Aktorstwo

Film Znachor Obsada - Występowali W Nim Najpopularniejsi Aktorzy Polskiego Kina

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak27.10.20238 min.
Film Znachor Obsada - Występowali W Nim Najpopularniejsi Aktorzy Polskiego Kina

Film Znachor Obsada to prawdziwa gratka dla miłośników polskich produkcji filmowych z lat 60. i 70. W tej ekranizacji powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z 1967 roku zagrali największe gwiazdy rodzimego kina, których nazwiska do dziś przyciągają rzesze widzów. W głównych rolach wystąpili m.in. Mieczysław Pawlikowski jako tytułowy Znachor, Pola Raksa wcielająca się w postać Zosi oraz Franciszek Pieczka jako doktor Judym. Po latach film wciąż zachwyca, a kreacje aktorskie robią niesamowite wrażenie.

Kluczowe wnioski:
 • Mieczysław Pawlikowski stworzył niezapomnianą kreację tytułowego Znachora.
 • Pola Raksa zagrała Zosię - pacjentkę Znachora, w której się zakochuje.
 • Franciszek Pieczka wcielił się w postać doktora Judyma - konkurenta Znachora.
 • W obsadzie znaleźli się też m.in. Emil Karewicz i Wieńczysław Gliński.
 • Film do dziś uchodzi za jedną z najlepszych ekranizacji polskiej literatury.

Poznaj Aktorów Grających w Filmie Znachor z Lat 70.

Kultowy film Znachor z 1967 roku to jedna z najbardziej znanych ekranizacji polskiej literatury. Obraz w reżyserii Edwarda Zebrowskiego, będący adaptacją powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, przeszedł do historii polskiego kina nie tylko ze względu na świetną fabułę, ale także dzięki genialnym kreacjom aktorskim.

W tytułowego Znachora wcielił się niezapomniany Mieczysław Pawlikowski. Aktor zagrał postać tajemniczego znachora i zielarza Timofieja Borsuka mieszkającego w Tatrach. Jego kreacja do dziś uchodzi za jedną z najlepszych w dorobku artysty. Pawlikowski z mistrzowskim wręcz wyczuciem oddał charyzmę i mądrość góralskiego uzdrowiciela.

Pola Raksa jako Zosia

Jedną z głównych ról kobiecych, pacjentkę Znachora Zosię, zagrała utalentowana Pola Raksa. Aktorka wiarygodnie sportretowała młodą, chorą na gruźlicę dziewczynę, która udaje się w góry, by poddać się kuracji tytułowego bohatera. Między Zosią a Znachorem rodzi się uczucie, które prowadzi do dramatycznych wydarzeń.

Kreacja Poli Raksy wciąż uchodzi za jedną z najlepszych ról w jej aktorskiej karierze. Aktorka znakomicie oddała zarówno fizyczną słabość i chorobę Zosi, jak i jej wewnętrzną siłę oraz determinację w walce o życie i miłość. Sceny z udziałem Raksy należą do najbardziej poruszających i zapadających w pamięć.

Obsada Filmu Znachor - Kto Zagrał w Produkcji z 1967 Roku?

Film Znachor może pochwalić się naprawdę imponującą obsadą aktorską. Oprócz wspomnianych już Mieczysława Pawlikowskiego i Poli Raksy, w produkcji zagrali również inni wybitni artyści.

Jedną z kluczowych ról męskich, konkurenta tytułowego bohatera doktora Judyma, zagrał Franciszek Pieczka. Aktor wzbudzał niechęć jako arogancyjny lekarz próbujący zdyskredytować metody Znachora. Pieczka stworzył postać nieprzyjemną, ale też niezwykle barwną.

W obsadzie znaleźli się również m.in. Gustaw Holoubek jako profesor Wilczur, Zdzisław Maklakiewicz wcielający się w ojca Zosi, a także Wieńczysław Gliński i Kalina Jędrusik jako małżeństwo Zygmuntów.

Emil Karewicz jako Wicek

Bardzo dobrze zapamiętany został także epizod Emila Karewicza w roli Witka - młodego, niesfornego pacjenta Znachora. Karewicz znakomicie sportretował buntowniczego nastolatka, który niechętnie poddaje się ziołowej kuracji góralskiego znachora.

Role drugoplanowe wypełnili więc wybitni polscy aktorzy, którzy wzbogacili film o Znachorze swoim talentem i charyzmą. Dzięki temu produkcja z 1967 roku po dziś dzień uchodzi za jedno z największych osiągnięć polskiej kinematografii.

Czytaj więcej: Najlepsze filmy z Bogusławem Lindą - wybór najpopularniejszych produkcji

Film Znachor Obsada - Największe Gwiazdy Polskiego Kina

Spoglądając na obsadę filmu Znachor, odnosi się wrażenie, że twórcy zgromadzili naprawdę kwiat polskiej kinematografii lat 60. W produkcji wystąpili aktorzy dobrze znani widzom z wielu innych znakomitych filmów i spektakli teatralnych.

Film Znachor to prawdziwa gratka dla miłośników X Muzy, ponieważ zagrała w nim plejada gwiazd polskiego kina.

Mieczysław Pawlikowski był już wówczas uznanym i utytułowanym aktorem, laureatem wielu nagród. Znachor był jedną z jego najwybitniejszych kreacji aktorskich. Podobnie Pola Raksa na długo przed rolą Zosi zagrała wiele zapadających w pamięć postaci i zdobyła status gwiazdy.

Franciszek Pieczka również miał na koncie liczne, znakomite role, a po Znachorze kontynuował z powodzeniem karierę filmową i teatralną, grając w największych polskich produkcjach. To samo dotyczy Gustawa Holoubka, Emila Karewicza czy Wieńczysława Glińskiego.

Plejada polskich gwiazd

Reżyser filmu Edward Zebrowski mógł więc pochwalić się prawdziwą plejadą polskich gwiazd na planie Znachora. Dzięki temu film na trwale zapisał się w historii rodzimej kinematografii i do dziś przyciąga rzesze widzów chcących zobaczyć kunszt aktorski Pawlikowskiego, Raksy czy Pieczki.

Aktorzy Występujący w Filmie Znachor z Jerzym Bińczyckim

Film Znachor Obsada - Występowali W Nim Najpopularniejsi Aktorzy Polskiego Kina

Oprócz głównych gwiazd, w obsadzie filmu Znachor znaleźli się również mniej rozpoznawalni, ale bardzo utalentowani aktorzy. Jednym z nich był Jerzy Bińczycki, który zagrał postać Jędrzeja, górala mieszkającego w sąsiedztwie tytułowego bohatera.

Bińczycki wniósł do swojej kreacji wiele ciepła i realizmu. Jego Jędrzej był prostym, ale serdecznym i mądrym człowiekiem, który mimo braku wykształcenia imponował życiową filozofią. Aktor świetnie oddał mentalność i temperament górali, dzięki czemu jego postać była niezwykle autentyczna.

Aktor Rola
Jerzy Bińczycki Jędrzej
Gustaw Holoubek Profesor Wilczur
Zdzisław Maklakiewicz Ojciec Zosi

Poza Bińczyckim epizodyczne, ale dobrze zapamiętane role stworzyli również m.in. Gustaw Holoubek jako profesor Wilczur oraz Zdzisław Maklakiewicz jako ojciec Zosi. Aktorzy ci urozmaicili obsadę i wniesli do niej dodatkowy koloryt.

Nie tylko gwiazdy, ale i znakomici charakterystyczni aktorzy

Podsumowując, film Znachor oprócz plejady gwiazd polskiego kina zgromadził także mniej rozpoznawalnych, lecz równie utalentowanych aktorów charakterystycznych. Wszyscy oni stworzyli niezapomniane, wybitne kreacje, które na zawsze wpisały się do historii polskiej kinematografii.

Znachor - Obsada Kultowego Filmu z Cezarym Morawskim

Film Znachor doczekał się w 2002 roku remake'u w reżyserii Mareka Brodzkiego. W rolę tytułowego bohatera wcielił się wtedy Cezary Morawski. Reszta obsady także została odświeżona, choć wciąż pojawili się w niej znani i cenieni aktorzy.

Młodą Zosię zagrała popularna wówczas Joanna Pierzak. Jej ekranowym partnerem był Marcin Bosak. W roli rodziców głównej bohaterki wystąpili Gabriela Kownacka i Piotr Fronczewski.

Film z 2002 roku zebrał mieszane recenzje. Krytycy chwalili go za udaną aktualizację historii, ale podkreślali, że nie dorównuje on legendarnemu oryginałowi z 1967 roku. Niemniej obsada nowego Znachora również prezentowała wysoki poziom.

Cezary Morawski kontra Mieczysław Pawlikowski

Porównując obie ekranizacje, trzeba przyznać, że młody Cezary Morawski miał niezwykle trudne zadanie, aby dorównać kreacji Mieczysława Pawlikowskiego. Choć aktorzy grali w różnych epokach, na niekorzyść Morawskiego działał fakt, że Znachor z Pawlikowskim na zawsze wpisał się do klasyki polskiego kina.

Mimo to obsada nowego Znachora pokazała, że na polskich ekranach nadal nie brakuje świetnych aktorów, którzy mogą stworzyć nową, interesującą interpretację tej historii. Film z Cezarym Morawskim to ciekawa alternatywa dla kinomanów poszukujących nieco lżejszej, współczesnej wersji Znachora.

W Znachorze Zagrała Plejada Znakomitych Polskich Aktorów

Podsumowując, film Znachor bez wątpienia może poszczycić się jedną z najbardziej imponujących obsad w historii polskiej kinematografii. Zarówno w kultowej produkcji z 1967 roku, jak i w nowszej ekranizacji z 2002 roku, wystąpili najwybitniejsi rodzimi aktorzy.

 • Mieczysław Pawlikowski, Pola Raksa, Franciszek Pieczka - to tylko niektóre nazwiska gwiazd oryginalnego Znachora.
 • W remake'u z 2002 roku szansę dostali m.in. Cezary Morawski, Joanna Pierzak i Marcin Bosak.
 • Aktorzy stworzyli kreacje, które na zawsze zapisały się w historii polskiej kinematografii.
 • Dzięki temu Znachor jest dziś klasyką, do której chętnie wracają kolejne pokolenia widzów.
 • Film pokazuje, jak wielkim aktorskim kunsztem dysponowało polskie kino.

Znachor, niezależnie od ekranizacji, to zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla miłośników rodzimej kinematografii. Warto obejrzeć ten film choćby ze względu na samą obsadę aktorską na najwyższym poziomie.

Podsumowanie

Film Znachor to bez wątpienia jedna z najważniejszych pozycji w historii polskiej kinematografii. Ogromny wpływ na to miała wybitna obsada aktorska, w której znaleźli się prawdziwi giganci rodzimego kina. Mieczysław Pawlikowski, Pola Raksa, Franciszek Pieczka - to tylko niektóre nazwiska z plejady gwiazd, które zagrały w tej produkcji.

Dzięki nim Znachor na zawsze zapisał się w pamięci widzów. Do dziś chętnie wracamy do kultowej historii tajemniczego uzdrowiciela z gór i jego tragicznej miłości do Zosi. A wszystko za sprawą genialnych kreacji aktorskich, które wciąż robią niesamowite wrażenie po latach od premiery filmu.

Nowsza ekranizacja Znachora z 2002 roku pokazała, że nawet młodsi aktorzy, jak Cezary Morawski czy Joanna Pierzak, mogą w interesujący sposób zinterpretować tę historię. Jednak oryginał z lat 60. pozostaje niezapomniany i niepowtarzalny. I zawsze będzie magnesem przyciągającym kolejne pokolenia Aktorzy Znachora na zawsze pozostaną wzorem kunsztu aktorskiego.

Podsumowując, Znachor to film, który koniecznie trzeba znać choćby ze względu na imponującą obsadę. Aktorzy stworzyli tutaj kreacje na miarę dzieła sztuki. Nic dziwnego, że produkcja po latach wciąż zachwyca i wzrusza widzów swoim niepowtarzalnym klimatem.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Intymne wspomnienia franciszka pieczki. fragmenty książki o legendzie kina.
 2. Najlepsze filmy i seriale o Enigmie i łamaniu szyfrów: Top 8 produkcji warto obejrzeć
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
 5. Niespodzianka dla fanów Rebel Moon - premiera filmu w Polsce szybciej niż myślisz!
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły