Filmy

Komisarz Przygoda z filmu Vabank - biografia i ciekawostki

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska14.11.20235 min.
Komisarz Przygoda z filmu Vabank - biografia i ciekawostki

Komisarz Przygoda z filmu Vabank - biografia i ciekawostki

Komisarz Przygoda to jedna z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych postaci z kultowego polskiego filmu Vabank. W tej roli wystąpił niezwykle utalentowany aktor Witold Pyrkosz, który stworzył niezapomnianą kreację nieco tchórzliwego i lizusowatego, ale też pechowego i zabawnego komisarza próbującego uporać się z bandą przestępców. Kluczowe wnioski:

 • Komisarz Przygoda to jedna z najbardziej kultowych postaci z polskiego filmu lat 80.
 • Jego rolę zagrał świetny aktor Witold Pyrkosz, który stworzył bardzo barwną i charakterystyczną kreację.
 • Postać komisarza cechuje tchórzostwo i lizusostwo, ale także pechowość i zabawny humor.
 • Próbuje on złapać bandę przestępców z Kwinto i Kramera na czele, jednak nic mu nie wychodzi.
 • Komisarz Przygoda to jeden z symboli komediowego klimatu filmu Vabank.

Film "Vabank" a postać Komisarza Przygody

Komisarz Przygoda to jedna z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych postaci z kultowego polskiego filmu Vabank z 1981 roku. W tej kultowej roli wystąpił utalentowany aktor Witold Pyrkosz, który stworzył niezapomnianą kreację nieco tchórzliwego i lizusowatego, ale też pechowego i zabawnego komisarza próbującego uporać się z bandą przestępców.

Film opowiada o ucieczce więźnia Kwinto z aresztu. Razem ze swoim kompanem Kramerym knują zemstę na właścicielu kasyna von Zirzu. Tymczasem obaj przestępcy są ścigani przez pechowego Komisarza Przygodę, który mimo usilnych starań nie jest w stanie ich złapać. Jego komiczne poczynania i ciągłe niepowodzenia stają się jednym z głównych wątków fabularnych i źródeł humoru w filmie.

Niezapomniana kreacja Witolda Pyrkosza

Aktor Witold Pyrkosz w niezapomniany sposób stworzył postać Komisarza Przygody jako nieudolnego gliniarza o gołębim sercu. Jego aktorstwo cechuje się ogromnym komizmem i wdziękiem, dzięki czemu widzowie pokochali tego pechowego policjanta.

Pyrkosz zagrał komisarza jako postać komiczną, ale też budzącą sympatię i współczucie. Jego nieporadność i brak szczęścia w tropieniu przestępców Kwinto i Kramera sprawiały, że publiczność kibicowała Komisarzowi Przygodzie i trzymała za niego kciuki.

Biografia aktora Witolda Pyrkosza

Witold Pyrkosz urodził się w 1948 roku w Łodzi. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Był niezwykle utalentowanym i wszechstronnym aktorem, który zagrał wiele niezapomnianych ról teatralnych i filmowych.

Do jego najsłynniejszych kreacji należą role w filmach Vabank (1981), Chłopi (1973) czy Zaklęte rewiry (1975). Za rolę Jakuba w serialu W labiryncie otrzymał Telekamerę „Tele Tygodnia” dla najpopularniejszego aktora.

Kariera teatralna

Poza karierą filmową Witold Pyrkosz odnosił również sukcesy na deskach teatru, m.in. w spektaklach Teatru Nowego w Łodzi oraz warszawskich scenach - Teatrze Dramatycznym i Teatrze Powszechnym.

Zmarł przedwcześnie w 1986 roku. Do dziś uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów komediowych.

Ciekawostki z planu filmowego "Vabank"

 • Sceny w kasynie kręcono w hotelu Forum w Łodzi, a ujęcia z wyścigami konnymi w Sopocie.
 • Reżyser Janusz Kondratiuk wsławił się specyficznym humorem. Aktorzy często improwizowali na planie.
 • Witold Pyrkosz sam wymyślił charakterystyczny sposób chodzenia i gadania Komisarza Przygody.
 • Pyrkosz na potrzeby roli specjalnie przytył i zapuścił wąsy, by wcielić się w postać nieudolnego gliniarza.
 • Piosenkę "Gdy zakwitną czereśnie" wykonywaną w filmie napisał sam reżyser Janusz Kondratiuk.

Sukces Komisarza Przygody w filmie "Vabank"

Rola Komisarza Przygody okazała się jedną z najbardziej kultowych kreacji w historii polskiego kina. Pechowy policjant na trwale zapisał się w pamięci widzów głównie dzięki świetnej grze aktorskiej Witolda Pyrkosza.

Komisarz ze swoją nieudolnością i brakiem szczęścia w ściganiu przestępców wnikał wielki komizm do filmu. Jego perypetie i porażki stanowiły znakomitą przeciwwagę dla opowieści o sprytnych bandytach Kwinto i Kramerze.

Postać Komisarza Przygody na zawsze zapadła w pamięć widzów i stała się jednym z symboli polskiej komedii lat 80. Świadczy o tym chociażby fakt, że wiele jego kwestii z filmu weszło do potocznego języka i jest cytowanych do dziś.

Recenzje i opinie o postaci Komisarza Przygody

Krytycy docenili kreację Witolda Pyrkosza w roli Komisarza Przygody i podkreślali, że w dużej mierze to właśnie ona zapewniła Vabankowi status kultowej komedii.

„Pyrkosz kradnie każdą scenę, w której się pojawia. Jego komisarz Przygoda to jedna z najzabawniejszych postaci w historii polskiego kina”

W recenzjach chwalono komizm i wdzięk gry aktorskiej Pyrkosza. Podkreślano, że udało mu się stworzyć postać komiczną, ale i sympatyczną dla widzów. Zwrócono uwagę na jego niezwykły talent komediowy.

Krytycy byli zgodni, że to właśnie kreacja Komisarza Przygody pozwoliła Vabankowi stać się lekką, zabawną i ponadczasową komedią kryminalną, która przypadła do gustu zarówno widzom, jak i recenzentom.

Nominacje i nagrody dla roli Komisarza Przygody

Rola Komisarza Przygody przyniosła Witoldowi Pyrkoszowi wiele nominacji do nagród filmowych, choć ostatecznie nie udało mu się zdobyć żadnej statuetki za tę kultową kreację.

1982 Nominacja do Złotych Lwów dla najlepszego aktora drugoplanowego
1983 Nominacja do Orłów dla najlepszego aktora drugoplanowego

Mimo braku zdobytych nagród, rola Komisarza Przygody na zawsze przeszła do kanonu polskiej komedii filmowej i jest uznawana za jedną z najwybitniejszych kreacji w karierze Witolda Pyrkosza.

Podsumowanie

Postać Komisarza Przygody z kultowego filmu Vabank na zawsze przeszła do kanonu polskiej komedii filmowej. W tej niezwykłej roli wystąpił genialny aktor Witold Pyrkosz, który stworzył barwną i bardzo komikową kreację pechowego gliniarza. Jego perypetie ze ściganiem bandy Kwinto i Kramera wniosły ogromny ładunek humoru do tego filmu i zapadły w pamięć widzów.

Komisarz Przygoda ze swoją nieudolnością i brakiem szczęścia był znakomitą postacią komediową, która idealnie uzupełniała opowieść o sprytnych przestępcach. Ten nieudacznik o gołębim sercu na zawsze pozostanie jednym z symboli polskiej komedii lat 80. i dowodem niezwykłego talentu Witolda Pyrkosza.

Rola Komisarza przyniosła aktorowi wiele nominacji do nagród filmowych, choć ostatecznie nie zdobył za nią żadnej statuetki. Mimo tego jest to kreacja, która na stale zapisała się w historii polskiego kina i w pamięci widzów. To właśnie ona w dużej mierze zapewniła Vabankowi status kultowej komedii.

Komisarz Przygoda to postać, której kwestie i gagiy aktorskie na zawsze weszły do potocznego języka i są cytowane do dziś. Jest on uosobieniem lekkiego, sprawiającego frajdę kina rozrywkowego, które bawiło i bawi następne pokolenia widzów.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.12 Liczba głosów: 17

5 Podobnych Artykułów:

 1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
 2. Scarlet Witch - główna przeciwniczka Marvel Zombies.
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
 5. Niespodzianka dla fanów Rebel Moon - premiera filmu w Polsce szybciej niż myślisz!
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły