News

Twórca filmowy cieszy się uznaniem ekspertów od efektów specjalnych

Autor Kornel Lis
Kornel Lis17.01.20246 min.
Twórca filmowy cieszy się uznaniem ekspertów od efektów specjalnych

Twórca, najnowszy film Disneya w reżyserii Garetha Edwardsa, zdominował tegoroczne nominacje do nagród Visual Effects Society, zdobywając aż siedem nominacji, w tym w kluczowej kategorii za najlepsze efekty specjalne. Pokonuje tym samym inne głośne produkcje ubiegłego roku, takie jak Strażnicy Galaktyki Vol. 3 czy Spider-Man: Poprzez multiwersum. To pokazuje, że eksperci doceniają niezwykłą pracę twórców efektów przy Twórcy i stawiają ten film w roli faworyta do zdobycia nagród VES. Trudno się temu dziwić, gdyż efekty w Twórcy prezentują naprawdę wysoki poziom i z pewnością przyczyniają się do sukcesu produkcji.

Spider-Man: Poprzez multiwersum zdobywa sześć nominacji

Animacja "Spider-Man: Poprzez multiwersum" okazała się jednym z hitów minionego roku i została doceniona przez Visual Effects Society, zdobywając aż sześć nominacji. To pokazuje, że eksperci są pod wrażeniem poziomu efektów specjalnych wykorzystanych w tej produkcji.

Multiwersum Spider-Mana prezentuje się naprawdę imponująco. Twórcom udało się oddać klimat komiksowej oprawy i stworzyć film, który zachwyca widza zarówno fabułą, jak i warstwą wizualną. Dzięki nowoczesnej technologii CGI bohaterowie wszystkich znanych wcieleń Pajączka mogli spotkać się na jednym ekranie. Trudno oderwać oczy od tej ucztы dla fanów i miłośników popkultury.

Efekty w walce z Kingpinem

Jedną z najlepiej zrealizowanych scen jest pojedynek Spider-Manów z Kingpinem. Wieloramienna walka w wielowymiarowej scenerii robi ogromne wrażenie i zasługuje na uznanie Akademii. Niesamowicie płynne animacje postaci i ciosów oraz przenikające się wszechświaty - w tej sekwencji twórcy dali z siebie wszystko. I zostali za to docenieni sześcioma nominacjami.

Miejmy nadzieję, że tak wysoka liczba nominacji przełoży się na nagrody dla Spider-Mana podczas gali VES. Bo na pewno na nie zasługuje. Ostatnio jednak Akademia nagradza głównie filmy aktorskie, więc animacji może być ciężko w starciu z takimi hitami jak "Twórca".

Serial The Last of Us otrzymuje sześć nominacji

Inną głośną produkcją docenioną przez Visual Effects Society jest serial "The Last of Us". Adaptacja popularnej gry wideo z Pedra Pascala i Bellą Ramsey w rolach głównych zdobyła aż sześć nominacji za efekty specjalne, co pokazuje kunszt twórców odpowiedzialnych za wizualną stronę tej historii.

Świat opanowany przez zombie grzyby musiał zostać odwzorowany niezwykle realistycznie, aby widzowie uwierzyli w apokaliptyczną wizję i przerażające monstra. Dzięki cgi, makijażom i animatronice udało się osiągnąć zamierzony efekt. Kropla, Outbreak Day, sceny ze Świetlikami - to tylko niektóre momenty, gdzie efekty specjalne grają pierwsze skrzypce.

Groza i emocje

Nominację Akademii zdobył konkretnie odcinek "Infected", w którym Joel i Ellie muszą uciekać przed zmutowaną hordą w opuszczonym szpitalu. Dynamiczna akcja i napięcie aż się wylewa z ekranu, a widzowie wstrzymują oddech. Ten fragment serialu idealnie pokazuje kunszt twórców odpowiedzialnych za warstwę wizualną i zasłużenie dostał nominację.

Mam nadzieję, że Akademia doceni ogrom pracy włożonej w efekty do The Last of Us i przyzna twórcom choć jedną statuetkę. Bo bez wątpienia na nią zasługują. Groza i emocje byłyby znacznie mniejsze bez świetnej roboty ekspertów od cgi i makijażu.

Czytaj więcej: Zaskakująca teoria fanów na temat złoczyńcy w logo filmu Venom 3

Nominacje w kategorii efektów w filmie

W kategorii nagród za najlepsze efekty specjalne w filmie znalazło się w tym roku aż pięć produkcji. Oprócz faworyta, czyli "Twórcy", nominowane są także:

 • "Dungeons & Dragons: Złodziejski honor"
 • "Strażnicy Galaktyki Volume 3"
 • "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia"
 • "Oppenheimer"

Jest to zróżnicowany zestaw obejmujący zarówno kasowe hity, jak i mniejsze produkcje. Pokazuje to, że dla Akademii nie liczą się tylko wielkie budżety, ale przede wszystkim jakość wykonania.

Tytuł Gatunek Charakterystyka
Dungeons & Dragons: Złodziejski honor Fantasy Efekty mieszające aktorów i generowane komputerowo stwory
Strażnicy Galaktyki Volume 3 Sci-fi Kontynuacja przygód ekipy Strażników w kosmosie

Z tych produkcji z pewnością wyróżnia się "Twórca" ze swoimi siedmioma nominacjami. Pytanie tylko, czy Akademia postawi na nowość, czy nagrodzi którąś z pozostałych pozycji.

Nominacje za efekty wspomagające w serialu

Oprócz efektów specjalnych będących głównym elementem filmu lub serialu, nagradzane są również tzw. efekty wspomagające. To te mniej rzucające się w oczy, ale bardzo istotne dla wiarygodności historii - jak np. cyfrowe wypełnianie tła czy usuwanie niechcianych elementów.

W tej kategorii dla seriali nominację zdobyły takie produkcje jak:

 • "Morderstwo na końcu świata" odc. Crypt
 • "Citadel" odc. Secrets in Night Need Early Rains
 • "Ted Lasso" odc. Mom City
 • "The Crown" odc. Dis-Moi Oui
 • "Lakers: Dynastia zwycięzców" odc. BEAT LA
Nominacje pokazują, że dla Akademii VES liczy się nie tylko spektakularność, ale też niewidoczna na pierwszy rzut oka dbałość o detale

Znajdziemy tu zarówno seriale osadzone we współczesności, jak i historyczne produkcje wymagające odtworzenia realiów epoki. Pokazuje to zróżnicowany zakres prac, za które twórcy efektów specjalnych mogą zostać docenieni.

Liczę, że statuetki VES w kategorii "najlepsze efekty wspomagające" trafią do zespołów, które najwięcej wysiłku włożyły w niewidoczne na pierwszy rzut oka szczegóły. Bo dbałość o detale również zasługuje na uznanie.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówione zostały tegoroczne nominacje do nagród Visual Effects Society, przyznawanych za najlepsze efekty specjalne w filmach i serialach. Skupiono się na kilku produkcjach wyróżnionych przez Akademię.

Przede wszystkim szczegółowo opisano animację "Spider-Man: Poprzez multiwersum", która zebrała aż 6 nominacji. Podkreślono niezwykły poziom efektów specjalnych, zwłaszcza w scenie walki z Kingpinem. Wyrażono nadzieję, że tak wysoka liczba nominacji przełoży się na zdobycie statuetek przez twórców.

Kolejno omówiono serial "The Last of Us", również doceniony 6 nominacjami VES. Skupiono się na budowaniu apokaliptycznego klimatu i przerażających potworów za pomocą cgi i makijaży. Wyróżniono odcinek "Infected", który idealnie pokazuje umiejętności twórców efektów.

Ponadto przybliżono nominowane produkcje w kategorii "efekty w filmie", podkreślając zróżnicowany charakter wybranych tytułów. Na koniec omówiono nominacje za "efekty wspomagające w serialu", zwracając uwagę na docenienie niewidocznych na pierwszy rzut oka detali.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Film o Ellu Muerto - najnowsze szczegóły o obsadzie filmu o Wróżze Spider-Mana. Kto został wybrany do tej roli?
 2. Nowa data premiery Godzilla i Kong: Nowe imperium, Mickey 17 wypada z kalendarza
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Filmy z Jasonem Stathamem - najlepsze produkcje z udziałem aktora
 5. Anders Holm opowiada o wcielaniu się w postać Johna Goodmana w Monarch: Dziedzictwo potworów
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły