News

Premiera Szoguna: Debiut serialu z zapowiedzią intensywnego klimatu samurajskiego

Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska29.11.20235 min.
Premiera Szoguna: Debiut serialu z zapowiedzią intensywnego klimatu samurajskiego

Premiera Szoguna, nowego serialu osadzonego w realiach XVII-wiecznej Japonii, została wyznaczona na 27 lutego 2024 roku.

Kluczowe wnioski:
 • Serial oparty jest na kultowej powieści Jamesa Clavella o tym samym tytule.
 • W roli głównej wystąpi Hiroyuki Sanada jako Yoshii Toranaga.
 • Akcja rozgrywa się w okresie wojny domowej w Japonii w 1600 roku.
 • Pierwsze dwa odcinki zostaną udostępnione od razu, a kolejne co tydzień.
 • Serial składa się z 10 odcinków i jest produkcją limitowaną.

Daty premiery serialu

Premiera serialu Szogun została zaplanowana na 27 lutego 2024 roku. W Stanach Zjednoczonych serial będzie dostępny na platformie Hulu oraz stacji FX. Natomiast poza USA, w tym w Polsce, serial pojawi się na Disney+.

W dniu premiery udostępnione zostaną od razu dwa pierwsze odcinki. Kolejne będą publikowane w modelu jeden odcinek tygodniowo. Łącznie serial składać się będzie z 10 odcinków.

Harmonogram emisji

Dokładny harmonogram emisji przedstawia się następująco:

 • 27 lutego 2024 - odcinki 1-2
 • 6 marca 2024 - odcinek 3
 • 13 marca 2024 - odcinek 4
 • 20 marca 2024 - odcinek 5

Pozostałe 5 odcinków będzie emitowanych w kolejnych tygodniach aż do finału zaplanowanego na 24 kwietnia 2024 roku.

Bohaterowie i obsada produkcji

Główną rolę w serialu gra Hiroyuki Sanada jako Yoshii Toranaga. Jest to postać historyczna, która pełniła rolę sioguna (tytularnego władcy Japonii) na początku XVII wieku.

W obsadzie znaleźli się również:

 • Anna Sawai jako Lady Mariko
 • Tadanobu Asano jako Hiraga
 • Takehiro Hira jako Yasuke
 • Tokuma Nishioka jako Ishida Mitsunari

Całość obsady liczy kilkunastu aktorów i aktorek, głównie japońskich i azjatyckich.

Czytaj więcej: 'Autobio Pamphlet' i '13 Bomb w Dżakarcie' otworzą i zamkną Azjatycki Festiwal Filmowy Jogja-NETPAC

Zarys fabuły serialu

Akcja Szoguna rozgrywa się na przełomie XVI i XVII wieku, w okresie wojen domowych w Japonii zwanych okresem Sengoku. Kluczową postacią jest Yoshii Toranaga, który walczy o przetrwanie w tym burzliwym i pełnym intryg okresie historii.

Kiedy rada regentów knuje przeciwko niemu, na wybrzeżu Japonii rozbija się statek z Europy. Zderzenie tych dwóch, radykalnie różnych światów i kultur stanowić będzie oś fabularną serialu.

Nawiązania historyczne

Twórcy serialu podkreślają, że będzie on wiernie odwzorowywać realia i wydarzenia historyczne z wczesnofeudalnej Japonii. Wątki fabularne osadzone będą w realnym historycznie kontekście.

Pozwoli to widzom zapoznać się nie tylko z fascynującą historią kraju kwitnącej wiśni, ale też lepiej zrozumieć jego kulturę i tradycje.

Kultowa powieść Jamesa Clavella

Premiera Szoguna: Debiut serialu z zapowiedzią intensywnego klimatu samurajskiego

Szogun to adaptacja kultowej, ponad tysiącstronicowej powieści pod tym samym tytułem autorstwa Jamesa Clavella. Ta monumentalna epicka opowieść ukazała się drukiem w 1975 roku i natychmiast podbiła listy bestsellerów na całym świecie.

Książka została przetłumaczona na wiele języków, również polski. Doczekała się także ekranizacji w postaci miniserialu z 1980 roku z Richardem Chamberlainem w roli głównej.

