Filmy

Filmy Barei - Lista najlepszych komedii w historii polskiego kina

Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska26.10.20236 min.
Filmy Barei - Lista najlepszych komedii w historii polskiego kina

Filmy Barei komedie to prawdziwe perełki polskiej kinematografii. Te kultowe produkcje z lat 60. i 70. XX wieku do dziś bawią kolejne pokolenia widzów. Absurdalny humor, genialne role Leonarda Pietraszaka oraz niezrównana charyzma samego Stanisława Barei sprawiają, że te filmy na zawsze zapisały się w historii polskiej komedii.

Kluczowe wnioski:

 • Filmy Barei to ponadczasowa klasyka polskiej komedii.
 • Ich specyficzny, absurdalny humor wciąż bawi nowe pokolenia widzów.
 • Kultowe role stworzyli tu m.in. Leonard Pietraszak i Stanisław Bareja.
 • W rankingu najlepszych filmów Barei królują takie tytuły jak "Poszukiwany, poszukiwana" czy "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz".
 • Warto obejrzeć te komedie, aby poznać klasykę polskiego kina.

Jakie są najlepsze komedie Stanisława Barei?

Filmy Barei komedie to absolutna klasyka polskiego kina. Reżyser ten stworzył wiele kultowych produkcji, które na stałe wpisały się do kanonu rodzimej komedii. Wśród najlepszych filmów Barei z pewnością należy wymienić takie tytuły jak "Poszukiwany, poszukiwana", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", "Nie ma róży bez ognia" czy "Brunet wieczorową porą". Produkcjom tym nie można odmówić rozpoznawalnego, specyficznego humoru. Cechuje je absurdalność fabuły, niezrównane dialogi oraz genialne, przejaskrawione role głównych bohaterów. Leonard Pietraszak w duecie z Bronisławem Pawlikiem stworzyli tu prawdziwe popisy aktorskiego kunsztu.

W komediach Barei pod satyrą i żartem kryje się celna obserwacja ówczesnych realiów życia w PRL. Reżyser genialnie wyśmiewa absurdy codzienności zwykłych obywateli. Jego filmy niosą ze sobą ponadczasowy przekaz, dlatego bawią i wzruszają kolejne pokolenia widzów.

Najważniejsze cechy filmów Barei

Do najważniejszych cech charakterystycznych dla filmów Stanisława Barei zaliczyć można:

 • Specyficzny, czarny humor opartej na paradoksie i absurdalności fabuły
 • Satyryczne ukazanie ówczesnej rzeczywistości PRL
 • Wyraziste, przerysowane charaktery bohaterów
 • Genialne role komików, jak Leonard Pietraszak czy Bronisław Pawlik

Te elementy sprawiają, że komedie Barei po dziś dzień uznawane są za kultowe pozycje polskiej kinematografii.

Kultowe sceny i dialogi z filmów Barei

Filmy Barei komedie są pełne kultowych scen, które na stałe zapisały się w pamięci widzów. Trudno wyobrazić sobie polską komedię bez takich fragmentów jak szalony pościg wózka widłowego za pędzącą hulajnogą w filmie "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", czy też scena, gdy w "Poszukiwanym, poszukiwanej" Józef Nowak (w tej roli Leonard Pietraszak) ucieka z domu psychiatrycznego przebrany za pielęgniarkę. Nie sposób też zapomnieć o takich dialogach jak: "Państwo się nie gniewają, co ja panu dam, jak pan mnie złapie?" albo "A to Polska właśnie". Te cytaty na stałe weszły do kanonu polskiej komedii.

Bareja miał niezwykły talent do tworzenia szalonych scenariuszy, pełnych zwariowanych perypetii swoich bohaterów. Te filmowe historie, pełne gagów, kalamburów i nieoczywistych zwrotów akcji gwarantują znakomitą rozrywkę.

Niezapomniane role Leonarda Pietraszaka

Leonard Pietraszak wystąpił w wielu filmach Stanisława Barei i tworzył w nich kultowe, niezapomniane kreacje aktorskie. W komediach "Poszukiwany, poszukiwana" oraz "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" stworzył postać Józefa Nowaka - wiecznego pechowca, który wpada z jednej komicznej opresji w drugą. Jego kreacja cechowała się niezrównanym komizmem i perfekcyjnym wyczuciem absurdalnego humoru Barei. Inną niezapomnianą rolą była postać poczciwego, ale nieco naiwnego Zygmunta Kolasy w filmie "Nie ma róży bez ognia". Leonard Pietraszak świetnie odnalazł się w tym przerysowanym, pełnym rubasznego humoru charakterze. Aktor odegrał też pamiętną rolę we "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", wcielając się w postać żywiołowego sołtysa Władzia.

Role komediowe Leonarda Pietraszaka odznaczają się niezwykłą ekspresją, doskonałym wyczuciem komizmu sytuacji i fantastyczną grą aktorską. Bez tych kreacji trudno wyobrazić sobie sukces i kultowy status filmów Barei.

Absurdalny humor w filmach Barei

Filmy Barei - Lista najlepszych komedii w historii polskiego kina

Specyficznym znakiem rozpoznawczym komedii Barei jest absurdalne poczucie humoru, które przenika wszystkie aspekty tych filmów. Twórca posługiwał się różnymi środkami wyrazu, by uzyskać komiczny efekt.

Fabuły jego filmów cechuje absurdalność i nielogiczność. Bareja tworzył szalone historie swoich bohaterów, którzy wplątują się w coraz dziwniejsze i zabawniejsze perypetie. Dialogi również stanowią popis absurdalnego humoru. Pełne są one kalamburów, niedorzecznych powiedzonek i słownych gier.

Do tego dochodzą wyolbrzymione, karykaturalne postacie głównych bohaterów. Ich zachowanie, sposób bycia i reakcje są mocno przerysowane, przez co wydobywają z nich maksimum komizmu.

absurdalny humor pozwolił Barei stworzyć filmy, które śmieszą i bawią widzów do łez. Stał się on znakiem rozpoznawczym jego twórczości.

Klasyka polskiej komedii - filmy z lat 60. i 70.

Lata 60. i 70. XX wieku to złoty okres polskiej komedii filmowej. Powstało wtedy wiele produkcji, które na stałe wpisały się do kanonu rodzimej kinematografii. Filmy Barei zaliczane są do najważniejszych i najśmieszniejszych komedii w historii polskiego kina.

Obok takich hitów jak "Sami swoi" czy "Rejs", komedie Barei reprezentują to, co w polskim kinie najzabawniejsze. Ich specyficzny humor, genialne role aktorskie i ponadczasowe przesłanie sprawiają, że do dziś gromadzą rzesze widzów przed telewizorami.

Twórczość Barei to zdecydowanie jeden z najjaśniejszych punktów rodzimej komedii. Jego filmy zasłużenie zajmują poczesne miejsce w panteonie polskiej kinematografii obok takich reżyserów jak Sylwester Chęciński czy Jerzy Gruza.

Ranking najśmieszniejszych filmów Barei

Jakkolwiek trudno stworzyć obiektywne zestawienie najlepszych komedii Barei, pewne tytuły uznawane są powszechnie za najśmieszniejsze i najbardziej kultowe produkcje w jego dorobku.

Miejsce Tytuł
1. Poszukiwany, poszukiwana
2. Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz
3. Nie ma róży bez ognia

W pierwszej trójce znalazły się komedie z udziałem Leonarda Pietraszaka, który stworzył w nich swoje najsłynniejsze role. Filmy te to istny popis doskonałego wyczucia absurdu i czarnego humoru. Z pewnością jednak każdy widz ma swoje ulubione produkcje Barei, które wywołują u niego salwy śmiechu.

Niezależnie od subiektywnych rankingów, wszystkie komedie w reżyserii Stanisława Barei na stałe zapisały się w historii polskiej kinematografii jako arcydzieła rodzimego humoru.

Podsumowanie

Filmy Barei komedie to prawdziwe arcydzieła polskiej kinematografii. Te produkcje z lat 60. i 70. do dziś stanowią wzór rodzimego, inteligentnego humoru. Twórczość Stanisława Barei wyróżniała się na tle innych filmów komediowych tamtych czasów. Reżyser w mistrzowski sposób balansował pomiędzy satyrą, absurdem i celną obserwacją ówczesnej rzeczywistości.

Szczególnie warto docenić niezwykłe role Leonarda Pietraszaka, który jak mało kto potrafił wcielić się w przerysowane, a jednocześnie niezwykle pomysłowe postacie. Aktor ten współtworzył z Bareją prawdziwe perełki polskiej komedii. Równie niezapomniane są kultowe sceny i dialogi, które na stałe zapadły w pamięć widzów.

Filmy Bareja filmy to ponadczasowa klasyka, która wciąż potrafi rozbawić nowe pokolenia Polaków. Te produkcje stanowią istotną część rodzimej kinematografii i z pewnością jeszcze długo będą cieszyć się niesłabnącą popularnością.

Bareja to reżyser-wizjoner, który w przystępnej i zabawnej formie przedstawiał na ekranie absurdy ówczesnej rzeczywistości. Jego filmy, pełne czarnego humoru i groteskowych postaci, na zawsze pozostaną wzorcowymi komediami pokazującymi polską specyfikę.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Nominacje dla filmu Oppenheimer na Oscary.
 2. Nowy singiel promujący film Powstaniec 1863 - Najpierw Sanah, teraz Fabijański!
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
 5. Najlepsze amerykańskie filmy i seriale, które musisz obejrzeć
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Najważniejsze festiwale filmowe na świecie
FilmyNajważniejsze festiwale filmowe na świecie

Odkryj najważniejsze międzynarodowe festiwale filmowe na świecie, takie jak Cannes, Berlinale i Sundance. Poznaj historię, tradycje oraz prestiżowe nagrody festiwalowe tych kluczowych wydarzeń branży filmowej.