Kiler obsada to plejada znakomitych polskich aktorów, którzy stworzyli kultowe role w serii filmów kryminalnych Kiler. W rolach głównych wystąpili między innymi Cezary Pazura jako Jurek Kiler, Jerzy Stuhr w roli komisarza policji i Anna Romantowska jako Luiza, dziewczyna Killera. Filmy te przeszły do historii polskiej kinematografii i do dziś mają rzesze fanów.
Kluczowe wnioski:- Cezary Pazura stworzył kultową kreację Killera, na zawsze kojarzonego z jego twarzą.
- Jerzy Stuhr w roli ironicznego komisarza policji ścigającego Killera.
- Anna Romantowska jako urocza dziewczyna Killera - ich miłosna historia porusza.
- Olaf Lubaszenko jako gangster Waldemar Wyroczny - kolejny niezapomniany charakter.
- Liczne gwiazdy polskiego kina w rolach drugoplanowych.
Oto pełna obsada Kilerów
Kultowe filmy Kiler i Kiler 2 przeszły do historii polskiej kinematografii nie tylko dzięki znakomitemu scenariuszowi i reżyserii, ale także dzięki genialnym kreacjom aktorskim. Obsada tych produkcji to istna plejada gwiazd rodzimego kina.
W roli głównej w obu częściach wystąpił niezrównany Cezary Pazura jako tytułowy Kiler - płatny zabójca o złotym sercu i poczuciu humoru. To właśnie jego twarz na zawsze kojarzyć się będzie z tą kultową postacią. Pazura stworzył prawdziwie niezapomnianą kreację.
Drugim kluczowym aktorem był Jerzy Stuhr w roli komisarza Bronisława Zawady, który usilnie stara się złapać nieuchwytnego Killera. Stuhr zagrał z ogromnym luzem, dodając swojemu bohaterowi sporo ironii i dystansu.
Trzecią ważną postacią była dziewczyna Killera Luiza, w którą wcieliła się urocza Anna Romantowska. Jej bohaterka wprowadziła wątek miłosny i dodała produkcji ciepła.
Inni aktorzy w obsadzie
Poza trójką głównych aktorów, w Kilerach zagrało wiele innych gwiazd polskiego kina. W pierwszej części w roli gangstera Waldemara Wyrocznego błysnął Olaf Lubaszenko. W drugiej odsłonie pojawili się m.in. Janusz Gajos czy Jerzy Bończak.
Ogromną zaletą Kilerów były także świetne role drugoplanowe, w których obsadzono m.in. Henryka Gołębiewskiego, Krzysztofa Kiersznowskiego, Marka Kondrata i wielu innych znakomitych aktorów.
Kto grał główne role w Kilerach?
Jeśli chodzi o główne role w obu częściach Kilerów, to obsadzono w nich czołówkę polskich aktorów. W roli Killera wystąpił już wspomniany Cezary Pazura. Jego komisarzem-nemezis był Jerzy Stuhr. Miłością życia Killera była Luiza grane przez Annę Romantowską.
W pierwszej części Kiler spotyka na swojej drodze równie jak on niebezpiecznego gangstera Waldemara Wyrocznego w wykonaniu Olafa Lubaszenko. Aktor ten stworzył kolejną kultową kreację. W drugiej części pojawia się wątek rodzinny Killera, a jego ojca gra Janusz Gajos.
Aktorzy drugoplanowi
Ogromnym atutem Kilerów było obsadzenie znakomitych aktorów drugoplanowych. Wystąpili w nich m.in. Henryk Gołębiewski jako gangster Kazio, Krzysztof Kiersznowski w roli detektywa Nowaka czy Marek Kondrat jako Walter.
Niezapomniane kreacje aktorów
Kilery na trwałe zapisały się w historii polskiego kina nie tylko ze względu na świetny scenariusz, ale także dzięki aktorom, którzy stworzyli absolutnie niezapomniane kreacje. Przede wszystkim mowa tu o Cezarym Pazurze w roli tytułowego Killera. Trudno wyobrazić sobie inną obsadę tej kultowej roli.
Równie mocno w pamięci widzów zapisał się Jerzy Stuhr jako ironiczny komisarz Zawada. Aktor wniósł do tej postaci ogromny luz i dystans. Znakomite kreacje stworzyli też Olaf Lubaszenko jako Wyroczny i Anna Romantowska jako Luiza.
Kilerzy po prostu nie mogliby tak świetnie się sprawdzić bez tych genialnych aktorów. To dzięki nim te filmy są tak kultowe.
Obsada Kiler 2 - nowe nazwiska
Twórcy kontynuacji Kilerów postanowili nieco odświeżyć obsadę, choć główne role nadal grali Cezary Pazura, Jerzy Stuhr i Anna Romantowska. Nowością był wątek rodzinny bohatera. Jego ojca Kazimierza zagrał Janusz Gajos.
W drugiej części pojawili się też nowi aktorzy w rolach gangsterów ściganych przez Killera. Byli to m.in. Robert Gonera jako Jaśmin, Cezary Żak w roli Yeti czy Piotr Fronczewski jako Baron.
Nowymi członkami ekipy komisarza Zawady zostali Borys Szyc jako Gapcio i Adam Ferency w roli Waluś. Dzięki nowym twarzom Kiler 2 zyskał świeżość.
Cykl Kilerów w reżyserii Kieślowskiego
Kilery zostały wyreżyserowane przez Juliusza Machulskiego, jednak początkowo miał nimi zająć się sam mistrz polskiego kina - Krzysztof Kieślowski. To właśnie jemu zawdzięczamy takie arcydzieła jak Dekalog, Krótki film o miłości czy Trzy kolory.
Kieślowski pracował nad scenariuszem pierwszego Killera i miał go wyreżyserować. Ostatecznie zrezygnował jednak z tego projektu na rzecz innych. Trudno powiedzieć, jak potoczyłyby się losy serii, gdyby to on stanął za kamerą.
Być może cykl filmów o Kilerze w jego wykonaniu byłby mniej komediowy, a bardziej dramatyczny i filozoficzny. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę poczucie humoru samego Kieślowskiego, być może i tak zachowałby lekki, prześmiewczy ton.
Czy Kilerzy odnieśli sukces kasowy?
Obydwie części Kilerów okazały się wielkimi hitami kasowymi, przyciągając do kin miliony widzów. Pierwsza część z 1997 roku obejrzało 3,5 mln Polaków, zostając najpopularniejszym filmem tamtego roku.
Kiler | 3,5 mln widzów |
Kiler 2 | 2 mln widzów |
Druga odsłona z 1999 roku również cieszyła się ogromną popularnością - zgromadziła przed ekranami 2 mln widzów, plasując się w czołówce najchętniej oglądanych filmów roku.
Kilery zebrały więc łącznie ponad 5,5 mln widzów, bijąc rekordy popularności. Pokazały, że polska publiczność kocha rodzime kino rozrywkowe najwyższej próby.
Podsumowanie
Kultowe filmy Kiler i Kiler 2 na zawsze wpisały się do kanonu polskiej kinematografii, a ogromny w tym udział miała ich genialna obsada aktorska na czele z Cezarym Pazurą. Aktor stworzył niezapomnianą kreację tytułowego Killera, którego twarz kojarzyć się będzie z tą rolą przez lata. Równie mocno w pamięci widzów zapisał się ironiczny komisarz Zawada w wykonaniu Jerzego Stuhra oraz urocza Luiza granej przez Annę Romantowską. Filmy te na długo pozostaną wzorem polskiego kina rozrywkowego najwyższej próby.
Ogromnym atutem Kilerów była plejada znakomitych aktorów drugoplanowych, którzy stworzyli barwne role gangsterów i policjantów. Dzięki temu świat przedstawiony w filmach nabrał jeszcze większej głębi i kolorytu. Genialne kreacje stworzyli m.in. Olaf Lubaszenko jako Wyroczny czy Janusz Gajos grający ojca Killera. Aktorzy ci dodali produkcjom smaczku.
Choć początkowo reżyserią Kilerów miał zająć się Krzysztof Kieślowski, ostatecznie filmy wyreżyserował Juliusz Machulski. Okazały się one kinowymi hitami, przyciągając do kin miliony widzów. Pokazały, że Polacy kochają rodzime kino rozrywkowe najwyższej próby z genialnymi aktorami w rolach głównych i drugoplanowych.
Kilery na zawsze pozostaną wzorem polskiej komedii sensacyjnej, która bawi i błyszczy aktorstwem najwyższej próby. Ich obsada aktorska przeszła do historii polskiego kina i na zawsze pozostanie w pamięci widzów. Te filmy po prostu nie mogłyby powstać bez tych konkretnych aktorów.