Seriale

Psy aktorzy, obsada - kto gra w filmie Władysława Pasikowskiego? | Przewodnik

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak26.10.20236 min.
Psy aktorzy, obsada - kto gra w filmie Władysława Pasikowskiego? | Przewodnik

Psy aktorzy, Obsada filmu Psy to jedna z najsłynniejszych polskich produkcji filmowych w historii. Film Władysława Pasikowskiego z 1992 roku od razu zdobył status kultowego i do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością. W rolach głównych wystąpili wówczas Bogusław Linda jako Franz Maurer oraz Cezary Pazura jako Nowy. Pozostałe role aktorskie również zagrało wiele znanych nazwisk polskiego kina.

Kluczowe wnioski:
  • Bogusław Linda wcielił się w postać Franza Maurera, jednego z głównych bohaterów filmu.
  • Cezary Pazura zagrał Nowego, drugiego z głównych bohaterów produkcji.
  • W filmie wystąpiło wielu znanych polskich aktorów, m.in. Janusz Gajos czy Marek Kondrat.
  • Alicja Janowska odegrała drugoplanową rolę Lucyny, żony Franza.
  • Film Pasikowskiego na stałe wpisał się do kanonu polskiej kinematografii.

Obsada filmu Psy z 1992 roku

Film Psy w reżyserii Władysława Pasikowskiego miał swoją premierę w 1992 roku i od razu podbił serca polskich widzów. Produkcja zebrała znakomite recenzje i do dziś uznawana jest za jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiej kinematografii. Kluczem do sukcesu była nie tylko świetna reżyseria, ale także dobór obsady aktorskiej.

W rolach głównych Franz'a Maurera i Nowego wystąpili Bogusław Linda i Cezary Pazura. Obaj aktorzy stworzyli niezapomniane, wyraziste kreacje, które na zawsze zapisały się w historii polskiego kina. Poza nimi w filmie zagrała plejada znakomitych aktorów drugoplanowych.

Aktorzy grający role główne

Bogusław Linda jako Franz Maurer stworzył jedną ze swoich najbardziej pamiętnych ról w karierze. Wcielił się w cynicznego, zdemoralizowanego policjanta, który wraz z Nowym prowadzi śledztwo w sprawie seryjnych morderstw. Kreacja Lindy z mieszanką sarkazmu, ironii i goryczy do dziś uznawana jest za majstersztyk aktorski.

Drugoplanowy wcześniej Cezary Pazura dzięki roli Nowego z miejsca wszedł do pierwszej ligi polskich aktorów. Jego kreacja prostego, naiwnego policjanta okazała się strzałem w dziesiątkę i na zawsze zapisała się w historii kina.

Pozostałe role aktorskie w filmie Władysława Pasikowskiego

Oprócz dwójki głównych aktorów, w filmie Psy wystąpiło wielu znakomitych artystów polskiego kina. W rolę komisarza poprzez którego Maurer i Nowy dostają tę sprawę wcielił się Janusz Gajos. Znakomicie oddał on typowego, zmęczonego życiem policjanta na emeryturze.

Jedną z kluczowych ról drugoplanowych, żony Franza Maurera Lucyny, zagrała Alicja Janowska. Aktorka wprowadziła wątek rodzinny, pokazując skomplikowane relacje małżeńskie głównego bohatera.

W filmie pojawili się również m.in. Marek Kondrat jako gangster Ray, czy Zbigniew Zapasiewicz wcielający się w rolę pułkownika Kwiatkowskiego. Ogółem w obsadzie znalazło się kilkudziesięciu znakomitych polskich aktorów.

Kto grał Franz'a Maurera w filmie Psy?

Postać Franz'a Maurera, jednego z głównych bohaterów filmu Psy, zagrał Bogusław Linda. Była to jedna z najważniejszych ról w jego karierze, która na stale zapisała się w historii polskiego kina. Aktor stworzył niezapomnianą kreację zgorzkniałego, cynicznego policjanta o specyficznym poczuciu humoru.

Linda znakomicie oddał złożoną osobowość Maurera, jego problemy osobiste i trudną relację z żoną Lucyną. Kreacja pełna goryczy i czarnego humoru do dzisiaj uznawana jest za jedną z najlepszych w dorobku aktora. Bogusław Linda swoją rolą w Psach na zawsze wpisał się do panteonu gwiazd polskiego kina.