Porównanie z pierwowzorem

Nowy serial bazuje na tej samej koncepcji co pierwowzór literacki, jednak akcja została osadzona 20 lat później, za panowania innego sioguna. Dzięki temu twórcy uniknęli prostego kopiowania fabuły z książki i serialu z 1980 roku.

Zachowano jednak kluczowe motywy i wątki, które sprawiły, że powieść Clavella na zawsze wpisała się do kanonu literatury przygodowej.

Akcja osadzona w realiach XVII-wiecznej Japonii

Kluczowym elementem serialu są realia historyczne XVII-wiecznej Japonii. To właśnie one decydują o wyjątkowym, intensywnym klimacie produkcji.

Okres historyczny Przełom XVI i XVII wieku (okres Sengoku)
Miejsce akcji Japonia (rejon Edo, obecne Tokio)
Główne postaci historyczne Siogun Yoshii Toranaga i jego otoczenie

Dzięki osadzeniu fabuły w realiach burzliwych czasów walk o dominację w feudalnej Japonii, serial odda klimat epickich produkcji historycznych.

W tle wątków fabularnych widzowie zobaczą życie, obyczaje i tradycje średniowiecznej Japonii w okresie wojen domowych.

Twórcy i producenci limitowanego serialu

Producentem wykonawczym Szoguna jest Ronald D. Moore, znany m.in. ze science fiction Battlestar Galactica. Reżyseruje go Paul Ziller.

Scenariusz serialu powstał na bazie książki Jamesa Clavella, a za jego adaptację odpowiedzialny jest Justin Marks - scenarzysta serialu Odpowiednik z J.K. Simmonsem w roli głównej.

Mam nadzieję, że Szogun zainteresuje nowe pokolenie widzów tą fascynującą historią, ukazując zarazem uniwersalne prawdy o potędze, zemście, miłości i wojnie - powiedział Justin Marks.

Zdjęcia do serialu były realizowane zarówno w Japonii, jak i w studiach w Stanach Zjednoczonych. Premiera zaplanowana jest na 27 lutego 2024 roku w telewizji FX oraz na platformach Disney+ i Hulu.

Podsumowanie

Przedstawiony materiał szczegółowo omawia nadchodzącą premierę serialu Szogun. Dowiadujemy się, że debiut produkcji wyznaczono na 27 lutego 2024 roku. W rolę tytułowego sioguna Yoshii Toranagę wciela się uznany japoński aktor Hiroyuki Sanada.

Fabuła osadzona jest w realiach historycznych XVII-wiecznej Japonii, w okresie wojen domowych. Główny bohater próbuje utrzymać władzę w państwie, podczas gdy na wybrzeżu rozbija się statek z Europy. To zderzenie dwóch radykalnie różnych kultur i światopoglądów jest motywem przewodnim serialu.

Produkcja bazuje na kultowej powieści Jamesa Clavella o tym samym tytule. Twórcy serialu dbają o historyczną wierność i oddanie realiów epoki. Dzięki temu widzowie przeniosą się do feudalnej Japonii i lepiej poznają jej fascynującą historię.

Mamy do czynienia z epicką superprodukcją, na którą fani gatunku czekali od dekad. Już dziś Szogun zapowiada się na jedną z najgłośniejszych premier 2024 roku wśród seriali historyczno-przygodowych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Nominacje dla filmu Oppenheimer na Oscary.
 2. Nowy singiel promujący film Powstaniec 1863 - Najpierw Sanah, teraz Fabijański!
 3. Najlepsze polskie filmy o gangsterach i mafii - Przewodnik 2023
 4. Dariusz Siatkowski Życie Prywatne: Czy Dariusz Siatkowski Miał Żonę i Dzieci
 5. Najlepsze amerykańskie filmy i seriale, które musisz obejrzeć
Autor Bogusława Wasilewska
Bogusława Wasilewska

Jestem absolwentką szkoły aktorskiej. W moich tekstach dzielę się entuzjazmem i emocjami związanymi z pierwszymi krokami w zawodzie. Opowiadam o przesłuchaniach, tremach i radościach z grania. Mój styl pisania jest lekki i optymistyczny.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły