Aktorstwo

Ewa Szykulska Aktorka PRL w filmach Sami Swoi i Nie ma mocnych

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak26.10.20239 min.
Ewa Szykulska Aktorka PRL w filmach Sami Swoi i Nie ma mocnych

Szykulska Ewa to jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych aktorek polskiego kina w czasach PRL. Wystąpiła w wielu kultowych filmach tamtego okresu, które do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością. Szczególnie zapisała się w pamięci widzów rolami Hanki Mostowiak w „Samych swoich” oraz Jadzi Mironiak w „Nie ma mocnych” Sylwestra Chęcińskiego. Obie te kreacje ugruntowały jej status gwiazdy i sprawiły, że stała się jedną z najbardziej lubianych aktorek swoich czasów.

Kluczowe wnioski:
 • Ewa Szykulska zagrała wiele pamiętnych ról w polskich filmach lat 60. i 70.
 • Jej najsłynniejsze kreacje to Hanka w „Samych swoich” i Jadzia w „Nie ma mocnych”.
 • Dzięki tym rolom zyskała status gwiazdy i jednej z najpopularniejszych aktorek PRL.
 • Do dziś pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktorek tamtego okresu.
 • Jej role odznaczały się niezwykłym humorem i ciepłem.

Ewa Szykulska - kariera aktorska w czasach PRL

Ewa Szykulska to aktorka, która swoją karierę rozpoczęła w latach 60. XX wieku i bardzo szybko stała się jedną z najpopularniejszych gwiazd polskiego kina tamtego okresu. Jej droga do aktorstwa nie była typowa - Ewa Szykulska nie ukończyła żadnej szkoły teatralnej, a na plan filmowy trafiła przypadkiem. Mimo braku formalnego wykształcenia, od razu pokazała swój niezwykły talent i charyzmę, dzięki czemu z miejsca podbiła serca widzów. Lata 60. i 70. to zdecydowanie jej złoty okres - wystąpiła wtedy w wielu kultowych filmach, które na trwałe zapisały się w historii polskiej kinematografii.

Największą popularność przyniosły jej role w komediach Stanisława Barei. Reżyser ten jako pierwszy dostrzegł w Ewie Szykulskiej ogromny potencjał aktorski i obsadzał ją w swoich produkcjach obok anderego Wosia, czyli Wacława Kowalskiego. Razem stworzyli genialny duet komediowy, który bawił całe pokolenia Polaków. Lata 70. to dla Ewy Szykulskiej pasmo kolejnych sukcesów - zagrała m.in. w takich hitach Barei jak „Brunet wieczorową porą” czy „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”. Jej role odznaczały się lekkością, humorem i ciepłem, dzięki czemu podbiła serca widzów i na zawsze zapisała się w historii polskiej komedii.

Początki kariery Ewy Szykulskiej

Kariera Ewy Szykulskiej rozpoczęła się w połowie lat 60., kiedy to zadebiutowała na dużym ekranie rolą w filmie „Rys”. Aktorka trafiła na plan tego obrazu przez przypadek - reżyser Jerzy Hoffman poszukiwał charakterystycznej dziewczyny do epizodu i tak odkrył niezwykły talent Szykulskiej. Rola w „Rysie” otworzyła jej drzwi do dalszej kariery filmowej. Już dwa lata później zagrała swoją najsłynniejszą rolę Hanki Mostowiak w kultowej komedii „Sami swoi” Sylwestra Chęcińskiego. Kreacja prostej, wiejskiej dziewczyny ze wschodnich rubieży przyniosła jej ogromną popularność i sympatię widzów.

Sukces „Samych swoich” sprawił, że Szykulska na dobre zadomowiła się w gatunku komedii. Wystąpiła potem m.in. u boku Wacława Kowalskiego w „Giuseppe w Warszawie” (1970) oraz w kasowym przeboju „Rejs” (1970) Marka Piwowskiego. Jej kariera nabrała tempa i aktorka na stałe wpisała się w pejzaż polskiego kina lat 60. i 70. Każda kolejna rola tylko umacniała jej pozycję jednej z największych gwiazd tamtego okresu.

Filmy z udziałem Ewy Szykulskiej - Sami Swoi i Nie ma mocnych

Ewa Szykulska zagrała w wielu kultowych filmach okresu PRL, jednak dwa z nich na trwale zapisały się w historii polskiej kinematografii i przyniosły jej największą popularność. Były to role Hanki Mostowiak w „Samych swoich” Sylwestra Chęcińskiego z 1967 roku oraz Jadzi Mironiak w filmie „Nie ma mocnych” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego z 1974 roku.

„Sami swoi” opowiadają o perypetiach dwóch rodzin ze wsi - Pawlaków i Kargulów. Szykulska wcieliła się w rolę Hanki Pawlak, córki Władysława Pawlaka. Jej bohaterka zakochuje się w synu sąsiadów - Witkacym Kargulu (granym przez Wacława Kowalskiego). Ich uczucie musi jednak pokonać animozję pomiędzy skłóconymi rodzinami. Hanka Szykulskiej zachwyciła widzów swoją prostotą, urodą i humorem. Stała się uosobieniem polskiej dziewczyny z prowincji tamtych czasów.

Drugim kultowym filmem z udziałem Ewy Szykulskiej było „Nie ma mocnych” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego z 1974 roku. Tym razem wcieliła się w postać Jadzi Mironiak, kelnerki marzącej o karierze piosenkarki. Razem z Kargulem i Pawlakiem tworzą amatorski zespół Trzy korony, który stara się o sławę i uznanie. Kreacja Szykulskiej zachwyciła lekkością i humorem. Jej bohaterka znów podbiła serca widzów.

Role w obu tych filmach wyniosły Ewę Szykulską na szczyty popularności i zapewniły jej status gwiazdy polskiego kina. Do dziś pozostają jednymi z najbardziej kultowych kreacji w jej dorobku.

Czytaj więcej: Kazimierz Kutz-Wszystko co musisz wiedzieć o legendarnym reżyserze

Ewa Szykulska jako Hanka Mostowiak w kultowym filmie

Jedną z najbardziej kultowych ról w dorobku Ewy Szykulskiej jest kreacja Hanki Mostowiak w filmie „Sami swoi” z 1967 roku. Prosta, wiejska dziewczyna o złotym sercu na zawsze zapisała się w pamięci widzów i przyniosła aktorce ogromną sympatię oraz popularność.

Hanka to córka Władysława Pawlaka, który prowadzi odwieczny spór ze swoim sąsiadem Kargulem. Hanka zakochuje się w synu Kargula - Witkacym, wcielonym przez Wacława Kowalskiego. Ich uczucie musi jednak pokonać animozję panującą między skłóconymi rodzinami. Szykulska stworzyła kreację pełną ciepła, prostoty i humoru. Jej bohaterka z miejsca podbiła serca widzów i na trwałe wpisała się do kanonu polskiej komedii.

Hanka Szykulskiej swoją urodą, temperamentem i optymizmem idealnie oddawała charakter młodej polskiej dziewczyny tamtych czasów. Aktorka wnieść wiele naturalności w tę rolę, dzięki czemu postać Hanki wyszła niezwykle autentyczna i bliska widzom. To właśnie za sprawą Szykulskiej Hanka na zawsze pozostała w pamięci jako jedna z najbarwniejszych bohaterek polskiego kina.

Kreacja w „Samych swoich” na dobre rozpoczęła jej karierę i z miejsca wpisała ją do panteonu gwiazd polskiej komedii. Role Hanki Mostowiak do dziś uznawana jest za jedną z najlepszych i najbardziej kultowych w dorobku Ewy Szykulskiej.

Najsłynniejsze role Ewy Szykulskiej w polskim kinie

Ewa Szykulska Aktorka PRL w filmach Sami Swoi i Nie ma mocnych

Ewa Szykulska zagrała wiele barwnych i pamiętnych ról w polskich filmach lat 60. i 70. Oprócz kultowych kreacji w „Samych swoich” i „Nie ma mocnych”, na uwagę zasługują także inne jej role, które przyniosły jej popularność i uznanie widzów. Do najsłynniejszych należą między innymi:

 • Rola Uli w filmie „Giuseppe w Warszawie” (1970)
 • Rola Jadzi w filmie „Rejs” (1970)
 • Rola Joli w filmie „Brunet wieczorową porą” (1976)
 • Rola Gieni w filmie „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” (1978)
 • Rola Łucji w serialu „Czterdziestolatek” (1975)

We wszystkich tych produkcjach Szykulska stworzyła bardzo charakterystyczne i kolorowe postacie, które świetnie wpisywały się w konwencję polskiej komedii tamtych czasów. Aktorka wnosiła do swoich ról wiele ciepła, humoru i optymizmu. Dzięki temu podbiła serca widzów i z miejsca zyskała miano jednej z ulubionych gwiazd rodzimego kina.

Ewa Szykulska doskonale odnajdywała się w konwencji komediowej i potrafiła świetnie wykrzesać z siebie komizm sytuacyjny, doskonałe riposty i cięty humor słowny. Jej role na zawsze zapisały się w historii polskiej komedii filmowej jako wzór doskonałej gry aktorskiej i naturalnego humoru.

Aktorka Ewa Szykulska - biografia i dorobek artystyczny

Ewa Szykulska urodziła się 14 sierpnia 1941 roku w Grodzieńsku na Kresach Wschodnich. Po II wojnie światowej jej rodzina repatriowała się do Polski i osiedliła w Szczecinie. Tam też Ewa Szykulska spędziła swoje dzieciństwo i młodość. W młodym wieku nigdy nie myślała o karierze aktorki. Pracowała jako urzędniczka, nie miała też wykształcenia aktorskiego.

Jej przygoda z filmem zaczęła się przypadkiem, kiedy w połowie lat 60. reżyser Jerzy Hoffman poszukiwał charakterystycznej dziewczyny do epizodu w filmie „Rys” i wybrał Ewę Szykulską. Po tej roli zaczęła regularnie pojawiać się na castingach filmowych. Jej aktorski talent od razu został dostrzeżony i Szykulska zaczęła dostawać kolejne angaże. Przełomem okazała się rola Hanki Mostowiak w „Samych swoich” w 1967 roku.

Kariera Ewy Szykulskiej rozkwitła w latach 70., kiedy to zagrała w wielu kasowych hitach tamtego okresu, m.in. u boku Wacława Kowalskiego w filmach Stanisława Barei. Stała się ulubienicą widzów i jedną z największych gwiazd polskiej komedii. Łącznie zagrała w ponad 30 filmach fabularnych. Była też obsadzana w popularnych serialach, m.in. w „Czterdziestolatku”. Z ekranu zniknęła w połowie lat 80.

Do dziś uchodzi za jedną z największych legend polskiego kina. Kreowała barwne, ciepłe i optymistyczne postacie, które na zawsze zapisały się w pamięci widzów. Jej role do dziś uznawane są za wzór polskiej komedii lat 60. i 70.

Ewa Szykulska - popularna aktorka filmów Stanisława Barei

Ogromną część dorobku aktorskiego Ewy Szykulskiej stanowią role w komediach w reżyserii Stanisława Barei. Aktorka wystąpiła łącznie w 8 filmach tego wybitnego twórcy i stworzyła kilka bardzo charakterystycznych postaci, które przyniosły jej wielką popularność.

Bareja jako jeden z pierwszych dostrzegł w Ewie Szykulskiej ogromny talent komediowy i obsadzał ją u boku Wacława Kowalskiego. Razem stworzyli znakomity duet aktorski, który bawił widzów przez całe lata. Szykulska wystąpiła m.in. w takich hitach Barei jak: „Brunet wieczorową porą” (1976), „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” (1978), „Miś” (1980

Podsumowanie

Ewa Szykulska to bez wątpienia jedna z największych gwiazd polskiego kina lat 60. i 70. Jej role w takich produkcjach jak „Sami swoi” czy „Nie ma mocnych” na zawsze zapisały się w historii rodzimej kinematografii. Szykulska wnosiła na ekran ciepło, humor i optymizm, dzięki czemu podbiła serca widzów. Do dziś uchodzi za jedną z najbardziej lubianych aktorek tamtego okresu.

Kariera Ewy Szykulskiej rozkwitła zwłaszcza dzięki współpracy ze Stanisławem Bareją. Razem stworzyli wiele kultowych scen i doskonale bawili widzów. Role Szykulskiej cechowała lekkość i humor sytuacyjny, dzięki czemu na zawsze zapisała się w historii polskiej komedii.

Ewa Szykulska była aktorką niezwykle utalentowaną, choć nie miała wykształcenia aktorskiego. Wszystkiego nauczyła się na planie filmowym. Jej role zachwycały naturalnością i autentycznością. Dzięki temu widzowie mogli utożsamiać się z jej bohaterkami.

Dorobek Ewy Szykulskiej to kawał polskiej historii kina. Aktorka stworzyła galerię barwnych postaci, które na zawsze pozostaną w pamięci widzów. Role Szykulskiej to prawdziwa lekcja wspaniałej gry aktorskiej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
 2. Scarlet Witch - główna przeciwniczka Marvel Zombies.
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
 5. Niespodzianka dla fanów Rebel Moon - premiera filmu w Polsce szybciej niż myślisz!
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły