News

Niespodzianki w rankingu filmów Godzilla - Tylko jedna nowa produkcja w TOP5

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska1 grudnia 20238 min
Niespodzianki w rankingu filmów Godzilla - Tylko jedna nowa produkcja w TOP5

Godzilla Minus One to nowa produkcja, która zdobywa uznanie krytyków i według rankingu serwisu Rotten Tomatoes jest obecnie najlepiej ocenianym filmem o Królu Potworów.

Kluczowe wnioski:
  • W rankingu najlepszych filmów o Godzilli pierwsze miejsce zajmuje Godzilla kontra Biollante z 90% pozytywnych recenzji.
  • Nowy film Godzilla Minus One uplasował się na drugim miejscu z 98% pozytywnych opinii i jest obecnie najwyżej ocenianą produkcją w serii.
  • Krytycy chwalą efekty specjalne, zdjęcia i obsadę w Godzilla Minus One, uważając go za spektakularny blockbuster.
  • Stare japońskie produkcje o Godzilli zajmują czołowe miejsca w rankingu, podczas gdy nowsze filmy amerykańskie są nisko oceniane.
  • Na samym końcu zestawienia znajduje się Godzilla z 1998 roku z Mattem Brodereickiem, który zebrał zaledwie 20% pozytywnych recenzji.

Godzilla kontra Biollante na szczycie rankingu filmów o Królu Potworów

Według rankingu serwisu Rotten Tomatoes, to właśnie japoński film „Godzilla kontra Biollante” z 1990 roku jest najlepiej ocenianą produkcją o Godzilli. Zebrał aż 90% pozytywnych recenzji od krytyków, co plasuje go na pierwszym miejscu zestawienia.

Produkcja opowiada o naukowcu Genshiro Shiragamim, który po śmierci córki łączy jej DNA z rośliną róży, tworząc hybrydę roślinno-potworową Biollante. Bestia staje do walki z Godzillą, który powraca po 5 latach nieobecności. Film zachwyca efektami specjalnymi jak na owe czasy i angażującą fabułą sci-fi.

Krytycy chwalą przede wszystkim świetnie zrealizowane starcie titanów, które jest kulminacyjnym i najlepiej ocenianym fragmentem obrazu. Walka Godzilli z Biollante uznawana jest za jedną z najlepszych w historii całej serii.

Dlaczego "Godzilla kontra Biollante" jest tak wysoko oceniana?

Po pierwsze, to powrót do bardziej mrocznego i poważnego tonu po lżejszym „Godzilli kontra Biollante”, co przypadło krytykom do gustu. Po drugie, sam pomysł na fabułę, łączącą motywy sci-fi z japońską monster movie uznano za bardzo kreatywny jak na serię Godzilli.

Co więcej, Biollante to jeden z najciekawszych przeciwników Króla Potworów, a jej geneza fabularna i motyw zemsty ojca za zabicie córki sprawia, że widzowie mogą się z nią utożsamiać. Starcie Godzilli z Biollante należy więc do najbardziej emocjonujących i zapadających w pamięć w całym cyklu filmów o potworze z atomowym oddechem.

Nowy film Godzilla Minus One zdobywa uznanie krytyków

Choć „Godzilla kontra Biollante” wciąż pozostaje numerem jeden rankingu najlepszych filmów o Godzilli, to nowa produkcja „Godzilla Minus One” zajmuje zaraz za nim drugie miejsce z 98% pozytywnych recenzji. Tym samym detronizuje dotychczasowego wicelidera – „Godzilla kontra Mechagodzilla” z 1993 roku (97%).

Krytycy są zachwyceni „Godzilla Minus One”, chwaląc efekty specjalne, zdjęcia i grę aktorów. Uznają nowy obraz za spektakularny blockbuster, który wraca do korzeni serii, oferując emocjonujące starcia Godzilli z nowym potworem o imieniu Minus One. Niektórzy twierdzą nawet, że jest to najlepszy film od debiutu Godzilli w 1954 roku.

To najlepsza rzecz, jaka przytrafiła się tej serii od dekad. Reżyser Takashi Yamazaki oddaje hołd klasyce gatunku, jednocześnie wprowadzając świeżą energię i nowoczesne efekty.

Wszystko wskazuje na to, że „Godzilla Minus One” ma spore szanse, by w przyszłości wyprzedzić „Godzillę kontra Biollante” w rankingu i objąć pozycję numer jeden wśród najlepszych filmów o Królu Potworów wg serwisu Rotten Tomatoes.

Czytaj więcej: Wielki powrót aktorów Dwóch i pół Mężczyzn! Bukmacher przynosi thrillera dla fanów

Klasyka serii lepsza od nowszych produkcji z USA

Co ciekawe, w czołówce rankingu filmów o Godzilli nie znajdziemy nowszych hollywoodzkich produkcji z potworem w roli głównej. Amerykański „Godzilla” z 1998 r. zajmuje dopiero odległe 36. miejsce z fatalnym wynikiem 20% pozytywnych recenzji, a „Godzilla” z 2014 roku plasuje się na 18. pozycji (74%).

Z kolei hitowa superprodukcja „Godzilla kontra Kong” z 2021 roku znalazła się na dość niskim, jak na tak głośny film, 12. miejscu z 83% pozytywnych opinii. Dla porównania, oprócz wspomnianego „Godzilli kontra Biollante”, w TOP 10 znajdziemy takie klasyki jak „Inwazja Astro-Monster” (1965), „Godzilla kontra King Ghidorah” (1991) czy „Godzilla kontra Mothra” (1992).

Miejsce Tytuł Rok Ocena wg Rotten Tomatoes
1. Godzilla kontra Biollante 1990 90%
12. Godzilla kontra Kong 2021 83%
18. Godzilla 2014 74%
36. Godzilla 1998 20%

Najwyraźniej krytycy wciąż najwyżej cenią klasyczne już dziś produkcje sprzed kilkudziesięciu lat, które dla wielu fanów Godzilli są niedoścignionym ideałem. Obecnie tylko nielicznym nowym filmom udaje się dorównać poziomem starszym tytułom.

Dlaczego tak się dzieje?

Być może amerykańskim twórcom brakuje pewnej finezji i zrozumienia specyfiki gatunku kaiju eiga. Z kolei w przypadku japońskich reżyserów, nawet jeśli fabuła nie jest może zbyt oryginalna, to oddają klimat, ducha i ikoniczne elementy, których fani oczekują od filmów o Godzilli.

Co więcej, w starych produkcjach potwory były przedstawiane jako prawdziwe, mroczne zagrożenie, a nie tylko tło dla widowiskowych pojedynków z innymi tytanami. Dlatego krytycy wciąż tak wysoko oceniają świetne jak na swoje czasy efekty specjalne i mrożącą krew w żyłach aurę grozy bijącą od Godzilli czy innych kaiju.

Godzilla z 1998 roku na samym końcu zestawienia

Niespodzianki w rankingu filmów Godzilla - Tylko jedna nowa produkcja w TOP5

Jak już wcześniej wspomniano, na szarym końcu rankingu filmów o Godzilli znajduje się hollywoodzka produkcja z 1998 roku w reżyserii Rolanda Emmericha. Z Mattem Broderickiem w roli głównej zebrała zaledwie 20% pozytywnych recenzji w serwisie Rotten Tomatoes, co oznacza miażdżącą krytykę.

Dlaczego ten film został tak surowo oceniony? Po pierwsze, wygląd potwora rozczarował fanów, którzy ochrzcili go pogardliwie „Zillą”, zamiast Godzillą. Po drugie, fabuła była dość płytka i schematyczna, a humor często nie trafiał w gusta widzów.

Krytycy negatywnie ocenili również efekty specjalne, które do dziś się nie zestarzały. Co gorsza, sam Godzilla z 1998 roku był pozbawiony charakteru, nie budził strachu ani nie wzbudzał empatii. Dlatego produkcja Rolanda Emmericha zasłużenie zajmuje ostatnie miejsce w prestiżowym rankingu najlepszych filmów o Królu Potworów.

Najpotężniejsi przeciwnicy Godzilli

W japońskiej serii Godzilla mierzył się z wieloma groźnymi przeciwnikami. Które monstra okazały się dla niego najtrudniejsze do pokonania? Sprawdźcie subiektywny ranking potworów stworzony przez redaktora naszego portalu.

Miejsce 20. w zestawieniu zajmuje Zilla, czyli potwór z amerykańskiego „Godzilli” z 1998 r. Chociaż była szybka i zwinna, to jej siła oraz odporność pozostawiały wiele do życzenia. Dlatego została błyskawicznie pokonana przez prawdziwą Godzillę w filmie „Godzilla: Ostatnia wojna” z 2004 roku.

Niżej znajdziemy smoka King Ghidoraha, tytana z kosmosu, który przyleciał na Ziemię w celu jej podboju. Mimo ogromnej siły i ziejących elektrycznością skrzydeł przegrał pojedynek z Godzillą, choć walka była zacięta i wyrównana. Ghidorah okazał się też bezwzględny w pokonywaniu ludzkich miast i armii.

Na podium najpotężniejszych wrogów Godzilli znalazły się Mechagodzilla, Biollante i King Kong. Zwłaszcza ten ostatni mógł pochwalić się niesamowitą wytrzymałością, a jego pojedynek z Godzillą w filmie „Godzilla kontra Kong” należał do najbardziej widowiskowych w historii.

Czy Minus One przebije dotychczasowych adwersarzy Godzilli?

Wkrótce przekonamy się, czy nowy potwór Minus One z filmu „Godzilla Minus One” ma szanse dołączyć do panteonu najpotężniejszych przeciwników Króla Potworów. Jego tajemnicza geneza i mroczny, bogowy wygląd napawają respektem. Być może to właśnie on okaże się tym, który wreszcie pokona Godzillę raz na zawsze?

Podsumowanie

W moim artykule przyjrzałem się rankingowi najlepszych filmów o Godzilli stworzonemu przez serwis Rotten Tomatoes. Okazuje się, że numerem jeden jest kultowy już „Godzilla kontra Biollante” z 1990 roku, który zgromadził aż 90% pozytywnych recenzji.

Produkcja zachwyca mrocznym klimatem, świetnymi jak na tamte czasy efektami specjalnymi oraz emocjonującą fabułą łączącą wątki sci-fi z japońską monster movie. Krytycy chwalą zwłaszcza finałową walkę Godzilli z Biollante, uznając ją za jedną z najlepszych w całym cyklu.

Tuż za „Godzillą kontra Biollante” uplasował się nowy film „Godzilla Minus One”. Zdobył 98% pozytywnych recenzji, dzięki czemu wyprzedził dotychczasowego wicelidera – „Godzillę kontra Mechagodzillę”. Zapowiada się więc, że już wkrótce to właśnie „Godzilla Minus One” obejmie pozycję numer jeden wśród najwyżej ocenianych produkcji o Królu Potworów.

Co ciekawe, w rankingu nie znajdziemy nowszych hollywoodzkich filmów o Godzilli. Krytycy wciąż zdecydowanie wyżej cenią japońską klasykę gatunku sprzed kilkudziesięciu lat. Być może twórcom z USA brakuje zrozumienia specyfiki kaiju eiga i tego, co fani cenią w tego typu produkcjach.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Nominacje dla filmu Oppenheimer na Oscary.
  2. Nowy singiel promujący film Powstaniec 1863 - Najpierw Sanah, teraz Fabijański!
  3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
  4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
  5. Najlepsze amerykańskie filmy i seriale, które musisz obejrzeć
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły