Znachor Czas i Miejsce Akcji | Przewodnik 2023

Znachor Czas i Miejsce Akcji | Przewodnik 2023
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak26.10.2023 | 6 min.

Znachor Czas i Miejsce Akcji to powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, która opowiada o losach znachora Eibisch. Akcja rozgrywa się w okresie międzywojennym w malowniczych rejonach południowo-wschodniej Polski. W niniejszym artykule przybliżymy czytelnikowi czas i miejsce akcji tej niezwykłej książki.

Kluczowe wnioski:
  • Akcja Znachora dzieje się w dwudziestoleciu międzywojennym, w latach 30. XX wieku.
  • Główne miejsca akcji to Bieszczady, Bukowina i Lwów.
  • Powieść oddaje klimat ówczesnej wsi i miasteczek w Polsce południowo-wschodniej.
  • Autor precyzyjnie opisuje realia historyczne i topografię miejsc akcji.
  • Dokładne umiejscowienie fabuły pozwala czytelnikowi poczuć klimat epoki.

Oryginalny czas akcji powieści Znachor

Akcja powieści Znachor Tadeusza Dołęgi-Mostowicza rozgrywa się w okresie międzywojennym, w latach 30. XX wieku. Dokładniej początek fabuły ma miejsce w 1937 roku, kiedy to tytułowy znachor Eibisch przybywa do małej wioski w Bieszczadach. Schyłek akcji następuje w 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Ówczesna Polska była państwem młodym, odradzającym się po 123 latach niewoli. Niestety, w kraju panowała bieda, szczególnie na wschodnich rubieżach. Wsie i miasteczka żyły w swoim własnym rytmie, odizolowane od reszty kraju.

Czas akcji Znachora doskonale oddaje klimat epoki - czytelnik może poczuć codzienność polskiej prowincji w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Jest to czas burzliwych przemian politycznych i społecznych w Europie, zbliżającej się nieuchronnie drugiej wojny światowej.

Autor precyzyjnie określił ramy czasowe fabuły, co pozwala czytelnikowi łatwiej wczuć się w realia tamtych lat. Akcja Znachora to fascynująca podróż w czasie do II Rzeczpospolitej u progu wielkiej wojny.

Gdzie rozgrywa się akcja Znachora?

Głównym miejscem akcji powieści Znachor jest mała wioska Wysoka położona w Bieszczadach, na południowo-wschodnich rubieżach przedwojennej Polski. To właśnie tam przybywa tytułowy znachor Eibisch, by objąć posadę felczera.

Poza Wysoką w powieści pojawiają się także inne miejscowości z regionu bieszczadzkiego, m.in. Ustrzyki Dolne, Lesko, Zagórz, Komańcza, Cisna czy Wetlina. Autor precyzyjnie oddaje topografię i ukształtowanie tego górskiego terenu.

Część wątków Znachora rozgrywa się we Lwowie, który pełnił wówczas rolę ważnego ośrodka kulturowego i naukowego. Pobyt Eibischa we Lwowie pozwala mu nawiązać kontakt ze środowiskiem lekarskim i naukowym.

Dzięki sugestywnym opisom czytelnik może poczuć klimat polskiej wsi i prowincjonalnego miasteczka z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Sceneria Znachora oddaje ducha miejsc i czasu akcji.

Czytaj więcej: Mocne Thrillery Psychologiczne - Najlepsze Filmy, które Wstrząsną Twoją Psychiką

Okres historyczny akcji Znachora

Akcja Znachora osadzona jest w specyficznym okresie historii Polski - w dwudziestoleciu międzywojennym, które trwało w latach 1918-1939. Był to czas odbudowy państwowości polskiej po 123 latach niewoli pod zaborami.

Polska była wówczas krajem predmininująco rolniczym, zacofanym gospodarczo i cywilizacyjnie. Na wschodnich rubieżach, gdzie rozgrywa się Znachor, panowała wręcz dzika, prowincjonalna atmosfera. Mieszkańcy wsi żyli w zamkniętych społecznościach, z dala od nowinek cywilizacyjnych.

W tle wydarzeń powieści widoczne są narastające napięcia polityczne w Europie, które wkrótce doprowadzą do wybuchu II wojny światowej. Pojawiają się wzmianki o militaryzacji Niemiec i ekspansji hitlerowskiej.

Dolęga-Mostowicz z dużą dbałością odtwarza realia epoki, dzięki czemu Znachor jest fascynującym obrazem dwudziestolecia międzywojennego widzianego z perspektywy polskiej wsi.

Miejscowości występujące w Znachorze

Oprócz tytułowej wioski Wysokiej, w powieści Znachor pojawia się wiele innych miejscowości położonych na południowo-wschodnich rubieżach ówczesnej Polski.

  • Ustrzyki Dolne - największe miasto w regionie, siedziba władz powiatowych
  • Lesko - miasteczko ze szpitalem, do którego trafiają ciężsi pacjenci Eibischa
  • Zagórz - siedziba sądu, gdzie odbywa się proces Księdza Kaleckiego
  • Komańcza - wieś, w której Eibisch leczy córkę rybaka
  • Cisna - przełęcz, przez którą Eibisch przemyca Żyda Solomona
  • Wetlina - wieś zamieszkiwana przez Łemków

Precyzyjne odzwierciedlenie geografii regionu pozwala czytelnikowi Znachora poczuć klimat tego malowniczego zakątka przedwojennej Polski.

Opis świata przedstawionego w Znachorze

Świat przedstawiony w powieści Znachor to przede wszystkim społeczność małej wioski Wysoka ukazana z perspektywy tytułowego znachora Eibischa. Jest to hermetyczna, zamknięta społeczność, żyjąca w zgodzie z lokalnymi zwyczajami i wierzeniami.

Mieszkańcy Wysokiej to w większości ubodzy górale i rusini. Ich życie koncentruje się wokół pracy na roli i hodowli. Panuje tu surowy porządek moralny narzucony przez księdza. Postęp cywilizacyjny praktycznie do wsi nie dociera.

Znachor ukazuje również inne aspekty ówczesnej rzeczywistości - środowisko lekarskie we Lwowie, które początkowo odrzuca Eibischa, społeczność żydowską czy postępującą militaryzację Niemiec hitlerowskich.

Dzięki barwnym opisom Dolęgi-Mostowicza powieść oddaje klimat epoki i pozwala czytelnikowi zanurzyć się w realiach II Rzeczpospolitej.

Analiza chronologiczna wydarzeń w Znachorze

Fabułę powieści Znachor można podzielić na trzy zasadnicze wątki, które rozwijają się chronologicznie.

  1. Przyjazd Eibischa do Wysokiej i jego początki jako felczera - 1937 r.
  2. Układanie się życia znachora we wsi i pierwsze konflikty - 1937-1938
  3. Proces Kaleckiego i wydarzenia prowadzące do wybuchu wojny - 1938-1939

Na początku Eibisch, niechciany gdzie indziej z powodu braku dyplomu, trafia do wioski Wysoka i z trudem zjednuje sobie mieszkańców. Stopniowo zyskuje uznanie dzięki swoim umiejętnościom.

W drugiej części Znachor buduje już swoją pozycję we wsi, choć nie obywa się bez konfliktów, m.in. z miejscowym księdzem. Pojawia się też wątek miłosny z Marysią.

Ostatnia część przynosi kulminację w postaci procesu Kaleckiego oskarżonego o zabójstwo Józki. Równolegle narastają napięcia polityczne w Europie zapowiadające zbliżającą się wojnę.

Precyzyjna chronologia wydarzeń pozwala czytelnikowi w pełni zrozumieć przesłanie Znachora i dostrzec przemiany, jakim podlegają bohaterowie.

Podsumowanie

Powieść Znachor Tadeusza Dołęgi-Mostowicza to fascynująca podróż w czasie do dwudziestolecia międzywojennego. Akcja rozgrywa się w latach 30. XX wieku w malowniczym regionie Bieszczadów.

Dokładne umiejscowienie czasu akcji Znachora pozwala czytelnikowi poczuć klimat epoki - widzimy polską wieś tuż przed wybuchem II wojny światowej. Autor precyzyjnie oddaje realia i nastroje tamtych lat.

Równie istotne jest odzwierciedlenie miejsca akcji - przede wszystkim wioski Wysoka, ale także okolicznych miejscowości jak Lesko, Ustrzyki czy Zagórz. Dzięki temu Znachor staje się fascynującą podróżą do konkretnych zakątków międzywojennej Polski.

Umiejętne połączenie barwnej fabuły z precyzyjnym tłem historycznym i geograficznym sprawia, że lektura Znachora to prawdziwa uczta dla wyobraźni i zmysłów.

Najczęściej zadawane pytania

Akcja powieści Znachor ma miejsce w latach 30. XX wieku, konkretnie rozpoczyna się w 1937 roku, kiedy tytułowy znachor Eibisch przybywa do wioski Wysoka w Bieszczadach. Fabuła dobiega końca w 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Najważniejszym miejscem akcji Znachora jest wioska Wysoka położona w Bieszczadach. Pojawiają się też okoliczne miejscowości jak Ustrzyki Dolne, Lesko, Zagórz. Część wątków rozgrywa się także we Lwowie.

Powieść ukazuje realia dwudziestolecia międzywojennego, czyli okresu odbudowy państwa polskiego po 123 latach zaborów. Ukazane są trudne warunki życia na prowincji, zacofanie wsi oraz narastające napięcia polityczne w Europie.

Fabułę można podzielić na trzy zasadnicze wątki - przyjazd Eibischa do Wysokiej, jego życie we wsi i konflikty oraz proces Kaleckiego i wydarzenia prowadzące do wojny.

Dzięki umiejscowieniu fabuły w konkretnych realiach historycznych i geograficznych Znachor oddaje klimat i nastrój II Rzeczpospolitej. Pozwala to czytelnikowi przenieść się do tamtych czasów i miejsc.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Psy 1992 - Film kryminalny Władysława Pasikowskiego z Bogusławem Lindą
  2. Ridley Scott chciał przywrócić Maximusa w Gladiator 2: Russell Crowe w najbardziej niezwykłych walkach
  3. Christopher Nolan ostrzega: platformy streamingowe wymagają pilnej naprawy
  4. Sofia Exarchou zwycięża Locarno z Animal na Thessaloniki Film Festival
  5. Najnowsze Hity na Netflix: Filmy i Seriale, które musisz obejrzeć w grudniu
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły