Filmy

Obsada filmu Miś z 1973 i 1983 - Najpopularniejsi aktorzy filmów Misia

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak26.10.20237 min.
Obsada filmu Miś z 1973 i 1983 - Najpopularniejsi aktorzy filmów Misia

Miś aktorzy, Obsada filmu Miś to jedne z najbardziej rozpoznawalnych i kultowych postaci polskiego kina. Filmy o przygodach sympatycznego, pluszowego misia od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród dzieci i dorosłych. W rolach głównych wystąpili wybitni aktorzy, którzy na zawsze wpisali się w historię polskiej kinematografii. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obsadzie obu części Misia i przypomnimy najważniejsze role aktorów związanych z tą niezwykłą produkcją.

Kluczowe wnioski:
 • Stanisław Tym i Henryk Bista stworzyli kultowe role w pierwszej części Misia z 1973 roku.
 • W drugiej odsłonie z 1983 roku w rolach głównych wystąpili m.in. Wiesław Gołas i Leonard Pietraszak.
 • Aktorzy dubbingu, jak Zofia Dybowska-Aleksandrowicz, wpisali się w historię filmów o Misiu.
 • Filmy o Misiu przyniosły popularność wielu wybitnym polskim aktorom.
 • Obsada Misia to plejada gwiazd polskiego kina, teatru i estrady.

Obsada oryginalnego filmu Miś z 1973 roku

Pierwsza część przygód Misia została wyreżyserowana przez Stanisława Bareję i miała swoją premierę w 1973 roku. Film odniósł ogromny sukces i na stałe wpisał się do kanonu polskiej kinematografii. W rolach głównych wystąpili wybitni aktorzy, którzy stworzyli kultowe kreacje.

Tytułowego Misia zagrał Stanisław Tym - aktor teatralny i filmowy, znany między innymi z serialu "Czterej pancerni i pies". Jego ciepła, pełna ekspresji gra idealnie oddała charakter sympatycznego pluszowego niedźwiadka. Kolejną kluczową rolę stworzył Henryk Bista jako Lis - przebiegły i sprytny przyjaciel Misia. Aktor, znany głównie z występów w teatrze, w tym filmie pokazał swój talent komediowy.

Pozostałe role to między innymi Mama Misia grana przez Halinę Kowalską-Wieczorkową oraz narrator, którym był Daniel Olbrychski. Film zgromadził plejadę znakomitych aktorów, którzy na zawsze wpisali się w historię polskiej kinematografii dzięki udziałowi w tej bajkowej produkcji.

Kultowy duet Tym-Bista

Choć cała obsada pierwszego filmu o Misiu zasługuje na uznanie, to bez wątpienia największą sławę i sympatię widzów zdobyli odtwórcy głównych ról - Stanisław Tym i Henryk Bista. Ich gra aktorska, pełna ciepła i naturalności, sprawiła, że postacie Misia i Lisa na zawsze zapadły w pamięć widzów.

Stanisław Tym wniósł do roli ogromny ładunek ekspresji i wrażliwości. Jego Miś potrafił rozbawić, rozczulić i poruszyć serca widzów w każdym wieku. Z kolei Henryk Bista jako Lis stworzył kreację przebiegłego i dowcipnego trickstera, który idealnie uzupełniał charakter tytułowego bohatera. Ten aktorski duet na długie lata zdominował odbiór postaci z filmu i zapewnił mu status kultowej produkcji.

Gwiazdy drugiej części Misia z 1983 roku

Po sukcesie pierwszej części Misia nie dziwi fakt, że zdecydowano się nakręcić jego kontynuację. Premiera drugiej odsłony przygód sympatycznego misia odbyła się w 1983 roku. Reżyserem był ponownie Stanisław Bareja, a w rolach głównych pojawiły się nowe gwiazdy.

Tym razem tytułowego bohatera zagrał Leonarc Pietraszak - aktor znany z licznych ról w Teatrze Syrena oraz w filmach Barei takich jak "Poszukiwany, poszukiwana" czy "Rozmowy kontrolowane". W roli Lisa wystąpił z kolei Wiesław Gołas - wybitny aktor filmowy i teatralny, znany między innymi z trylogii "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". Jego kreacja przebiegłego lisa wnieśła wiele humoru i lekkości do kontynuacji przygód Misia.

Ponadto w filmie zagrali między innymi Zofia Merle jako Pani Niedźwiedzica oraz Włodzimierz Press jako Prosiaczek. Obsada drugiej części Misia również składała się z gwiazd polskiego kina, które kontynuowały tradycję pamiętnych kreacji z pierwszego filmu o Misiu.

Czytaj więcej: Mocne Thrillery Psychologiczne - Najlepsze Filmy, które Wstrząsną Twoją Psychiką

Rola Wiesława Gołasa jako Lis

Choć w drugiej części Misia tytułowego bohatera zagrał Leonard Pietraszak, to jedną z najbardziej pamiętnych ról stworzył Wiesław Gołas jako Lis. Jego kreacja wnieśła ogromny ładunek humoru, ciepła i nonszalancji do tej familijnej produkcji.

Aktor znakomicie oddał charakter przebiegłego lisa, który lubi płatać figle, ale tak naprawdę ma dobre serce. Dzięki niemu postać Lisa ponownie stała się jednym z ulubieńców widzów, podobnie jak w wykonaniu Henryka Bisty w pierwszym filmie. Ciepły i trochę łobuzerski urok Gołasa idealnie oddawał ducha tej familijnej bajki.

Gołas wniósł swoją charakterystyczną lekkość i humor, które publiczność dobrze znała z jego wcześniejszych kreacji w filmach Barei czy komedii "Sami swoi". Dzięki niemu druga część "Misia" mogła pochwalić się równie pamiętną rolą Lisa, co jej poprzedniczka z Henrykiem Bistą.

Aktorzy dubbingu do filmów o Misiu

Obsada filmu Miś z 1973 i 1983 - Najpopularniejsi aktorzy filmów Misia

Choć aktorzy wcielający się w role Misia i jego przyjaciół zyskali sławę i sympatię widzów, to nie można zapomnieć o osobach, które użyczyły głosu postaciom w wersji dubbingowej. W pierwszej części Misia głosu tytułowemu bohaterowi użyczyła Zofia Dybowska-Aleksandrowicz.

Aktorka ta znakomicie oddała charakter pluszowego misia, wnosząc ciepło i ekspresję. Jej praca przy podkładaniu głosu w znaczący sposób przyczyniła się do sukcesu tej familijnej produkcji i zapewniła dodatkowy wymiar kreacji Stanisława Tyma.

W drugiej części głos Misia podłożył Michał Gazda, a Lisa - Janusz Szydłowski. Aktorzy dubbingu odegrali niezwykle istotną rolę w budowaniu charakteru głównych bohaterów i ich popularności wśród widzów. Bez ich pracy filmy o Misiu nie odniosłyby aż tak wielkiego sukcesu.

Najpopularniejsi aktorzy związani z Misiami

Filmy o przygodach sympatycznego misia przyniosły sławę wielu polskim aktorom. Oto lista najpopularniejszych gwiazd, które na zawsze zapisały się w historii tej ukochanej przez widzów produkcji:

 • Stanisław Tym jako tytułowy Miś w pierwszej części z 1973 r.
 • Henryk Bista w roli Lisa w pierwszym filmie z 1973 r.
 • Leonard Pietraszak grający Misia w kontynuacji z 1983 r.
 • Wiesław Gołas jako Lis w drugiej odsłonie z 1983 r.
 • Zofia Dybowska-Aleksandrowicz użyczająca głosu Misiowi w wersji z dubbingiem pierwszego filmu.

Poprzez udział w tych niezwykłych produkcjach, wszyscy wymienieni aktorzy zapisali piękne karty w historii polskiej kinematografii i zyskali sympatię kolejnych pokoleń widzów. Filmy o Misiu pozwoliły im stworzyć role, które na zawsze pozostaną w pamięci.

Podsumowanie

Filmy o Misiu to prawdziwe klasyki polskiej kinematografii, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród widzów. Ogromny wkład w ich sukces wniosła znakomita obsada aktorska, na czele ze Stanisławem Tymem, Henrykiem Bistą, Wiesławem Gołasem i Leonard Pietraszakiem. Aktorzy ci stworzyli niezwykle ciepłe i pełne uroku kreacje, które na zawsze zapadły w pamięć widzów.

Szczególnie role Misia i Lisa, w wykonaniu Tyma i Bisty w pierwszej części oraz Pietraszaka i Gołasa w drugiej, zyskały status prawdziwie kultowych. Wybitni aktorzy dubbingu, jak Zofia Dybowska-Aleksandrowicz, wnieśli dodatkowy wymiar w budowanie charakteru postaci. Dzięki pracy całej obsady powstały bajki, które łączą pokolenia od blisko 50 lat.

Artykuł przybliża sylwetki najważniejszych aktorów związanych z filmami o Misiu i opisuje ich kluczowe role w tych produkcjach. Przypomina, jak wielki wkład wniosły w rozwój polskiej kinematografii dla dzieci i familiesnego kina. Lektura pozwoli lepiej docenić talent i pracę ludzi, dzięki którym Miś pozostaje jedną z najbardziej kultowych postaci.

Filmy o przygodach sympatycznego pluszowego misia oraz ich znakomita obsada aktorska na zawsze pozostaną ważną częścią polskiej kultury. Artykuł jest okazją, by wrócić do tych produkcji i przypomnieć sobie kreacje wybitnych polskich aktorów, którzy je stworzyli.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
 2. Scarlet Witch - główna przeciwniczka Marvel Zombies.
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
 5. Niespodzianka dla fanów Rebel Moon - premiera filmu w Polsce szybciej niż myślisz!
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły