News

Niepowodzenie Ridleya Scotta i Disneya na box office - co przewyższyło Igrzyska śmierci?

Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska26.11.20238 min.
Niepowodzenie Ridleya Scotta i Disneya na box office - co przewyższyło Igrzyska śmierci?

Mimo premier kilku głośnych filmowych nowości, w tym najnowszych produkcji Ridleya Scotta i Disneya, to "Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży" okazały się niespodziewanym liderem weekendowego box office w USA. Prequel kultowej serii po raz kolejny pokonał konkurencję, utrzymując pierwszą pozycję i zgarniając prawie 30 mln dolarów.

Kluczowe wnioski:
 • Mimo ambitnej obsady i znanego reżysera, film "Napoleon" nie sprostał "Igrzykom śmierci" pod względem wpływów.
 • Disneyowska animacja "Życzenie" rozczarowała wynikiem blisko 20 mln dolarów w pierwszy weekend.
 • "Trolle 3" niespodziewanie uplasowały się na 4. miejscu box office z wynikiem ponad 17 mln dolarów.
 • Starsze tytuły, jak koncertowa produkcja z Taylor Swift, wciąż przyciągają widzów do kin.
 • Nowościom nie udało się pokonać popularności "Igrzysk śmierci", które pozostały numerem 1.

Igrzyska śmierci liderem box office mimo nowości

Mimo premier kilku głośnych nowości, w tym najnowszej produkcji Ridleya Scotta oraz animacji Disneya, to właśnie "Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży" okazały się liderem ostatniego weekendu w amerykańskim box office. Prequel kultowej serii po raz kolejny pokonał konkurencję, utrzymując pierwszą pozycję i zgarniając niemal 30 mln dolarów.

Wynik ten można uznać za spore zaskoczenie, biorąc pod uwagę mocną obsadę i rozpoznawalne nazwiska twórców pozostałych nowości.

Film Ridleya Scotta "Napoleon" zgromadził co prawda imponującą ekipę aktorów, jednak jego box office wciąż był słabszy od kasowego hitu jakim okazały się "Igrzyska śmierci". Podobnie rozczarowujący rezultat osiągnęła animacja Disneya "Życzenie", mimo iż stanowiła jedną z największych premier świątecznego weekendu.

Sukces "Igrzysk śmierci" mimo braku reklamy

W przeciwieństwie do innych tytułów, "Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży" nie były szeroko reklamowane ani promowane jako największa premiera sezonu. Mimo to fani cyklu chętnie wrócili do kin, przynosząc produkcji kolejny udany weekend.

Dowodzi to siły marki "Igrzysk" oraz oddania widzów, gotowych wesprzeć nawet mniej reklamowany prequel kasowego hitu sprzed lat. Wytwórnia Lionsgate może więc mówić o sporym sukcesie, pomimo nikłych nakładów na kampanię promocyjną filmu.

Napoleon Ridleya Scotta lepszy od Życzenia Disneya

Jeśli chodzi o nowe tytuły, to zdecydowanie lepiej od animacji Disneya poradził sobie film "Napoleon" w reżyserii Ridleya Scotta. Mimo ponad 2,5 godzinnego czasu trwania, zdołał przyciągnąć do kin nieco więcej widzów, deklasując "Życzenie".

Wynik "Napoleona" można uznać za sukces, zważywszy na fakt, iż jest to produkcja historyczna, która z założenia przyciąga węższą grupę odbiorców niż animacja. Dodatkowo buget filmu Scotta sięgnął 200 mln dolarów, więc oczekiwania były spore.

O ile świetnie oceniana animacja Disneya rozczarowała rezultatem ponad 30 mln dolarów wpływów, to "Napoleon" może mówić o udanym starcie, przynosząc 10 mln więcej pomimo braku rozpoznawalnej marki.

Trudny rok dla Disneya

Słaby wynik "Życzenia" to kolejny zawód dla Disneya w 2023 roku. Po niepowodzeniu ekranizacji "Małej syrenki" czy "Strange World", wytwórnia liczyła, że animacja o tematyce świąt podbije serca widzów. Jednak nawet świetne recenzje nie pomogły przełamać złej passy.

"Życzenie" uplasowało się dopiero na 3. miejscu zestawienia weekendowego box office. Choć jego wynik jest nieco lepszy od poprzednich premier Disneya, rekordów nie pobije. Wytwórnia musi mieć nadzieję, że nadchodzące duże produkcje Marvela i Gwiezdnych Wojen poprawią jej wyniki w 2024 roku.

Czytaj więcej: Fani załamani! Netflix kasuje popularny serial "Co poszło nie tak?" - 2022 aktualności

Życzenie Disneya zawiodło na box office

Bezapelacyjnym rozczarowaniem minionego weekendu okazała się premiera animacji Disneya pt. "Życzenie". Film zebrał co prawda całkiem dobre recenzje krytyków, jednak nie przełożyło się to na wynik frekwencyjny.

Z wpływami na poziomie 19,5 mln dolarów animacja minimalnie wyprzedziła 3. część "Trolli" i zajęła dopiero 3. miejsce w zestawieniu. Patrząc na blisko 200-milionowy budżet produkcji, jest to rezultat mocno poniżej oczekiwań.

Tytuł Zarobiło w weekend
Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży $28,82 mln
Życzenie $19,5 mln

Słabe otwarcie mimo świątecznej tematyki

Specjaliści branży filmowej spodziewali się, że tematyka świąt w połączeniu z rozpoznawalną marką Disneya zagwarantuje "Życzeniu" świetne otwarcie z wpływami rzędu 30-40 mln dolarów.

Niestety, mimo początkowych prognoz, animacja nie zdołała przekroczyć bariery 20 mln. Porażka "Życzenia" jest więc sporym ciosem dla Disneya, który mierzy się z kryzysem popularności w ostatnim czasie.

Trolle 3 drugim hitem świątecznego box office

Niepowodzenie Ridleya Scotta i Disneya na box office - co przewyższyło Igrzyska śmierci?

Jeszcze większym zaskoczeniem niż triumf "Igrzysk Śmierci" okazał się wynik 3. części animowanej serii "Trolle". Produkcja zarobiła w miniony weekend 17,5 mln dolarów, co dało jej 4. miejsce w zestawieniu wpływów.

Rezultat ten jest tym bardziej imponujący, gdy weźmie się pod uwagę niewielki, 70-milionowy budżet animacji. Dotąd zyski z amerykańskich kin przekroczyły już 60 mln dolarów, a zagraniczne rynki dopiero otwierają się na film.

W przeciwieństwie do drogiej animacji Disneya, niskobudżetowe "Trolle 3" okazały się prawdziwym hitem i niespodziewanym zwycięzcą świątecznego box office.

Kontynuacja sukcesu poprzednich części

Po świetnym przyjęciu pierwszych dwóch filmów o Trollach, twórcy postanowili na fali popularności zaryzykować i stworzyć kolejną odsłonę przygód barwnych bohaterów. Okazało się to strzałem w dziesiątkę - widzowie chętnie wrócili do kin na trzecią część.

Sukces "Trolli 3" pozwala mieć nadzieję na to, że mniejsze animacje dla dzieci wciąż mają szansę zaistnieć obok kosztownych produkcji od dużych wytwórni. Pokazuje też, że nie zawsze olbrzymie budżety przekładają się na sukces frekwencyjny.

Koncert Taylor Swift wciąż w Top 10 box office

Ciekawą pozycją w minionym zestawieniu okazał się koncertowy film "Taylor Swift: The Eras Tour", który mimo ponad miesiąca obecności w kinach wciąż przyciągał tłumy wiernych fanów.

Z wpływami na poziomie prawie 2,5 mln dolarów produkcja była ósmą najpopularniejszą w ostatnim weekendzie. Pokazuje to potęgę oddanej bazy fanów Swift, którzy po prostu nie mogli przegapić okazji zobaczenia jej na kinowym ekranie.

Dla porównania bardzo świeża animacja "Życzenie" zarobiła ponad 8-krotnie więcej. Jednak jak na film koncertowy z ograniczoną liczbą kin, wynik ten i tak robi wrażenie.

Niszowy film bije animacje

Choć koncert Taylor Swift jest produkcją skierowaną do wąskiej grupy odbiorców, to zdołał pobić niejedną szerszą premierę animowaną.

Uplasował się wyżej nie tylko od nowej animacji "Życzenie", ale też mającego już za sobą 3. tydzień wyświetlania "Marvelsa" od Disneya i Pixara. Pokazuje to potęgę oddanych fanów, w stanie zapewnić sukces nawet niszowej produkcji.

Nowości nie pokonały Igrzysk śmierci w USA

Podsumowując wyniki amerykańskiego box office minionego weekendu, jasno widać, że nowe propozycje nie zdołały zagrozić pozycji "Igrzysk śmierci: Ballady ptaków i węży". Prequel kasowego cyklu ponownie uplasował się na szczycie.

Nawet wysokobudżetowa animacja Disneya "Życzenie", której sprzyjała świąteczna tematyka, rozczarowała rezultatem niespełna 20 milionów dolarów wpływów. Tym samym po raz kolejny pokazano siłę rozpoznawalnej serii "Igrzysk śmierci".

 • Napoleon" Ridleya Scotta okazał się lepszy od "Życzenia" Disneya, mimo większego budżetu tego drugiego.
 • "Trolle 3" z niskim budżetem 70 mln dolarów były drugą największą premierą weekendu.
 • Koncert Taylor Swift - jako produkcja niszowa - i tak pobił kilka innych animacji.

Podsumowanie

Podsumowując najnowsze dane z amerykańskiego box office, można stwierdzić, że miniony weekend przyniósł kilka zaskakujących wydarzeń. Choć fani z niecierpliwością wyczekiwali nowości, jak animacja Disneya "Życzenie", to ostatecznie zwycięzcą okazał się prequel "Igrzysk śmierci". Film utrzymał pierwsze miejsce mimo braku rozbudowanej kampanii marketingowej.

Jeszcze większą sensacją był fenomenalny wynik niskobudżetowych "Trolli 3", które z miejsca wskoczyły na 4. pozycję box office, deklasując droższą konkurencję. Okazało się więc, że nie zawsze olbrzymie pieniądze równe są popularności. Czasem prostsza fabuła i barwni bohaterowie mogą podbić serca widzów.

Rozczarowujący był z kolei występ świetnie zapowiadającej się animacji Disneya "Życzenie", której nie pomogła nawet świąteczna tematyka. Z wpływami ledwie przekraczającymi 20 mln dolarów produkcja nie spełniła pokładanych w niej nadziei i została w tyle za tanimi "Trollami". Czyżby magia Disneya zaczęła przemijać?

Wszystko wskazuje na to, że Hollywood czekają zmiany i trzeba będzie przyjrzeć się baczniej preferencjom widzów. Może popularność zdobywać będą teraz mniejsze, ale oryginalne produkcje? Kto wie, być może nadszedł czas głębszych przetasowań na szczycie i niskobudżetowe perełki będą teraz częściej triumfować nad drogimi molochami.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Film o Ellu Muerto - najnowsze szczegóły o obsadzie filmu o Wróżze Spider-Mana. Kto został wybrany do tej roli?
 2. Reżyser Andora nakręci film z serii Star Trek: Zaskakujący skok w przeszłość
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Najlepsze Polskie Aktorki: Znane Polskie Aktorki, Polska Aktorka
 5. Top 30 najpopularniejszych książek według Tumblra: Percy Jackson kontra Harry Potter
Autor Halina Dąbrowska
Halina Dąbrowska

Jestem doświadczoną aktorką dzielącą się swoją wiedzą na temat warsztatu aktorskiego. W moich artykułach poruszam kwestie interpretacji ról, pracy nad sobą. Moim celem jest przekazywanie praktycznych umiejętności młodym adeptom aktorstwa.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Aquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office
NewsAquaman i Zaginione Królestwo zysk Warner Bros? Wyniki box office

Aquaman i Zaginione Królestwo nadal dobrze radzi sobie w kinach. Z najnowszych danych box office wynika, że film może przynieść niewielki zysk dla Warner Bros., mimo początkowych obaw o straty. Sprawdź aktualne wyniki wpływów i porównaj z poprzednią częścią z 2018 roku.