News

Tajemnice filmu Godzilla: jak wyglądał test nuklearny według organizacji Monarch?

Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak29.11.20238 min.
Tajemnice filmu Godzilla: jak wyglądał test nuklearny według organizacji Monarch?

Test nuklearny przeprowadzony na Godzilli w 1954 roku do dziś owiany jest tajemnicą - jak potoczyły się wydarzenia z perspektywy członków organizacji Monarch, którzy próbowali uśpić Króla Potworów? Przyjrzyjmy się, jak z bliska wyglądała próba unicestwienia tytana za pomocą bomby wodorowej na atolu Bikini.

Kluczowe wnioski:
 • Detonacja ładunku ujawniła prawdziwą naturę Godzilli badaczom z Monarch.
 • Reakcja naukowców na potężny wybuch i jego niszczycielskie skutki była bardzo zróżnicowana.
 • Test z perspektywy czasu stał się punktem zwrotnym w ocenie zagrożenia, jakie niosą ze sobą tytani.
 • Próba unicestwienia Godzilli zakończyła się niepowodzeniem, ale przyniosła cenne dane badawcze.
 • Świadectwo naocznych świadków wybuchu pozwala lepiej zrozumieć postawę Monarch wobec kaiju.

Jak organizacja Monarch widziała próbę nuklearną na Godzilli

Kiedy 1 marca 1954 roku na atolu Bikini detonowano bombę wodorową Castle Bravo, świat na zawsze zmienił swoje oblicze. Jednak dla członków tajemniczej organizacji Monarch był to przede wszystkim moment, w którym stanęli oko w oko z istotą uznawaną dotąd za mityczną legendę - Godzillą, Królem Potworów.

Operacja Castle Bravo miała oficjalnie służyć testom nowej broni jądrowej. Jednak tak naprawdę, jak się okazało, była przykrywką dla o wiele śmielszego planu. Zdaniem naukowców z Monarch detonacja potężnej bomby wodorowej w pobliżu sypialnego miejsca Godzilli miała posłużyć do unicestwienia tytana raz na zawsze.

Niszczycielska siła wybuchu

Kiedy nastał wyznaczony dzień, trójka młodych rekrutów organizacji - Bill Randa, Keiko Ishiro oraz Lee Shaw - z napięciem obserwowała z pokładu okrętu sylwetkę śpiącego Godzilli. Gdy rozbłysła eksplozja, natychmiast poczuli jej przerażającą, destrukcyjną moc. Fala uderzeniowa niemal zmiotła statek z powierzchni oceanu, a widok grzybów dymu i ognia na horyzoncie na zawsze wrył się w ich pamięć.

Jednak mimo ogromu zniszczeń, Godzilla przetrwał. Tytan podniósł się z dna oceanu, wrzeszcząc wściekle w stronę statku badawczego. Wszyscy na jego pokładzie poczuli wtedy strach o własne życie. Jak mieli stawić czoła istocie, która przeżyła detonację tak potwornej broni?

Różne reakcje na oblicze tytana

Pierwsze spojrzenie w oczy rozwścieczonego Godzilli na zawsze odmieniło życie trójki młodych naukowców. Każde z nich inaczej zareagowało na oblicze króla potworów wyłaniającego się z dymu i szalejącego żywiołu.

O ile Bill Randa od tamtej chwili poświęcił swoje życie tropieniu i badaniu tytanów, o tyle Keiko ogarnęło uczucie głębokiej odrazy i niechęci do Monarch. Uznała bowiem, że ludzkość nie ma prawa zabijać istot, których tak naprawdę nie rozumie. Z kolei młody kapral Lee Shaw poprzysiągł w swoim sercu, że choćby miało go to kosztować życie, zemszczę się na Godzilli za śmierć ojca, który zginął w wybuchu bomby na atolu Bikini.

Naszym zadaniem jest chronić Ziemię przed tymi potworami za wszelką cenę - bez względu na moralne konsekwencje naszych działań.

Skutki detonacji bomby na atolu Bikini według Monarch

Kiedy kurz po eksplozji bomby Castle Bravo wreszczie opadł, członkowie Monarch mogli w pełni ocenić jej niszczycielskie skutki. Atol Bikini został doszczętnie zniszczony, a w promieniu setek kilometrów szalały pożary i skażenie radioaktywne. Jednak największym zagrożeniem okazał się fakt, że próba zgładzenia Godzilli zakończyła się kompletnym niepowodzeniem.

Uśpiony tytan budzi się do życia

Choć wybuch bomby wodorowej zadziałał na Godzillę jak potężny impuls energetyczny, który na jakiś czas pozbawił go sił, tytan szybko doszedł do siebie. Badacze z Monarch ze zgrozą obserwowali na monitorach, jak kolos powoli podnosi się z dna morskiego, gotów do odwetu. Z przerażeniem zdali sobie sprawę, że ich działania mogły jedynie rozjuszyć śpiącego od wieków króla potworów.

Dodatkowo promieniowanie z wybuchu przyciągnęło na atol inne, mniejsze kaiju, które zaczęły siać spustoszenie na całym Pacyfiku. Walka z Godzillą i jego demonicznymi potomkami zapowiadała się więc na długie dekady.

Skutki detonacji bomby Castle Bravo Krótkoterminowe Długoterminowe
Skażenie radiacyjne Silne w regionie atolu Rozprzestrzenienie na cały Pacyfik
Aktywacja Godzilli Tytan budzi się ze snu Wędrówki i ataki Godzilli na ludzkie metropolie
Przebudzenie innych kaiju Kilka mniejszych potworów Całe nowe pokolenie tytanów i ich mutacji

Jak wynika z obserwacji badaczy z Monarch, skutki operacji Castle Bravo okazały się katastrofalne dla ludzkości w perspektywie nie tylko najbliższych lat, ale i nadchodzących dekad. Zamiast unicestwienia Króla Potworów, świat musiał stawić czoła jeszcze większemu zagrożeniu ze strony wściekłych, pierwotnych bestii, na których istnienie nie był gotowy.

Rozpaczliwa walka o przetrwanie rodzaju ludzkiego

Wkrótce po fiasku operacji Castle Bravo badacze z Monarch stanęli przed dramatycznym pytaniem: "co teraz?". Zdali sobie sprawę, że ich organizacja jako jedyna dysponuje wiedzą i środkami zdolnymi przeciwstawić się nadciągającej zagładzie. Choć zawiedli, podejmując ryzykowną próbę zabicia Godzilli, członkowie Monarch wiedzieli już, że ich misją jest teraz rozpaczliwa obrona ludzkości przed coraz liczniejszymi hordami tytanów za wszelką cenę.

 • Monitorowanie aktywności kaiju na całym świecie
 • Opracowywanie systemów wczesnego ostrzegania przed atakami potworów
 • Konstruowanie broni zdolnej zadrzeć tytanom
 • Evakuacja ludności z zagrożonych obszarów

Tak prezentowała się rozpaczliwa lista zadań, jakie postawiła przed sobą organizacja Monarch w obliczu perspektywy ostatecznej bitwy o los ludzkości z Godzillą i jej demonicznymi potomkami.

Czytaj więcej: 'Rebel Moon' w nowym spektakularnym zwiastunie Netflixa - akcja i Zack Snyder

Świadectwo narodzin potwora - relacja Lee Shawa

Jednym z kluczowych świadków narodzin Godzilli był młody kapral Lee Shaw, który na własne oczy widział przebudzenie Króla Potworów po detonacji bomby Castle Bravo. Po latach, nieco już jako doświadczony członek organizacji Monarch, podzielił się swoją historią z wnukiem Nathanem:

Gdy tylko rozbłysła eksplozja, a fala uderzeniowa niemal zmiotła nasz statek, wiedziałem, że już nic nie będzie takie samo. Wtem zobaczyliśmy Go - Godzillę - jak wstaje zadymienie niczym sam demon wcielony. W jego oczach płonęła nienawiść do całego świata...

Jak przyznał Shaw, widok przebudzonego i wściekłego Godzilli na zawsze wrył mu się w pamięć. Od tamtej chwili wiedział on, że jego przeznaczeniem jest tropienie tej bestii i pomszczenie śmierci ojca, który stracił życie w wybuchu bomby. Z perspektywy czasu jednak, głęboka nienawiść Shaw do tytana nieco zelżała. Przerodziła się raczej w rodzaj fascynacji - zdał on sobie bowiem sprawę, jak niewiele tak naprawdę ludzkość wie o istocie, która przetrwała epoki u boku człowieka.

Próba uśpienia Godzilli zakończona fiaskiem

Tajemnice filmu Godzilla: jak wyglądał test nuklearny według organizacji Monarch?

Choć koncepcja unicestwienia Godzilli za pomocą broni jądrowej wydawała się szalona i rozpaczliwa, naukowcy z organizacji Monarch wierzyli, że może się powieść. Liczyli na to, że detonacja bomby wodorowej tuż przy śpiącym tytanie wyzwoli na tyle potężny impuls energetyczny, by zabić lub przynajmniej uśpić go na długie lata.

Jak się jednak okazało, ich plan spełzł na niczym. Po początkowym oszołomieniu wybuchem, Godzilla nie tylko przeżył, ale dodatkowo się wściekł i poczuł głód walki. Stał się agresywny wobec ludzi i zaczął polować na inne kaiju, siejąc zniszczenie na całym Pacyfiku. Zamiast spokoju, światu przyniósł jedynie jeszcze większy koszmar.

Błędne założenia naukowców

Dlaczego zatem próba powstrzymania Godzilli spełzła na niczym? Jak przyznawali sami badacze z Monarch, ich plan opierał się na kilku błędnych założeniach na temat biologii tytana:

 • Przecenili siłę bomby wodorowej w stosunku do odporności Godzilli
 • Nie docenili zdolności kaiju do regeneracji obrażeń
 • Nie przewidzieli, że eksplozja może dodatkowo rozdrażnić i "nahyperować" tytana

Po latach prowadzenia badań nad Godzillą i innymi potworami, naukowcy organizacji Monarch musieli przyznać, że nadal tak niewiele wiedzą o tych istotach. A ich nieostrożność i arogancja w próbie kontrolowania natury niemal zgubiła ludzkość bezpowrotnie.

Skutki operacji Castle Bravo oczami naukowców

Dla całego zespołu badaczy z Monarch, którzy brali udział w operacji Castle Bravo, konsekwencje próby zabicia Godzilli okazały się traumatycznym przeżyciem. Każdy inaczej zareagował na fiasko planu i perspektywę ożywionej furii Króla Potworów gotowej unicestwić ludzkość.

Różne punkty widzenia

Jak wspominał po latach doktor Brooks, jeden z naukowców pracujących dla Monarch, widok piekielnego grzyba atomowego narodzin Godzilli na zawsze odmienił jego postrzeganie świata. Z kolei inżynier Goodman przyznawał, że nogi się pod nim ugięły, gdy tylko zobaczył wściekłe spojrzenie tytana spod wody. Jeszcze inni badacze popadli w letarg lub załamanie nerwowe.

Zdaniem doktor Ishiro, z perspektywy czasu te traumatyczne przeżycia pozwoliły członkom Monarch bardziej docenić ogrom i piękno natury, która zawsze będzie silniejsza od pychy człowieka. Świadomość istnienia istot pokroju Godzilli uczy nas pokory

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Premiera mocnego kryminału Piotra Kościelnego: Nielat
 2. Scarlet Witch - główna przeciwniczka Marvel Zombies.
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
 5. Najlepsze amerykańskie filmy i seriale, które musisz obejrzeć
Autor Maciek Kaźmierczak
Maciek Kaźmierczak

Jestem początkującym aktorem. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem do aktorstwa oraz opisuję swoje pierwsze doświadczenia na planie filmowym i scenie. Mój styl pisania jest lekki i humorystyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły