Filmy

Ile jest części Transformers? Lista wszystkich filmów i odcinków

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska1 stycznia 20247 min
Ile jest części Transformers? Lista wszystkich filmów i odcinków

Ile Jest Części Transformers to pytanie, które zadaje sobie wielu fanów popularnej serii filmów sci-fi. W niniejszym artykule zebraliśmy kompletną listę wszystkich dotychczasowych produkcji osadzonych w świecie Transformers. Obejmuje ona zarówno pełnometrażowe filmy aktorskie, jak i animowane seriale oraz bajki. Przygotowaliśmy również podsumowanie najważniejszych gier wideo oraz komiksów bazujących na tej niezwykle bogatej franczyzie.

Kluczowe wnioski:
 • Dotychczas powstało 6 pełnometrażowych filmów aktorskich z serii Transformers.
 • Oprócz tego wyprodukowano 4 animowane seriale telewizyjne osadzone w tym uniwersum.
 • Fani mogą również sięgnąć po liczne gry wideo z Transformerami w roli głównej.
 • Transformers doczekali się także wielu komiksów, zarówno amerykańskich, jak i polskich.
 • Ogółem franczyza Transformers obejmuje kilkadziesiąt różnych produkcji filmowych, seriali, gier i komiksów.

Ile jest filmów Transformers

Franczyza Transformers to jedna z najpopularniejszych i najdłużej istniejących serii filmowych o tematyce science fiction. Jej początki sięgają 1984 roku, kiedy to zadebiutował pierwszy serial animowany opowiadający o walce Autobotów i Decepticonów. Od tamtej pory Ile Jest Części Transformers stale się powiększa i do tej pory doczekała się kilkudziesięciu różnych produkcji filmowych oraz serialowych.

Jeśli chodzi o pełnometrażowe filmy aktorskie osadzone w świecie Transformers, to do tej pory powstało ich dokładnie 6. Pierwszy z nich - „Transformers” - miał swoją premierę w 2007 roku. Od razu zdobył uznanie fanów i okazał się kasowym hitem. Kontynuacje w postaci „Zemsty Upadłych”, „Wieku Zagłady”, „Księżyca w Percepcji” oraz „Ostatniego Rycerza" umacniały tylko pozycję tej franczyzy jako jednej z najbardziej dochodowych marek filmowych na świecie.

Oprócz aktorskich produkcji, fani Transformers mogą oglądać również seriale animowane, które stanowią oryginalny grunt dla całego uniwersum. Łącznie powstały 4 takie seriale: „The Transformers”, „Transformers: Zwierzęce instynkty”, „Transformers: Prime” oraz „Transformers: Robots in Disguise”. Można więc stwierdzić, że pod względem ilości filmów i seriali, Transformers Po Kolei to naprawdę pokaźna kolekcja.

Najważniejsze produkcje filmowe Transformers

Aby lepiej zorientować się Ile Jest Części Transformers i jak prezentują się one chronologicznie, przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych pełnometrażowych filmów aktorskich z tej serii:

Transformers (2007)
Transformers: Zemsta upadłych (2009)
Transformers: Wiek zagłady (2011)
Transformers: Księżyc w perygeum (2014)
Transformers: Ostatni rycerz (2017)
Bumblebee (2018)

Jak widać, pierwsze 5 części tworzy spójną historię, która została zwieńczona filmem „Ostatni rycerz”. Natomiast „Bumblebee” to produkcja osadzona w innej linii czasowej, będąca swego rodzaju prequelem do wydarzeń z oryginalnej serii.

Seriale animowane Transformers

Transformers to przede wszystkim produkcje animowane, bo to one zapoczątkowały i rozwinęły fabułę oraz postacie całego uniwersum. Łącznie doczekały się 4 seriali animowanych:

 • The Transformers (1984-1987) - kultowy serial, który rozpoczął sagę Transformersów.
 • Beast Wars: Transformers (1996-1999) - kontynuacja przygód robotów we wszechświecie.
 • Transformers: Prime (2010-2013) - jedna z najnowszych odsłon animacji Transformers.
 • Transformers: Robots in Disguise (2015-2017) - serial nastawiony na młodszą widownię.

Te 4 animacje składają się łącznie na setki odcinków, tworząc tym samym olbrzymi serialowy świat Transformers. Z tych produkcji wywodzą się najpopularniejsi bohaterowie jak Optimus Prime, Megatron, Bumblebee czy Starscream. To również animacje wprowadziły podział na dobrych Autobotów i złych Decepticonów, co stało się kluczowym elementem całej franczyzy.

Filmy animowane

Oprócz seriali animowanych, na przestrzeni lat powstało również kilka pełnometrażowych filmów animowanych osadzonych w świecie Transformers. Należą do nich:

 • Transformers: The Movie (1986)
 • Transformers Prime: Predacons Rising (2013)
 • Transformers: Wojna o Cybetron (2021)

Te animacje to swego rodzaju uzupełnienie dla serialowej sagi, ponieważ albo podsumowują jakiś etap wydarzeń albo też wprowadzają nowy rozdział w historii Transformers.

Czytaj więcej: Film Wojenny Wajdy Opowiadający Historię Polskiego Żołnierza

Gry wideo z Transformerami

Ogromną popularność filmów i seriali postanowiono wykorzystać także w grach wideo. W ciągu blisko 40 lat istnienia marki Transformers powstało kilkadziesiąt gier na różne platformy - konsole, PC oraz urządzenia mobilne - w których głównymi bohaterami są Autoboty lub Decepticony.

Wśród najważniejszych tytułów można wymienić takie pozycje jak:

 • Transformers: Battle Universe (2009)
 • Transformers: Wojna o Cybertroń (2010)
 • Transformers: Rise of the Dark Spark (2014)
 • Transformers: Earth Wars (2016)
 • Transformers: Forged to Fight (2017)

Gry często czerpią inspirację z fabuły filmów lub seriali, ale mają też autorskie historie osadzone w uniwersum Transformers. Dają graczom możliwość wcielenia się w ikoniczne postaci pokroju Optimusa Prime'a czy Grimlocka i prowadzenia zaciętych pojedynków z przeciwnikami.

Komiksy z serii Transformers

Ile jest części Transformers? Lista wszystkich filmów i odcinków

O popularności franczyzy Transformers najlepiej świadczy fakt, że doczekała się ona również licznych komiksów i powieści graficznych. Tylko w Stanach Zjednoczonych ukazało się ponad 50 serii komiksowych z Optimusem Prime i spółką w roli głównej. W Polsce również wydawano kilka tego typu tytułów.

Najważniejsze polskie komiksy Transformers to m.in. seria „Battle For Cybertron”, „Początek końca”, „Powrót Optimusa Prima” czy „Prawdziwy lider” autorstwa wydawnictwa TM-Semic.

Komiksy pozwoliły jeszcze bardziej pogłębić i rozwinąć fabułę oraz postacie z uniwersum Transformers. Dostarczyły wielunowych historii i wątków, które później były adaptowane w filmach, grach czy zabawkach. Stanowią tym samym integralną część franczyzy.

Podsumowanie

Jak widać, od pierwszego serialu animowanego w 1984 roku, Transformers Części Po Kolei przeszła naprawdę długą drogę. Dziś ta niezwykle popularna franczyza obejmuje: 6 aktorskich filmów pełnometrażowych, 4 seriale animowane, kilka animacji, dziesiątki gier wideo oraz setki komiksów. łącznie daje to kilkadziesiąt różnych produkcji filmowych lub książkowych. Transformers po kolei to zdecydowanie jedno z najbogatszych uniwersów w historii popkultury.

Podsumowanie

Przedstawiona powyżej analiza pokazuje, jak bogatą i rozległą franczyzą stał się Transformers na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Począwszy od pierwszego serialu animowanego w 1984 roku, Transformers Po Kolei obejmuje dzisiaj dziesiątki różnorodnych produkcji filmowych, serialowych, książkowych i interaktywnych.

Jeśli chodzi o filmy aktorskie, to doczekały się one 6 pełnometrażowych odsłon, z czego 5 tworzy spójną fabułę (od pierwszej części z 2007 roku po „Ostatniego rycerza”), a jedna jest osadzona w alternatywnej linii czasowej. Seriale animowane również mają bogatą historię złożoną z 4 głównych tytułów i setek odcinków.

Warto też wspomnieć o grach wideo, komiksach i filmach animowanych, które uzupełniają i poszerzają świat przedstawiony Transformers. Dzięki temu fani mogą śledzić losy Optimusa Prime’a i jego towarzyszy na wielu płaszczyznach. Ogółem, biorąc pod uwagę Ile Jest Części Transformers, można mówić o kilkudziesięciu różnych produkcjach wpisujących się w tę niezwykle popularną franczyzę.

Reasumując, Transformers to prawdziwe uniwersum rozrywkowe, które przyciąga od lat kolejne pokolenia fanów. I choć pierwotna fabuła dobiegła końca, to nadal powstają nowe historie osadzone w tym świecie fantasy-sci-fi. Dlatego nie można wykluczyć, że w najbliższych latach lista wszystkich odsłon „Transformers Po Kolei” zostanie jeszcze bardziej poszerzona.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Nominacje dla filmu Oppenheimer na Oscary.
 2. Nowy singiel promujący film Powstaniec 1863 - Najpierw Sanah, teraz Fabijański!
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Repertuar Kina Atlantic - aktualne seanse i bilety
 5. Rachel Zegler komentuje krasnoludki w CGI z Królewny Śnieżki: Śpiewasz w próżnię
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Najważniejsze festiwale filmowe na świecie
FilmyNajważniejsze festiwale filmowe na świecie

Odkryj najważniejsze międzynarodowe festiwale filmowe na świecie, takie jak Cannes, Berlinale i Sundance. Poznaj historię, tradycje oraz prestiżowe nagrody festiwalowe tych kluczowych wydarzeń branży filmowej.