Filmy

Filmy PRL - Top 10 najlepszych produkcji z czasów PRL

Autor Kornel Lis
Kornel Lis27 października 20237 min
Filmy PRL - Top 10 najlepszych produkcji z czasów PRL

Filmy PRL to kawałek polskiej historii uwieczniony na taśmie filmowej. Choć realia tamtych lat różniły się od współczesności, to wciąż można odnaleźć w tych produkcjach ponadczasowe wartości. W niniejszym artykule przybliżymy 10 najciekawszych filmów z czasów Polski Ludowej, które warto obejrzeć, aby lepiej zrozumieć tamten okres.

Kluczowe wnioski:

 • Kino PRL poruszało ważne tematy społeczne i historyczne.
 • W filmach z tego okresu występowały największe gwiazdy polskiego kina.
 • Niektóre produkcje zyskały status kultowych i są do dziś chętnie oglądane.
 • Komedie pokazywały codzienne życie z przymrużeniem oka.
 • Dramaty i filmy wojenne opowiadały o losach Polaków.

Najlepsze komedie z czasów PRL

Komedie z czasów PRL celnie oddawały codzienne życie Polaków, pokazując je z przymrużeniem oka. Często poruszały ważne tematy społeczne, obnażając przywary i absurdy ówczesnej rzeczywistości. Do najlepszych i najbardziej kultowych komedii z tego okresu zaliczyć można:

„Sami swoi” Sylwestra Chęcińskiego z 1967 roku to klasyk gatunku, opowiadający o zderzeniu ze sobą dwóch rodzin – miejskiej i wiejskiej. Film w komiczny sposób ukazuje różnice kulturowe oraz uprzedzenia między ludźmi z dużego miasta i prowincji. W rolach głównych błyszczą Wacław Kowalski i Władysław Hańcza.

„Nie lubię poniedziałku” Tadeusza Chmielewskiego z 1971 roku to satyryczny obraz polskiego świata pracy, z biurokratyzmem i konfliktami międzyludzkimi w tle. Filmowa rzeczywistość przenika się tu z absurdalnymi snami głównego bohatera, graną przez Jerzego Dobrowolskiego.

„Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” Stanisława Barei z 1978 roku to kultowa komedia obyczajowa o perypetiach urzędnika. Znakomite role komicyznę stworzyli tutaj Roman Wilhelm i Jerzy Dobrowolski. Film z satyrycznym pazurem obnażał absurdy systemu.

„Miś” Stanisława Barei z 1980 roku to filmowe arcydzieło, które przeszło do historii polskiej kinematografii i zyskało status kultowego. Genialnie sportretowało codzienność w czasach PRL i gorzką rzeczywistość polskiego konsumpcjonizmu. Polecamy wzruszającą rolę Stanisława Tymka.

„Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego z 2010 roku to ciepła i zabawna komedia obyczajowa osadzona w realiach PRL. Bohaterami są emeryci, którzy wplątują się w szaloną intrygę kryminalną. Świetne role aktorskie stworzyli tutaj Anna Dymna, Jerzy Trela i Edward Linde-Lubaszenko.

Spojrzenie z przymrużeniem oka

Komedie z czasów PRL z humorem i ciepłem pokazywały absurd ówczesnej rzeczywistości, a także poruszały ważne tematy społeczne. Dzięki fantastycznej grze aktorskiej i pomysłowym scenariuszom, wiele z nich na stałe wpisało się do kanonu polskiej kinematografii i jest chętnie oglądanych do dziś.

Kultowe filmy kryminalne z tamtych lat

Filmy PRL to nie tylko komedie – w tamtym okresie powstało również wiele świetnych produkcji kryminalnych, które przeszły do historii polskiego kina. Oto najciekawsze z nich:

„Rejs” Marek Piwowskiego z 1970 roku to kultowy już film z genialną rolą Janusza Gajosa. Jest to satyryczna opowieść o grupie pasażerów wycieczkowca, którzy muszą stawić czoła zagadkowym morderstwom na pokładzie.

„Vabank” Juliusza Machulskiego z 1981 roku to dynamiczny i pełen czarnego humoru film kryminalny z elementami sensacji. Opowiada historię ucieczki więźnia Kwinto z rąk przebiegłego detektywa Kramera, który nie cofnie się przed niczym, aby go schwytać.

„Psy” Władysława Pasikowskiego z 1992 roku to mroczny obraz warszawskiego półświatka lat 90. Bohaterowie filmu, granymi przez Bogusława Lindę i Cezarego Pazurę, to cyniczni i bezwzględni policjanci ścigający seryjnego mordercę.

„Młode wilki” Jarosława Żamojdy z 1995 roku opowiada o losach dwóch braci, którzy angażują się w nielegalny proceder. Ich ścieżki życiowe prowadzą ich jednak w zupełnie innym kierunku. Główne role grają tu Robert Gonera i Cezary Pazura.

„PitBull” Patryka Vegi z 2005 roku to kontrowersyjny, lecz bardzo popularny film sensacyjny o walce policji z przestępczością zorganizowaną. Oglądając go trudno oderwać oczy od ekranu. Polecamy kreacje Rafała Maćkowiaka, Janusza Gajosa i Andrzeja Grabowskiego.

Mocne emocje i suspens

Filmy kryminalne z czasów PRL potrafiły trzymać w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Cechowała je oryginalność, czarny humor i chwytająca za serce akcja. Aktorzy stworzyli w nich wiele niezapomnianych kreacji, które na stałe wpisały się do historii polskiego kina.

Wzruszające dramaty z epoki PRL

Oprócz komedii i filmów sensacyjnych, kino PRL zaserwowało widzom także wspaniałe dramaty obyczajowe. Poruszały one ważkie problemy społeczne i losy zwykłych ludzi. Oto kilka tytułów wartych obejrzenia:

„Człowiek z marmuru” Andrzeja Wajdy z 1976 roku to opowieść o idealiście, który zostaje złamany przez system. Ważne dzieło polskiego kina, z genialnymi rolami Jerzego Radziwiłowicza i Krystyny Jandy.

„Wesele” Andrzeja Wajdy z 1972 roku to gorzka satyra na zakłamanie PRL, ukazane na przykładzie tytułowej, hucznej uroczystości rodzinnej. Wybitne role Daniela Olbrychskiego i Anny Ciepielewskiej.

„Róża” Wojciecha Smarzowskiego z 2011 roku opowiada wzruszającą historię samotnej matki, która pracuje jako prostytutka, by wyżywić dzieci. Poruszająca rola Agaty Kuleszy.

„80 milionów” Waldemara Krzystka z 2011 roku przedstawia losy uczestników głośnej akcji KOMBATANT, mającej zapewnić fundusze dla opozycji demokratycznej w PRL.

„Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy z 2013 roku to filmowy portret drogi życiowej Lecha Wałęsy od stoczniowca do prezydenta. Kreacja Roberta Więckiewicza zapada w pamięć.

Poruszające historie i role

Dramaty z epoki PRL poruszały ważkie kwestie społeczne i polityczne. Aktorzy stworzyli w nich wiele wybitnych kreacji, które wzruszały i skłaniały do refleksji. Filmy te były próbą zrozumienia złożonej rzeczywistości tamtych czasów.

Niezapomniane role aktorskie z filmów PRL

Filmy PRL - Top 10 najlepszych produkcji z czasów PRL

Filmy z czasów PRL dały szansę zabłyśnięcia wielu wybitnym aktorom. Stworzyli oni niezapomniane kreacje, które na zawsze zapisały się w historii polskiej kinematografii. Oto niektórzy z nich:

 • Jerzy Dobrowolski - niezrównany mistrz komedii, błyskotliwy i charyzmatyczny ("Rejs", "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz")
 • Leon Niemczyk - młody idealista w "Człowieku z marmuru", samotny ojciec w "Opowieści weekendowej"
 • Zbigniew Cybulski - buntownik bez pracy w "Do widzenia, do jutra", giętki uwodziciel w "Pociągu"
 • Daniel Olbrychski - charyzmatyczny poeta w "Weselu", oficer AK w "Potopie"
 • Pola Raksa - tytułowa dziewczyna z prowincji w "Jak być kochaną"

Aktorzy ci wnieśli do polskiego kina prawdziwy talent, charyzmę i pasję. Stworzone przez nich kreacje z mocnym ładunkiem emocjonalnym pozostają w pamięci na długo po seansie.

Klasyki kina PRL, które warto obejrzeć

Niektóre filmy z PRL na stałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii i koniecznie warto je obejrzeć. Oto nasze propozycje:

 • "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy - inteligentny dramat polityczny z 1958 r.
 • "Matka Joanna od Aniołów" Jerzego Kawalerowicza - mroczny obraz z 1961 r.
 • "Przekładaniec" Andrzeja Wajdy - wstrząsający dramat wojenny z 1968 r.
 • "Noce i dnie" Jerzego Antczaka - ekranizacja powieści Prusa z 1975 r.
 • "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy - kultowy film z Wałęsą z 1981 r.

Są to prawdziwe arcydzieła, które ogląda się z zapartym tchem. Celnie sportretowały epokę PRL i stanowią cenne źródło wiedzy historycznej. Gorąco polecamy!

Filmy wojenne opowiadające historię Polski

Kinematografia PRL stworzyła również wspaniałe filmy wojenne, które stały się lekcją patriotyzmu dla widzów. Przybliżały one bohaterską walkę Polaków z okupantami podczas II wojny światowej. Oto kilka wybitnych pozycji:

Tytuł Reżyser Rok
Kanał Andrzej Wajda 1957
Popioły Andrzej Wajda 1965
Hubal Bohdan Poręba 1973
Zamach Jerzy Passendorfer 1959
Akcja pod Arsenałem Jan Łomnicki 1978

Filmy te przypominały o patriotycznym etosie, jaki przyświecał żołnierzom walczącym z okupantem. Ukazywały dramatyzm wojennych wyborów i bohaterstwo zwykłych ludzi. Stanowią ważny wkład w upamiętnienie tamtych historii.

Filmy z czasów PRL są fascynującym zapisem minionej epoki. Warto do nich wracać, by lepiej zrozumieć tamten świat, problemy i mentalność ludzi. To kawałek historii kina i kultury polskiej.

Podsumowanie

Filmy z czasów PRL są niezwykle cennym zapisem minionej epoki, oddającym jej klimat i problemy. Komedie pokazywały codzienne życie Polaków w tamtych latach z przymrużeniem oka. Filmy kryminalne trzymały w napięciu i bawiły czarnym humorem. Dramaty poruszały ważne tematy społeczne, a role aktorskie wzruszały i zapadały w pamięć. Nie brakowało także produkcji wojennych, pełniących ważną funkcję edukacyjną. W kinie PRL powstało wiele arcydzieł, które na stałe wpisały się do historii polskiej kinematografii.

Filmy PRL są fascynującym źródłem wiedzy o tamtych czasach – o mentalności i problemach zwykłych ludzi, o absurdach systemu, marzeniach i tęsknotach. Dziś stanowią bezcenną lekcję historii, ale też rozrywki na najwyższym poziomie. Aktorzy stworzyli w nich wiele niezapomnianych kreacji. Gorąco zachęcam do obejrzenia tych filmowych perełek, które pozwolą lepiej zrozumieć i poczuć klimat minionej epoki.

Kino okresu Polski Ludowej odzwierciedlało złożoną rzeczywistość tamtych czasów. Filmy, choć powstawały w trudnych warunkach cenzury, potrafiły błyskotliwie komentować otaczający świat i losy bohaterów. Dziś stanowią fascynujący zapis historii – zarówno tej wielkiej, jak i tej małej, dotyczącej zmagań zwykłych ludzi. Zachęcam do odkrywania tych filmowych skarbów.

Epoka PRL wydała wiele wybitnych filmów, które na zawsze wpisały się na karty polskiej kinematografii. Produkcjom tym udało się oddać klimat tamtych lat, problemy społeczne i absurdy systemu. Aktorzy stworzyli niezapomniane, pełne emocji role. Dziś filmy o PRL stanowią fascynującą lekcję historii i sztuki filmowej. Zachęcam serdecznie do odkrywania tych perełek rodzimej kinematografii.

Najczęstsze pytania

Filmy z tamtych lat to fascynujący zapis minionej epoki. Pozwalają lepiej zrozumieć jej realia, problemy przeciętnych ludzi i absurdy systemu. Obcowanie z nimi to cenna lekcja historii.

Warto zobaczyć kultowe komedie Barei, poruszające dramaty Wajdy i Kawalerowicza, a także inteligentne filmy moralnego niepokoju Munka czy Hasa.

Część z nich dostępna jest na DVD lub w serwisach VoD. Można je również znaleźć w telewizyjnych kanałach z klasykami kina.

Na pewno kreacje Zbigniewa Cybulskiego, Daniela Olbrychskiego, Poli Raksy czy Leonarda Pietraszaka. Stworzyli niezapomniane portrety swoich bohaterów.

"Rejs", "Sami swoi" Barei, "Człowiek z marmuru", "Wesele" Wajdy - to tylko kilka produkcji, które zyskały status kultowych.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.33 Liczba głosów: 3

5 Podobnych Artykułów:

 1. Nominacje dla filmu Oppenheimer na Oscary.
 2. Nowy singiel promujący film Powstaniec 1863 - Najpierw Sanah, teraz Fabijański!
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
 5. Najlepsze amerykańskie filmy i seriale, które musisz obejrzeć
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Najważniejsze festiwale filmowe na świecie
FilmyNajważniejsze festiwale filmowe na świecie

Odkryj najważniejsze międzynarodowe festiwale filmowe na świecie, takie jak Cannes, Berlinale i Sundance. Poznaj historię, tradycje oraz prestiżowe nagrody festiwalowe tych kluczowych wydarzeń branży filmowej.