Michael Mann, reżyser kultowego thrillera "Gorączka" z 1995 roku z Robertem De Niro i Al Pacino, pracuje obecnie nad kontynuacją tego filmu. W najnowszym wywiadzie Mann zdradził, że akcja "Gorączki 2" rozgrywać się będzie częściowo przed wydarzeniami z pierwszej części, więc nie zobaczymy w niej ponownie dwójki gwiazdorskich aktorów. Reżyser wyjaśnia, w jaki sposób chce sportretować postarzające się postacie oraz kto mógłby wcielić się w rolę młodszego Neila McCauleya.
Akcja "Gorączki 2" rozgrywa się w latach 1988 i 2000"Gorączki 2" rozgrywa się w latach 1988 i 2000
Reżyser Michael Mann ujawnił, że akcja sequela jego kultowego filmu "Gorączka" z 1995 roku będzie oscylować pomiędzy latami 1988 a 2000. W pierwszej części widzieliśmy finałową akcję ekipy rabusiów banków dowodzonej przez Neila McCauleya (Robert De Niro) w Los Angeles w 1995 roku.
Teraz Mann cofnie akcję aż o 7 lat do momentu, gdy McCauley, Chris Shiherlis (Val Kilmer) i ich ekipa grasują po Zachodnim Wybrzeżu i przygraniczu amerykańsko-meksykańskim, a następnie w Chicago. Z kolei rok 2000 to kontynuacja sceny finałowej z lotniska LAX, gdzie detektyw Vincent Hanna (Al Pacino) ściga rannego Shiherlisa.
Zabieg twórczy mający na celu płynne połączenie wątków z dwóch różnych okresów
Tego typu zabieg twórczy pozwoli Mannowi na płynne połączenie kluczowych wątków fabularnych rozgrywających się w dwóch odległych od siebie o 12 lat okresach. Dzięki temu reżyser będzie mógł skupić się zarówno na genezie działalności przestępczej ekipy McCauleya, jak i domknąć wątki z finału pierwszej części.
Mann tłumaczy dlaczego zabraknie De Niro i Pacino
Ponieważ znaczna część akcji nowej "Gorączki" będzie miała miejsce na długo przed wydarzeniami z 1995 roku, Michael Mann już na wstępie wykluczył możliwość ponownego zaangażowania Roberta De Niro i Al Pacino do swoich kultowych ról.
To będzie połączenie [CG i charakteryzacji]. Zatem nie będą Robert (De Niro) i Al (Pacino) grali McCauleya i Hannę (...) I właściwie zaczyna się osiem lat wcześniej niż film – powiedział reżyser.
Co prawda w sieci pojawiły się nieoficjalne informacje, jakoby rolę młodszego McCauleya miał objąć Adam Driver, z którym Mann niedawno pracował przy filmie "Ferrari", jednak na razie reżyser nie potwierdza tych rewelacji.
Wyzwanie sportretowania postarzających się bohaterów
Mann zamierza w nowej "Gorączce" oddać upływ czasu na twarzach głównych bohaterów poprzez zastosowanie charakteryzacji i efektów komputerowych. W przypadku sequeli fabularnych osadzonych w odległej przyszłości jest to spore wyzwanie dla filmowców. O ile aktorzy sami naturalnie się postarzają, to oddanie cofnięcia wieku bywa trudniejsze.
Jak zostaną przedstawione postarzające się postacie
Aby wiarygodnie sportretować odmłodzone wersje Neila McCauleya i Vincenta Hanny na ekranie, Michael Mann będzie musiał wzorować się na najnowszych technikach digitalizacji CGI zastosowanych choćby w hitowych produkcjach Marvela czy Gwiezdnych Wojnach. Być może reżyser sięgnie po podobne patenty, z jakich skorzystał Joseph Kosinski w Top Gun: Maverick, "odmładzając" Toma Cruise'a i Vala Kilmera.
Możliwe techniki | Przykłady zastosowania |
Zaawansowana cyfrowa obróbka zdjęć | Ujęcia z młodszym Luke Skywalkerem w "Gwiezdnych Wojnach" |
Charakteryzacja i efekty praktyczne | Robert De Niro w "Irlandczyku" |
Niezwykle istotna będzie również praca charakteryzatorów, którzy za pomocą plastycznych uzupełnień, peruk i specjalnego makijażu pomogą wcielającym się aktorom upodobnić się do De Niro i Pacino sprzed kilkunastu lat. Podobny efekt osiągnięto w nagradzanym filmie Martina Scorsese "Irlandczyk".
Kto mógłby zastąpić De Niro jako młodszy McCauley
W Hollywood od dłuższego czasu spekuluje się, że to Adam Driver mógłby wcielić się w rolę młodszej wersji granego pierwotnie przez Roberta De Niro Neila McCauleya. Aktor znany z nowych Star Warsów współpracował ostatnio z Mannem przy filmie "Ferrari", więc reżyser miał okazję poznać jego warsztat.
Sam Mann pytany o te doniesienia dyplomatycznie unikał jednoznacznej deklaracji, zdradzając jedynie, że on i Driver świetnie się dogadują podczas pracy na planie filmowym.
Fabuła "Gorączki 2" na podstawie książki"Gorączki 2" na podstawie książki
Fabuła sequela kultowego filmu powstaje na podstawie powieści autorstwa Michaela Manna wydanej w 2022 roku. Akcja literackiego pierwowzoru koncentruje się wokół dwóch głównych wątków.
Pierwszy z nich to kontynuacja sceny finałowej na lotnisku z 1995 roku, gdzie Vincent Hanna ściga rannego członka gangu Chrisa Shiherlisa. Detektyw chce dokończyć robotę i zabić ostatniego żyjącego wspólnika Neila McCauleya.
Drugi wątek cofa akcję do 1988 roku, ukazując genezę działalności przestępczej ekipy McCauleya. Poznajemy początki ich rabunkowej działalności na Zachodnim Wybrzeżu, wzdłuż granicy z Meksykiem oraz w Chicago. Śledzimy też poczynania młodego Vincenta Hanny, pracującego w wydziale zabójstw chicagowskiej policji.
Niespodziewane reperkusje decyzji głównych bohaterów
Z fabuły książkowego pierwowzoru dowiadujemy się, że działania McCauleya i Hanny z lat 80. doprowadzą do nieoczekiwanych i brzemiennych w skutkach decyzji, które zaważą na późniejszych losach bohaterów w latach 90. Będzie to zapewne dotyczyć również wątku prywatnego Vincenta Hanny, którego życie rodzinne legło w gruzach między wydarzeniami z pierwszej i drugiej części filmu.
Powiązania "Gorączki 2" z pierwszą częścią filmu "Gorączki 2" z pierwszą częścią filmu
Sequel kultowego filmu akcji z 1995 roku będzie ściśle powiązany fabularnie z pierwowzorem. Twórcy jednoznacznie sygnalizują, że "Gorączka 2" nie będzie autonomicznym filmem, ale kontynuacją historii dobrze znanych fanom postaci.
Główny związek fabularny obu produkcji opiera się na postaciach Neila McCauleya, Chrisa Shiherlisa i Vincenta Hanny, których losy w 1988 roku doprowadziły do krwawej strzelaniny na lotnisku w 1995 roku. Twórcy sequela chcą teraz pokazać kulisy decyzji i motywacji bohaterów prowadzących do finałowej konfrontacji z pierwszego filmu.
Fani mogą liczyć także na udział postaci drugoplanowych, choć na razie brak konkretów w tej kwestii. Być może w retrospekcjach zobaczymy młodsze wersje Eady (Amy Brenneman), żony McCauleya czy detektywa Druckera (Dennis Haysbert).
Podsumowanie
W moim artykule omówiłem najświeższe rewelacje z planu sequela kultowego filmu "Gorączka" w reżyserii Michaela Manna. Przedstawiłem kulisy decyzji twórców, aby akcję osadzić zarówno w 1988, jak i 2000 roku. Wyjaśniłem, jakie wyzwania stoją przed reżyserem, by oddać upływ czasu w wyglądzie bohaterów. Szczegółowo streściłem fabułę nowej "Gorączki" na podstawie książkowego pierwowzoru oraz powiązania z pierwszą częścią produkcji. Opisałem również, kim mógłby być aktor wcielający się w rolę młodszego Neila McCauleya.
Mam nadzieję, że artykuł pozwolił Czytelnikom zapoznać się ze wszystkimi istotnymi informacjami na temat nadchodzącej kontynuacji kultowego thrillera z 1995 roku w reżyserii Michaela Manna. Postarałem się streścić najważniejsze doniesienia prosto z planu "Gorączki 2", aby fani produkcji byli na bieżąco i z niecierpliwością wyczekiwali premiery filmu.
Przybliżyłem koncepcję twórców co do głównego zabiegu fabularnego, jakim będą przeskoki czasowe pomiędzy 1988 a 2000 rokiem. Opisałem wyzwania, jakie stoją przed filmowcami, aby wiarygodnie odmłodzić kultowe postacie z pierwszej części przy użyciu charakteryzacji i efektów specjalnych.
Mam nadzieję, że artykuł dostarczył Czytelnikom ciekawych i rzetelnych informacji na temat najnowszych doniesień z planu wyczekiwanego sequela arcydzieła Michaela Manna z 1995 roku.