Zaskakująca rola Russella Crowe jako Hermanna Göringa w najnowszym dramacie historycznym zwraca uwagę widzów. Aktor wciela się w postać marszałka III Rzeszy u boku Michaela Shannona i Ramiego Maleka. Film opowiada o relacji Göringa z psychiatrą podczas procesów norymberskich. Jest ekranizacją książki "Göring i psychiatra", która stawia pytania o winę i odpowiedzialność zbrodniarzy nazistowskich.
Kluczowe wnioski:- Russell Crowe gra marszałka III Rzeszy Hermanna Göringa w dramacie historycznym.
- Film opisuje relację Göringa z psychiatrą Douglasem M. Kellym podczas procesów norymberskich.
- Aktorzy wcielają się w postaci historyczne znane z procesów nazistowskich zbrodniarzy.
- Obraz stawia pytania o winę i odpowiedzialność oprawców, bazując na książce "Göring i psychiatra".
- Premiera filmu planowana jest na 2023 rok.
Zaskakująca rola Russella Crowe jako Hermanna Göringa
Russell Crowe wcieli się w jedną z głównych ról w nadchodzącym dramacie historycznym "Nuremberg". Aktor zagra postać Hermanna Göringa, marszałka III Rzeszy i jednego z najbliższych współpracowników Adolfa Hitlera. Rola ta zapowiada się zaskakująco, ponieważ film skupia się na mało znanym wątku z życia Göringa - jego relacji z amerykańskim psychiatrą wojskowym, Douglasem M. Kelleyem.
Kelley prowadził badania nad osobowością przywódców nazistowskich po ich uwięzieniu po II wojnie światowej. Chciał zrozumieć, co sprawiło, że stali się zbrodniarzami. Po licznych rozmowach m.in. z Göringiem, Rudolfem Hessem i Hansem Frankiem, doszedł do zaskakujących i kontrowersyjnych wniosków. Uznał, że naziści nie byli potworami ani nie cechowały ich żadne specyficzne, negatywne cechy charakteru. Byli oni podobni do zwykłych ludzi, a okoliczności sprzyjające dojściu do władzy pozwoliły im realizować własne, chore wizje.
Relacja Göringa z psychiatrą wojskowym
Film "Nuremberg" skupia się właśnie na tym mało znanym wątku z życia Göringa i bada jego relację z Kelleyem. Marszałek III Rzeszy prowadził z psychiatrą długie rozmowy podczas swego uwięzienia, starając się manipulować jego opinią na własny temat. Ostatecznie jednak to właśnie Kelley przeprowadził jedną z najbardziej pogłębionych analiz osobowości Göringa, dochodząc do kontrowersyjnych i nieoczekiwanych wniosków.
W rolę Kelleya wcieli się Rami Malek, zdobywca Oscara za rolę Freddiego Mercury'ego w filmie "Bohemian Rhapsody". Trzecim głównym aktorem jest Michael Shannon jako sędzia Robert H. Jackson.Zbrodniarze nazistowscy według psychiatry
Kluczowym motywem filmu "Nuremberg" jest próba odpowiedzi na pytanie, co sprawiło, że naziści dopuścili się niewyobrażalnych zbrodni. Psychiatra Kelley po rozmowach z Göringiem i innymi osadzonymi doszedł do wniosku, że nie byli oni jakimiś "potworami", ale zwykłymi ludźmi, którym sprzyjające okoliczności pozwoliły zrealizować własne chore wizje.
Uznał, że żadna cecha charakteru czy predyspozycja psychiczna nie predysponowała Niemców do zbrodni. Była to kontrowersyjna i nieoczekiwana opinia, która zaskoczyła samego Kelleya. Sugerowała, że podobne zbrodnie mogą powtórzyć się w przyszłości, jeśli znów pojawią się ku temu sprzyjające warunki.
Naziści nie byli potworami. Byli podobni do nas i wyłącznie sprzyjające okoliczności, które pozwoliły im dojść do władzy, sprawiły, że mogli wcielać w życie najśmielsze i najbardziej potworne wytwory własnej wyobraźni.
To właśnie dramatyczne pytania, postawione przez Kelleya po rozmowach z Göringiem i innymi zbrodniarzami nazistowskimi, stanowią główny temat filmu "Nuremberg". Wszystkie postacie w obrazie są postaciami historycznymi: oprócz Göringa, jego psychiatry i głównego oskarżyciela w procesach norymberskich, pojawią się także m.in. Rudolf Hess i Hans Frank.
Reżyseria | James Vanderbilt |
Scenariusz | James Vanderbilt |
Samobójcze śmierci Göringa i Kelleya
Zarówno Göring, jak i psychiatra Kelley zginęli tragicznie, popełniając samobójstwo w podobny sposób i z podobnych prawdopodobnie pobudek. 15 października 1946 r. Göring zażył truciznę tuż przed ogłoszeniem wyroku skazującego go na śmierć przez powieszenie. Z kolei 1 stycznia 1958 r., 10 lat później, podobny los spotkał jego psychiatrę.
Kelley najwyraźniej nie mógł pogodzić się z faktem, że zwykli ludzie mogą popełniać niewyobrażalne zbrodnie, jeśli tylko znajdą się w odpowiednich warunkach. Być może obaj - zarówno Göring, jak i jego psychiatra - nie potrafili znieść ciężaru świadomości tego, do czego zdolny jest człowiek.
- Russell Crowe gra główną rolę marszałka III Rzeszy Hermanna Göringa
- Film skupia się na jego relacji z psychiatrą wojskowym Douglasem M. Kelleyem
- Obaj tragicznie zginęli, popełniając samobójstwo w podobny sposób
- Psychiatra doszedł do kontrowersyjnych wniosków na temat osobowości zbrodniarzy
- Film jest ekranizacją książki "Göring i psychiatra"
Podsumowanie
W moim artykule omówiłem zaskakującą rolę, w jakiej wystąpi Russell Crowe w nadchodzącym dramacie historycznym "Nuremberg". Aktor wcieli się w postać marszałka III Rzeszy Hermanna Göringa. Film skupia się na jego relacji z amerykańskim psychiatrą wojskowym Douglasem M. Kelleyem, który po II wojnie światowej badał osobowość przywódców nazistowskich. Chciał zrozumieć, co sprawiło, że stali się zbrodniarzami. Kelley doszedł do kontrowersyjnych wniosków - uznał, że naziści byli podobni do zwykłych ludzi, a o ich czynach zadecydowały sprzyjające okoliczności.
W artykule opisałem fascynującą i mało znaną relację pomiędzy Göringiem i Kelleyem. Psychiatra prowadził z marszałkiem Rzeszy długie rozmowy, próbując zrozumieć jego motywacje i osobowość. Film skupia się właśnie na tym wątku, pokazując nieoczekiwane wnioski, do jakich doszedł Kelley po spotkaniach z Göringiem i innymi nazistami. Uznał ich za zwykłych ludzi, którym okoliczności pozwoliły na realizację własnych chorej wizji świata.
Przybliżyłem również tragiczne losy zarówno Göringa, jak i Kelleya. Obaj popełnili samobójstwo w podobny sposób - być może nie mogli znieść świadomości, że zbrodnie III Rzeszy były możliwe i mogą powtórzyć się w przyszłości. Końcowe akapity mojego artykułu poświęciłem budowaniu atmosfery grozy i zadumy nad kondycją ludzką i tym, do czego jesteśmy zdolni, gdy znajdziemy się w odpowiednich warunkach. Gorąco zachęcam do przeczytania mojego tekstu i refleksji nad jego przesłaniem.