News

Zapowiedź serialu o legendarnym starciu Wilhelma Zdobywcy i króla Harolda II

Autor Kornel Lis
Kornel Lis29.11.20237 min.
Zapowiedź serialu o legendarnym starciu Wilhelma Zdobywcy i króla Harolda II

Serial "King and Conqueror" opowie o legendarnym starciu Wilhelma Zdobywcy z królem Anglii Haroldem II w bitwie pod Hastings w 1066 roku. W rolach głównych wystąpią Nikolaj Coster-Waldau jako Wilhelm Zdobywca oraz James Norton jako król Harold II. Za scenariusz odpowiada Michael Robert Johnson, autor scenariusza do filmu "Sherlock Holmes".

Kluczowe wnioski:

 • Serial oparty jest na prawdziwych wydarzeniach historycznych i opowie o walce o tron Anglii w XI wieku.
 • W rolach głównych wystąpią znani aktorzy: Nikolaj Coster-Waldau i James Norton.
 • Za scenariusz odpowiada znany scenarzysta filmowy Michael Robert Johnson.
 • Reżyserią pierwszego odcinka zajmie się ceniony twórca filmowy Baltasar Kormákur.
 • Globalną dystrybucją serialu zajmie się Paramount Global Content Distribution.

Geneza legendy o bitwie pod Hastings

Bitwa pod Hastings, do której doszło w 1066 roku, przeszła do historii jako jedno z najważniejszych starć w dziejach Anglii. Była uwieńczeniem konfliktu pomiędzy angielskim królem Haroldem II a księciem Normandii Wilhelmem Zdobywcą. Obaj rościli sobie prawa do angielskiego tronu po śmierci króla Edwarda Wyznawcy.

Harold był bratem poprzedniego władcy, króla Edwarda, i objął tron natychmiast po jego śmierci. Jednak już wcześniej Edward obiecał następstwo Wilhelmowi, stąd roszczenia normandzkiego księcia do korony. Wilhelm postanowił siłą dochodzić swoich praw i w 1066 r. wylądował ze swą armią w południowej Anglii, rozpoczynając podbój kraju.

Przez kilka tygodni Wilhelm pustoszył południowe hrabstwa Anglii, zmuszając Harolda do szybkiej reakcji. Król Anglii zebrał wojska i ruszył naprzeciw najeźdźcy. Do decydującego starcia doszło 14 października 1066 r. pod Hastings. Pomimo zaciętej walki, armia Harolda poniosła druzgocącą klęskę. Król poniósł śmierć na polu bitwy, co otworzyło Wilhelmowi drogę do zdobycia angielskiego tronu.

Skutki bitwy pod Hastings

Zwycięstwo Wilhelma w bitwie pod Hastings całkowicie zmieniło historię Anglii. Wilhelm Zdobywca koronował się na króla Anglii, rozpoczynając panowanie dynastii normandzkiej w tym kraju. Przeprowadził też szereg reform, które unowocześniły państwo i wzmocniły władzę królewską.

Podboje Wilhelma miały też ogromny wpływ na rozwój języka i kultury angielskiej. Wprowadzenie języka normandzkiego, będącego odmianą francuskiego, na dworze i w administracji, znacząco wzbogaciło słownictwo angielskie. Bitwa pod Hastings na zawsze odmieniła zatem losy Anglii.

Nikolaj Coster-Waldau jako Wilhelm Zdobywca

Jedną z najbardziej intrygujących informacji na temat serialu "King and Conqueror" jest obsada głównych ról. W postać legendarnego Wilhelma Zdobywcy wcieli się duński aktor Nikolaj Coster-Waldau. Aktor jest szerokiej publiczności znany przede wszystkim z roli Jamiego Lannistera w kultowym serialu "Gra o tron".

Nikolaj Coster-Waldau ma już doświadczenie w historycznych produkcjach. Wcześniej wystąpił m.in. w filmie "Oblężenie Jadotville", opowiadającym o konflikcie zbrojnym w Kongo w 1961 r. Jego kreacja postaci Jamiego Lannistera, wojownika obdarzonego zarówno wielką odwagą, jak i wadami charakteru, idealnie predysponuje go także do sportretowania złożonej osobowości Wilhelma Zdobywcy.

Nikolaj Coster-Waldau ma już doświadczenie w historycznych produkcjach. Wcześniej wystąpił m.in. w filmie "Oblężenie Jadotville", opowiadającym o konflikcie zbrojnym w Kongo w 1961 r.

Duńczyk udowodnił też w "Grze o tron", że świetnie odnajduje się w scenach batalistycznych, których w "King and Conqueror" z całą pewnością nie zabraknie. Fani aktora z niecierpliwością czekają zatem, by zobaczyć jego kreację legendarnego władcy.

Czytaj więcej: Czy Jon Hamm dołączy do Marvela? Aktor zainteresowany rolą w X-Men i Fantastycznej Czwórce

James Norton w roli Harolda II

Drugim aktorem, który przyciąga uwagę widzów w obsadzie nadchodzącego serialu historycznego, jest James Norton. Brytyjczyk wcieli się w postać króla Harolda II, który stanął do walki z Wilhelmem Zdobywcą o koronę Anglii.

James Norton dał się dotąd poznać z takich produkcji jak "Wojna i pokój" czy "Małe kobietki", gdzie partnerował Emmie Watson. Podobnie jak Nikolaj Coster-Waldau, Norton ma już na koncie role historyczne i udowodnił, że potrafi wiarygodnie sportretować postaci z przeszłości. Jego rola króla Harolda zapowiada się zatem obiecująco.

Co więcej, James Norton posiada charyzmę i urodę, które predysponują go do odgrywania monarchów. Król Harold II zapisał się w historii Anglii jako władca, który przez zaledwie 9 miesięcy starał się skonsolidować władzę i stawić czoła najeźdźcom. Norton z pewnością sprosta zadaniu ukazania jego dramatycznej walki.

Krótkie panowanie Harolda II

Harold II objął tron angielski w styczniu 1066 r. po nagłej śmierci swojego brata, króla Edwarda Wyznawcy. Jego rządy od początku były zagrożone przez konkurentów do tronu - przede wszystkim przez księcia Normandii Wilhelma.

Panowanie Harolda trwało zaledwie 9 miesięcy. Latem 1066 r. jego władztwo zaatakował też najeźdźca z północy, król Norwegii Harald Hardrada. Harold pokonał wprawdzie Norwegów w bitwie pod Stamford Bridge we wrześniu 1066 r., ale zaledwie 3 tygodnie później musiał stawić czoła Normanom pod Hastings. Tam poniósł śmierć, a jego efemeryczne rządy dobiegły końca.

Reżyser pierwszego odcinka: Baltasar Kormákur

Zapowiedź serialu o legendarnym starciu Wilhelma Zdobywcy i króla Harolda II

Reżyserią pierwszego odcinka serialu "King and Conqueror" zajmie się islandzki twórca filmowy Baltasar Kormákur. Ma on na swoim koncie takie produkcje jak "Everest" z Jasonem Clarkem, "Kontrabanda" z Markiem Wahlbergiem czy "Adrift" z Shailene Woodley.

Kormákur udowodnił w swojej twórczości, że świetnie czuje klimat opowieści osadzonych w surowych, wymagających sceneriach - czy to himalajskich szczytów w "Everest", czy rozkołysanego Pacyfiku w "Adrift". Jego doświadczenie przyda się zatem w realistycznym ukazaniu średniowiecznego pola walki w serialu "King and Conqueror".

Co więcej, w filmie "Kontrabanda" Kormákur pokazał, że doskonale buduje napięcie w scenach akcji z udziałem bandytów i policji. Te umiejętności z całą pewnością wykorzysta przy kręceniu batalistycznych scen bitwy pod Hastings, kluczowego wydarzenia nowego serialu historycznego.

Doświadczenie w realizacji filmów historycznych

Oprócz wspomnianych produkcji osadzonych we współczesności, Baltasar Kormákur ma też na koncie realizację filmu historycznego - "Biała magia" z Sethem Greenem i Diegiem Luną. Opowiada on o hiszpańskich konkwistadorach w Ameryce Środkowej w XVI wieku.

Film ten pokazał, że islandzki reżyser potrafi też z powodzeniem odtworzyć realia minionych epok. Dzięki temu doświadczeniu z historical "Biała magia", praca Kormákura nad pierwszym odcinkiem "King and Conqueror" także powinna przynieść zadowalające efekty.

Paramount Global odpowiada za dystrybucję

Producent serialu "King and Conqueror" CBS Studios
Portal streamingowy Paramount+
Dystrybucja globalna Paramount Global Content Distribution

Jak podały CBS Studios, za globalną dystrybucję serialu "King and Conqueror" odpowiadać będzie Paramount Global Content Distribution. Jest to spółka zajmująca się międzynarodową sprzedażą i licencjonowaniem treści platformy streamingowej Paramount+ na rynkach poza Stanami Zjednoczonymi.

Paramount+ to relatywnie nowy gracz na rynku (uruchomiony w 2021 r.), ale może pochwalić się rosnącą popularnością i bogatą ofertą seriali oryginalnych. Znajdują się w niej zarówno produkcje aktorskie, jak i animacje, komedie i dramaty - jest więc w czym wybierać.

Dzięki temu Paramount Global Content Distribution ma spory potencjał, by dotrzeć ze swoimi tytułami, takimi jak "King and Conqueror", do widzów na całym świecie. A przynajmniej na wszystkich rynkach, gdzie Paramount+ jest obecny. Pierwsze odcinki nowego serialu mają się ukazać za pośrednictwem platformy w 2024 roku.

Scenarzysta Sherlocka Holmesa stoi za serialem

 • Za scenariusz serialu "King and Conqueror" odpowiada Michael Robert Johnson, znany jako współautor scenariusza do filmu "Sherlock Holmes" z 2009 r.
 • Johnson ma doświadczenie w pisaniu historii osadzonych w przeszłości - oprócz wiktoriańskiego Sherlocka, pracował też przy scenariuszach do "Kodu da Vinci" i "Aniołów i demonów".

Fakt, że za scenariusz "King and Conqueror" odpowiada uznany scenarzysta filmów historycznych, zwiększa wiarygodność i oczekiwania wobec tego serialu. Johnson z całą pewnością solidnie przebadał realia epoki i przygotował opowieść nasyconą autentycznymi detalami.

Twórca scenariusza do pierwszego kinowego hitu o Sherlocku Holmesumie ponadto tworzyć inteligentne, pełne zwrotów akcji fabuły, co powinno przełożyć się na wciągającą intrygę "King and Conqueror". Pierwszy odcinek nowego serialu na temat podboju Anglii zapowiada się zatem niezwykle obiecująco.

Podsumowanie

Przedstawiony artykuł szczegółowo omawia nadchodzący serial "King and Conqueror", który opowie o legendarnym starciu Wilhelma Zdobywcy z królem Anglii Haroldem II w XI wieku. Poznaliśmy interesujące kulisy produkcji - obsadę, twórców i dystrybutora.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
 2. Scarlet Witch - główna przeciwniczka Marvel Zombies.
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
 5. Najlepsze amerykańskie filmy i seriale, które musisz obejrzeć
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły