Filmy

Czerwone Maki na Monte Cassino - Historia Piosenki z II Wojny Światowej

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska27.10.20237 min.
Czerwone Maki na Monte Cassino - Historia Piosenki z II Wojny Światowej

Czerwone Maki na Monte Cassino to jedna z najbardziej znanych polskich pieśni patriotycznych, która powstała w czasie II wojny światowej. Utwór ten opowiada o heroicznym udziale żołnierzy 2 Korpusu Polskiego w bitwie o Monte Cassino w 1944 roku. Choć od tych wydarzeń minęło już ponad 70 lat, piosenka wciąż pozostaje symbolem polskiego patriotyzmu i przypomina o walce Polaków o wolność ojczyzny.

Kluczowe wnioski:

 • Czerwone Maki powstały w 1944 roku i opisują bitwę o Monte Cassino.
 • Piosenka stała się nieformalnym hymnem żołnierzy 2 Korpusu Polskiego.
 • Utwór przypomina o polskim udziale w walkach podczas II wojny światowej.
 • Czerwone Maki są symbolem patriotyzmu i poświęcenia dla ojczyzny.
 • Mimo upływu lat, piosenka wciąż cieszy się popularnością w Polsce.

Oryginalny tekst Czerwonych Maków

Tekst piosenki Czerwone Maki na Monte Cassino został napisany przez Feliksa Konarskiego w 1944 roku, w czasie trwania bitwy o Monte Cassino. Autor zainspirował się walką żołnierzy 2 Korpusu Polskiego o strategicznie położony klasztor na wzgórzu we Włoszech. Tekst utworu nawiązuje bezpośrednio do krwawych zmagań polskich żołnierzy, którzy ponieśli ogromne straty podczas szturmu na umocnienia niemieckie.

Słowa Czerwonych Maków oddają dramatyzm i tragizm bitwy o Monte Cassino, kiedy to z rąk nieprzyjaciela ginęła polska młodzież. Opis ten wzmacniają metaforyczne zwroty, takie jak "czerwone maki na Monte Cassino zamiast rosy piły polską krew". Podkreślają one, że na wzgórzu zamiast kwiatów zakwitły czerwone plamy krwi poległych żołnierzy.

Charakterystyczne jest również bezpośrednie zwrócenie się do Polek z apelem, by nosiły czerwone maki jako wyraz pamięci o bohaterach Monte Cassino. Tekst piosenki ma wydźwięk patriotyczny i podkreśla polski honor oraz odwagę żołnierzy 2 Korpusu.

Geneza powstania tekstu

Feliks Konarski napisał słowa Czerwonych Maków specjalnie z myślą o żołnierzach walczących o Monte Cassino. Chciał w ten sposób podnieść ich morale i uczcić poległych kolegów. Piosenka bardzo szybko zdobyła popularność wśród polskich żołnierzy i na trwale zapisała się w historii jako hymn 2 Korpusu Polskiego.

Historia powstania piosenki na Monte Cassino

Czerwone Maki na Monte Cassino to jedna z najbardziej znanych polskich pieśni patriotycznych z okresu II wojny światowej. Powstała w 1944 roku i nierozerwalnie wiąże się z heroicznymi walkami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego o strategicznie położony klasztor na Monte Cassino we Włoszech.

Autorem słów tej piosenki jest Feliks Konarski, natomiast muzykę skomponował Alfred Schütz. Utwór został po raz pierwszy publicznie wykonany 11 maja 1944 roku podczas święta żołnierzy 2 Korpusu Polskiego we Włoszech. Od razu zdobył ogromną popularność wśród polskich żołnierzy, stając się ich nieformalnym hymnem.

Czerwone Maki na stałe wpisały się w historię i tradycję polskiej pieśni patriotycznej. Przypominają one o heroizmie i wielkich stratach poniesionych przez Polaków podczas ataku na Monte Cassino w maju 1944 roku. Dla wielu żołnierzy ta piosenka na zawsze pozostała symbolem polskiego udziału w walce z niemieckim okupantem.

Popularność wśród żołnierzy

Czerwone Maki na Monte Cassino bardzo szybko zdobyły uznanie i popularność wśród polskich żołnierzy. Stały się niejako ich hymnem, który podtrzymywał na duchu w trudnych chwilach na froncie. Śpiewanie tej piosenki, zwłaszcza przy akompaniamencie akordeonu, integrowało żołnierzy i dawało im siłę do walki o wyzwolenie ojczyzny.

Opis bitwy o Monte Cassino z II wojny

Bitwa o Monte Cassino miała miejsce na przełomie stycznia i maja 1944 roku we Włoszech. Była to jedna z krwawszych i najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej z udziałem żołnierzy polskich.

Strategicznie usytuowany klasztor na szczycie góry Monte Cassino blokował aliantom dostęp do Rzymu. Po kilku nieudanych próbach zdobycia wzgórza, dowództwo alianckie zdecydowało się włączyć do walki żołnierzy 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa.

W nocy z 17 na 18 maja 1944 roku polscy żołnierze przeprowadzili szturm na umocnienia niemieckie. Po krwawych, dramatycznych walkach udało im się zdobyć Monte Cassino. Był to ogromny sukces militarny, okupiony jednak bardzo wysokimi stratami w ludziach - polełgo blisko tysiąc polskich żołnierzy.

Bitwa o Monte Cassino przeszła do historii jako jedna z najkrwawszych bitew II wojny światowej, a udział w niej polskich żołnierzy na zawsze zapisał się na kartach polskiej historii.

Kluczowa rola Polaków

Atak Polaków na umocnienia na Monte Cassino przełamał kilkumiesięczny impas w walkach o to strategiczne wzgórze. Dzięki determinacji i poświęceniu żołnierzy 2 Korpusu Polskiego ostatecznie udało się zdobyć klasztor i otworzyć drogę na Rzym dla aliantów. Udział Polaków miał więc kluczowe znaczenie dla przebiegu tej bitwy.

Znaczenie piosenki dla żołnierzy polskich

Czerwone Maki na Monte Cassino - Historia Piosenki z II Wojny Światowej

Czerwone Maki na Monte Cassino odegrały ogromną rolę w podtrzymywaniu polskiego ducha walczącego na obczyźnie. Stały się nieformalnym hymnem żołnierzy 2 Korpusu Polskiego i podnosiły ich morale przed bitwą o Monte Cassino. Śpiewając tę piosenkę, Polacy czuli więź z ojczyzną i przypominali sobie, o co tak naprawdę walczą.

Po bitwie Czerwone Maki pozostały ważnym symbolem dla kombatantów. Przywoływały pamięć poległych towarzyszy broni i trudów wojennych przeżyć. Dla wielu były świadectwem polskiego udziału w zwycięstwie pod Monte Cassino i manifestacją patriotyzmu na obczyźnie.

Nawet dzisiaj piosenka ta wzrusza byłych żołnierzy i przypomina im o kolegach, którzy zostali na zawsze na włoskiej ziemi. Czerwone Maki na zawsze pozostaną w pamięci jako symbol polskiego poświęcenia i waleczności.

Manifestacja polskości

Śpiewanie Czerwonych Maków było dla żołnierzy 2 Korpusu Polskiego manifestacją polskości i patriotyzmu. Piosenka podkreślała, że mimo znalezienia się na obczyźnie w wyniku wojny, Polacy wciąż pamiętają o swojej ojczyźnie i pragną wyzwolić ją spod okupacji niemieckiej.

Popularność Czerwonych Maków w Polsce

Czerwone Maki na Monte Cassino już w momencie powstania zdobyły ogromną popularność, która przetrwała do dziś. Po wojnie, kiedy Polacy mogli wrócić do ojczyzny, piosenka ta na stałe wpisała się do kanonu pieśni patriotycznych, przywołujących pamięć o walce z niemieckim okupantem.

W okresie PRL, mimo cenzury, Czerwone Maki były nadal śpiewane, przypominając o polskim udziale w pokonaniu hitlerowskich Niemiec. Po upadku komunizmu w 1989 roku, utwór ten zyskał status evergreena i do dziś pozostaje jedną z najchętniej wykonywanych pieśni patriotycznych.

1944 Powstanie piosenki Czerwone Maki na Monte Cassino
Lata 50. Popularność piosenki w PRL pomimo cenzury
1989 Piosenka zyskuje status evergreena po upadku komunizmu

Dziś Czerwone Maki śpiewa się podczas uroczystości patriotycznych, rocznic wybuchu powstania warszawskiego czy świąt narodowych. Utwór ten na trwałe wpisał się w polską tradycję i kulturę, przypominając o walce i poświęceniu pokoleń Polaków dla Ojczyzny.

Piosenka jako symbol polskiego patriotyzmu

Czerwone Maki na Monte Cassino już od momentu powstania stały się symbolem polskiego patriotyzmu. Utwór ten umacniał fighting spirit żołnierzy 2 Korpusu Polskiego i manifestował przywiązanie do ojczyzny nawet na obczyźnie, w najcięższych chwilach wojny.

Po zakończeniu II wojny światowej Czerwone Maki na trwale zapisały się w polskiej tradycji jako wyraz patriotycznych uczuć i chęci walki o wolność kraju. Nawet w czasach komunistycznej dyktatury były śpiewane, podtrzymując pamięć o polskim udziale w pokonaniu hitlerowskich Niemiec.

Dzisiaj piosenka ta kojarzy się nieodłącznie z polskim patriotyzmem. Jest wykonywana podczas najważniejszych świąt narodowych i uroczystości upamiętniających ważne wydarzenia historyczne. Czerwone Maki pozostają ponadczasowym symbolem polskości, manifestującym szacunek dla przeszłych pokoleń walczących o niepodległość Polski.

 • Umacniały morale żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
 • Manifestowały polski patriotyzm na obczyźnie
 • Stały się symbolem walki o wyzwolenie Polski
 • Podtrzymywały polskość nawet w czasach PRL
 • Są ponadczasowym symbolem polskiego patriotyzmu

Podsumowanie

Piosenka Czerwone Maki na Monte Cassino od samego początku stała się niezwykle ważnym utworem dla żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Tekst oddający dramatyzm bitwy pod Monte Cassino idealnie wyrażał emocje i przeżycia polskich żołnierzy. Nic więc dziwnego, że Czerwone Maki bardzo szybko zdobyły Status nieoficjalnego hymnu i podnosiły morale walczących z dala od ojczyzny Polaków.

Po wojnie Czerwone Maki na Monte Cassino na stałe wpisały się do kanonu polskich pieśni patriotycznych. Nawet w czasach PRL były śpiewane i przypominały o polskim udziale w pokonaniu hitlerowskich Niemiec. Dziś piosenka ta jest jednym z najważniejszych symboli polskiego patriotyzmu i poświęcenia, wykonywana zawsze w najbardziej podniosłych chwilach.

Historia powstania i popularności Czerwonych Maków pokazuje, jak wielkie znaczenie dla żołnierzy na froncie miała pieśń oddająca ich uczucia i manifestująca polskość. Tekst nierozerwalnie związany z Monte Cassino na zawsze pozostanie symbolem walki o wolność ojczyzny i polskiego patriotyzmu.

Dziś, mimo upływu lat, wzruszające słowa Czerwonych Maków wciąż poruszają i przypominają o poświęceniu pokoleń Polaków w walce o niepodległość kraju. To piosenka, która na zawsze pozostanie w polskiej tradycji i kulturze jako wyraz polskiego patriotyzmu.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.67 Liczba głosów: 3

5 Podobnych Artykułów:

 1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
 2. Scarlet Witch - główna przeciwniczka Marvel Zombies.
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
 5. Niespodzianka dla fanów Rebel Moon - premiera filmu w Polsce szybciej niż myślisz!
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły