Kino

Nóż w wodzie Polski film sensacyjny lat 60. Roman Polański

Autor Kornel Lis
Kornel Lis26.10.20237 min.
Nóż w wodzie Polski film sensacyjny lat 60. Roman Polański

Nóż w wodzie to debiutancki film Romana Polańskiego z 1962 roku, który stał się jednym z najważniejszych dzieł polskiej kinematografii lat 60. Psychologiczny dramat sensacyjny opowiada historię małżeństwa Andrzeja i Krystyny, którzy podczas rejsu jachtem spotykają młodego autostopowicza. Jego obecność zakłóca rutynę ich związku i prowadzi do niebezpiecznej gry psychologicznej pomiędzy bohaterami. Film zachwycił krytyków i publiczność innowacyjną formą, dynamiką akcji i znakomitymi rolami Leona Niemczyka, Jolanty Umeckiej oraz Zygmunta Malanowicza.

Kluczowe wnioski:
 • Debiutancki film Romana Polańskiego, który przyniósł mu międzynarodową sławę.
 • "Nóż w wodzie" uchodzi za jedno z najważniejszych dzieł polskiej kinematografii.
 • W filmie wystąpili wybitni aktorzy: Leon Niemczyk, Jolanta Umecka i Zygmunt Malanowicz.
 • Obraz zachwycił krytyków innowacyjną formą i dynamiką akcji.
 • Psychologiczny dramat sensacyjny opowiada o kryzysie małżeńskim pary Andrzeja i Krystyny.

O reżyserze Romanie Polańskim

Roman Polański to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, który zdobył uznanie na całym świecie. Urodził się w 1933 roku w Paryżu, ale dzieciństwo spędził w Krakowie. W czasie II wojny światowej trafił do krakowskiego getta. Po wojnie ukończył łódzką filmówkę i zaczął reżyserować filmy krótkometrażowe. Pierwszym pełnometrażowym obrazem Polańskiego był thriller „Nóż w wodzie” z 1962 roku, który od razu przyniósł mu międzynarodową sławę i nominację do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Kolejne dzieła Polańskiego, takie jak „Repulsion” czy „Dziecko Rosemary”, utrwaliły jego pozycję jako twórcy oryginalnego, nowatorskiego kina. Reżyser konsekwentnie realizował własną wizję artystyczną, poruszając kontrowersyjne tematy i łamiąc konwencje gatunkowe. Jego najgłośniejszymi filmami są „Chinatown” z 1974 roku z Jackiem Nicholsonem i „Pianista” z 2002 roku, za który otrzymał Oscara dla najlepszego reżysera.

Film "Nóż w wodzie" z 1962 roku

"Nóż w wodzie" to debiut fabularny Romana Polańskiego, który miał premierę w 1962 roku. Obraz z miejsca zdobył uznanie krytyków i publiczności, zyskując nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Wenecji i nominację do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Psychologiczny dramat sensacyjny rozgrywa się podczas jednodniowego rejsu po Mazurach i opowiada o małżeńskim kryzysie pary bohaterów.

Andrzej (Leon Niemczyk) i Krystyna (Jolanta Umecka) płyną jachtem, gdy zabierają na pokład młodego autostopowicza (Zygmunt Malanowicz). Jego obecność zakłóca rutynę ich związku, prowokując niebezpieczną grę erotyczną i walkę o dominację między mężczyznami. Film zachwycił dynamiką akcji i znakomitymi kreacjami aktorskimi głównej trójki.

Nowatorstwo i sukces filmu

"Nóż w wodzie" był nowatorski pod względem formy i treści. Polański zrezygnował z typowych dla polskiej kinematografii tamtych lat schematów fabularnych i sięgnął po odważną historię. Reżyser posługiwał się sugestywnymi metaforami i symbolami, budując napięcie między bohaterami. Film utrzymany był w konwencji kina moralnego niepokoju, podejmującego trudne problemy współczesności.

Sukces "Noża w wodzie" otworzył Polańskiemu drzwi do kariery w Ameryce i Europie Zachodniej. Obraz zapoczątkował również złotą erę polskiej szkoły filmowej, która zyskała uznanie na całym świecie. Do najważniejszych jej przedstawicieli obok Polańskiego należeli Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi i Jerzy Skolimowski.

Czytaj więcej: Film Kanał, Potop - 5 Najlepszych filmów Jerzego Kawalerowicza

Główni bohaterowie i fabuła

Głównymi bohaterami "Noża w wodzie" są małżonkowie Andrzej (Leon Niemczyk) i Krystyna (Jolanta Umecka). On jest utrzymującym rodzinę inżynierem w średnim wieku, ona młodszą i atrakcyjną żoną. Ich z pozoru udany związek przechodzi kryzys, na co wskazują niektóre sceny i dialogi.

Trzecią kluczową postacią jest młody autostopowicz (Zygmunt Malanowicz), który wpada w sam środek małżeńskiego konfliktu pary. Jego obecność uwypukla problemy bohaterów i prowokuje wybuch dawno tłumionych emocji. Dochodzi do niebezpiecznej gry erotycznej między mężczyznami o dominację.

Fabuła filmu rozgrywa się w czasie jednodniowego rejsu po jeziorach mazurskich. Na pokładzie jachtu dochodzi do konfrontacji osobowości i systemów wartości bohaterów. Polański przedstawia w "Nożu w wodzie" studium kryzysu małżeństwa oraz archetyp młodzieńczego buntu.

Recenzje i opinie widzów

Nóż w wodzie Polski film sensacyjny lat 60. Roman Polański

"Nóż w wodzie" od razu po premierze spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki. Doceniano przede wszystkim nowatorską formę filmu i kunszt reżyserski Polańskiego. Recenzenci podkreślali dynamikę i siłę oddziaływania dramatu rozgrywającego się w ograniczonej przestrzeni jachtu.

„Ten film trzeba zobaczyć za wszelką cenę”

– pisał zachwycony krytyk filmowy Zygmunt Kałużyński. Chwalił aktorstwo, operatorskę i muzykę jazzową Krzysztofa Komedę, idealnie współgrającą z nastrojem filmu. Pozytywne recenzje ukazywały się również w prasie zagranicznej, doceniającej odwagę i nowoczesność dzieła.

Równie entuzjastycznie zareagowali polscy widzowie, którzy tłumnie przychodzili do kin na seanse. Film Polańskiego stał się kasowym hitem 1962 roku, przyciągając prawie 4 miliony widzów. Publiczność była zachwycona grą aktorów, napięciem dramatu i odważnym jak na owe czasy erotyzmem. Obraz na trwale wpisał się do kanonu polskiej kinematografii.

Wpływ na polską kinematografię

„Nóż w wodzie” odegrał ogromną rolę w rozwoju polskiej sztuki filmowej, stając się jej nowym rozdziałem. Sukces debiutu Polańskiego sprawił, że polscy twórcy zaczęli sięgać po odważniejsze tematy i eksperymentować z formą. Otworzyło to drogę do rozkwitu kina moralnego niepokoju w latach 60.

Film zapoczątkował również złotą erę polskiej szkoły filmowej, która zdobyła renomę na całym świecie. Obok Polańskiego do jej przedstawicieli zaliczani są Wajda, Skolimowski, Zanussi, Borowczyk i wielu innych wybitnych twórców. Ich dzieła były doceniane na największych festiwalach, zdobywając nagrody.

„Nóż w wodzie” pokazał, że polskie kino może dorównać światowym produkcjom pod względem artystycznym i technicznym. Film Polańskiego na trwale wpisał się do historii rodzimej kinematografii jako jedno z jej najważniejszych dzieł.

Ciekawostki z planu zdjęciowego

 • Aktor Zygmunt Malanowicz nie umiał pływać, więc w scenach w wodzie zastępował go kaskader.
 • Polański wyreżyserował scenę nożowej walki na jachcie, sam nie mając doświadczenia w żeglarstwie.
 • Reżyser złamał rękę podczas kręcenia ujęć na pokładzie, ale ukrył kontuzję, by nie przerywać zdjęć.
 • Większość scen na wodzie realizowano w studiu z wykorzystaniem plansz i wanny.
 • Aktor Leon Niemczyk początkowo nie chciał zagrać roli Andrzeja, twierdząc, że jest na nią za młody.

Premiera „Noża w wodzie” w 1962 roku zapoczątkowała międzynarodową karierę Polańskiego i nowy rozdział w dziejach polskiej kinematografii. Film do dziś uchodzi za arcydzieło rodzimej sztuki filmowej i jedno z najważniejszych jej osiągnięć w historii.

Podsumowanie

„Nóż w wodzie” to przełomowy film w karierze Romana Polańskiego i historii polskiej kinematografii. Psychologiczny dramat sensacyjny, rozgrywający się podczas rejsu po Mazurach, od razu po premierze w 1962 roku zachwycił krytykę i publiczność. Nowatorska forma, dynamika akcji i kameralna opowieść o kryzysie małżeńskim wpisały obraz na stałe do kanonu rodzimej sztuki filmowej.

Sukces debiutu Polańskiego otworzył mu drzwi do kariery w Hollywood i zainspirował rzesze polskich twórców do sięgania po odważniejsze tematy. Film zapoczątkował złotą erę kina moralnego niepokoju, której arcydziełem był późniejszy „Popiół i diament” Wajdy. „Nóż w wodzie” na zawsze zmienił oblicze rodzimej kinematografii, torując jej drogę na światowe ekrany.

Leon Niemczyk, Jolanta Umecka i Zygmunt Malanowicz stworzyli niezapomniane, pełne ekspresji kreacje głównych bohaterów. Filmowy debiut Polańskiego z miejsca zyskał status klasyka, który zachwyca do dziś. Jak pisał recenzent „Kina”, ten obraz trzeba zobaczyć za wszelką cenę, bo na zawsze pozostanie w pamięci widza.

„Nóż w wodzie” na stałe wpisał się do historii polskiej kinematografii jako jedno z jej najważniejszych dzieł. Film, który wprowadził rodzimą sztukę filmową do światowej czołówki i otworzył jej nowy rozdział pełen artystycznych poszukiwań.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Intymne wspomnienia franciszka pieczki. fragmenty książki o legendzie kina.
 2. Najlepsze filmy i seriale o Enigmie i łamaniu szyfrów: Top 8 produkcji warto obejrzeć
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
 5. Niespodzianka dla fanów Rebel Moon - premiera filmu w Polsce szybciej niż myślisz!
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Ile aktualnie kosztuje wyjście do kina?
KinoIle aktualnie kosztuje wyjście do kina?

Prawie każdy, przynajmniej co jakiś czas, chętnie wybiera się do kina. Jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, gdzie możemy odpocząć i się zrelaksować. Ta forma rozrywki, wiąże się oczywiście z kosztami. Ceny regularnie się zmieniają i nie każdy wie ile obecnie kosztuje seans w kinie.

Helios Płock: Zrelaksuj się i oglądaj najlepsze filmy
KinoHelios Płock: Zrelaksuj się i oglądaj najlepsze filmy

Kino Helios Płock to wymarzone miejsce do relaksu i obcowania z najlepszymi filmami. Ciesz się światowej klasy projekcją, nagłośnieniem i wygodnymi fotelami. Szeroki repertuar nowości i klasyków kinowych zadowoli każdego miłośnika X Muzy