News

Najlepsze amerykańskie filmy i seriale, które musisz obejrzeć

Autor Kornel Lis
Kornel Lis07.12.20235 min.
Najlepsze amerykańskie filmy i seriale, które musisz obejrzeć

Amerykański Instytut Filmowy co roku publikuje listę najlepszych filmów i seriali, które koniecznie musisz obejrzeć. W zestawieniu na 2023 rok znalazło się 10 filmów fabularnych i 10 seriali godnych uwagi widzów.

Kluczowe wnioski:
 • Wśród filmów zabrakło zagranicznych produkcji, lista skupia się wyłącznie na tytułach amerykańskich.
 • Animacja "Barbie" zasłużyła na miano jednego z najlepszych filmów minionego roku.
 • Na liście seriali znalazły się zarówno nowe produkcje, jak i kontynuacje znanych hitów.
 • "The Last of Us" to najświeższy serialowy fenomen, który podbił serca widzów.
 • Warto zwrócić uwagę na produkcje kryminalne i prawnicze, które zdominowały zestawienie.

Najlepsze filmy wg AFI

Amerykański Instytut Filmowy co roku publikuje zestawienie najlepszych filmów. Jest to bardzo ważny ranking, który stanowi istotny prognostyk przed oscarowymi nominacjami. W ubiegłym roku aż 7 tytułów z dziesiątki AFI otrzymało później nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film.

W tym roku instytut skupił się głównie na rodzimych amerykańskich produkcjach. Dlatego na liście zabrakło głośnych zagranicznych tytułów takich jak "Strefa interesów" czy "Anatomia upadku". Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce znalazło się miejsce dla jednej animacji - "Barbie".

Lista top 10 filmów

Oto pełna lista 10 najlepszych filmów 2023 roku według AFI, uszeregowana alfabetycznie:

 • "American Fiction"
 • "Barbie"
 • "Biedne istoty"
 • "Czas krwawego księżyca"
 • "Maestro"
 • "Obsesja"
 • "Oppenheimer"
 • "Poprzednie życie"
 • "Przesilenie zimowe"
 • "Spider-Man: Poprzez multiwersum"

Seriale które musisz zobaczyć

Oprócz filmów, Amerykański Instytut Filmowy co roku wybiera również najlepsze seriale. W tym roku w zestawieniu top 10 seriali znalazło się kilka nowych, świeżych produkcji oraz kontynuacje znanych hitów.

Wśród nowości na uwagę zasługuje serialowy fenomen na podstawie gry "The Last of Us", który podbił serca widzów. Duże emocje wzbudził także kryminał "Zbrodnie po sąsiedzku" ze Steve'em Martinem oraz Courteney Cox.

Czytaj więcej: Tajemniczy wróg Deadpoola i Wolverine'a ujawniony na zdjęciach z planu Deadpool 3

Najlepsza animacja roku

Jak już wspomniano, po raz pierwszy w historii zestawienia najlepszych filmów roku animacja znalazła się w pierwszej dziesiątce. Mowa o filmie "Barbie" z Margot Robbie, który zachwycił krytyków i widzów.

Film opowiada historię tytułowej lalki, która zostaje wygnana z Barbielandu, ponieważ nie spełnia standardów perfekcyjnego świata. Trafia do prawdziwego świata, gdzie przeżywa wiele przygód i odkrywa, że nie musi spełniać cudzych oczekiwań.

Animacja zachwyca kolorową oprawą wizualną, humorem i uniwersalnym przesłaniem. To zdecydowanie jeden z najlepszych filmów animowanych ostatnich lat.

Wspaniałe role aktorskie

Najlepsze amerykańskie filmy i seriale, które musisz obejrzeć

Wśród filmów z listy AFI zwracają uwagę produkcje, w których aktorzy stworzyli wybitne, nagrodzone role. W "Maestro" Bradley Cooper wciela się w legendę musicali Leonarda Bernsteina. Film zbiera entuzjastyczne recenzje, a rola Coopera jest typowana do Oscara.

Znakomite kreacje stworzyli także Cate Blanchett w dramacie psychologicznym "Przesilenie zimowe" oraz Daniel Day-Lewis w biograficznym filmie "Oppenheimer" jako tytułowy "ojciec bomby atomowej".

Filmy o walce z losem

Na liście AFI znalazło się kilka wzruszających dramatów obyczajowych, których bohaterowie stają do walki z losem i przeciwnościami.

"Biedne istoty" to poruszająca historia trójki rodzeństwa, które po śmierci matki tracą dom. "Poprzednie życie" opowiada o kobiecie cierpiącej na amnezję, która pragnie odnaleźć swoją tożsamość.

W filmie "American Fiction" grupa nieznajomych spotyka się na seminarium literackim prowadzonym przez ekscentryczną pisarkę. Każde z nich skrywa mroczną tajemnicę i pragnie naprawić błędy przeszłości.

Seriale o prawie i sprawiedliwości

Aż 3 tytuły z dziesiątki najlepszych seriali AFI to produkcje osadzone w świecie prawa i porządku. "Sukcesja" opowiada o walce o władzę w medialnym imperium. "Jury Duty" przedstawia historię grupy przysięgłych podczas kontrowersyjnej sprawy sądowej.

Natomiast w serialu "Zbrodnie po sąsiedzku" para detektywów prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa we własnej dzielnicy. Te pasjonujące fabuły trzymają w napięciu od pierwszego do ostatniego odcinka.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem coroczne zestawienie najlepszych amerykańskich filmów i seriali, przygotowane przez Amerykański Instytut Filmowy. Skupiłem się na kilku najciekawszych według mnie kategoriach i tytułach godnych polecenia.

Przybliżyłem listę 10 najlepszych filmów fabularnych, która stanowi ważny punkt odniesienia przed rozdaniem Oscarów. Wymieniłem wszystkie produkcje, analizując dobór rodzimych, amerykańskich tytułów. Omówiłem też animację "Barbie", która historycznie trafiła do dziesiątki najlepszych filmów roku.

Następnie przeszedłem do zestawienia 10 seriali, dzieląc się refleksjami na temat nowych hitów obok znanych kontynuacji. Nie omieszkałem wspomnieć o serialowym fenomenie "The Last of Us".

Na koniec skupiłem się na kilku interesujących motywach fabularnych obecnych w wyróżnionych filmach i serialach. Wymieniłem produkcje o walce z losem, wybitnych rolach aktorskich oraz fabułach osadzonych w realiach prawa i sprawiedliwości.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wiemy kto wyreżyseruje remake Na rauszu
 2. Nowa data premiery Godzilla i Kong: Nowe imperium, Mickey 17 wypada z kalendarza
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Filmy z Jasonem Stathamem - najlepsze produkcje z udziałem aktora
 5. Anders Holm opowiada o wcielaniu się w postać Johna Goodmana w Monarch: Dziedzictwo potworów
Autor Kornel Lis
Kornel Lis

Jestem aktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w analizie i interpretacji dramatów oraz ról teatralnych. W moich artykułach poruszam kwestie warsztatu aktorskiego, pracy nad postacią i akcentami. Dbam o rzetelność przekazywanych treści.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły