Filmy

Filmy z Cezarym Pazurą - Top 10 hitów z udziałem aktora

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska27.10.20237 min.
Filmy z Cezarym Pazurą - Top 10 hitów z udziałem aktora

Filmy Cezary Pazura to doskonały przekrój twórczości popularnego polskiego aktora. Od początku swojej kariery Cezary Pazura grał w produkcjach, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii i seriali. Wystąpił w kultowych filmach komediowych, takich jak "Sami swoi" czy "Kiler", dramatycznych obyczajowych obrazach "Psy" i "Chłopaki nie płaczą" oraz serialach pokroju "Kliniki zdrowia" i "Rancza". Jego role zawsze przyciągały uwagę widzów i krytyków, doceniających wirtuozerię aktorską Pazury.

Kluczowe wnioski:
  • Cezary Pazura zagrał w wielu kultowych polskich filmach i serialach.
  • Wcielał się zarówno w role komediowe, jak i dramatyczne.
  • Jego kreacje zawsze przyciągały uwagę widzów i krytyków.
  • Grał u takich reżyserów jak Bareja, Machulski czy Vega.
  • Jest jednym z najpopularniejszych polskich aktorów ostatnich dekad.

Filmy Cezary Pazura - jego największe role

Cezary Pazura to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich aktorów. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat swojej kariery zagrał w wielu kultowych filmach i serialach, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii. Pazura ma na swoim koncie role zarówno w lekkich komediach, jak i mrocznych, psychologicznych dramatach. Zawsze potrafił wnieść swoją charakterystyczną energię i charyzmę, dzięki czemu jego kreacje aktorskie zapadały w pamięć widzów.

Początki jego kariery sięgają lat 70., kiedy to zagrał epizodyczne role w kilku filmach. Przełomem była rola Władzia w komedii Stanisława Barei „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” z 1978 roku. Rok później zagrał Kazimierza – jedną z najbardziej kultowych postaci w historii polskiego kina w filmie „Sami swoi” Sylwestra Chęcińskiego. Był to dopiero początek jego współpracy z Bareją, dla którego stworzył wiele niezapomnianych kreacji w latach 80., m.in. w filmach „Poszukiwany, poszukiwana”, „Zmiennicy”, czy „Kingsajz”.

Role w filmach Barei i serialu "Zmiennicy"

Bareja jak mało kto potrafił wykorzystać aktorską charyzmę i talent komediowy Pazury. Stworzył dla niego wiele barwnych postaci, które przeszły do historii polskiej komedii. Współpraca z tym reżyserem zaowocowała kultowymi rolami m.in. wspomnianego Władzia, czy też Frania z serialu „Zmiennicy”. Pazura zawsze doskonale odnajdywał się w lekko prześmiewczym, ale ciepłym świecie tworzonym przez Bareję i jego scenariusze.

Rola Frania to z pewnością jedna z najważniejszych kreacji w całej karierze Pazury i przepustka do ogromnej popularności. Serial „Zmiennicy” przez wielu uznawany jest za jedno z najwybitniejszych osiągnięć polskiej komedii lat 80. Dynamika duetu Pazury i Bronisława Cieślaka oraz ich aktorski kunszt sprawiły, że serial ten na trwałe zapisał się w historii polskiej telewizji.

Niezapomniane role w filmach Machulskiego i Vegi

Oprócz współpracy z Bareją, Pazura miał okazję pracować z wieloma wybitnymi polskimi reżyserami, tworząc kreacje, które na zawsze wpisały się do kanonu polskiego kina. Jednym z najważniejszych filmów z jego udziałem był obraz Juliusza Machulskiego pt. „Kingsajz” z 1987 r. Pazura zagrał w nim gangstera Jerzego Saszkę Kowalskiego, który wypowiada jedną z najbardziej kultowych kwestii w historii polskiego kina: „Zabić tego gnojka!”.

Kolejnym przełomowym filmem był obraz „Psy” Władysława Pasikowskiego z 1992 r. Pazura stworzył w nim kreację drobnego przestępcy Franz'a Maurera, który próbuje przetrwać w mrocznym, pełnym przemocy świecie warszawskiego półświatka lat 90. Jego role w tych filmach pokazały, że świetnie odnajduje się także w mroczniejszym rejestrze, a nie tylko w lekkich komediach.

Nie można też zapomnieć o jego pamiętnych kreacjach gangsterów w filmach Patryka Vegi, z którym nakręcił kilka hitów, jak „Pitbull” czy „Botoks”. Pazura zawsze potrafił wnieść swoją charyzmę i energię w odgrywane postacie, przez co jego role były magnesem przyciągającym uwagę widzów.

Czytaj więcej: Najlepsze 25 melodramatów z najbardziej wzruszającym zakończeniem|

Role w serialach - od „Kliniki zdrowia” po „Ranczo”

Oprócz wielkiego ekranu, Cezary Pazura odcisnął swoje piętno również na małym ekranie, grając w wielu popularnych serialach telewizyjnych. Jedną z jego najbardziej kultowych kreacji była rola doktora Cezariusza Fąfrowicza w serialu „Klinika zdrowia” z lat 70. Jego poczucie humoru i aktorski talent sprawiły, że postać ta na trwałe zapisała się w pamięci widzów.

Równie pamiętne były role w serialach „Czterdziestolatek”, „W labiryncie” czy „Dom”. Jednak z pewnością swoją największą popularność telewizyjną Pazura zdobył dzięki roli Lucyfera Bukowskiego w kultowym serialu „Ranczo”. Jego kreacja wiejskiego filozofa i pijaka zelektryzowała widzów i przyniosła aktorowi ogromną sympatię telewidzów.

Role w serialach pozwoliły Pazurowi dotrzeć do szerokiej publiczności i zdobyć status gwiazdy nie tylko filmowego, ale i telewizyjnego ekranu.

Filmy z młodości - od debiutu po przełomowe role

Filmy z Cezarym Pazurą - Top 10 hitów z udziałem aktora

Pazura Filmy z udziałem popularnego aktora sięgają lat 70., kiedy po ukończeniu studiów aktorskich zaczynał swoją karierę na dużym ekranie. Jego debiutem była niewielka rola w filmie Andrzeja Kostenki „Brunet wieczorową porą” z 1976 r. W kolejnych latach grywał raczej drugoplanowe postacie, m.in. w „Nie ma mocnych” Sylwestra Chęcińskiego czy „Człowieku z żelaza” Andrzeja Wajdy.

Jednak już pod koniec lat 70. przyszły pierwsze ważne role u takich reżyserów jak Sylwester Chęciński („Sami swoi”, „Brunet wieczorową porą”) i Stanisław Bareja („Co mi zrobisz jak mnie złapiesz”). To właśnie te produkcje zapoczątkowały późniejszą karierę Pazury i pozwoliły mu zaistnieć w świadomości widzów jako aktorowi komediowemu.

Lata 80. to pasmo ról u Barei, Machulskiego i w serialu „Zmiennicy”, które na stałe wpisały Pazurę do kanonu gwiazd polskiego kina. Aktor konsekwentnie budował swoją pozycję, by w kolejnej dekadzie sięgnąć po role w przełomowych i mrocznych filmach lat 90. Jego wszechstronność, charyzma i talent pozwoliły mu z powodzeniem grać zarówno w komediach, jak i dramatycznych obrazach obyczajowych.

Różnorodność ról pokazuje kunszt aktorski

Patrząc na dorobek Cezarego Pazury można dojść do wniosku, że jest on aktorem niezwykle wszechstronnym. Potrafił stworzyć wiele barwnych, pamiętnych postaci komediowych u Barei i Machulskiego. Ale równie dobrze odnajdywał się w mrocznych, dramatycznych rejestrach jak w „Psach” czy „Botoksie”.

Dzięki swojemu talentowi i charyzmie zawsze przyciągał uwagę widzów, niezależnie czy grał komediowe role w typie Władzia, Frania czy Fąfrowicza, czy też mrocznych gangsterów u Pasikowskiego i Vegi. Jego kreacje zawsze pozostawały wyraziste i zapadały w pamięć. Różnorodność odgrywanych postaci świadczy o niezwykłym talencie i kunszcie aktorskim Cezarego Pazury, który na stałe zapisał się w historii polskiego kina i telewizji.

Podsumowanie

Przeglądając Filmy Cezary Pazura można śmiało powiedzieć, że jest on jednym z filarów polskiej kinematografii ostatnich dekad. Jego kreacje aktorskie, zarówno w komediach, jak i mrocznych obrazach obyczajowych, zawsze przyciągały uwagę widza. Energia i charyzma Pazury sprawiały, że odgrywane przez niego postacie stawały się kultowe i na zawsze zapadały w pamięć. Aktor stworzył całą galerię barwnych typów takich jak Franz Maurer, Franio czy Lucyfer Bukowski. Role w filmach Barei, Machulskiego i Vegi ugruntowały jego pozycję jako jednej z największych gwiazd polskiego kina.

Oprócz wielkiego ekranu, Pazura swoim talentem podbił także telewidzów, grając w popularnych serialach. Jego poczucie humoru i aktorski kunszt ujawniły się w pełni w produkcjach takich jak „Klinika zdrowia” czy „Ranczo”. Dzięki tym rolom zdobył status ulubieńca widzów. Wszechstronność aktorska Cezarego Pazury pozwoliła mu z powodzeniem grać zarówno w lekkich i zabawnych, jak i mrocznych produkcjach. Jego role na zawsze wpisały się do historii polskiego kina i telewizji.

Dzięki Filmom z Pazurą widzowie przez dekady mogli podziwiać talent jednego z najwybitniejszych polskich aktorów współczesności. Każda z jego kreacji była magnesem przyciągającym uwagę i zapadającym w pamięć na długie lata. Cezary Pazura swą wszechstronnością i kunsztem aktorskim na zawsze zmienił polską kinematografię.

Podsumowując, Cezary Pazura to aktor-instytucja, którego role i występy już na stałe wpisały się do kanonu polskiego kina i telewizji. Jego wszechstronność, charyzma i talent sprawiły, że stworzył całą galerię kultowych postaci, które na zawsze pozostaną w pamięci widzów.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
  2. Scarlet Witch - główna przeciwniczka Marvel Zombies.
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
  5. Niespodzianka dla fanów Rebel Moon - premiera filmu w Polsce szybciej niż myślisz!
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły