Filmy

Najpopularniejsze Bajki Disneya - Ranking Topowych Bajek

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska28.01.20248 min.
Najpopularniejsze Bajki Disneya - Ranking Topowych Bajek

Najpopularniejsze Bajki Disneya towarzyszą nam od dzieciństwa i pozostają w pamięci na całe życie. Które produkcje studia Disneya można zaliczyć do kultowych i najchętniej oglądanych? Przygotowaliśmy subiektywny ranking najpopularniejszych bajek, bazując na opiniach widzów, wynikach sprzedaży i własnych spostrzeżeniach. Zapraszamy do lektury!

Kluczowe wnioski:
 • Król Lew, Aladyn i Mała Syrenka to trzy najpopularniejsze bajki Disneya wśród dorosłych.
 • Kraina Lodu, Toy Story i Piękna i Bestia najbardziej lubiane są przez dzieci.
 • Bajki Disneya z lat 90. uważane są przez wielu za najlepsze w historii studia.
 • Większość rodzin wybiera do wspólnego oglądania klasykę Disneya.
 • Nowsze produkcje Disneya cieszą się dobrymi ocenami, ale nie dorównują jeszcze kultowym bajkom.

Najpopularniejsze Bajki Disneya wśród Dorosłych

Które bajki Disneya są najbardziej popularne wśród dorosłych widzów? Zdecydowanie królują tu produkcje, które były hitem kinowym w latach 90., kiedy obecni trzydziesto- i czterdziestolatkowie byli dziećmi. Sentiment do tych bajek pozostał i do tej pory mają one swoich zagorzałych fanów.

Bezkonkurencyjnie numerem jeden jest Król Lew. Film opowiadający o losach lwiątka Simby, które musi stawić czoła swojemu przeznaczeniu i zostać królem zwierząt, podbił serca widzów na całym świecie. Świetnie napisane piosenki, charyzmatyczni bohaterowie i poruszająca fabuła sprawiły, że „Król Lew” jest uwielbiany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

Tuż za nim uplasowały się ex aequo Aladyn i Mała Syrenka. W pierwszym z nich podążamy za tytułowym bohaterem, pouličným złodziejaszkiem marzącym o lepszym życiu, który spotyka Dżinia i magiczną lampę. Drugi z klasyków Disneya opowiada z kolei o syrenie Ariel, która za wszelką cenę pragnie poznać świat ludzi. Obydwie te niezwykłe historie przetrwały próbę czasu i wciąż mają rzesze oddanych fanów.

Dlaczego akurat te tytuły?

Dlaczego to właśnie „Król Lew”, „Aladyn” i „Mała Syrenka” są najbardziej lubianymi bajkami Disneya wśród dorosłych? Po pierwsze, dla wielu są one sentymentalną podróżą do dzieciństwa, kiedy z zapartym tchem śledzili losy ulubionych bohaterów. Po drugie, mają ponadczasową fabułę i postacie, z którymi łatwo się utożsamić niezależnie od wieku. Wreszcie - świetna animacja i muzyka sprawiają, że się nie nudzą nawet po wielokrotnym obejrzeniu.

Najpopularniejsze Bajki Disneya dla Dzieci

Inaczej prezentuje się ranking najbardziej lubianych produkcji Disneya wśród najmłodszych widzów. Tu zdecydowanie dominują nowsze tytuły, które podbiły serca współczesnych dzieci.

Numer jeden należy do Krainy Lodu. Przygody odważnej Anny, która wyrusza na poszukiwanie swojej siostry Elsy obdarzonej magiczną mocą władania śniegiem i lodem, zachwyciły maluchy na całym świecie. Wspaniałe piosenki, charyzmatyczne postacie i wzruszająca historia o siostrzanej miłości sprawiły, że „Kraina Lodu” stała się prawdziwym fenomenem i ulubioną bajką współczesnych dzieci.

Za nią uplasowały się ex aequo Toy Story i Piękna i Bestia. Pierwsza opowiada o przygodach zabawki Buzza i kowboja Chudego, którzy muszą stawić czoła rozstaniu ze swoim właścicielem. Druga przedstawia historię młodej Belli, która zostaje porwana przez bestię, niegdyś zaczarowanego księcia. Te niezwykłe fabuły, barwne animacje i sympatyczni bohaterowie na zawsze wpisały się w kanon ulubionych bajek najmłodszych.

Sekrety popularności

Dlaczego akurat te tytuły podbiły serca dziecięcej widowni? Otóż „Kraina Lodu”, „Toy Story” i „Piękna i Bestia” mają bardzo wciągającą fabułę, wspaniale napisane piosenki i niezwykle charyzmatyczne postacie, z którymi dzieci mogą się utożsamiać. Ponadto poruszają uniwersalne tematy bliskie maluchom, takie jak miłość, przyjaźń czy poszukiwanie własnej tożsamości. To sprawia, że chętnie do nich wracają.

Czytaj więcej: Filmy z Mają Komorowską na DVD, Najlepsze Komedie Komorowskiej

Kultowe Bajki Disneya z Lat 90-tych

Lata 90. to złota era Disneya, która przyniosła kilka prawdziwie kultowych filmów animowanych. Do tej pory uważane są one przez wielu za najlepsze w historii studia.

Palmę pierwszeństwa dzierży tutaj niepodzielnie Król Lew, o którym wspomniano już wcześniej. Zaraz po nim plasują się jednak inne klasyki - Piękna i Bestia oraz Aladyn. Nieco niżej znalazły się Pocahontas i Toy Story. Te produkcje na zawsze wbiły się w pamięć widzów i uznawane są przez wielu za najlepsze w dorobku Disneya.

Nie sposób wymienić wszystkich świetnych bajek Disneya z lat 90. Ale bez wątpienia ta dekada przyniosła absolutnie kultowe tytuły, które na zawsze zapisały się w historii animacji” - mówi Marek, 35-letni fan Disneya.

Dlaczego akurat bajki z lat 90. uważane są przez wielu za najlepsze w historii Disneya? Przede wszystkim łączą w sobie uniwersalną fabułę ponadczasową dla każdego pokolenia, barwne animacje 2D, które do dziś robią wrażenie pod względem jakości, oraz genialną muzykę, która na zawsze wryła się w pamięć.

Najlepsze Bajki Disneya do Oglądania z Rodziną

Najpopularniejsze Bajki Disneya - Ranking Topowych Bajek

Wspólne oglądanie bajek to świetny sposób na miłe spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Które produkcje Disneya najbardziej nadają się do seansu z udziałem zarówno dzieci, jak i dorosłych?

Numerem jeden jest tutaj klasyka gatunku, czyli Król Lew. Film ten od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród widzów w każdym wieku. Tuż za nim uplasowały się Toy Story oraz Vaiana: Skarb oceanu. Pierwsza opowiada o nierozerwalnej przyjaźni Buzza i Chudego, druga przedstawia pełną przygód historię odważnej Vaiany, która wyrusza w podróż, by ocalić swój lud. Te produkcje spodobały się zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Miejsce Tytuł
1 Król Lew
2 Toy Story
3 Vaiana: Skarb oceanu

Dlaczego akurat te bajki świetnie sprawdzają się na rodzinny seans? Przede wszystkim mają historię, która wciąga zarówno dzieci, jak i dorosłych. Poruszają uniwersalne tematy, takie jak przyjaźń, odpowiedzialność czy dążenie do celu. Ponadto cechuje je doskonały humor, barwne animacje i chwytliwe piosenki.

Klasyka Disneya - Najchętniej Oglądane

Oprócz nowości, widzowie regularnie wracają także do klasyków Disneya. Wśród najczęściej odtwarzanych znajdują się:

 • Kopciuszek - bajka o spełnionych marzeniach
 • 101 Dalmatyńczyków - pełna humoru opowieść o psich przygodach
 • Pinokio - historia drewnianej marionetki

Te ponadczasowe tytuły od lat nie schodzą z ekranów i wciąż przyciągają rzesze widzów. Kopciuszek, 101 Dalmatyńczyków i Pinokio to prawdziwa klasyka, do której chętnie wraca każde pokolenie. Te historie nigdy się nie starzeją!

Dlaczego akurat te bajki przeszły próbę czasu i pozostają lubiane od dekad? To proste - mają wciągającą fabułę osadzoną w baśniowej konwencji, sympatycznych bohaterów i ponadczasowe przesłanie dla każdego widza.

Nowe Bajki Disneya - Najwyżej Oceniane

W ostatnich latach Disney wypuścił na ekrany kilka nowych filmów animowanych, które zebrały bardzo dobre oceny. Do najwyżej ocenianych należą:

Vaiana: Skarb oceanu - pełna przygód opowieść o odważnej dziewczynce, która ratuje swój lud

Ralph Demolka - zabawna historia złoczyńcy z gry, który postanawia zmienić swoje życie

Coco - wzruszająca produkcja osadzona w meksykańskich realiach Día de Muertos

Na dobrej drodze

Te tytuły pokazują, że Disney wciąż trzyma wysoki poziom i potrafi tworzyć bajki, które przemawiają do widzów. Czy dorównują jednak kultowym produkcjom z przeszłości? Zdania są podzielone. Niektórzy twierdzą, że to dopiero początek drogi i najlepsze jest jeszcze przed Disneyem. Inni uważają, że najnowsze hity już teraz stoją na równi z największymi klasykami.

Podsumowanie

Przygotowaliśmy subiektywny ranking najpopularniejszych bajek Disneya, bazując na opiniach widzów, wynikach sprzedaży i własnych spostrzeżeniach. Okazuje się, że zestawienie ulubionych produkcji znacząco różni się w zależności od wieku odbiorców.

Najpopularniejsze Bajki Disneya wśród dorosłych to te kultowe z lat 90., z którymi wychowali się jako dzieci. Bezkonkurencyjnie króluje tutaj „Król Lew”, a za nim plasują się „Aladyn” i „Mała Syrenka”.

Z kolei najbardziej lubiane bajki Disneya wśród dzieci to nowsze produkcje, które podbiły serca współczesnych maluchów, jak „Kraina Lodu”, „Toy Story” i „Piękna i Bestia”. To one dziś uznawane są przez młodych widzów za numer jeden.

Wreszcie,jeśli chodzi o najlepsze bajki Disneya do oglądania z rodziną, stawia się przede wszystkim na sprawdzone klasyki, czyli „Króla Lwa”, „Toy Story” i „Vaianę: Skarb oceanu”. Te tytuły spodobały się bowiem zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
 2. Scarlet Witch - główna przeciwniczka Marvel Zombies.
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
 5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Czy polskie kino może konkurować na świecie? Analiza
FilmyCzy polskie kino może konkurować na świecie? Analiza

Kinematografia polska zdobywa coraz większe uznanie na świecie dzięki sukcesom na prestiżowych festiwalach filmowych. Jednak aby skutecznie konkurować, polskie kino musi pokonać bariery finansowe, nawiązywać koprodukcje i wykorzystywać nagrody do promocji.