą te postacie. Szczególnie ważna jest przyjaźń tytułowego bohatera z Ronem i Hermioną. Harry ma też specjalną więź ze swoim ojcem chrzestnym Syriuszem Blackiem. Antagonizmy z Voldemortem i Draconem Malfoyem stanowią z kolei główne źródła konfliktów.

Ogromnym atutem serii jest rozwój i dorośnięcie bohaterów na przestrzeni kolejnych części. Od pierwszego tomu książek obserwujemy, jak z dzieci wyrastają młodzi dorośli, gotowi zmierzyć się z przeciwnościami losu.

Po pokonaniu Voldemorta w finałowej Bitwie o Hogwart bohaterowie kontynuują swoje życie, jednak już nigdy nie będzie ono takie samo po tym, czego doświadczyli. Wydarzenia z czasów młodości na zawsze ich ukształtowały.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
 2. Scarlet Witch - główna przeciwniczka Marvel Zombies.
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
 5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Czy polskie kino może konkurować na świecie? Analiza
FilmyCzy polskie kino może konkurować na świecie? Analiza

Kinematografia polska zdobywa coraz większe uznanie na świecie dzięki sukcesom na prestiżowych festiwalach filmowych. Jednak aby skutecznie konkurować, polskie kino musi pokonać bariery finansowe, nawiązywać koprodukcje i wykorzystywać nagrody do promocji.