Czytaj więcej: Serial Jan serce (2022) - Zwiastun, obsada, gdzie obejrzeć, ile odcinków

Kim jest aktorka grająca Lucynę w filmie Psy?

Postać Lucyny, żony głównego bohatera Franza Maurera, zagrała polska aktorka Alicja Janowska. Był to jej debiut kinowy, wcześniej aktorka występowała głównie w teatrze. Kreacja w filmie Psy okazała się jej trampoliną do kariery.

Janowska znakomicie oddała złożone relacje małżeńskie Lucyny i Franza, ich codzienne kłótnie i pretensje. Stworzyła naturalną, autentyczną postać kobiety żyjącej w cieniu męża-policjanta. Jej rola została bardzo wysoko oceniona zarówno przez krytyków, jak i przez widzów.

Po debiucie w Psach Janowska grała jeszcze w kilkunastu filmach i serialach, jednak to właśnie rola żony Franza Maurera pozostaje najważniejszą w jej aktorskiej karierze.

Gdzie można zobaczyć aktorów z filmu Psy?

Psy aktorzy, obsada - kto gra w filmie Władysława Pasikowskiego? | Przewodnik

Aktorów, którzy grali w filmie Psy można oglądać w wielu innych produkcjach. Bogusław Linda po Psach zagrał jeszcze w kilkudziesięciu filmach i serialach, wcielając się zarówno w role dramatyczne jak i komediowe. Do jego najsłynniejszych kreacji należą role w takich produkcjach jak: Pierwszy milion, Vinci, Katyń czy Wymyk.

Cezary Pazura również regularnie pojawia się na ekranie - oglądać go można m.in. w filmach Kiler, Chłopaki nie płaczą czy Poranek kojota. Z kolei Alicja Janowska po Psach grała m.in. w serialu Na dobre i na złe oraz filmie Wyrok na Franciszka Kłosa. Fani Psów mogą więc podziwiać swoich ulubionych aktorów w wielu innych produkcjach.

Podsumowanie

Film Psy Władysława Pasikowskiego to bez wątpienia jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiej kinematografii. Produkcja, która miała premierę w 1992 roku, zebrała znakomite recenzje i podbiła serca widzów, stając się prawdziwym klasykiem. Kluczem do sukcesu była przede wszystkim genialna obsada aktorska.

W rolach głównych Franz'a Maurera i Nowego wystąpili wybitni Bogusław Linda i Cezary Pazura, którzy stworzyli kreacje na miarę filmowych legend. Ale świetne role zagrali również aktorzy drugoplanowi, jak choćby Alicja Janowska wcielająca się w żonę Maurera, czy Janusz Gajos jako komisarz. Każdy bez wyjątku wniósł ogromny wkład w powstanie arcydzieła.

Dzięki znakomitej obsadzie i reżyserii Psy na zawsze wpisały się do kanonu polskiego kina. To film, który pokolenia widzów będą oglądać z zapartym tchem - tak świetna aktorska chemia zdarza się bardzo rzadko. Obsada Psów na czele z Lindą i Pazurą to po prostu wyjątkowy zespół, którego kreacje przeszły do historii.

Jeśli ktoś jeszcze nie widział tego arcydzieła polskiej kinematografii, koniecznie powinien to nadrobić. Aktorzy grający w filmie Psy stworzyli bowiem role życia, które na zawsze zapisały się w panteonie polskiego kina. To pozycja obowiązkowa dla każdego fana rodzimej produkcji filmowej.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

  1. Intymne wspomnienia franciszka pieczki. fragmenty książki o legendzie kina.
  2. Najlepsze filmy i seriale o Enigmie i łamaniu szyfrów: Top 8 produkcji warto obejrzeć
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
  5. Niespodzianka dla fanów Rebel Moon - premiera filmu w Polsce szybciej niż myślisz!
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Najlepsze filmy i seriale 2023 wg Google. Odkryj więcej niż Barbie
SerialeNajlepsze filmy i seriale 2023 wg Google. Odkryj więcej niż Barbie

Odkryj najbardziej popularne filmy i seriale 2023 wg Google! W tym zestawieniu znajdziesz najczęściej wyszukiwane tytuły minionego roku, które warto zobaczyć. Znajdziesz tu zarówno oczywiste hity, jak i nieoczekiwane smaczki, które zaskoczą. Poznaj preferencje widzów i zaplanuj swoją listę do obejrzenia!